Laurențiu Cazan, coordonatorul reprimării violente a protestului din 10 august 2018, renunță la conducerea Jandarmeriei Prahova / El revine la comanda Jandarmeriei București

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2021, 16:41 Actualitate | Esenţial


Laurentiu Cazan, la Parchetul General
Foto: Agerpres
Laurențiu Cazan, coordonatorul intervenţiei jandarmilor la mitingul din 10 august 2018 din Piața Victoriei, renunță la postul de inspector-șef al Jandarmeriei Prahova, în care fusese împuternicit în luna decembrie, a ajunțat Jandarmeria Română. Instituția precizează că decizia a fost luată de Cazan "în urma discuțiilor apărute în spațiul public care afectează imaginea Jandarmeriei".
  • "În urma discuțiilor apărute în spațiul public care afectează imaginea Jandarmeriei Române, începând cu data de astăzi, 04.01.2021, lt. col. Laurențiu Cazan a decis să-și retragă acordul privind împuternicirea sa în funcția de inspector șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova.
  • Pentru asigurarea continuității comenzii, la conducerea Inspectoratului va rămâne prim-adjunctul inspectorului șef, colonel Dragoș Buzoianu.
  • În conformitate cu prevederile legale în vigoare, cu aceeași dată, prin ordin al inspectorului general al Jandarmeriei Române, ofițerul urmează să îndeplinească atribuțiile avute înainte de această împuternicire", a transmis Jandarmeria.
Cazan va reveni în funcția deținută anterior, adică adjunct al șefului Jandarmeriei București, a precizat pentru HotNews.ro purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Române, Sorin Despina.

Laurențiu Cazan fusese împuternicit la comanda Jandarmeriei Prahova printr-un ordin semnat de șeful Jandarmeriei Române în 21 decembrie 2020, iar Ministerul Afacerilor Interne susținea că decizia a fost luată "pentru a asigura continuitatea”.

"Privind împuternicirea locotenent-colonelului Laurențiu Cazan la IJJ Prahova, facem următoarele precizări: Decizia a fost luată pentru a asigura continuitatea conducerii acestei unități, ca urmare a trecerii în rezervă a fostului comandant, în baza art. 85, alin 1, lit.b din Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare”, menționa MAI.

Laurențiu Cazan fusese împuternicit la comanda Jandarmeriei Prahova pentru o perioadă de 6 luni.

Laurenţiu Cazan, fost director general al Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti, este unul dintre şefii Jandarmeriei acuzaţi că au organizat reprimarea manifestaţiei din 10 august 2018. Dosarul privind evenimentele de atunci a fost clasat, dar DIICOT a solicitat redeschiderea, cerând reluarea urmăririi penale pentru o parte din şefii Jandarmeriei de la acea vreme, printre care şi Cazan.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3808 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Astea s Glume cu Fratii Marx (Luni, 4 ianuarie 2021, 16:43)

    un domn [utilizator]

    la Album Duminical de la TVR
  • +24 (32 voturi)    
    Am o idee... (Luni, 4 ianuarie 2021, 16:47)

    CptPopa [utilizator]

    Cum ar fi...sa fie dat afara si sa nu mai aiba de a face cu nimic legat de orice pozitie/structura/institutie a statului, pe viata....in loc sa se perinde prin functii de conducere...ce ziceti?
    • 0 (0 voturi)    
      5 ani (Marţi, 5 ianuarie 2021, 9:24)

      Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui CptPopa

      îi lipsesc, ca să iasă la pensiile alea grase, pe care i le-a dat psd. De aia tot trage de o funcție sau alta, amîndouă în poziții de comandă. De aia tot e mutat, ca sa treaca timpul, sa-si faca anii si sumele. După cum știți, el are dreptul, tot potrivit unor legi făcute de Ciordache și Ciuma roșie, să iasă la pensie, retragere, se spune în armată, la "matusalemica" vîrstă de 45 de ani. O asemenea aberație doar în România e posibilă, o Țară de care își bate joc, de 81 de ani, o facțiune a PCUS, impusă de Stalin pe post de partid "frățesc" si devenita, de-a lungul istoriei contemporane, Mafie Statala. Indiferent sub ce nume s-ar ascunde fostul PMR, ca PCR, FSN, FDSN, PSDR, PDSR, psd, tot ciumă roșie bolșevică rămîne. Cîți dintre voi ies la pensii grase la 45, 50 de ani? Țineți cont că ăștia nu plătesc nicio taxă la bugetul național! Voi le plătiți, ca să poată să-și trăiească restul vieții de după 45, 50 de ani în plină sănătate și prosperitate.
  • +19 (27 voturi)    
    Prahova < București (Luni, 4 ianuarie 2021, 16:50)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu mi se pare un pas in spate.
    Trebuia demis sau trimis la Poplaca.
    • +10 (14 voturi)    
      Nu ține treaba cu Poplaca. (Luni, 4 ianuarie 2021, 17:26)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Localitatea numită face parte din Mărginimea
      Sibiului, fiind locuită de oameni muncitori și corecți.
      Dacă vreun șefuleț face acolo pe arogantul ,este
      mângâiat pe spate,cu bâtele,de ciobani.
      Un loc potrivit ar fi Caracalul.
  • +13 (17 voturi)    
    au ma asteptam ca (Luni, 4 ianuarie 2021, 17:15)

    Gridanul [utilizator]

    .... toata actiunea asta sa se intample mult mai repede, acum cu noul guvern si cu o noua majoritate in parlament.

    Adica, toti cei din jandarmerie care au facut excese de zel sa fie dati afara. Incepand cu jandarmul care a lovit o persoana in Piata Universitatii.

    Imaginile sunt pe net si se stie cine este.

    Inclusiv jandarmii care au dat amenzi pentru ca nu aveam voie sa manifestam.

    Toti demisi si dati afara.
  • +10 (14 voturi)    
    Cica renunta la Prahova...vrea in Bucuresti (Luni, 4 ianuarie 2021, 17:24)

    Gryphus [utilizator]

    fara o functie de conducere nu se poate pt SECURISTII astia?
    • +4 (4 voturi)    
      pai (Luni, 4 ianuarie 2021, 22:37)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      e tot pe functie de conducere si la Bucuresti, pentur meritele deosebite din 10 august
  • +9 (13 voturi)    
    daca e coordonatorul (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu ar trebui bagat langa dragnea? nu pus sef pe ici pe colo?
  • +7 (13 voturi)    
    Dati-l afara, PNListilor! (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:16)

    emil bobu [utilizator]

    Vai de Bode al nostru, ce chinuit e, chiar trebuie sa dea o sluga PSD afara.
  • +12 (16 voturi)    
    Acest personaj a fost deja inaintat in grad ! (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:17)

    7imist [utilizator]

    Era maior in 10 aug. 2018, acum este locotenent colonel.
    Exista vreo diferenta de mentalitate intre acest om si Visinescu ? Eu cred ca nu. Foarte probabil ar fi un tortionar cel putin la fel de "competent", in conditii politice similare.
  • +8 (10 voturi)    
    Dati-l afara! (Luni, 4 ianuarie 2021, 20:17)

    maxi lopez [utilizator]

    Ce ii mai plimba prin functii pe nemernci...

    Afara cu el si gata. Au nevoie la Mega de bodyguarzi sa ia temperatura.

    Astia se gandesc lasa, ca baiatul a dovedit ca respecta ordinele primite si e discret - poate avem si noi nevoie sa batem pe careva...
  • +6 (6 voturi)    
    protest? (Luni, 4 ianuarie 2021, 21:56)

    gurka [utilizator]

    or fi protestat jandarmii din Ploiesti ca l-au adus sef pe infractorul asta?oricum, jandarmeria este o cloaca...
  • +5 (5 voturi)    
    unde sunt (Luni, 4 ianuarie 2021, 22:35)

    martel55 [utilizator]

    toti politicienii din PNL si USr care se bateua cu pumnul in piept in 2018 ca dupa ce ivn ei la putere toti vinovayii vor plati?de la penele ne-am lamurit deja, nu doar ca un i-au dat macar afara din jandarmerie pe cei vinovati, sa ramana macar fara pensia speciala, daca parchetul oricum un vrea sa afle adevarul, ci chiar i-a promovat...era de astepat ca macar useristii, care au luat bataie la porpriu de la batausii imbracati intmaplator in unifoema statului, sa ii fi avut pregatita deja lista cu cei care trebuie pedepsiti din aceasta institutie care dupa 10 august si-a pierdut orice urma credibilitate si respect
  • +5 (5 voturi)    
    AHA! (Luni, 4 ianuarie 2021, 23:35)

    Codruta N [utilizator]

    Adica "strica imaginea" Danjarmeriei cand era la Ploiesti - dar NU o mai strica acum, cand l-au adus la Bucuresti si inca pe o functie de conducere (probabil mai au nevoie de el, sa mai bata pe cineva)! >:
    Pai o STRICA, puicusorilor, neicusorilor... si nu doar pe a institutiei - ci si pe a intregului Minister ba chiar a intregii Coalitii de guvernare! >: