Patriarhia anunță reguli speciale pentru Bobotează. Nu vor mai exista vase mari pentru aghiasmă, ci va fi împărțită direct în sticle

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2021, 9:07 Actualitate | Esenţial


Boboteaza Patriarhia
Foto: basilica.ro
Apa pentru Bobotează va fi sfințită marți, la prânz, la Catedrala Patriarhală pentru a fi îmbuteliată până seara în sticle de un litru care vor fi împărțite credincioșilor miercuri, începând cu ora 7.00. Aceștia vor avansa pe un culoar bine marcat, păstrând în mers distanța de 1,5 m și purtând mască de protecție, anunță Patriarhia.

„Pentru a se evita aglomerarea credincioșilor la distribuirea Aghiasmei Mari, nu vor mai exista vase mari cu apă ca în anii precedenți, ci credincioșii vor primi Aghiasma Mare deja îmbuteliată”, precizează sursa citată.

Evenimentele de la Catedrala Patriarhală, prilejuite de sărbătoarea Botezului Domnului din acest an, se vor desfășura în contextul precauțiilor impuse de respectarea regulilor sanitare astfel:

Miercuri, 6 ianuarie 2021, Boboteaza

  • Între orele 07:00 – 14:00 accesul credincioșilor spre Catedrala Patriarhală se va realiza doar dinspre Piața Unirii, accesul dinspre Strada 11 iunie fiind restricționat (pe acest traseu va fi permisă doar coborârea dinspre Catedrală);
  • Între orele 09:30 – 12:00 va fi săvârșită Sfânta Liturghie în interiorul Catedralei Patriarhale, respectându-se toate normele sanitare în vigoare;
  • Între orele 12:00 – 13:00 va fi săvârșită din nou Slujba Sfințirii Mari a apei (Aghiasma Mare) de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, într-un vas unic de argint, în Pridvorul Reședinței Patriarhale, după care credincioșii prezenți la slujbă vor fi binecuvântați prin stropire cu această Aghiasmă Mare din ziua de 6 ianuarie;
  • Pentru a se evita aglomerarea credincioșilor la distribuirea Aghiasmei Mari, nu vor mai exista vase mari cu apă ca în anii precedenți, ci credincioșii vor primi Aghiasma Mare deja îmbuteliată.​








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5492 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    vaaaai (Luni, 4 ianuarie 2021, 9:17)

    liviu_ [utilizator]

    imi da o lacrima!

    sc bor srl prin sfidarea si criticarea medicilii a cauzat multe imbolnaviri si decese in perioada asta...
    dar normal ca nimeni nu se streseaza, ca doae "e" reprezentatii lui "God"...

    penilila si toxica institutie!
    • -5 (11 voturi)    
      nu e nici o sfidare (Luni, 4 ianuarie 2021, 9:51)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu e nici o sfidare!
      e bine ca inca se mai tin sarbatorile, dupa 1 an in care toti au hulit biserica: pastele nu a mai fost ca inainte, craciunul modificat, campanii gen sa nu ne vizitam parintii si bunicii pt ca ii infectam!
      rusine conducatori romani!
      toxica a fost si este aceasta campanie, nu institutia bisericii, oameni spalati pe creiere!
      iar acum a inceput runda 2 de manipulare, aceea cu vaccinul: de cand cu gheorghita asta, se creeaza impresia ca el e noul Mesia!
      • +2 (4 voturi)    
        eu incerc sa mi spal (Luni, 4 ianuarie 2021, 10:06)

        dcotoara9 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

        creierul zilnic, cu o carte buna, mi-am spalat-o si cu Biblia in caz ca ai avea dubii, cred ca e cea mai buna varianta. Toti cei care vorbesc despre spalare pe creier de obicei nu citesc si nu se documenteaza mai deloc, cred ce le spune preotul/primarul, si cam asta e!
        Voi cei care comentati aiurea pe aici vedeti ca tehnologia va ajuta sa va afisati inteligenta si gandurile online, daca nu era "666" bagat intr-un device nu puteati sa faceti nici asta (completez aici ca asta a fost o gluma, dar o gluma de digerat).
        E foarte bine ca s-a gandit si biserica la ceva masuri , pentru un anumit tip de persoane era ireal pana acum.
        Tot credeti in tot felul de conspiratii dar nu stiti cat face 2+2 sau 2*2, voi stiti sigur ca Gates care v-a dat oportunitatea sa aveti un calculator in casa va baga cipuri in cap.
        O carte pe luna si o sa gandesti diferit (desi si aici posibil sa spuneti ca si astea sunt pentru spalati pe creier, daca e asa va rog sa ramaneti la fel!!!).
        O zi buna!
  • +5 (9 voturi)    
    Regului speciale (Luni, 4 ianuarie 2021, 9:22)

    middle_brick [utilizator]

    Spuneți asta și lui Teodosie spagoveanu' pentru care singura regula este ca el nu respecta nicio regula.
    • -4 (8 voturi)    
      Foarte bine (Luni, 4 ianuarie 2021, 9:52)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Foarte bine ca nu respecta!
      astea nu sunt reguli, sunt torturi si batai de joc in numele unei raceli mai puternice!
      oricum oamenii bolnavi mureau in viitorul apropiat, daca nu de aceasta gripa, sigur de alte boli sau complicatii!
    • -3 (7 voturi)    
      spune-i tu (Luni, 4 ianuarie 2021, 10:10)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      spune-i tu!
      probabil ii gasesti adresa de mail pe internet.
  • +6 (8 voturi)    
    Aghiasma to go (Luni, 4 ianuarie 2021, 9:29)

    ABBV [utilizator]

    Si turnatorul Mache, care face misto de lege ...
  • +2 (4 voturi)    
    lpoate ma lamureste si pe mine cineva (Luni, 4 ianuarie 2021, 10:37)

    thebblack [utilizator]

    daca la butoi e aghiazma mare, la un litru nu e aghiazma mica?
  • +2 (4 voturi)    
    Se aude si la Constanta? (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:38)

    Ioan.Toma [utilizator]

    Sau Teodosie isi va face iar propriile reguli, sub obladuirea asa-zisilor "oameni ai legii"?

    Nu se poate "o tara ca afara" fara o politie "ca afara". Ca in Germania, de exemplu, unde clericii nu sunt mai presus de lege: https://www.rnd.de/panorama/polizei-lost-gottesdienst-mit-mehr-als-100-teilnehmern-auf-UO35DGCB4VNSPWDKKZF2L2ZL34.html