De luni, vaccinarea anti-COVID-19 se extinde în ţară în 90% din centrele destinate personalului medical

de DP     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2021, 5:30 Actualitate | Esenţial


Valeriu Gheorghita
Foto: AGERPRES
Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, col dr Valeriu Gheorghiţă, a declarat că de luni, 4 ianuarie, activitatea de vaccinare anti-COVID-19 va fi începută în peste 90% din cele 370 de centre destinate vaccinării personalului medical, astfel încât se va ajunge la circa 20.000 de persoane imunizate zilnic, notează Agerpres.

"Din 4 ianuarie, activitatea va fi începută în peste 90% din cele 370 de centre de vaccinare destinate pentru personalul medical, ceea ce ar trebui să ne asigure o imagine reală a ratei de vaccinare din România. Eu cred că (...) vom reuşi să acoperim într-un timp relativ scurt cel puţin până la jumătatea lunii ianuarie mare parte din personalul medico-social (...) Din 4 ianuarie, 5, 6 ianuarie ar trebui să avem cel puţin 20 de mii de persoane vaccinate pe zi", a precizat Valeriu Gheorghiţă.

El a adăugat că astfel se creează posibilitatea ca din a doua jumătate a lunii ianuarie să înceapă deja vaccinarea pentru etapa a doua din strategia de vaccinare, destinată personalului din căminele rezidenţiale din centrele medico-sociale.

Col dr Gheorghiţă a arătat că este prevăzut ca din a doua etapă să fie accelerat şi mai mult ritmul vaccinărilor, care va depinde însă şi de cantitatea de doze care vor fi disponibile.

"Trebuie să ţinem cont pe de-o parte de disponibilitatea vaccinurilor. Se poate accelera, pentru că în etapa a doua sunt prevăzute circa 900 de centre de vaccinare. Ori aceste 900 de centre de vaccinare sunt special destinate pentru etapa a doua şi ulterior, bineînţeles, pentru etapa a treia, dar mare parte din centrele în momentul de faţă înfiinţate în unităţile medicale vor rămâne mai departe active şi vor deservi personalul cu boli cronice, persoanele vulnerabile în imediat ce urmează etapa a doua. Deci, din acest punct de vedere, ritmul de vaccinare ar trebui să fie unul satisfăcător. Important este să avem o disponibilitate suficient de mare a vaccinului, pentru că avem un calendar de livrare săptămânal, cel puţin pentru vaccinurile de la compania Pfizer. S-au contractat din partea României circa 8,5 milioane de doze pentru prima etapă, practic pentru primul contract", a mai specificat coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare.

Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 a anunţat că duminică, 3 ianuarie, a început distribuirea a peste 36.000 de doze de vaccin solicitate de centrele de vaccinare existente în fiecare judeţ.

"Conform instrucţiunilor, direcţiile de sănătate publică judeţene şi Direcţia de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti centralizează necesarul de vaccinuri din toate centrele de vaccinare arondate şi îl transmit, până în ora 13:00 a zilei anterioare vaccinării propriu-zise, către Centrul regional de stocare de care aparţin", se arată într-un comunicat transmis, duminică, AGERPRES, de către Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19.

Centrul regional de stocare pregăteşte, în vederea distribuirii, cantitatea de vaccinuri necesară, potrivit solicitărilor/programărilor primite şi o distribuție, în consecinţă, către DSP-uri şi centrele de vaccinare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4516 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Doar 20000 pe zi ?!?... O lupta pierduta.... (Luni, 4 ianuarie 2021, 6:12)

    gmb72 [utilizator]

    Un efort inutil, din pacate... Pentru ca 20000 pe zi, inseamna ca in cca 2 ani, vaccinam si noi 70% din populatie !!! Plecand de la cazul ideal ca va dori cca 70% din populatie sa se vaccineze...
    Avem 19 milioane de romani din care sa zicem ca mai sunt in tara 17 milioane, rezulta ca 70% inseamna cca 11,9 milioane. Ca sa imunizezi astea 11,9 milioane in 6 luni cum spune fizicianul de la Cotroceni, matematica spune ca trebuie sa vaccinam cate 65000 PE ZI !!!! Ca sa nu mai zic ca Romania, intre vineri ora 16 si luni ora 8, functioneaza in regim de avarie - deci sambata si duminica nu vad sa se poata pastra ritmul. Ca sa nu mai zic ca Pfizer a anuntat deja sincope in aprovizionare.... Ca sa nu mai zic ca deja sunt persoane care vor si nu reusesc sa se vaccineze, ca deh, Romania e ... Romania.
    In mod cert imunizarea populatie Romaniei prin acest vaccin, se prefiugureaza a fi un esec. Cat despre a scapa de pandemie, e necesar acelasi ritm rapid de vaccinare IN TOATA LUMEA... In timp ce de exemplu, Franta vaccineaza cca ... 300 pe zi !...
    Iar in conditiile in care virusul asta are 2 mutatii majore pe luna, era esential sa eradicam pandemia inainte de a aparea o mutatie mai periculoasa decat cele de pana acum - care deja pun sub semnul intrebarii eficienta vaccinului.
    Se pare ca de pandemia asta, scapam doar pe cale naturara: ori facem toti boala, si care scapa - scapa, ori, virusul va suferi o mutatie care-l face foarte ucigas, asa incat sa-si omoare gazda mai repede de alea 5-7 zile in care persoana infectata nu are inca simptome dar raspandeste boala. Numai ca in situatia asta, la nivel mondial va insemna sute de milioane de morti.... :( Sau poate chiar exterminarea speciei, daca mutatia ucigasa apare cand deja e contaminat un procent de 20-30% din populatia globului....
    • 0 (6 voturi)    
      domnule gmb72 (Luni, 4 ianuarie 2021, 8:46)

      zot [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      sa intelegem ca orice inceput este incetinel, pana oamenii isi intra in mana, pana se organizeaza o primire ritmica a vaccinurilor si distributia lor la centrele de vaccinare, respectarea programului de catre cei programati, samd.
      putin calm ptr a vedea progresele, ritmul si apoi, daca e cazul- critica.
      pana atunci, increderea noastra este acordata
      • +4 (10 voturi)    
        Bine ca (Luni, 4 ianuarie 2021, 9:31)

        Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui zot

        Restrictiile, amenzile, internarile fortate, izolarile, carantinele, distrugerea afacerilor private, somajul, falimentele, mastile, interdictiile, inchiderea scolilor le-au stiut aplica cu maxima viteza, de azi pe miine, in regim de urgenta maxima...Numai cind e vb ca "autoritatile" sa faca efectiv ceva, in afara de a dicta masuri opresive, atunci o luam langa cu ritmul , cu facutul miinii, cu incetinelul, cu program de alaptare de bugetar ce incepe la 9 si pleaca la 14 ...cu vinere scurta si libere de sarbatori, ca deh, ei is eroi. As cistiga incredere daca am citi ca dozele primite luni (140 000) au fost epuizate pina vineri, ca centrele de vaccinare sunt deschise 24/7, ca exista acces liber la oricine vrea sa se vaccineze. Dar noah....asa a functionat intotdeuana relatia stat-cetatean - pt unii muma, pt altii ciuma.
      • +1 (1 vot)    
        Nu avem timp !!! la 2 mutatii majore pe luna... (Luni, 4 ianuarie 2021, 10:10)

        gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui zot

        Se stiau de luni de zile conditiile de pastrare a vaccinului, planificarea trebuia facuta asa incat de la primele doze de vaccin acestea sa intre deja pe traseu prestabilit, si nu invers, sa asteptam primele doze apoi sa vedem ce si cum... Dar, planificarea e defectuoasa in toata lumea, deja in restul Europei se vorbeste de prelungirea masurilor DURE de carantina, datorita incetinelii cu care s-a inceput vaccinarea. Ca sa nu mai zic ca fiecare țară își are șoașoacele sale, ba unele chiar le-au pus președinți (Trump, Bolsonaro), așa că de exemplu, în Franța doar 1/5 din populație a declarat ca ar vrea sa se vaccineze !!!
        Problema nu e doar Romania, problema e dezbinarea mondiala, degeaba se imunizeaza o țară (Israel, de exemplu) daca pandemia nu e oprita, in celelalte tari, va aparea la un moment dat o mutatie care face inutile si vaccinarea si anticorpii...
        Cand am spus ca efortul e inutil, la asta m-am referit: ca daca nu e un efort coordonat, global - aproape imposibil in acest context politic - nu facem decat sa prelungim agonia. Si sa speram ca putinul timp castigat, va ajuta oamenii de stiinta sa gaseasca (si) alte remedii, sau sa inteteaga de ce uneori persoane de 80 de ani cu multe organe uzate de varsta, scapa aproape asimptomatic, si tineri sanatosi, de 20-30 de ani fara alte boli, mor in 10-15 zile....
      • 0 (0 voturi)    
        Un mic amanunt (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:16)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui zot

        Asta e prima doza!
        20000/zi inseamna de fapt in scurt timp numai 10000 de vaccinati cu cele doua doze adica complet. Sigur ca mai intra in joc speram si alt vaccin dar ritmul este momentan ametitor de scazut.
        In plus o doctorita aseara la DIGI povestea cat de dificil este sa se inregistreze in sistem online.
        E parca creat sa fie cat se poate de dificil nu cat se poate de facil.
        Ciudat . Eu sunt printre cei care vor vaccinul si il vreau at mai repede. Se pare insa ca vaccinarea priei categorii- doctorii-dureaza saptamani! Apoi inteleg ca vin profesorii, apoi cine ? parlamentul? gvernul?
        • 0 (0 voturi)    
          Problema e între scaun și tastatură (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:53)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

          Nu e creat deloc să fie dificil. Eu m-am înscris, am confirmat email și telefon, și am adăugat membrii familiei în 5 minute. Dacă puteam să mă programez, mă și programam. Mai ușor și decât să faci comenzi la emag.

          Este dificil pentru unii fiindcă nu suntem cu toții obișnuiți să lucrăm cu astfel de sisteme. Pentru că până în ziua de azi lucrăm în sistemul medical predominant cu hârtie. Fișele medicale sunt hârtii, rețetele sunt hârtii, analizele sunt alte hârtii.
    • -1 (3 voturi)    
      Eu v-am zis ca astia va mint. Arafat & co (Luni, 4 ianuarie 2021, 10:48)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      tineti minte cum vorbeau zilnic de vaccin de prin septembrie, cum dadeau sperante FALSE oamenilor ca 'vine vaccinul' in Decemb rie


      pai da, vine dar nu pt oamenii simpli.

      in loc sa spuna adevarul, acesti oameni falsi,vicleni, mint fara sa clipeasca.daca nici in cazul asta nu iti spun adevarul, ca vaccinul va fi disponibil prin martie pt populatie si ca va dura pana in 2022 sa te programezi la vaccini, iti dai seama ca te mint si cu altele
    • +1 (1 vot)    
      Cei care vor sa se vaccineze, pot sa se vaccineze? (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:21)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Vad ca problema numarul 1 pentru autoritati este sa ii fugareasca, sa ii injure si sa ii critice pe cei 40% care nu vor sa se vaccineze. Ok, e bine, dar pana atunci de ce nu se gandesc la noi, la restul de 60% care dorim sa ne vaccinam? De ce nu aduc destule doze sa ne putem vaccina? Chiar si contra cost.
      Eu vreau sa ma vaccinez azi, acum ca sa pot incepe sa calatoresc. Pot sa ma vaccinez? Nu.
      Nu mai bine autoritatile ar canaliza toate fortele sa se poata vaccina cei 60% care doresc si apoi sa ii convinga si pe restul de 40%? Zic si eu.
  • +3 (3 voturi)    
    Deci în cât timp se termină vaccinarea (Luni, 4 ianuarie 2021, 7:02)

    nick24 [utilizator]

    Din 19 milioane de locuitori, vreo 5 milioane plecați din țară, vreo 4 milioane sub 18 ani, rest 10 milioane.
    Cam 50% vor să se vaccineze.
    5 milioane se pot vaccina în 3 luni? Cam 55000 pe zi?
    Cam greu de crezut.
    • +1 (3 voturi)    
      O sa ajungi sa te programezi prin August 2022 (Luni, 4 ianuarie 2021, 10:50)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      o sa dureze ANI de zile vaccinarea si de fapt ea nu va fi niciodata gata dintr-un motiv simplu: NU stim cati suntem in tara asta

      tineti minte ca astia vb zilnic de vaccinarea a 70%, au luat ei acest slogan gol si il mesteca zilnic la tv ca sa para importanti dar daca ii intrebi ce inseamna 70% in cifre nu vor sti sa spuna
      • 0 (0 voturi)    
        70 % ? (Luni, 4 ianuarie 2021, 14:25)

        Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Zilele trecute spuneu ca "noua cazuri din zece nu prezinta semne clinice", cu alte cuvinte sunt imuni. Aplicand aceeasi matematica peste 90% din cei neinfectati sunt imuni. Concluzia este ca este suficient sa vaccinam 10% din populatia inca neinfectata, adica doar cei cu risc.
  • +8 (10 voturi)    
    Cita vreme (Luni, 4 ianuarie 2021, 7:47)

    Alex2016 [utilizator]

    Stați cu peste 100 000 de vaccine în frigidere, iar în prima saptamina de vaccinare ați făcut în medie sub 2000 shoturi pe zi, aveți credibilitate zero. De 10 luni se tot cer sacrificii din partea populației. Se impun masuri și se asmute miliția pe oameni sa le respecte. S-au anulat drepturi și libertăți ca într-un regim autoritar. Iar după o saptamina de cind exista fizic vaccin în tara, aceleași autorități o dau pe program redus de sărbători. Sa nu cumva sa obosiți sau doamne feri sa stați peste program. În ritmul cum ați început și cum arata campania, o sa dureze veșnic.
  • +7 (9 voturi)    
    Dati drumul (Luni, 4 ianuarie 2021, 8:31)

    Brutus2 [utilizator]

    naibii odata si catre populatie! Au bagat parlamentarii in turul 2, iar aseara la TV nenea Gheorghita, de care n-a auzit nimeni pana acum, spunea ca nu stie cand vor fi eliberate vaccinuri catre populatia larga. In timp ce Israel a depasit 1 milion de oameni. Am vazut cum la Digi reporterul l-a intrebat de ce noi nu putem la fel, s-a balbait, n-a zis nimic, a evitat si apoi a shimbat subiectul. Dar el se va vaccina marti, adica maine. Si pun pariu ca impreuna cu nevasta si cu ma-sa si cu tac-su, ca deh, ei "poate"....
    Pentru cei care nu vor sa se vaccineze, sa fie sanatosi, e treaba lor! Dar eu vreau! si acum am o problema, nu-s nici peste 65, nu-s nici medic sau parlamentar..... cand o sa ma lasati sa fac vaccin?... la aiavara....
  • +1 (3 voturi)    
    90% (Luni, 4 ianuarie 2021, 8:31)

    gpavel [utilizator]

    de ce s-au facut 370 de centre de vaccinare pentru personalul medical+social daca la maximum de folosinta se spera sa se ajunga la 90%!!?
  • +1 (3 voturi)    
    foarte lent (Luni, 4 ianuarie 2021, 9:04)

    carmen_i [utilizator]

    Ar fi treuit ca, in paralel, sa inceapa si vaccinarea populatiei obisnuite.

    Presonal consider ca pana nu va fi aprobat vaccinul de la AstraZeneca nu se va rezolva problema cu pandemia. Acest vaccin este mult mai ieftin decat Pfizer si poate fi stocat la temperaturi normale. Prin urmare, poate fi distribuit medicilor de familie pentru a face o vaccinare in masa.
  • +1 (1 vot)    
    Don' Colonel (Luni, 4 ianuarie 2021, 10:04)

    ady77 [utilizator]

    E cam depasit de situatie.
    Sunt persoane dispuse sa plateasca ptr. a fi vaccinate, dar nu se poate.
    In acest ritm de miscare, va trebui inceput si tura 2 de vaccinare, ptr. cei care au facut prima tura.
    Cum la noi in tara vinerea e program scurt, pe toate palierele bugetare, e clar ca nu se va reusi a se tine ritmul.
    Oricum stam mai bine ca Franta :)), ca ei inca nu au inceput vaccinarea, si se compara mereu cu Germania.
    Spor la intepat Romania, daca ai cu ce.
  • -1 (1 vot)    
    unul mai lipsit (Luni, 4 ianuarie 2021, 10:35)

    Hans Metter [utilizator]

    de carisma precum Gheorghita asta, mai greu puteati gasi. Eu ma vaccinez pt ca sunt deja convins, dar daca ar fi trebuit sa fiu convis de omul asta, cu siguranta efectul ar fi fost pe dos.
  • 0 (0 voturi)    
    Execuție etapa i (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:10)

    muvis [utilizator]

    La 20.000 pe zi in cat timp terminați etapa i?