Reacția Poliției Constanța după slujba ținută joi noapte de IPS Teodosie: ”Scopul nostru nu este acela de a aplica sancțiuni”

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 1 ianuarie 2021, 13:00 Actualitate | Esenţial


Slujba Anul Nou Arhiepiscopia Tomisului
Foto: facebook
Poliția Constanța a transmis, după slujba ținută de IPS Teodosie la Catedrala Arhiepiscopală după ora 23.00, când restricțiile în vigoare interziceau circulația, că forțele de ordine ”au acționat în zona respectivă”, atenționând verbal persoanele prezente.

”Cu privire la evenimentul religios desfăşurat seara trecută, la Catedrala Arhiepiscopală Sfinții Petru și Pavel, precizăm faptul că polițiști și jandarmi constănțeni au acționat în zona respectivă, informând persoanele cu privire la legislația actuală în ceea ce privește deplasarea în afara locuinței în intervalul orar 23.00 - 05.00, precum și obligativitatea purtării măștii de protecție în mod corespunzător”, spune Inspectoratul de Poliție Județean.

”Polițiștii au adus la cunoștința cetățenilor măsurile dispuse în actualul context epidemiologic. Reamintim că scopul nostru nu este acela de a aplica sancțiuni, ci ca oamenii să conștientizeze riscurile la care se expun, dacă nu respectă normele legale în vigoare”, potrivit IPJ.

”Persoanele prezente au fost atenționate verbal, polițiștii amintindu-le despre necesitatea adoptării unui comportament responsabil”, mai afirmă Poliția Constanța.

Arhiepiscopul Tomisului, Înalt Prea Sfințitul Teodosie, a transmis joi noaptea, la finalul Te Deumului oficiat la Catedrala Arhiepiscopală, că mulțumește autorităților care l-au făcut să intuiască faptul că se pot ruga credincioșii și la miezul nopții







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


22698 vizualizari

  • +51 (59 voturi)    
    Atunci care mai e scopul politiei? (Vineri, 1 ianuarie 2021, 16:43)

    emil bobu [utilizator]

    Sa slujeasca Domnului?
    • +43 (47 voturi)    
      mai degraba... (Vineri, 1 ianuarie 2021, 22:26)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      sa ia salariul la timp. Daca e majorat, asta este un drept intangibil in veci.
    • +43 (47 voturi)    
      ~Scopul gusatilor (Vineri, 1 ianuarie 2021, 22:50)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      este sa amendeze o mamaie cu o legatura de patrunjel, desi langa ea este unul cu...tzigari baieti, tzigari; sa-l ciufuleasca pe unul care greseste foarte rar si sa lase liberi criminali... si exemplele pot continua.
      Ce n-ai inteles?
    • +34 (36 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 2:19)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      sa apere borfasi, aici intra si draci in sutana, sa apere politicieni si sa isi ceara mariri de salarii ca ei lucreaza din greu, nu le mai ajunge bani din spaga, la alti au dat amenzi de au rupt locul da pe dracusorul de popa l-au iertat
    • -2 (24 voturi)    
      Scopul este asigurarea respectarii legii (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 7:46)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      prin convingere sau constrangere, dupa caz.
      Sanctiunea nu poate fi, in niciun caz, un scop in sine al activitatii politistilor, ci doar un mijloc, o posibilitate la dispozitia poitiei, pentru asigurarea ordinii si linistei publice.
    • +20 (22 voturi)    
      sa slujeasca (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 8:12)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      domnului Shpagoveanu.....
    • +9 (11 voturi)    
      nasol (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      de poțiliștii din Buzău. Ăia nu au aflat care este rolul poliției și s-au apucat de au dat amenzi la niște petreceri de logodnă cu 20 de înși, nu ca la slujba prea vrednicului întru Satana, teo șpagoveanul, cu 100 de bambleci în noaptea de Revelion.
      Sunt curios dacă ministrul de interne o fi aflat și el care este rolul poliției, nu de alta dar să dea un ucaz pe toată țara că se suspendă toate amenzile, să poată circula liniștiți și drogații sau bețivii cu 150 km/h prin centrul localităților, spre exemplu.
    • -2 (4 voturi)    
      Nu putea sa-si faca job-ul dupa ora 23? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 19:42)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Toti paznicii din Constanta si-au parasit postul inainte de ora 23?

      Toate farmacistele au inchis farmaciile non-stop la ora 23?

      Spitalele s-au inchis la ora 23?

      Fabricile, activitatile din Portul Constanta, vapoarele s-au oprit la ora 23?

      Job-ul IPS Teodosie este sa faca slujbe, uneori si la miezul noptii pana dimineata, sa se roage pentru binele nostru.
  • +50 (54 voturi)    
    stat impotent (Vineri, 1 ianuarie 2021, 16:45)

    CNBC [utilizator]

    Este bine de stiut ca legea este optionala, dar la ce sa te astepti din partea unui stat slab ?
    • +25 (27 voturi)    
      B.O.R. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 8:48)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

      e stat in stat, ce-i asa greu, de-nteles? ;"))
  • +32 (40 voturi)    
    Schimbare de optica la Ministerul de Interne ? (Vineri, 1 ianuarie 2021, 16:52)

    Dilematic [utilizator]

    Scopul nostru nu este de a aplica sanctiuni !!!
    • +8 (14 voturi)    
      doar (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 8:14)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      la sucursala Cta! Sunt in subordinea PSD si agentilor moscoviti, mai departe....
  • +77 (89 voturi)    
    Incredibi (Vineri, 1 ianuarie 2021, 16:55)

    JustinCase [utilizator]

    Care este scopul militiei?
    Consilieri emotionali, cumva?
    • +38 (46 voturi)    
      Politia avertiza ieri seara in media ca da amenzi (Vineri, 1 ianuarie 2021, 17:23)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      cetatenii obisnuiti sunt amenintati de catre politia romana, bugetarii speciali, in timp ce POPII care incalca legea sunt ignorati de politia romana.

      si BODE doarme pe bancheta.
      eu cred ca bode ala e secureist ca altfel nu se explica
      • +11 (13 voturi)    
        Nu stiu (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 8:51)

        isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        cine e Bode, probabil vreun ministru?! In rest, aveti dreptate, cu mentiunea ca B.O.R. e stat -in-stat! :)
  • +65 (73 voturi)    
    hahaha (Vineri, 1 ianuarie 2021, 16:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    scopul lor este de a lua spagi ca niste corupti profesionisti...

    Legea se aplica in functie de cine pica in plasa... daca ai pile sau prin vreun partid, esti imun "Legea e Relativa"... daca esti un prost care nu lucreaza la stat si nu intelege sistemul de spagi pt "a te descurca" atunci legea e lege.
  • +62 (70 voturi)    
    Nu? (Vineri, 1 ianuarie 2021, 17:01)

    asx [utilizator]

    Dar cine trebuie sa le aplice? Mamaia mare? Puturosilor si incompetentilor de shaormari cu figuri!
  • +44 (44 voturi)    
    dar aveati obligatia (Vineri, 1 ianuarie 2021, 17:04)

    sadestwank [utilizator]

    sa asigurati respectarea lor. Ati esuat si asta demonstreaza ca sunteti o institutie incapabila sa se achite de sarcinile date, la fel de corupta ca toate celelalte.
  • +40 (42 voturi)    
    păi spuneți așa, (Vineri, 1 ianuarie 2021, 17:13)

    oracolul [utilizator]

    Regulile sunt pentru fraieri! Rolul Poliției parcă era să asigure respectarea legii, nu?
  • +37 (41 voturi)    
    ROMANIA (Vineri, 1 ianuarie 2021, 17:28)

    POMPIERUL [utilizator]

    Feudalism tarziu, ......... foarte tarziu
  • +40 (40 voturi)    
    Ai dreptate ,militzache,voi nu aveti..... (Vineri, 1 ianuarie 2021, 17:41)

    gigiN [utilizator]

    ...nici un scop,sunteti deci absolut inutili,o adunatura de paraziti !!!
  • +49 (55 voturi)    
    In timpul asta (Vineri, 1 ianuarie 2021, 17:53)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    "MAI: În ultimele 24 de ore au fost date 6.900 de amenzi, cele mai multe dintre ele pentru nepurtarea măștii de protecție"
  • +33 (43 voturi)    
    ahh (Vineri, 1 ianuarie 2021, 17:58)

    graygoose [utilizator]

    Ce scop aveti, ma, atunci, daca tot ce faceti e sa aplicați duhul evlavios al blandetii? Cum sa ne aparati de jegurile alea iresponsabile? Ce tara e asta? Ii tot mangaiati pe cap ep pochii astia turnatori si pedofili de parca de ei ar depinde viitorul planetei! Cred ca Bode asta e chiar mai las decat cuviosul Vela.
  • +44 (48 voturi)    
    Data viitoare cand ma opriti (Vineri, 1 ianuarie 2021, 18:00)

    eGerula [utilizator]

    o sa va reamintesc ca "scopul vostru nu e de a da sanctiuni".
    Parsivi nesimtiti ce sunteti. In tara asta sunt doua categorii de oameni: jmekeri si prosti.
  • +25 (29 voturi)    
    Cel mai tare! (Vineri, 1 ianuarie 2021, 18:16)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Incontestabil, IPS Teodosie este cel mai tare!

    La noi la biserica, slujba de sfarsit de an s-a tinut incepand cu ora 17, iar la 20:30 eram deja acasa.

    Ne-am uitat pe Trinitas, unde am vazut ca si la Patriarhie slujba de sfarsit de an a fost facuta inainte de miezul noptii.

    Dar la Constanta, -s-a tinut in noaptea trecerii dintre ani, cum se facea in vremurile normale, fara pandemie, iar Politia nu a dat sanctiuni.

    Iat deci ca AUDACES FORTUNA IUVAT cum se zicea in Roma anitica.
    Sau in Romania contemporana, "PENTRU CA PUTEM!"
  • +42 (50 voturi)    
    acest (Vineri, 1 ianuarie 2021, 18:19)

    vizirul [utilizator]

    personaj,intitulat bombastic Inalt...etc.Teodosie,depaseste in tupeu si nesimtire orice imaginatie;pe de alta parte organele de ordine trebuia sa actiuneze preventiv, nu sa se puna in situatia de a "atentiona" persoanele surprinse asupra incalcarii legii.
    • +8 (22 voturi)    
      Baaai (Vineri, 1 ianuarie 2021, 22:46)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      Le este fricaaa.. daca ar fi iesit cu scandal toata lumea ar fi fost impotriva politiei atat opozitia cat si populatia. Asta e romania.. situatie ff delicata. Cest la vie
  • +32 (32 voturi)    
    E simplu: afacerile bisericii nu sunt fiscalizate (Vineri, 1 ianuarie 2021, 18:23)

    un_moftangiu [utilizator]

    Si nici politicienii care isi ascund banii in afacerile respective. Nu esti cuminte... nu mai papi afaceri cu biserica. Politistii au fost, telefoanele au sunat, SRI-ul stie sigur unde si cum... prostii stau si iau amenzi...
  • +34 (40 voturi)    
    Va este frica ? (Vineri, 1 ianuarie 2021, 18:25)

    dorin23231358089410391 [utilizator]

    Individul ala are probleme multiple , se crede mantuitorul, ironizeaza si ignora pe toti cei care ar trebui sa vegheze la respectarea legilor. Multumita lui si incompetentei organelor de ordine se ingroasa randurile la ATI si in cimitire !
    • +14 (14 voturi)    
      Păi care este scopul principal al popilor? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 9:50)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui dorin23231358089410391

      Să aibă cât mai multe înmormântări pe zi.
      IPS și-a luat avânt depășind orice record.
  • +38 (42 voturi)    
    Demisia (Vineri, 1 ianuarie 2021, 18:25)

    mkv13 [utilizator]

    Ma gandesc ca POATE printr-o minune, seful IPJ CT o sa fie demis .. Preasfiinta Sa Teodosie Cel Papagal sigur nu se alege cu dosar penal. Politicieni, sa NU cumva sa dam in BOR, scadem in sondaje..s-a inteles???
  • +37 (39 voturi)    
    păi dacă (Vineri, 1 ianuarie 2021, 18:30)

    nahir [utilizator]

    scopul vostru al poliției nu este să aplicați amenzi, atunci de ce o faceți când trece unul cu mașina pe roșu, sau merge cu 150 km/h prin centrul Constanței?
  • +39 (41 voturi)    
    cetatenii obisnuiti (Vineri, 1 ianuarie 2021, 18:51)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    corect!

    ... numai ca regula parca e alta pentru prostime, nu? cand ajungeti la babutza cu patrunjel din piata uitati de "prevenire", nu?

    Cutare interlo face nunta in mijlocul targului, blocand strada - mereti sa negociati cu ei, sa vorbiti "frumos". Lasa omul masina parcata 5 min langa nu stiu ce gard de la primarie, hopa sariti cu "prevenirea", asa-i?
  • +30 (34 voturi)    
    Hmm (Vineri, 1 ianuarie 2021, 19:15)

    tudor74 [utilizator]

    Nu stiu de pareti mirati si indignati? Dupa 30 de ani nu v-ati prins ca de PSD si popime nu se atinge nimeni!
  • +31 (33 voturi)    
    Miliția (Vineri, 1 ianuarie 2021, 19:27)

    Proton [utilizator]

    Într-adevăr scopul miliției este de a apăra hoții, și de a asista ca la teatru.
  • +29 (31 voturi)    
    Atunci cine a aplicat sancțiuni amărâților? (Vineri, 1 ianuarie 2021, 19:30)

    hic sunt leones [utilizator]

    În rapoarte vedem sute de mii de sancțiuni aplicate cetățenilor - alea au apărut din senin sau cum s-a întâmplat?
  • +25 (29 voturi)    
    ai de capu vostru... (Vineri, 1 ianuarie 2021, 19:37)

    Enofereus [utilizator]

    dar care e rolul vostru mah, sa fiti momai?
  • +33 (39 voturi)    
    Stat medieval (Vineri, 1 ianuarie 2021, 19:41)

    ABBV [utilizator]

    unde capi BOR fac legea .....Cand e de ce vor ei.....sunt independenti, nu raspun in fata nimanui ....Dar bani de la platitori de taxe si impozite vor. Baaa daca luati bani de la stat ar fi logic sa respectati legea! Cat despre militie ....ziua trece leafa merge ....
    • +10 (10 voturi)    
      Adauga (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:29)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      ca sunt deasupra legii. Spagoveanu a fost dovediit incepand de la fraude la ANAF care i-a pus sechestru pe arhiepiscopie, la vanzari de locuri de studenti in calitate de Decan la Teologie, nerespectarea a N legi, ordine si regulamente pana la fraude cu fonduri europene. La care "justitia" romana (Deliorga, ulterior PROMOVAT la CCR) i-a dat solutia : "fapta NU EXISTA" sau "fapta nu este prevăzută de legea penală"
      • +3 (3 voturi)    
        Da .... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 15:40)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

        sunt si mai multe de adaugat ....dar le-am spus de atatea ori ....incat sunt obosit! Am ramas doar la ma alatura protestului celor ce sunt de parere ca legea ar trebui sa fie la fel pentru toti .....Si celor ce sunt impotriva finantari cultelor de la bugetul de stat sau bugetele locale ....Ok isi pot pastra avantajul de a nu fi impozitati nu am nimic cu asta .....dar STOP la borcanul cu miere de la stat....Sunt zeci de chesti care ar trebui sa aiba prioritate ....Si nu voi da exemplu spitale sau drumuri ca sa tot vorbit de ele ... Voi da exemplu doar un banal mobilier scolar, care cinstit .... nu mi se pare corect sa il cumpar eu, atata vreme cat primaria pompeaza ban public pe la parohii.
        Si sunt multe romane de spus .....dar na comunismul inca nu a iesit din natie .....
  • +39 (45 voturi)    
    Intr-o tara normala , (Vineri, 1 ianuarie 2021, 19:56)

    kokos [utilizator]

    teodosie spagoveanu era de mult la puscarie!
    • +29 (35 voturi)    
      iar intr-o tara civilizata (Vineri, 1 ianuarie 2021, 20:29)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      cultele nu sunt platite din buget.
      • -1 (1 vot)    
        Imi pare rau.. (Duminică, 3 ianuarie 2021, 20:22)

        lis.nc [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

        sa te dezamagesc dar in Germania fiecare cetatean, declarat crestin plateste (adica i se retine) in fiecare luna 10% taxa ptr. biserica! Asa ca la noi e...parfum!
  • +27 (33 voturi)    
    dezgustator (Vineri, 1 ianuarie 2021, 20:25)

    Atlantic [utilizator]

    Este dezgustator sa constat ca legile in vigoare nu sunt aplicate chiar de autoritati.Sa nu ne miram ca suntem departe de a fi un popor disciplinat.
  • +15 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 1 ianuarie 2021, 21:14)

    [anonim]

  • -35 (37 voturi)    
    Frati romani, take it easy ... in 2021 (Vineri, 1 ianuarie 2021, 21:40)

    takeiteasy [utilizator]

    Frati romani, am intrat in 2021, si deja v-ati trezit cu barna in perna :) ... o mare multime de comentarii rautacioase, nici o gluma... de aceea, take it easy in 2021, nu va face bine la ficat :)

    Am totusi cateva intrebari pentru toti suparatii de pe forum... de unde ati iesit fratilor, din ce cotloane intunecate ale neamului romanesc? de unde atata frica? toti suntem dator o moarte, dar cum se spune, e mai important cum traiesti... deci, deci, deci ... daca va e asa frica de moarte, si sunteti atat de suparati pe cei ce nu respecta niste reguli are nu au prea multa noima (inclusiv vasnicii nostri politisti o admit, cu o minoritate care isi arata doar muschii si fara prea mult creier), de ce nu stati voi sub pat cu masca pe figuri??? ar trebui sa nu deschideti calculatorul, ca virusul vine si pe net!!! na, ca acuma stiti, au revoir mon cher :)
    • +29 (31 voturi)    
      iti trebuie un desen? (Vineri, 1 ianuarie 2021, 23:09)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui takeiteasy

      Nu e vorba de moartea ta, e vorba ca omori pe altii comportindu-te iresponsabil, ca ii condamni la munca silnica in conditii extrem de dificile pe cei/cele care trebuie sa ingrijeasca bolnavii covid.

      Responsabilitatea, empatia, grija pentru comunitate sint concepte care-ti sint complet straine.
      • -16 (18 voturi)    
        te rog, am nevoie de o diagrama completa, colorata (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 3:58)

        takeiteasy [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

        Rembrandt-Filbert, te rog, deseneaza-mi toate conceptele astea in ulei, dupa cum vorbesti, trebuie sa fii pictor sau filozof :) ... adica te joci cu cuvintele, facand presupuneri despre cine intelege concepte (numai tu, nu-i asa, si asta pentru ca stai sub pat, acolo gasesti toate conceptele enumerate?), sau deja stiind (science is settled, right?) cine pe cine omoara. Lectie pentru acasa, sa nu te plictisesti, poate poti sa raspunzi cand iesi de sub pat ... de cate ori s-a invartit in ultimele luni "stiinta" despre eficienta mastilor? Azi da, maine nu... Cate masti sunt eficiente, procentual din cele purtate de populatie? Daca masca e atat de eficienta, de ca nu o poarta numai cei care vor sa se protejeze? De ce ti se pare normal sa te duci la magazin (20 / 50 / 100 de oameni in acelasi spatiu) dar nu ti se pare normal sa mergi la biserica?

        In alta ordine de idei, de ce nu rezolvi matele sau statul roman (sau sa ceri asta) problema legata de "cei ce trebuie sa se ingrijeasca bolnavii covid"? ... numar de paturi, personal, etc. De ce munca silnica? Daca crezi cu adevarat in problema de fata, si ai o empatie pe care nu o mai poti retine, de ce nu mergi sa ajuti cei ce muncesc in "conditii extreme"?

        Cred ca altundeva sta problema d-niei tale, monsieur Filbert... e ceva legat de biserica? Credinta? Crestinism? Poate lamuresti cititorii d-niei voastre, poate se gasesc cativa care fac parte din comunitate (concept strain de Romania, ai citit cumva pe undeva despre chestia asta?) din care faci parte, sper ca nu cea online.
        • +9 (9 voturi)    
          mai bine pune mâna pe gramatică.. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:22)

          mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui takeiteasy

          ..că nu frige. În felul ăsta respecți atât limba română cât și pe vorbitorii ei(de sub pat sau de deasupra lui..) Dar nu e cazul, nu-i așa..?

          În rest, e exact cum ți-a scris @Filbert.
          Masca aia îi protejează mai mult pe cei din jur decât pe tine.
          Și dacă toată lumea o poartă, ne va fi mai bine tuturor.

          E vorba, până la urmă de bun simț și civilizație, cine are, are.. cine nu, nu..
          Diagramele alea, chiar și colorate nu te vor ajuta, crede-mă..
          Ai pierdut cândva, 7 ani importanți..
        • +11 (11 voturi)    
          Omule esti dus cu pluta (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:41)

          democtrates [utilizator] i-a raspuns lui takeiteasy

          Legea este lege pentru toti, politia sa-si faca datoria si sa-l amendeze. Daca pe mine pe strada ma prinde fara masca eu sunt amendat, el , si atunci te miri de accensiunea AUR?
        • +5 (5 voturi)    
          Tema discutiilor (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 15:56)

          D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui takeiteasy

          Chiar daca ai adus in discutie niste probleme cat se poate de reale (calitatea mastilor, ori eficienta masurilor) tema discutiei era alta: de ce autoritatile se multumesc sa ia la cunostinta abaterile de la reguli fara a le sanctiona. Nu e vorba sa caute si sa amendeze orice om care a iesit din casa in intervalul orar in care acest lucru era interzis, ori a incalcat vreo regula.

          Aici avem de-a face cu o situatie in care se constata in flagrant incalcarea masiva a regulilor. Mai mult, este de notorietate faptul ca aceste incalcari sunt stimulate in mod repetat de catre Teodosie, cu alte cuvinte avem de-a face cu un recidivist care refuza se se supuna regulilor. Daca Ion Popescu iese pe strada dupa ora 23 si il prinde politia, poate nu e amendat din prima, insa daca o face in mod repetat nu scapa fara pedeapsa. Pe Teodosie insa nu il atinge nimeni, desi el nu doar ca incalca regulile, ci si instiga la incalcarea lor de catre multi altii. Acest comportament al autoritatilor, cu standarde duble, este repudiat aici

          Cat priveste comparatia cu magazinele, nu uita ca, pentru a supravietui, omul are nevoie de mancare. Fara religie poate trai. Nu zic ca o face bine, ori ca religia este ceva inutil, insa este optiunea personala a fiecaruia si nimanui nu ii insa nu ii e pusa in pericol supravieturiea daca nu merge la biseria timp de cateva saptamani.

          Mai mult, exista alternativa la liturghiile in spatii inchise (si, cum se vede, multi nu purtau masca, ori o faceau in mod necorespunzator), sunt destui care aleg sa le urmareasca la radio, tv sau pe internet. In vrenuri ca si acestea e un compromis rezonabil, asa cum este acceptat de catre alte biserici (pana si de catre Papa) care nu se plang ca sunt prigonite. Oare toti acei credinciosi, ortodocsi, catolici, protestanti, ori altii sunt de rangul al doilea pentru ca au ales sa respecte regulile in vigoare, sa reduca sansele de a se infecta sau de a infecta pe altii, neluand exemplul lui Teodosie?
    • +12 (14 voturi)    
      Cine-s aia, fratii tai ? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 5:53)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui takeiteasy

      Dragnea si Veorica, probabil.
      Te doare la ficat din cauza lor ?
  • +14 (16 voturi)    
    Normal (Vineri, 1 ianuarie 2021, 22:01)

    dealucaragiale [utilizator]

    O avea si asta un prieten sus-pus, prea sus-pus, altfel nu inteleg de ce primeste doar “avertismente verbale”... daca depasesc viteza legala cu 11 km, slabe sanse sa primesc doar avertisment. Oricum, hn e suparat pe mine si nu-mi mai publica niciun comment :)
  • +24 (26 voturi)    
    Legile sunt pentru to(n)ti ? (Vineri, 1 ianuarie 2021, 22:04)

    Koczka [utilizator]

    Daca dorim sa devenim un stat de drept ar trebui că legile sa fie aplicate tuturor fara excepție.
    Politia CT trebuia cel puțin să legitimeze participanții la ceremonie iar pe organizatori să-i amendeze. Nefiind la prima abatere IPS-iei sale ar fi trebuit să i se deschidă și dosar penal pentru compromiterea campaniei de combatere a pandemiei.
    Daca un singur om va muri datorita contactului cu unul din participanții de la aceste procesiuni ilegale, IPS-tia sa ar trebui sa facă închisoare cu executare împreună cu cei care nu au aplicat legea .
  • +23 (25 voturi)    
    Takeiteasy` (Vineri, 1 ianuarie 2021, 22:08)

    bogdan. [utilizator]

    / nu e vorba de cum traim sau daca esti prea prost sa iti dai seama de ce trebuie sa porti masca e vorba despre "unde e lege nu e tocmeala" si faptul ca politia romana si-a aratat din nou incompetenta si faptul ca pazeste pe cei care o incalca.
    • -17 (17 voturi)    
      asa cum am mai spus, domnisoru' Bogdan.. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 4:10)

      takeiteasy [utilizator] i-a raspuns lui bogdan.

      take it easy... pot sa spun cu mana pe inima ca sunt extrem de prost, nu mai inteleg nimic din explicatiile "stiintifice' si ale organelor in drept, de la stat, presedinte, PM, politie, doctori ,etc.

      Nu am nici o indoiala ca d-nisorul Bogan, are raspuns deja la toate intrebarile pe care mi le pun. De ex ... Care e eficienta mastilor purtate de populatie? Sunt conform standardelor definite pentru covid? Sunt standarde definite pentru covid? etc...

      Poate nu stiati d-nisorul Bogdan, ca este prudent ca organele abilitate sa arate flexibilitate cand aplica "legea" (care lege a fost aprobata de parlament?) ... lege, regulament, care este neclara, sau injusta, sau pur si simplu prosteasca, sau rauvoitoare/abuziva ... nu de alta, dar oamnenii care percep legea abuziva, sau injusta, sau neclara, s-ar putea sa aplice pe loc o corectie celui neintelept care ar vrea sa o aplice ... my 2 cents ...
  • +21 (23 voturi)    
    Nu am (Vineri, 1 ianuarie 2021, 23:25)

    VARCIOROVA [utilizator]

    decat un comentariu: Daca rolul politiei NU este de a imparti amenzi (lucru cu care sunt de acord), oare n-ar trebui sa-si respecte rolul principal de a face sa fie APLICATA LEGEA ?????!!!! Bai, martzafoilor, faceti-va treaba pentru care sunteti platiti!!!!!
  • +19 (23 voturi)    
    Si (Vineri, 1 ianuarie 2021, 23:38)

    VARCIOROVA [utilizator]

    hai sa va spun cum ar fi trebuit sa fi actionat in cazul in spetza: la ora 21.00, o PATRULA DE POLITIE AR FI TREBUIT SA FIE LA INTRAREA IN BISERICA SI SA INTERZICA INTRAREA pentru ca de la ora 22.00 nimeni nu mai avea voie pe strazi. Bine inteles ca in acest timp ar fi avut de-a face cu IPS-ul cu spume la gura. Dar astea sunt riscurile meseriei (cocalari, bizoni, si, mai recent, IPS-ul de Constanta)
  • +23 (25 voturi)    
    teo de la constanta (Vineri, 1 ianuarie 2021, 23:42)

    qwerasdf [utilizator]

    face legea in tara asta.. il doare in p((( de legile voastre, militia 'e' niste slugi...
    asta in timp ce noi ceilalti ne conformam ca prostii... bai mai mult de atat, platim si taxe ca sa avem "privilegiul" de a ne conforma
  • +12 (14 voturi)    
    de aprox un an, (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 8:20)

    mongolul [utilizator]

    Shpagoveanu face ce vrea in judet, fara ca cineva sa-l traga la raspundere eficient. Asta e sfidare la adresa legii si statului roman. (In fapt, se poate retine sfidarea doar la adresa Guvernului.) Si instigarea "turmei" de credincosi la rebeliune. (Curat turma, condusa de KGB/FSB.)
  • -5 (9 voturi)    
    Hotararea... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 8:45)

    isus si hristos [utilizator]

    ...guvernului "cu privire la legislația actuală în ceea ce privește deplasarea în afara locuinței în intervalul orar 23.00 - 05.00" e anticonstitutionala, de ce satanistul teodosie ar face exceptie?! https://www.youtube.com/watch?v=xyI9oMWN3d0
    • +2 (2 voturi)    
      Constitutionala sau nu, (Duminică, 3 ianuarie 2021, 21:58)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui isus si hristos

      se pare ca noi, oamenii obisnuiti, trebuie sa o respectam, iar spagoveanu' nu.
      Asta-i problema, ce n-ai inteles ?
  • +14 (16 voturi)    
    ȚAPU (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 8:53)

    gibon47 [utilizator]

    Când apare Țapu, tremură izmenele pe milițieni.
    Amenda e numai pentru populime.
  • +5 (7 voturi)    
    rRomania CRE(s)TINA, traditional: (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 9:04)

    isus si hristos [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=eo95hnKQtGk
  • +11 (13 voturi)    
    va tzatzaie c**u (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 9:35)

    liviu_ [utilizator]

    sa amendati in evazionist si un infractor doar pt ca poarta sutana...
    sunteti niste jeguri ba militienilor!
  • +10 (12 voturi)    
    SLUGARNICIE (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 10:05)

    cpan [utilizator]

    rolul politiei este acela de a veghea la aplicarea legii in romania/constanta.
    principiul constitutional conform caruia toti cetatenii sunt egali in fata legii ar trebuii sa primeze in activitatea politiei.

    dar ce face politia romana : inchide ochii cu o bunavointa complice la incalcarile repetate ale legi de catre ips teodosie ; inchide ochii la repetatele indemnuri la nesupunere civila adresate de acest personaj cinic.

    inteleg sa avertizezi si sa informezi o data , de doua ori , dar atunci cand constati ca spagoveanu incalca legea continu sa nu iei nici un fel de alte masuri este revoltator .
    ar trebui ca politia constanta , si sefii ei , sa dea explicatii pentru atitudinea duplicitara in aplicarea legii : teodosie tolerat , mii de cetateni amendati pt purtarea neregulamentara a unei masti ????????
  • +7 (9 voturi)    
    CORUPŢI ,LAŞI ,FRICOŞI (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 10:32)

    verucu [utilizator]

    Acest derbedeu face PIPI pe toate instuţiile statului ,polţie,jandarmerie ,procuratură ,judecătorie e cel mai tare are legea lui are ţara lui nimeni nu se atige de el .
  • -6 (6 voturi)    
    Bravo lor (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 13:49)

    berti [utilizator]

    Bravo lor, enoriașilor și polițiștilor tot respectul pentru ca la slujbă nu au aplicat sancțiuni! Mulți vorbesc aiurea, cu răutate și în necunostinta de cauza. Pai slujbele se țineau pana a venit iarna numai afara, mirenii purtând măști și păstrând distanta. Interdicția pe timpul nopții a fost dată că sa nu mai meargă tinerii la petreceri, nu pentru câțiva oameni responsabili care merg la biserica. Amendați trebuie sa fie cei din transporturi și Supermarket-uri. La Sf Parascheva, Sf Dimitrie și Sf Andrei a fost interzis pelerinajul lor din afara localităților unde se afla racla cu moaște deși oamenii respectau regulile și totul se desfășura în aer liber. De ce ii vedeți voi, ateii și necredincioșii doar pe acești oameni dar pe ce ce călătoresc cu metroul, cu trenul, autocarul sau cei ce se îmbulzesc în magazine nu ii vedeți? Am călătorit cu trenul 3 ore în ajun de Crăciun. Toate locurile erau ocupate. Aveam 1m distanta față iar cu persoana care avea locul lângă mine, nici 30 cm. Păi despre ce vorbiți? Nu biserica și nici împărtășania cu aceeași linguriță nu au umplut spitalele. Bine zicea un părinte... ați vrut spitale în loc de catedrale? Asta aveți! Câtă ipocrizie și răutate exista in zilele noastre..
    • +1 (1 vot)    
      Prea-sfinte, te faci ca nu intelegi? (Duminică, 3 ianuarie 2021, 22:03)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui berti

      De ce noi, astia multi, respectem legea, iar spagoveanu' este scutit ?
      De ce esti ipocrit ?
      Daca tu vrei biserici si catedrale in loc de spitale, e problema ta, ca fata bisericeasca nu platesti impozite si iti permiti sa te tratezi la particulari, ori la Viena sau la Paris, deh.
      Ca sa te citez: cata ipocrizie si rautate exista in zilele noastre, mai ales la unele fete bisericesti...
  • +6 (6 voturi)    
    O declaratie cat se poate de tampita (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 14:49)

    benicio [utilizator]

    Cum sa sui ca scopul tau nu e de a aplica santictiuni. Atunci, cand trecem cu masina pe rosu, de ce nu ni se aplica doar un sfat prietenos, o recomandare calduroasa? De ce ni se ia permisul? Ma astept ca MAI sa intervina aici. Eu port ca prostul masca oata ziua, ma protejez, iar altii organizeaza adunari.
  • +3 (3 voturi)    
    Total de acord! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 15:34)

    JanClaudiu [utilizator]

    Foarte adevarat ca scopul nu este acela de a aplica amenzi!
    Pt ca aplicarea de sanctiuni contraventionale ( inclusiv amenda) este obligatorie cand se constata săvârșirea de contraventii asa cum prevede Ord. Nr. 2 din 2001!
  • +4 (4 voturi)    
    politia din Constanta nu aplica legea (Duminică, 3 ianuarie 2021, 1:06)

    nicnicnic [utilizator]

    Pare o stire falsa, nu pot crede ca "Politia Constanta" a constatat ca un popa si multi altii din anturajul lui a incalcat un act legal de protejare a sanatatii populatiei si nu a aplicat legea(un avertisment/sfat ii dai unui betiv, unui amarat care nu stie de capul lui, dar nu ), si mai mult, ca "Inspectoratul de Politie Judetean" a "informat persoanele cu privire la legislatia actuala" fara sa aplice acea legislatie. Nu pot crede ca pe mine, daca merg pe strada fara masca sau dupa orele 23:00 fara motiv precizat de lege, politistul nu ma amendeaza sau nu considera ca-s vinovat de zadarnicirea combaterii bolilor, insa daca sunt intr-o adunare de 50 ca mine in aceeasi situatie, adica o situatie si mai grava, isi uita sarcinile de politist, riscand sa fie dat afara din serviciu, si se apuca sa ma informeze! Dar daca e reala, acele "Politie Constanta" si "Inspectoratul de Politie Judetean" trebuie cercetate de Ministerul de Interne, eliminate, apoi infiintate structuri cu atributiile legale ale politiei in Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    politie impotenta sau minarie politica ? (Duminică, 3 ianuarie 2021, 1:45)

    bogmar [utilizator]

    Pai era clar ca mizericredinciosu de C-ta va juca doar dupa cintecul PSD care l-a scapat de puscarie iar acum i se cere sa -si rasplateasca serviciul PSD-ului ....si exact asta face ...instiga amaritii la nesupunere medicala ,as zice , si ii pune in pericol imens doar ca sa le faca jocul murdar PSD ... care au platit regeste BOR ...cred ca e timpul ca BOR sa nu mai aiba nici o para chioara de la stat si sa se treaca la verificarea la singe a afacerilor lor si a improprietaririlor facute catre BOR ....atunci sa vezi surprize si politicieni implicati !!!