VIDEO Liderii europeni au semnat acordul post-Brexit. Premierul Boris Johnson și-a adăugat și el semnătura

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 30 decembrie 2020, 11:29 Actualitate | Esenţial


Ursula von der Leyen
Foto: Kenzo Tribouillard / AFP / Profimedia Images
Premierul britanic Boris Johnson a semnat miercuri acordul comercial post-Brexit cu Uniunea Europeană, adăugând semnătura sa alături de cea a șefilor UE, după ce documentul a fost trasportat cu avionul de la Bruxelles la Londra. Mult așteptatul acord post-Brexit a fost semnat miercuri de președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi preşedintele Consiliului European, Charles Michel. Acordul reglementează, începând de vineri, 1 ianuarie 2021, relaţiile dintre Uniunea Europeană şi Regatul Unit.
  • Textul acordului poate fi consultat AICI

UPDATE 18.00: Premierul Boris Johnson a semnat și el acordul. ”Dacă l-am citit? Răspunsul este da”, a spus Johnson.

UPDATE 16.45: Camera Comunelor votează în favoarea legislației de implementare a acordului comercial cu UE post-Brexit. Parlamentarii au aprobat acordul cu o majoritate de 448, respectiv 521 ”pentru” și 73 ”împotrivă”. Acum proiectul merge la dezbatere în Camera Lorzilor.


Dezbaterea LIVE din Camera Comunelor.




UPDATE 15.23: Mel Gibson s-a trezit distribuit în ”filmul” Brexit. Celebrul Braveheart fost invocat de unii parlamentari conservatori care spun că, odată cu acest acord, ”războiul a fost câștigat”, scrie The Guardian.

”Ceea ce am numit lupta pentru Brexit s-a încheiat. Am câștigat”, a scris conservatorul Mark Francois, pe rețelele sociale, adăugând că începând de mâine seară Regatul Unit părăsește Uniunea Europeană ”pentru totdeauna”.

Mesajul său este însoțit de strigătul pentru libertate al lui Mel Gibson din celebrul Braveheart. Ironic, Braveheart (Inimă neînfricată) este povestea războinicului scoțian, William Wallace, care conduce o rebeliune pentru a-și elibera țara de sub tirania Regelui Edward I al Angliei.



UPDATE 15.18 Downing Street a anunțat că Boris Johnson va susține o conferință de presă la ora 5 pm (ora Londrei).

UPDATE 14.32 Primul ministru scoțian Nicola Sturgeon a anunțat că dezbaterea locală asupra Brexit va începe la ora 1.30 pm (ora Scoției).

Ea a criticat din nou acordul, acuzând guvernul de la Londra că a trădat interesele celor din industria pescuitului, chiar mai mult decât anticipau criticii săi.

Nicola Sturgeon a mai comentat că atât conservatorii, cât și laburiștii nu au altă retorică decât aceea de a-i ataca pe parlamentarii SNP care au anunțat că nu votează acordul. ”Conservatorii nu pot indica un singur element pozitiv din acest acord”, a scris ea, pe twitter.



UPDATE 12.47: Reprezentantul SNP (Partidul Național Scoțian), Ian Blackford, critică acordul și spune că țara sa ”a fost mai întâi europeană, înainte de a fi britanică”. Pentru a beneficia în continuare de UE, Scoția trebuie să redevină o țară independentă, a susținut Ian Blackford.

”Libera circulație, libertatea de a munci și de a studia oriunde vor fi refuzate copiilor noștri și pentru ce?”, a mai spus el.

”E un dezastru. Înseamnă o Marea Britanie izolată în toiul unei pandemii și al recesiunii economice”, a mai spus el. ”Este un act de vandalism economic”, a mai declarat Blackford.

Reprezentantul SNP spune că dacă tot a fost invocată suveranitatea și dreptul Regatului de a decide singură, fără constrângerile UE, atunci niciun democrat nu poate nega dreptul scoțienilor de a decide asupra propriului viitor, aluzie la referendumul de independență față de Marea Britanie.

Ian Blackford i-a mai acuzat pe laburiști de inconsecvență.

UPDATE 12.41 Fostul premier conservator Theresa May salută acordul semnat de succesorul său și faptul că laburiștii vor vota în favoarea lui. Ea a spus însă că acordul este imperfect pentru că reglementează relațiile comerciale, dar nu și piața serviciilor, ceea ce este în detrimentul britanicilor care prestează profesii liberale.

Azi este momentul în care punem deoparte interesele divergente de partid și punem mai presus interesul național, a mai spus May, pledând pentru votarea documentului.

UPDATE 12.25: Un acord imperfect este mai bun decât niciun acord. A respinge acordul semnat înseamnă a ieși din UE fără niciun fel de înțelegere, ceea ce ar duce la haos și probleme economice, argumentează un parlamentar laburist precizând că partidul său va vota în favoarea acordului.

UPDATE 12.21: Premierul Boris Johnson a mai spus că începem să scriem un nou capitol în istoria Regatului Unit. Părăsirea Uniunii Europene este” un doar preludiu” în ceea ce privește rolul de leader pe care îl va juca Marea Britanie în lume. Trebuie să mergem mai departe, să depășim toate diferențele de opinie, și să scriem un nou capitol în istoria Marii Britanii, a mai pledat el.

”Vom fi cel mai bun vecin și aliat al Uniunii Europene”, a mai declarat premierul.

UPDATE 12.13 Declarația președintelui Consiliului European, Charles Michel:

”Acordul pe care l-am semnat astăzi este rezultatul a luni de negocieri intense în care Uniunea Europeană a demonstrat un nivel fără precedent de unitate. Este un acord corect și echilibrat care protejează total interesele fundamentale ale Uniunii Europene și creează stabilitate și predictibilitate pentru cetățeni și companii. Pe subiectele majore, UE este gata să lucreze umăr la umăr cu Regatul Unit. Este cazul schimbării climatice (...) și al răspunsului global la pandemia de coronavirus. În ce privește politica externă, vom căuta cooperarea pe anumite subiecte, pe baza valorilor și intereselor pe care le împărtășim. Acestea sunt subiecte majore pe care le vom discuta regulat, așa cum o facem cu partenerii noștri strategici. Și abia aștept să colaborăm”, a declarat oficialul de la Bruxelles, după semnarea acordului.

UPDATE 11.58: Parlamentul de la Londra s-a reunit pentru a aproba acordul.

Premierul Boris Johnson se adresează membrilor Camerei Comunelor. ”Vom prelua controlul asupra legilor noastre (...) nu avem de ce să ne temem”, a spus Johnson, evocând faptul că Regatul Unit își recapătă astfel suveranitatea.

Johnson spune că Regatul Unit, inclusiv Irlanda de Nord, va beneficia de noi investiții planificate în sectorul pescuitului, unul dintre subiectele cele mai dificile legate de acordul comercial. Liderii europeni au descris momentul ca fiind de o ”importanță istorică” sau ”un major pas înainte”, un punct de cotitură extrem de important.




În faţa drapelelor europene, cei doi lideri europeni, zâmbitori, au semnat aceste texte în faţa camerelor de luat vederi şi ale fotografilor.

Documentele urmează să fie transportate apoi cu un avion al Royal Air Force la Londra pentru a fi semnate și de premierul birtanic Boris Johnson.

Bruxellesul şi Londra au reuşit să ajungă în ajunul Crăciunului la un acord "in extremis" pe tema relaţiilor post-Brexit, după luni întregi de negocieri dificile. Acordul trebuie aprobat și de parlamentul britanic și cel european.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4060 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    e un acord limitat, negocierile nu se incheie aici (Miercuri, 30 decembrie 2020, 12:48)

    Gryphus [utilizator]

    cei de la financial times au facut oi analiza pe acest acord si la fel ca in cazul vaccinului covid exista multe lucruri pe care in momentul asta nu le intelegem

    in mare ideea e ca anglia a reusit sa isi p[astreze majorittatea drepturilor, se pare ca UE e pierzatorul innaceasta disputa
    • +9 (13 voturi)    
      ... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 13:30)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Și în ce constă mai exact acest câștig al UK?
      Ce anume a pierdut UE?

      Te rugăm, luminează-ne și pe noi cei care nu suntem familiati ca tine in chestiuni diplomatice.
      • -2 (6 voturi)    
        think abou (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:47)

        IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

        Gindeste-te numai la mesajul de acum citeva zile: EU face presiuni sa forteze UK sa revina la tratative.
        • +3 (3 voturi)    
          ... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:55)

          Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

          Ce subtil ești...
          Însă tu confunzi UK și UE cu Dorel scolarul, pe care băieții mai mari îl prind in curtea școlii și îi cer banii de covrigi.

          Nu știu dacă au fost presiuni sau nu.
          Stiu însă că era datoria UE să-și apere cetățenii și firmele de impactul Brexit până în ultimul moment.
      • -1 (9 voturi)    
        scuze, inca (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:49)

        IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

        A pierdut 50 milioane de oameni care nu vor mai stat la mina lui Macrou si Merkel. Macrou a fost in stare sa opreasca TIR-urile sa INTRE IN UK cind lui ii era frica de virusul modificat din UK.
        • -2 (6 voturi)    
          Oamenii astia din UK (Miercuri, 30 decembrie 2020, 18:54)

          Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

          vor manca in continuare,vor sofa masini in continuare.Nu a pierdut nimeni nimic.Mandria britanica a fost hranita dar nota de plata pentru poporul britanic de abia va veni.Sper ca Scotia va obtine independenta fata de ''perfidul Albion''.Sa te sperii de sirieni este o mare prostie.Cum Germania nu a avut tot globul sub cizma,ca UK,primeste refugiati cel putin de nivelul celor care freaca menta in Anglia.Si America este o tara de imigranti si uite unde a ajuns!In UK vin imigranti din fostele colonii.
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:08)

          Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

          Ăsta e răspuns de idiot util.

          Dacă UK ar sta la mâna Franței și Germaniei, ar trebui să-și concedieze toți diplomații.
      • -1 (9 voturi)    
        a pierdut bugetul UK si drepturi p[t cetateni (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:50)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

        ce-a pierdut UE?

        e simplu, a pierdut banii pe care UK ii dadea anual la bugetul UE: cateva MILIARDE

        Romania ia mult mai multi bani de la UE decat da dar UK dadea mult mai multi bani UE decat lua.

        UE a pierdut si dreptul pt cetatenii ei de a lucra si a trai in UK, drepturi pt cetateni de a STUDI la Oxford si alte universitati britanice

        si peste 5 ani UE pierde dreptul de a pescui in apele britanice la mai putin de 6 mile de coasta UK

        etc
        • +4 (10 voturi)    
          mdea...prostia (Miercuri, 30 decembrie 2020, 15:51)

          ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Vezi...astas inseamna sa vorbesti in ecunostinta de cauza...si pe langa subiect.
          UK dadea o fractiune din banii pe care-i primeau. Practic erau pe plus.
          Mai mult, unde se faceau toate tranzactiile financiare din UE? Iti spun eu: Londra. Deci comisioanele acolo ramaneau.
          Pe unde se faceau importurile in EU? Prin anglia...deci comisioane/salariati/etc....ramaneau acolo...
          Practic, UK a castigat nimic...si a pierdut mult...
          Cu atat mai mult cu cat Irlanda a pierdut foarte mult...si scotia...si exista un risc imens ca anglia sa piarda irlanda si scotia...si practic o sa ramana o tarisoara...in care doar basinile mai primeaza.

          Prin urmare, iti recomand sa te documentezi putin inaitne sa casti gura...
          • -3 (9 voturi)    
            vorbesti prostii, nu exista nici o pierdere pt uk (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:25)

            Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

            Tranzactiile financiare se vor face tot in UK si dupa brexit

            Scotia si Irlanda de nord vor ramane in UK si dupa brexit

            importurile de bunuri se vor face tot in UK si de acum inainte si vor putea fi dupa aceea trimise in UE ca si inainte pt ca au castigat un comert liber pt BUNURI si fara LIMITE cu UE

            iti recomand sa te documentezi
            • +3 (9 voturi)    
              Ia mai te gandeste (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:38)

              ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

              Ia te mai gandeste...bati campii rau de tot
              Faci confuzii intre bursa si centru de tranzactii (cam mare parte s-au mutat in paris, frankfurt si milano...iar cele ramase...or sa plece in maxim 3 ani incepand cu 1 ianuarie 2021).
              Pentru importuri te mai uita putin prin belgia si portugalia si cheia...(hint: cam toti marii retailer si-au mutat depozitele din UK in cheia)
              Hai...dai si sapa...
            • +2 (2 voturi)    
              Mai bine te documentezi tu, ca se pare ca nu esti (Miercuri, 30 decembrie 2020, 23:08)

              pmct [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

              https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-24/in-bullet-points-the-key-terms-of-the-brexit-deal
              Financial Services
              --------------------------

              Summary: The deal offers little clarity for financial firms. There is no decision on so-called equivalence, which would allow firms to sell their services into the single market from the City of London. The agreement only features standard provisions on financial services, meaning it doesn’t include commitments on market access.

              The European Commission, which is in charge of allowing access to the EU’s market, said it needs more information from the U.K. and it doesn’t plan to adopt any more equivalence decisions at this point.

              Deci, de la 1 Ianuarie bye bye servicii financiare UK in UE, pana cand vor cadea de acord, adica la pastele cailor
          • +1 (7 voturi)    
            prostia e sa nu te informezi corect, cum faci tu (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:27)

            Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

            uite aici data oficiale: UK a platit UE in 2018 suma de £11.0 billion

            https://www.ons.gov.uk/economy/governmentpublicsectorandtaxes/publicsectorfinance/articles/theukcontributiontotheeubudget/2017-10-31
            • 0 (8 voturi)    
              ASa... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 17:38)

              ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

              Asa? Si? Informatia ta are valoare 0...Pana cand nu-mi spui cat a incasat de la UE? Prin diverse programe?
              Cat a incasat in urma tranzactiilor din EU? Facute de EU prin UK?
              Pune cifrele aici...si mai discutam
          • -3 (9 voturi)    
            tu cunosti geografie? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 17:15)

            IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

            Irlanda nu este parte a UK, unde ai facut tu scoala?
            Unde ai citit tu ca importurile se faceau prin Anglia? Adica rosiile turcesti vin in RO din Anglia?
            Si unde crezi ca se vor face tranzactiile in continuare din moment ce nici o banca mare nu a plecat din City sau Canary pentru a se duce la Paris sau Amsterdam cum preziceau unii dupa referendumul Brexit.


            mdea...prostia adevarat
            • +3 (5 voturi)    
              Dap...prostie (Miercuri, 30 decembrie 2020, 18:04)

              ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

              Se pare ca nu cunosti geografie...Ai auzit de Irlanda de Nord? Probabil ca nu...
              stiu..probabil esti in anglia...la mancat rosii...dar imi pare rau sa te anunt...Eu nu importa doar rosii...
              Adevarat...nici o banca...dar si-au redus efectivele. Este exact ca si cum ti-ai facve casa putin mai departe de buda...asta ca sa vb pe limba ta. Multe banci si-au mutat buna parte dine fective (dar au mai pastrat si acolo..ca si acolo se mai invart bani)
              Imi par rau sa-ti spun...dar esti putin cam limitat in gandire...ai impresia ca totul se rezuma la rosii si la Irlanda care face parte din UK...)
        • -1 (5 voturi)    
          ... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:05)

          Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Formulări de tipul:

          "Romania ia mult mai multi bani de la UE decat da dar UK dadea mult mai multi bani UE decat lua."

          imi arată că nu înțelegi mecanismele europene de finanțare. De exemplu, cel mai mare finantator UE e Germania.
          Pentru celelalte puncte, ce pierde UE pierde și UK in oglindă.

          Eu credeam că ai făcut parte din echipa care a negociat acordul după cum vorbeai.
    • -1 (7 voturi)    
      Nu prea sunt sigur (Miercuri, 30 decembrie 2020, 15:28)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Poti enumera ce si-au pastrat britanicii si ce au pierdut europenii?
    • +4 (6 voturi)    
      Acordul nu e prea bun pentru UK (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:41)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dar l-au votat si laburistii, fiindca iesirea fara acord ar fi fost dezastru. Fostul premier Theresa May a criticat aspru acordul, spunand ca e mai slab decat acordul la care ajunsese ea, dar nu l-au votat atunci laburistii. "May has delivered a withering takedown of Boris Johnson’s Brexit agreement. Addressing the Commons, the former prime minister said her deal was better than the one reached by her successor on Christmas eve.
      Boris Johnson a fost disprerat sa obtina un acord, oricat a mintit spunand ca e gata sa iasa fara acord. In plus, industria pescuitului e foarte nemultumita de acord. Prima ministra a Scotiei l-a acuzat pe Johnson ca i-a tradat pe pescari (deci nu-mi spuneti ca a iesit aici mult mai bine UK). Bun, nu vor exista tarife si cote la schimburi de bunuri, DAR vor ramane bariere netarifare care vor ingreuna mult schimburile cu controale vamale care sa verifice ca se respecta multe conditii; companiile britanice vor fi sufocate de birocratie, intarzieri si cheltuieli suplimentare din aceasta cauza. Britanicii vor pierde multe drepturi: de a lucra, a studia, a se stabili in UE. Europenii vor pierde dreptul acesta intr-o tara, dar britanicii il vor pierde in 27 tari, printre care favoritele Franta, Italia, Spania, Germania. Mai sunt alte pierderi, dar cea mai grava e aceea ca, mai important decat schimburile de bunuri, pentru UK erau Schimburile de SERVICII. Si pt asta nu au primit drepturi in UE. Adio servicii financiare in UE, servicii de asigurari in UE servicii juridice si altele. Ori pt UK grosul GDP se obtine din servicii. Asta e o pierdere grava, si animalul de Boris a neglijat, ca nu erau voturi in ea. S-a ocupat de pescuit si nici acolo nu a obtinut mai nimic. Iar la suveranitate, au obtinut un 10-15 la suta in plus fata de ce aveau DEJA. Isi vor decide imigratia, dar un raport arata ca ea va creste oricum mult, doar ca din Asia de sud si Africa nu din UE. In fine, guv. UK va plati acum multe miliarde agricultorilor, in locul UE.
    • -1 (7 voturi)    
      UK a iesit din (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:09)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Uniunea vamala cu UE, din care face parte pana si Turcia, din doua motive 1. fiindca un numar de conservatori turbati anti-UE au cerut aceasta conditie si i-au impus-o deja premierei May, si 2. Fiindca dusmanul UE, Trump, care a tinut sa submineze UE, cu orice pret, ca si Putin, de altfel. a amenintat UK ca nu va avea un acord comercial avantajos cu US daca ramane in uniunea vamala. Iar acum, Trump. care a umilit-o pe Premiera May, spunund in timpul unei vizite in Anglia ca Boris e mai bun de premier, nu va mai fi de gasit, iar Biden, care e 5/8 irlandez catolic la origine, l-a avertizat deja pe Boris sa nu cumva sa puna granita intre Rep Irlanda si Irlanda de Nord, si a dat clar de inteles ca el pune pe primul, plan relatue cu UE, nu cu UK. Boris a ramas cu ochii in soare. Boris vorbea de acorduri formidabile cu alte tari. Cu SUA, ne-am lamurit. Cu China, e goasa rau: nu doar certuri pe Hong Kong ci si refuzul pt HUAWEI la G5, ca asa cerea Trump. India pune conditii pt un acord comercial: sa se dea drumul masiv la imigrare din India (Ho-pa!) Australia zice ca vrea un acord bun cu UE, nu neaparat cu UK. Canada are si ea ujn acord bun cu UE, Nici cu Rusia nu e bine, ca rusii au otravit cum au vrut ei prin Anglia si daca Boris ii ia in brate a bulit-o si tot asa. Maaama, ce idee buna a fost Brexit-ul asta. Iar care e p'aici anti-UE si pro-brexit, eu nu zic ca nu are dreptate. Poate are! Dar sigur e pe aceeasi pozitie ca si Putin.
  • -4 (12 voturi)    
    Democratie (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:07)

    IpseAnton [utilizator]

    Comparativ democratia in UK si EU. In UK voteaza parlamentari alesi uninominal, nici un prim ministru sau ministru (care de altfel si ei sunt parlamentari alesi) nu si-ar permite sa treaca peste vointa parlamentului ales direct de cetateni. In EU voteaza Ursula von der Leyen pentru care nu a votat nici macar un cetatean european, trasa pe sfori de Macrou si Merkel. De 800 de ani, de la Magna Carta, UK nu a avut nici macar o dictatura. Europa, Franta, Germania ... se sparie gindul. sa ne gindim mai adinc ce ne asteapta. A, apropos, UK a mai aprobat un vaccin, si va trece evident la vaccinare. EU inca e cu sarmaua pe git, pina aproba, pina face iar niste festivitati (Moderna si Astra sunt pe teava) mai trece si anul nou; la anul om mai vedea. Va vopsi masinile acum probabil cu ursi polari si morse, sa se deosebeasca de pinguiniii lui Pfizer.
    • -5 (9 voturi)    
      suflete de sluga (Miercuri, 30 decembrie 2020, 17:18)

      IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      Prea multe suflete de sluga pe aici ... Sa iesi cu minus cind le vorbesti de democratia adevarata, cind le spui adevaruri. Degeaba ...
    • +1 (7 voturi)    
      Vai de capul tau (Miercuri, 30 decembrie 2020, 18:44)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      Ai uitat ca au luat un sut in arsh de la nemti,au fost ''reanimati'' de americani,de doua ori si vor ramane fara Scotia,o tara care a luptat de sute de ani pentru independenta!Britanicii au o predilectie in a -si hiperboliza istoria si realizarile.Din pacate de cand nu mai exploateaza Africa,India si China s-au dus pe scurgerea de la buda.Incetul cu incetul dar s-au dus.In Anglia nu a fost nicio revolutie .UE va reusi sa balanseze iesirea acestei tari care ,daca nu mai este buricul pamantului,si-a luat jucariile si a plecat la scara ei.Penibil si trist.IpseAnton du-te la cules de capsuni in GB,tu esti mai mult decat o sluga,esti un sclav al propagandei britanice.
  • -4 (10 voturi)    
    Uff... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:19)

    Mazeta [utilizator]

    Am avut ceva emoții la Iohannis, dar până la urmă și el a fost de acord. Totul e bine când se termină cu bine.
    • +1 (9 voturi)    
      Iohannis a intrebat on negocieri despre...TIRURI (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:51)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      singura problema pe care Romania a ridicat-o in negocieri a fost: 'sa vedem si noi textul legal care vorbeste despre drepturile soferilor de tir

      cam atat a putut diplomatia romaneasca'
  • -1 (9 voturi)    
    Cine a pierdut ? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:32)

    Observatory [utilizator]

    Vom vedea curând, unde vor fi plasați “amărâții” din Siria, și alte paradisuri , poate sa primească Germania mai mulți , au dovedit ca ii iubesc , dar nu mai pot fi plasați (cota) in UK !
    Ce ați spus ? UK este in pierdere ?��
    • +2 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:44)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      UK nu a făcut niciodată parte din Schengen.
      A avut și până acum controlul frontierelor.
      Asta nu l-a împiedicat pe primarul musulman al Londrei să ceară public ca orașul să rămână în UE.
    • +2 (2 voturi)    
      UK si Danemraca au (avut) statut special in UE (Miercuri, 30 decembrie 2020, 23:01)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      si din cauza asta NU AVEAU COTE de distribuire a migrantilor. Cauta mai bine si ai sa vezi
  • -2 (4 voturi)    
    Eu niste nasoi (Miercuri, 30 decembrie 2020, 23:11)

    Andrei966 [utilizator]

    Toate calculele aratau: in caz de brexit fara acord, GB pierde 75 % iar EU 25 % din total pierderi, in orice moneda, fara a calcula caderea lirei sterline. Deci, EU nu trebuia sa semneze nimic, parerea mea. Nemtoaica de Lynden are rude cu Casa Saxa- Coburg? Casa de unde provine acum numita Windsor? O nesimtitita, ca si Merkel, si imi asum. Dar politicienii nu platesc din buzunarele lor. Asta nu invata prostii obisnuiti.
    • +2 (2 voturi)    
      Vai de capul tau (Joi, 31 decembrie 2020, 9:35)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei966

      de papagal.In primul rand nu este Lynden este von der Leyen.Daca nu citesti istorie nu mai bate campii pe aici.Strabunicul Ursulei a fost parlamentar in nou creata Confederatie a Rinului,confederatie creata de Bonaparte .Acest om politic si comandant militar unic in istorie(sa moara britanicii de ciuda,dar asta este)chiar a dormit 2 nopti in casa lui der Leyen,la deschderea lucrarilor parlamentare.Noi europenii nu pierdem nimic in urma Brexitului,poate unii necalificati care vroiau sa lucreze acolo.Vom vedea in final cum se aseaza lucrurile.