Vot istoric în Argentina: Congresul aprobă legalizarea avortului. Ce mesaj a transmis Papa Francisc

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 30 decembrie 2020, 9:49 Actualitate | Esenţial


Mitingul de sustinere a legalizarii avortului
Foto: Alejo Manuel Avila / Zuma Press / Profimedia Images
Congresul din Argentina, țară preponderent catolică, a legalizat întreruperea sarcinii până la 14 săptămâni, relatează BBC News. Senatorii au votat în favoarea noii legi după o ședință maraton, scorul fiind de 38 de voturi ”pentru”, 29 ”împotrivă” și o abținere.

Decizia este una care poate fi privită ca un punct de cotitură pentru America Latină, una dintre regiunile din lume cu cele mai stricte legislații în privința avorturilor, ca urmare a influenței puternice a Bisericii Catolice.

Legea a fost deja aprobată de Camera Deputaților și este susținută de președintele Alberto Fernández.

Votul vine după doi ani de dezbateri aprinse și proteste, până acum senatorii respingând legalizarea.

Biserica Catolică, care rămâne în continuare extrem de puternică în regiune, s-a opus acestei decizii și a făcut apel la senatori să voteze împotriva actului normativ.


Papa Francisc, care provine din Argentina, a transmis pe twitter un mesaj cu doar câteva ore înaintea votului decisiv, în care spune că fiecare este ”copilul lui Dumnezeu” și făcând trimitere la nașterea lui Isus Christos.

”Fiul lui Dumnezeu s-a născut ca un proscris, pentru a ne spune nouă că orice proscris este copilul lui Dumnezeu. A venit în această lume, la fel cum vine orice copil, slab și vulnerabil, tocmai pentru ca noi să învățăm să ne acceptăm slăbiciunea cu iubire și blândețe”, a transmis Papa Francisc.

Activiști din ambele tabere s-au adunat în fața congresului punând presiune pe senatori. Până acum, în Argentina, avortul era permis doar dacă sarcina punea în pericol sănătatea mamei sau în cazurile de viol.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2932 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Un pas inainte (Miercuri, 30 decembrie 2020, 10:06)

    TheFreeOne [utilizator]

    Nu te poate obliga statul sa fii animal de monta.
    Dar, pentru fiecare dintre noi, libertatea vine si cu responsabilitati.
    Adica, nu ar trebui sa abuzezi de aceasta optiune, dar e bine sa stii ca e acolo, pentru situatii urgente / rare / exceptionale.
    • -10 (16 voturi)    
      Să abuzezi sau să nu abuzezi? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 10:31)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Se poate oare să abuzezi sau să nu abuzezi când este vorba de a comite un fel de crimă? Pentru că avortul este un fel de crimă: înseamnă uciderea unui organism viu care ar fi putut trăi și crește. Se pedepsește și uciderea unui hamster sau a unui câine, dar uciderea unui organism care ar fi să fie om e OK?
      Legi care să pedepsească avortul - cum era la noi pe vremea lui Ceaușescu - nu ajută deloc. Dacă este să se nască un copil pe care chiar mama lui ar fi vrut să îl ucidă, atunci va fi oare societatea mai bună? Cred că nu. Dar crima rămâne crimă.
      • +1 (7 voturi)    
        Daca crezi ca un embrion e o fiinta umana... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 13:42)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        ...atunci avortul e intradevar o crima. Dar atunci de ce nu ingropam cu popa embrionii din avorturile spontane? Vreu sa zic, cu popa cu tot! ;)
      • +2 (4 voturi)    
        Un fel ce crima poate fi orice (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:58)

        TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        De la ce varsta este considerat o fiinta (ca sa stim daca e crima sau nu) ?
        -1 luna? -2? - cat ?
    • -1 (3 voturi)    
      Prostii pe care nu le crede nimeni (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:16)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Nu poti abuza de un drept. Ori il ai, ori nu il ai.
      https://www.youtube.com/watch?v=w9hK9lCkCNw
      • +4 (4 voturi)    
        Ai dreptul sa mananci dulciuri, de exemplu (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:59)

        TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Dar poti abuza de asta!
        • 0 (2 voturi)    
          Paralela (Miercuri, 30 decembrie 2020, 17:59)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

          Deci singura problema cu avortul ar fi ca, in exces, dauneaza sanatatii. Pai atunci sa avem campanii publice impotriva avortului, cum avem impotriva zaharului.
  • -6 (12 voturi)    
    Meh (Miercuri, 30 decembrie 2020, 10:41)

    mescaline [utilizator]

    Inteleg in cazul sarcinilor cu probleme, malformatii, viol etc.

    In rest, sunt atatea metode de contraceptie incat mi se pare ciudat ca se mai omoara fetusi la liber intr-o societate in care esti pasibil de puscarie pentru maltratarea unui pui de matza.

    Legal e o anomalie. Un fetus are drepturi civile, poate culege o mostenire, dar legea nu-i protejeaza tocmai dreptul la viata.

    Cred ca o reglementare la intersectia dintre drepturi si responsabilitati ar fi mai in linia progresului spre care tindem.
  • +8 (18 voturi)    
    Religia, o minciuna folositoare uneori si doar ... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 10:56)

    Alui [utilizator]

    pentru unii! Religia a fost inventata de oameni pentru a le oferi o impacare cu idea mortii. Pana prin 1850 durata de viata era 30 de ani, deci se murea pe capete. Mureau copii, mame, tati, cand iti era lumea mai draga, de boli care azi sunt minore si de razboaiele practic continue. Toate, dar absolut toate religiile, de la cele antice pana azi, au un punct in comun: exista viata dupa moarte. Asa ii e mai usor omului sa accepte ca ii moare copilul, sotia, fratele/sora, mama, tata, si ca urmeaza sa moara el insusi. Ideea de viata dupa moarte e o idee buna, mai ales pentru cei care stiu ca au zilele numarate. Aduce o impacare cu soarta. Partea proasta cu religia, mai ales cu crestinismul e ca vine cu restrictii stupide si cu profitori si prosti care imbracati fiind in haine preotesti profita de autoritatea pe care le-o da religia in fata credinciosilor si ii duc spre saracie si moarte inainte de vreme pe unii. Mai mor si ei de prostia lor, e drept, si e un pic de justitie in asta.
    Apropo, daca Dumnezeu ar fi existat cu adevarat, randurile astea n-ar fi fost scrise pentru ca nimeni nu s-ar fi indoit de existenta lui. Cei care cred in el, cred in baza unei logici gresite:”Daca nu exista dovada existetei unui lucru, nu inseamna ca acel lucru nu exista”. Problema cu logica asta e ca nu e adevarata in toate cazurile, deci nu e ceva pe care te poti baza. Dumnezeu, daca ar fi existat, fiind atotputernic, ne-ar fi oferit dovezi irefutabile despre existenta lui, dupa logica “Daca exista dovada existentei unui lucru, inseamna ca acel lucru exista”. Multi considera “dovezi” diferite lucruri din natura. Pai “dovezile”’respective nu ofera certitudinea existentei lui cutare sau cutare zeu, fata de pura intamplare sau evolutie naturala, din moment ce nu se poate stabili o legatura de nenegat intre acel lucru si acel zeu.
    As scrie mai multe, dar spatiul pentru comentarii e limitat aici.
    • +8 (18 voturi)    
      “Argumentul” religiei pentru existenta divinitatii (Miercuri, 30 decembrie 2020, 11:18)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Pentru mii de ani in trecut pentru evrei si crestini si pentru unele tari musulmane azi, “argumentul” principal in sprijinul afirmarii credintei in divinitate, era ca daca nu marturiseai existenta divinitatii, erai omorat cu pietre, ars pe rug, decapitat, spanzurat, etc, etc, toate cu acelasi rezultat. Aflai la sfarsit adevarul.
      Cu asemenea argument nu erau prea multi voluntari sa puna la indoiala credinta. De ce are religia de un asemenea argument? Poate pentru ca e o minciuna? Cum acoperi cel mai bine o asemenea minciuna daca esti Moise sau Mahomed? Cum scapi eficient de contestatari? Aveti raspunsul!
    • -3 (7 voturi)    
      Multora nu le convine că există (Miercuri, 30 decembrie 2020, 11:34)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Multora nu le convine că există Dumnezeu, că există Unul față de care au o responsabilitate. Preferă să creadă că au a face numai cu oameni, care oameni au și ei defectele lor și relele lor, pe care le pot judeca ei.
      Dar, de unde oare conceputl de moralitate, de bine și de rău? Anumite lucruri au fost considerate rele în orice epocă și la orice nație. Și, mai ales, de ce anume este atât de greu să faci ce este bine și atât de tentat să faci ce nu este bine? Pentru că omul are o fire păcătoasă, înclinată să facă ceea ce este contrar lui Dumnezeu. Iar soluția pentru această problemă este oferită tot de Dumnezeu: credința în Isus, jertfa desăvârșită. "Pentru că atât de mult a iubit Dunmezeu lumea încât a dat pe singurul său Fiu pentru ca orice crede în El să nu piară ci să aibă viața eternă". Iar teama de moarte nu este teama de a înceta să exiști, ci este teama omului care simte cumva că încetarea existenței în lumea aceasta nu este o încetare completă a existenței, ci că dincolo de lumea aceasta este ceva,.. Ei bine, eu cel puțin nu mă tem de ce este dincolo de lumea aceasta pentru că știu că mă voi duce acasă la Domnul.
      • +4 (6 voturi)    
        Moralitatea nu are lagatura cu religia! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 12:54)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        “Sa nu furi!”
        Cine are interesul sa existe regula asta morala? Cel care are un lucru dorit de el si altii care nu au acel lucru. Intamplator, cand ai multe lucruri dorite de altii (bani de exemplu), detii puterea sa ii supui pe altii regulilor tale. De exemplu vei deveni sef de trib, boier, imparat etc. Si tu nu vei fura, pentru ca tot ce exista pe teritoriul controlat de tine iti apartine de fapt. Va fura cel care nu are acel lucru si il vrea sau are nevoie de el ca sa traiasca. E usor sa-i spui unui muritor de foame, nu fura painea aia a mea, cand esti ghiftuit si ai soldati in solda ta. In trecut, au fost spanzurati copii saraci care au furat o paine. Asta e “moralitatea” de fapt! Normal ca cei puternici aveau nevoie de religie ca sa le justifice dominatia asupra celorlalti, regii erau unsi, nu alesi de obicei. Religia e buna sa-i spui celui napastuit, sarac, flamand, gol, bolnav din cauza masurilor tale, “asa a vrut bunul Dumnezeu”. Astfel poti evita o rascoala a supusilor impotriva ta. Cei puternici au avut doua unelte de dominare:religia si legea(“morala”). Asa au devenit ele asociate, prin stapanire, nu ca ar fi fost legate in alt fel.
        • 0 (2 voturi)    
          Deci, după tine e OK să furi, nu? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 13:18)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Problema la originea furtului este invidia. Este pofta de a avea ce are altul și tu nu ai. Ori, în ceea ce privește relațiile cu alți oameni, multe rele provin din faptul că nu prea poți "să nu poftești ... sau vreun alt lucru al aproapelui tău".
          Sau, cumva, după tine, ar trebui ca toți să fie exact la fel și să aibă exact aceleași lucruri? Ai vrea cumva un comunism? Dar nu ai văzut la ce s-a ajuns mergând pe ideea de a realiza o societate comunistă? S-a ajuns ca statul să dețină tot capitalul și toate mijloacele de producție și statul să fie sub controlul unui număr mic de indivizi și să înăbușe orice inițiativă a vreunuia care nu este din nomenclatură. Și aceasta a dovedit că există ceva fundamnetal în neregulă în ființa omului.
          • 0 (6 voturi)    
            E OK sa fur, sa ucid? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:20)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            Depinde de caz. Iti dau exemple teoretice:
            1. Copilul are o boala mortala pentru care exista un medicament dar e prea scump ca sa mi-l pot permite. Sa zicem ca costa 10 milioane de dolari si are rata de vindecare de 100%. Prima data l-as cere, daca nu l-as primi, l-as fura, da! In America, unul a marit petul unui medicament de 56 de ori, fara motiv. https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Shkreli
            E moral sa furi medicamentul in cazul asta? Eu zic ca da!
            2 Un ucigas ameninta viata copilului meu. Daca nu fac nimic, imi va ucide copilul. Singura sansa ca sa-mi slavez copilul, e ca sa il omor eu pe ucigas primul. Alegerea e usoara.
            2.1 Daca as fi intr-un avion cu un terorist care ameninta sa bage avionul intr-o cladire, as incerca sa-l omor inainte sa faca asta. E moral sa ucizi in cazurile astea. Bineinteles!
      • +4 (8 voturi)    
        ...si apropo, “crezi”, nu “stii”! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 13:00)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        L-ai vazut tu pe Dumnezeu? Ai murit si stii ce urmeaza dupa moarte?
        • -1 (3 voturi)    
          Si ce am pierdut? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 13:26)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Să zicem că Dumnezeu nu există. Atunci înseamnă că după moarte existența mea încetează complet și nu voi fi conștient că am pierdut ceva cumva. Nici acum nu simt că am pierdut ceva prin această credință. Da, pentru că eu nu cred că am a face cu un stăpân dur și capricios, ci că Dumnezeu este plin de dragoste.
          Dar dacă, să zicem, crezi că nu există și vei avea surpriza că există?
          Să-ți fac o demonstrație completă că există? Să Ți-l arăt? Păi, dacă ți L-aș putea arăta eu, atunci El nu ar mai fi deasupra a tot ce există în univers, ci ar fi ceva din acest univers și pe care eu l-aș avea sub control, deci nu ar mai fi atotputernic. Dumnezeul atotputernic nu poate fi cunoscut decât în măsura în care El se revelează. Și El se revelează în Biblie. Poate că mai trebuie să lucreze El asupra ta ca să fii convins. Dar dacă te încăpățânezi atunci va fi rău de tine pentru că L-ai respins până la capăt pe Cel care este sursa a tot ce este bine.
          • 0 (6 voturi)    
            Poti sa crezi tu, eu am dreptul sa nu cred. (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:33)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            Unii spun “esti mai castigat daca crezi decat daca nu crezi”. E o logica gresita. Din cauza credintei tale poate amani sa te duci la medic cand ai simptome de infarct, atac cerebral, etc, etc. La examene, in loc sa inveti pentru ele, te rogi sa-ti pice doar subiectul pe care-l stii, si totusi nu-ti pica, pici tu examenul. Unii, cu credinta, si masina plina de oameni, depasesc in curba. Eu, am invatat la examene toata materia, m-am dus la doctor cand am fost bolnav, n-am depasit niciodata in curba. Singurul avantaj al credintei e ca accepti mai usor moartea nedorita a celor dragi sau a ta insuti.
            Problemele apar cand religia iti conduce viata. Poti sa-ti ratezi viata in speranta ca dupa moarte o sa fi rasplatit pentru sacrificiile tale personale din timpul vietii. Poti renunta la o mare dragoste, pentru ca tu sau ea sunteti casatoriti sau intr-o relatie cu altcineva. Dupa aia suferi zeci de ani dupa ea. Unii accepta riscul asta, altii sunt mai pragmatici. Unii accepta sa divorteze pentru alta persoana, altii nu. Dar cei care isi rateaza viata, vor sa le impuna si celorlalti sa si-o rateze si ei, folosind ca argument “morala” religioasa. Ca in cazul avortului. Aici e problema cu religia.
      • +2 (6 voturi)    
        Cand spui “stiu” de fapt blasfemiezi (Miercuri, 30 decembrie 2020, 13:07)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Inseamna ca te-ai judecat singur! Cum ramane cu “judecata de apoi”.
        Daca spui “cred” e OK, n-are nimeni nimic impotriva. Dar cand spui “stiu”, pe langa faptul ca minti, un pacat, conform religiei tale, comiti altul si mai grav, blasfemia!
        • 0 (4 voturi)    
          Interpretare în necunoștință (Miercuri, 30 decembrie 2020, 13:39)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Dacă Domnul Isus a spus: "Cine aude cuvintele Mele și crede în Cel care M-a trimis are viața eternă și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață" (Ioan 5:24) a nu crede aceste cuvinte ar însemna necredință. Deci, dacă El a spus că cine crede în El nu vine la judecată, atunci pe aceasta mă bazez că voi fi cu El.
          Cred ce spune Scriptura, nu ce spune Papa sau un oarece cler. Da, un cler sau altul poate spune că blasfemiez. Dar eu doar cred ce a spus Domnul.
          • -1 (5 voturi)    
            Vezi? “crede”! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:35)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            Dar dovezi tot nu ai!
            • 0 (0 voturi)    
              Credința este până vin dovezile (Joi, 31 decembrie 2020, 8:42)

              BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Alui

              Așa este și cu orice teorie științifică. O crezi și cauți să dovedești. Numai că, la o teorie științifică se poate să reușești să o dovedești sau se poate să trebuiască să schimbi teoria, pe când, dacă este să crezi ce spune Dumnezeu, rămâne ca El să îți producă probele la momentul Lui, iar dacă nu l-ai crezut este de jale pentru tine.
    • +1 (9 voturi)    
      Dar de ce spuneți aceste (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:16)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      lucruri cu atâta aroganță? De ce îi disprețuiți în halul ăsta pe cei care cred? Am observat de multă vreme că ateii îi privesc de sus pe credincioși. Mie mi se pare că ar fi o dovadă de inteligență și de cuviință să ai o umbră de îndoială în ceea ce crezi, indiferent pe ce poziție te afli. Să te întrebi măcar o fracțiune de secundă dacă n-o avea cumva dreptate și celălalt...
      • +6 (6 voturi)    
        Intotdeauna (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:34)

        VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Cu cat omul e mai ignorant, cu atat se crede mai destept.
      • +2 (6 voturi)    
        Vezi aroganta? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:38)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Nu e nici o aroganta! Doar ca cei care sunt convinsi de un lucru si sunt contrazisi, cand nu au argumente logice, se auto-victimizeaza!
      • 0 (2 voturi)    
        Fiecare credință își are fanticii și zeloții ei (Miercuri, 30 decembrie 2020, 15:33)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Deci și ateismul își are zeloții lui. Doar ateismul este o credință fără Dumnezeu. Sigur că nu se poate demonstra că nu există Dumnezeu, iar dacă nu se poate demonstra atunci este o credință, nu fapt cert...
        Da, eu declar că cred ceea ce spune Biblia. Dacă, să zicem, chiar nu există Dumnezeu atunci nu am pierdut nimic. Și declar această credință pentru că mă simt dator față de Domnul. Nu pentru că făcând mai știu eu ce fapte L-aș face pe El să fie dator față de mine... Pe când atâta zel al unora care se declară atei este pentru a apăra ce? Pentru a apăra, de fapt, nimicul? Că, după ei, nu există nimic în afară de ematerie, energie și spațiu-timp... Nimic ne-material. Sau pentru a apăra bunul plac al omului?
        • +1 (7 voturi)    
          De fapt... tie ti-e frica! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:00)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          In primul rand, ateismul nu este o religie pentru ca nu are un zeu si nu promite viata dupa moarte.
          In al doilea rand, ateismul nu condamna pe nimeni pentru blasfemie, divort, homosexualitate, furt din necesitate. Nu a ars nimeni pe rug, n-a fost nimeni omorat cu pietre, n-a fost spanzurat nimeni, n-a fost impuscat nimeni de ateisti, pentru ca a fost credincios sau pentru ca a “pacatuit”. Un credincios religios, n-are de ce sa se teama de un ateu. Trebuie doar sa se teama de ceilalti religioși! Pentru ca doar ei il judeca pentru “pacatele” lui!
          • +1 (5 voturi)    
            Nu că aș fi de acord (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:38)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            întru totul cu Bede, fiecare are motivele lui să vă contrazică, dar aș zice să vă mai revizuiți un pic părerile în ceea ce privește lipsa de violență a ateismului... Au murit foarte mulți oameni prin pușcăriile comuniste, mai ales preoți de toate cultele, pentru că nu erau atei printre altele... Unul dintre aceștia este Monseniorul Vladimir Ghika, alții martirii greco-catolici beatificați de Papa Francisc... Ca să nu mai vorbesc de crimele săvârșite în numele ateismului pe la ruși mai ales în timpul lui Stalin, dar și după... Cei religioși au fost prigoniți în țările comuniste...
            • +1 (5 voturi)    
              Ai dreptate cu o observatie (Miercuri, 30 decembrie 2020, 17:18)

              Alui [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

              Biserica a omorat oameni dupa legi (scrise de oamenii ei). Pentru crestini si musulmani uciderea “necredinciosilor” era/e legalizata.
              Credinciosii ucisi in comunism au fost ucisi in mod ilegal chiar dupa legile comunistilor. In cazul religiei, crima e justificata legal, in cazul comunistilor, crimele au fost ilegale. Singura justificare legala pentru comunisti a fost tradarea regimului, nu religia, daca era religia, ii omorau pe toti credinciosii. Religia in schimb, a omorat si o omoara inca in unele tari musulmane tot ce e “necredincios” in randul propriei populatii! In cazul religiei, crima era/e politica de stat!
              • 0 (0 voturi)    
                Stimate Alui, (Joi, 31 decembrie 2020, 15:58)

                Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Alui

                eu am trăit acele timpuri. În cazul preoților nu era vorba numai de trădarea regimului, ci și de religie în general. Religia era periculoasă pentru regimul comunist pentru că desprindea individul de material și îl ducea spre o gândire spiritualizată... Prigoana era generală...Un exemplu: în noaptea de Învierea Domnului ca student sau elev în clasele mari erai obligat să mergi la reuniuni dansante... Colegul meu Nicoae Dragoș (ulterior redactor șef la Scânteia tineretului), mare mahăr al Uniunii Tineretului Muncitor (mai târziu UTC), umbla în noaptea aceea prin biserici însoțit de echipa lui și dacă te găsea la slujba religioasă, erai dat afară din UTM și după aceea exmatriculat din facultate. Dar cred că am obosit și m-am plictisit să mai particip la conversația asta după ureche... Vă salut!
        • +1 (7 voturi)    
          E vorba de alege sa (te) minti sau nu! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 17:36)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Deci “crezi” in Dumnezeu pentru ca ti-e frica de moarte, sau ca ti-e frica de oprobiul celor apropiati! Cati ortodocsi ar accepta ca fiu sau fica lor sa se converteasca la catolici sau protestanti, si invers? Mai degraba ar accepta sa fie atei. Religiosii se dispretuiesc in primul rand intre ei! Ortodocsii ii dispretuiesc pe protestanti si catolici, si invers, si toti ii dispretuiesc pe musulmani si evrei, etc, etc. Pana la urma, ce ramane dupa religie? Ura si dispret fata te celalt care e diferit de tine, de alta credinta. Si ura si dispretul aste se scurge si asupra femeilor, asupra homosexualilor, etc, etc. De la atata credinta am ajuns sa ne fie frica unii de altii, uneori pe buna dreptate!
          • 0 (0 voturi)    
            Cum să te minți? (Joi, 31 decembrie 2020, 8:48)

            BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            Cineva spunea că această credință creștină este ca o poveste frumoasă pentru cine se teme de întuneric. Dar, răspunzând cu aceeași monedă, ateismul este o poveste frumoasă pentru cine se teme de lumină.
            "Şi aceasta este judecata: că lumina a venit în lume şi oamenii au iubit mai mult întunericul decât lumina, pentru că faptele lor erau rele.".
            Mă mint eu? Atunci nu există nimic dincolo de lumea aceasta și nu am pierdut nimic pentru că în lumea aceasta am o speranță cum tu nu ai, iar dincolo nu voi ști nimic pentru ca să am regrete că m-am înșelat.
            Dar dacă te minți tu? Atunci este cea mai mare jale pentru tine. Și nu m-ar bucura deloc să fii pierdut.
            Ce sunt, de fapt, militanții pentru ateism și împotriva lui Hristos decât instrumente prin care statan caută să îi amăgească pe cât mai mulți oameni. Evident, și ei sunt amăgiți.
  • 0 (4 voturi)    
    Daca planeta Pamant... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:36)

    Mihail. [utilizator]

    ...ar avea constiinta, si ar afla ca toate femeile din lume au hotarat sa avorteze in urmatorii zece ani, ar iesi de pe orbita de bucurie...
  • -3 (5 voturi)    
    Avortismul e o religie demonica (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:22)

    Setalcott [utilizator]

    Sustinatorii avortului nu pot pacali pe nimeni cu argumente, doar cu propaganda si manipulare.
    https://www.youtube.com/watch?v=1r98-33BrMk
    • +1 (3 voturi)    
      Da ? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:59)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Stiti cum apare un super-erou? Se inventeaza o mare teama, un super-RAU. Deci demonul e acolo ca sa te "infecteze" sa cauti salvare...
      Cum au aparut demonii? Cine i-a inventat? Daca D-zeu a facut totul perfect, cum se face ca omul a ales gresit, muscand din mar? (nu prea e vorba de liberul arbitru aici, deoarece omul era ca un copil; nu ii poti da unui copil responsabilitati complexe daca nu faci o expertiza atenta ca sa stabilesti ca intruneste conditiile necesare: discernamant, cunoasterea consecintelor, empatie etc.).
      • -1 (1 vot)    
        Asa-i (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:48)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        Se inventeaza o mare teama, un super-RAU: rasismul, sexismul, homofobia, extrema dreapta, obscurantismul religios, ultra-conservatorii. Fiecare cu demonii lui.
  • +2 (6 voturi)    
    Ai facut sex fara prezervativ? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:56)

    TheFreeOne [utilizator]

    Nasol... esti obligat sa intretii o persoana 18 + 8 ani.
    Bone, nase, fini, crese, scoli, carucioare, patuturi, doctori, meditatii, mancare, cazare, dinti, griji etc. Figuri de la jumatatea care stie acum ca esti prins(a) si iti face figuri de fiecare data are ocazia.
    Aveai 34 de ani?
    Asteapta pana la 60 ca sa fii iarasi liber!
    Te desparti de jumatate si iti ia si copilul? Trebuie sa platesti luna de luna (nu conteaza ca poti sau nu; daca nu poti, trebuie sa te milogesti la tribunal, poate au clementa de un nenorocit). Popriri, nenorociri...
    4 greseli > 100 ani
    • -2 (2 voturi)    
      Care e problema, ca nu inteleg? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 22:57)

      Mircea Marinescu [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Ai facut greseli, asumati-le.
      • +1 (1 vot)    
        Nu am facut (Joi, 31 decembrie 2020, 2:42)

        TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Mircea Marinescu

        Dar pot sa ma pronunt in legatura cu situatii care mi se par flagrante.

        In schimb, tu faci (confuzie).
  • +2 (4 voturi)    
    Ceva despre religie (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:54)

    TheFreeOne [utilizator]

    Nu stiu cum se face, dar intotdeauna cand am vazut dispute atei vs credincionsi (de exemplu, pe youtube), ateii sant net superiori. Credincionsii ori sant teologi, preoti ( Dan Barker vs nu mai stiu ce adversar, nici nu mai conteaza, ii face KO pe toti), ori le lipseste rationamentul, un fel de flat earthers (Richard Dawkins vs Wendy Wright) etc.

    Am mai vazut o disputa in care parintele Necula si Abramburica il tot atacau constant pe un profesor de filosofie, btw.

    Daca era asa de buna religia, o tineau pentru ei credinciosii. Nu o foloseau ca sa ii asupreasca pe necredinciosi (chiar si arzandu-i pe rug), nu iti mai bateau in usa astia cu turnul de veghe sambata, nu mai venea popa cu botezul. Nu ii mai bagau pumnul in gura lui Galilei. Si preafericitul Dani nu mai dadea inapoi in afirmatia lui despre colectiv: D-zeu mai curand distruge pe cineva decat sa ii ceara iertare/sa ii spuna ca virgula credinciosul sau providenta au gresit. Si in mod sigur preotii nu mai strangeau averi ca sa isi murdareasca sufletul cu ele. Sau poate ca asta e ideea, prosteste fraierii ca sa iti dea din avutia lor.

    Intrebari:
    - de ce Dumnezeu permite nedreptatile curente?
    - cum poti sa crezi orbeste intr-un rai pe care nu l-ai vazut deloc? Nu meriti macar un test drive ca sa vezi cum va arata locuinta ta pentru totdeauna (miliarde de miliarde de miliarde de .... ati inteles ideea)
    - daca nu faci parte din poporul lui (esti neevreu), este vreo sansa sa devii evreu? Ar ajuta asta in mantuire? Daca nu ajuta, atunci cum sa crezi in religia altora? N-ar fi mai bine sa cautati un Dumnezeu romanesc, care sa spuna ca noi santem poporul LUI ???
  • +2 (4 voturi)    
    O intrebare pentru credinciosi (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:07)

    Alui [utilizator]

    Daca ati fi trait acum 2000 de ani in Israel, ati fi participat la o omorare cu pietre a unei femei acuzata de infidelitate?
    Daca ati fi trait acum 500 de ani in Europa ati fi participat la arderea pe rug a unei “vrajitoare”?
    Daca ati fi trait pe timpul Garzii de Fier in Romania, ati fi denuntat evrei?
    Daca nu, sunteti siguri? Probabil ca un refuz insemna sa fiti “urmatorul la rand”. Daca da, de ce nu faceti/cereti asta si acum? Religia e aceasi, nu s-a schimbat nimic intre timp.
    • -2 (2 voturi)    
      Virtue signaling (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:54)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Toate astea le-ai fi facut si tu, pentru ca erau la moda. Acum e la moda ateismul, asa ca esti si tu ateu.
      • +1 (1 vot)    
        La 98% credinciosi, eu ateu? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 21:13)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Ma indoiesc!
        • 0 (0 voturi)    
          98% (Miercuri, 30 decembrie 2020, 23:14)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Ieri scria pe Hotnews ca polonezii apostaziaza ca niciodata, pentru ca curtea constitutionala a decis ca selectia pe criteriu de dizabilitati e ilegala.
          Atunci cati ar apostazia in Romania, daca curtea constitutionala ar interzice avortul?
          Ce fel de credincios e ala, care renunta la credinta pentru ca statul adopta masuri crestinesti?
  • +3 (3 voturi)    
    Fiecare face ce vrea cu trupul lui (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:22)

    TheFreeOne [utilizator]

    Pe unii ii macina grija ca femeile ar putea dispune de trupul lor dupa bunul plac.
    Nu poti sa faci ce vrei cu viata ta deoarece o samanta de 1 milimetru cub are alte planuri! Daca ar fi fost viata simpla, si totul era perfect, nu mai exista avort. Dar traim in lumea reala si uneori trebuie sa faci alegeri dureroase.
    In legiferare intervine foarte mult si religia care in general isi baga nasul in treburile altora.
    N-ar trebui ca religia sa impuna legi si reguli maxim credinciosilor sai? In momentul cand un credincios isi da demisia, fie pentru ateism, fie pentru o religie care ofera mai multe beneficii/e mai permisiva, sa il pupe la portofel pe credinciosul demisionar: "God (Boss), you are no longer my master!"
    Cum ar putea sa sune o regula din asta religioasa: credinciosule, daca te mai prindem cu tigara in gura, nu te mai primim in biserica si dam si acatiste sa ti se necrozeze sincterele atriale de la plamani.
  • +1 (1 vot)    
    Decreteii... (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:22)

    TheFreeOne [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)    
    Care e adevarul? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 21:20)

    Alui [utilizator]

    “ 22 Şi, când s-au împlinit zilele* pentru curăţirea lor, după Legea lui Moise, Iosif şi Maria au adus Pruncul la Ierusalim, ca să-L înfăţişeze înaintea Domnului,” si
    41 Părinţii lui Isus se duceau la Ierusalim în* fiecare an, la Praznicul Paştelor.”.
    Luca 2:22, 2:41, sau

    “Iosif s-a sculat, a luat Pruncul şi pe mama lui, noaptea, şi a plecat în Egipt.
    Acolo a rămas până la moartea lui Irod, ca să se împlinească ce fusese vestit de Domnul prin prorocul care zice: „Am chemat pe Fiul Meu din* Egipt.”
    Matei 2:14-15?

    Ce sa crezi?
    • 0 (0 voturi)    
      Care-i problema? (Joi, 31 decembrie 2020, 14:10)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Nu s-au putut duce Nazaret-Betleem-Ierusalim-Egipt-Nazaret in curs de vreo zece ani? Sunt numai vreo o suta de km, doua, in total.