Înregistrare audio. Polițiști din Bacău, acuzați că au bătut și înjurat doi tineri duși la audieri într-un caz de tâlhărie

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 29 decembrie 2020, 12:29 Actualitate | Esenţial


Masina Politie
Foto: Facebook
Mai mulţi poliţişti de la Serviciul de Investigare a Criminalităţii din cadrul Poliţiei municipiului Bacău sunt acuzaţi că ar fi bătut și înjurat doi tineri pe care i-au adus la audieri, în luna noiembrie, într-un caz de tâlhărie.

Unul dintre tineri, minor, a înregistrat audio cu telefonul mobil modul în care s-a desfăşurat ancheta, iar înregistrarea a fost publicată acum de Ziarul de Bacău.

În înregistrare se aude cum poliţiştii îl înjură pe unul dintre tineri, după care îl lovesc, iar acesta îi roagă pe poliţişti să nu îl mai bată. De asemenea, şi al doilea tânăr dus la audieri i-a acuzat pe poliţişti că l-au bătut şi l-au ţinut încătuşat.
În plus, cei doi susţin că nu li s-a permis să contacteze un avocat pentru a fi audiaţi în prezenţa acestuia.

Tâlhăria s-a produs în octombrie, audierile au avut loc în luna noiembrie, dar înregistrarea audio a fost prezentată public abia acum de minor.

Purtătorul de cuvânt al IJP Bacău, inspectorul Cătălina Păduraru, a declarat, marţi, pentru Agerpres, că există o anchetă internă privind modul în care s-au desfăşurat audierile în cazul relatat.

"Ca urmare a apariţiei în spaţiul public a unei înregistrări audio referitoare la modul în care poliţiştii de investigaţii criminale anchetează persoane bănuite de comiterea infracţiunii de tâlhărie, din data de 20.10.2020, la nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bacău se efectuează în prezent verificări pentru a se stabili cu exactitate situaţia de fapt. De asemenea, urmează a fi dispusă cercetarea prealabilă şi sesizarea unităţii de parchet", a declarat purtătorul de cuvânt al IJP Bacău.

Potrivit sursei citate, unul dintre cei doi tineri anchetaţi în acest caz a fost reţinut şi arestat preventiv la momentul respectiv şi, ulterior, trimis în judecată, alături de autorul tâlhăriei.

Minorul - cel care a prezentat înregistrarea audio în presă - a avut calitatea de martor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1457 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    nu vor pati nimic (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:51)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    au mai fost cazuri
    https://adevarul.ro/locale/iasi/ancheta-bata-groasa-intr-o-sectie-politieuite-curgesangele-parca-i-porc-craciun-1_5fe328675163ec427130b9f5/index.html
  • +2 (6 voturi)    
    Mda (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:15)

    TheFaime [utilizator]

    Pana si Robi din Las Fierbinti face anchete mai decente decat asa zis ''politistii'' astia..
    In concluzie, avand in vedere studiile lor, nivel complex de limbaj, vocabular bogat, spirit civic imens de care dau dovada in a solutiona cazuri complexe, conduita ireprosabila, cer, ca fiind imperios necesar: pensioare la 40 ani, pensie speciala peste 10.000 lei, tichete de vacanta, gratuitate la transport si, daca este posibil, sa fie decorati.
    Plm de vite ordinare...inculti in uniforma care ar trebui sa ne ofere siguranta. Din banii contribuabililor asa va comportanti? Daca era vre-un rrom din ceva satra sau gasca, faceati la fel? Va zic eu: NU. I-ati fi comandat mancare prin foodpanda, bolt, glovo, etc..i-ati fi chemat neamurile sa nu fie singur samd. O rusine de instituie, o penibilitate de institutie, angajati de mizerie. E evident ca nu-s la prima abatare aceste organe ale statului..is convins ca in urma mirificei anchete interne, o sa fie sanctionati cu 10% din salar pentru urmatoarele 3 luni si cu asta gata, toata lumea in vacanta
  • 0 (8 voturi)    
    ! (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:19)

    tudorr [utilizator]

    2020 anul in care infractorii au mai multe drepturi decat victimele...
    • +2 (4 voturi)    
      Sincer, in cazul de fata (Marţi, 29 decembrie 2020, 14:23)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Nici nu mai stii care e infractor!
      Avem probe, dovezi, decizii ale instantei?
      Deocamdata nu!
      Atunci cum sa ne pronuntam?
      Poate ca militienii astia au luat de pe strada niste persoane la intamplare si le-au pus sa semneze ca au comis infractiuni (spun asta cand ma uit la cate drepturi au fost incalcate aici).
      Justitia trebuie sa isi faca treaba iar pedepsele sa fie dure, dar doar cand nu exista dubii. Fara executii extrajudiciare, fara batai ilegale din partea fortelor de ordine (ma intreb ce inseamna totusi o bataie "legala").
      Avem o singura referinta in situatia actuala: LEGEA. Ea trebuie respectata de catre toti, mai ales de catre astia platiti sa "faca legea" pentru ca altfel scade respectul omului de rand fata de stat in general.
  • +3 (7 voturi)    
    Toti jandarmii si politistii injura si bat (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:28)

    Gryphus [utilizator]

    dar ei si televiziunile lor de propganda scot in evidenta numai cazurile cand se intampla invers

    un politist daca te opreste pe strada e civilizat si respectuos cand esti cu cineva (care poate fi martor) dar daca ei te stiu singur si intr-un loc unde nu ii vede si nu ii aude nimeni isi schimba brusc atitudinea si te injura, te bat.

    dupa aia vine media si zice ca politistii sunt maltratati de infractori (toti suntem infractori pt ei)
    • +1 (1 vot)    
      Vad ca te-au batut unii cu minusuri :( (Marţi, 29 decembrie 2020, 14:24)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Am incercat sa remediez situatia, dar nu pot sa-ti dau mai mult de 1 plus, din pacate.
  • +1 (1 vot)    
    Europol (Marţi, 29 decembrie 2020, 14:17)

    TheFreeOne [utilizator]

    De ce nu va sesizati? De ce nu cereti ancheta???
    • 0 (2 voturi)    
      ancheta? "care e ala de i-a lasat telefonul?' (Marţi, 29 decembrie 2020, 15:29)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      ce sa ancheteze? care nu a facut perchezitie corporala sa-i ia telefonul martorului? :)
  • 0 (2 voturi)    
    Santem aproape de China (Marţi, 29 decembrie 2020, 16:44)

    TheFreeOne [utilizator]

    Acolo unde trebuie sa te vada judecatorul incatusat de scaun (tu, nu el) cu lacrimi in ochi ca sa i se faca mila!
    Bineinteles ca niste crestini romani vor sustine ca trebuie sa te porti urat cu infractorii ca sa iti stie de frica... Problema e ca teoria asta nu functioneaza (chiar as vrea sa vad niste infractori care, dupa ce se poarta urat politia cu ei, fac o sedinta: "bai, hai sa ne cumintim ca sa nu mai luam bataie. Decat sa facem petreceri cu distractii si nebunii, nu mai bine mergem noi sa trecem strada niste batrani ???").
  • 0 (0 voturi)    
    Nu generalizati! (Marţi, 29 decembrie 2020, 20:07)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Sunt chestii pe care poti sa le vezi( gen pumni/lovituri dati de infractori, dar neinregistrate de nimeni/camere care la un moment dat rabufnesc in ancheta.
    Adica infractorii stiu ca n-au fost filmati la fapta cu lovire, si se dau fete mari.
    Orice politist de pe lumea asta i-ar calca in picioare daca i-au vazut in asa ceva, si dupa aia sa-i intrebe cum ii cheama si ce mai fac.
    Cine stie cunoaste, pumnii si picioarele nu vin gratis!