Lucian Isar, consilier onorific al premierului Florin Cîțu

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 28 decembrie 2020, 21:19 Actualitate | Esenţial


Lucian Isar
Foto: Arhiva personala
Lucian Isar a fost numit consilier onorific al premierului Florin Cîțu, potrivit unei decizii care a fost publicată luni în Monitorul Oficial.

Funcția nu este remunerată, potrivit deciziei citate. Lucian Isar este soțul liberalei Alinei Gorghiu.

Potrivit zf.ro, Isar „a fost expulzat de către BNR în urma atacului speculativ asupra leului din septembrie 2008”, în momentul în care ocupa poziţia de vicepreşedinte al Bancpost, responsabil cu operaţiuni de Trezorerie. Florin Cîțu a fost și el îndepărtat din funcția deținută la ING, în urma a ceea ce presa a denumit atunci atacul speculativ pe leu din 2008.

În 2012, Lucian Isar a fost propus de premierul desemnat Victor Ponta pentru funcția de ministru delegat pentru mediul de afaceri, în cadrul Ministerului Economiei.

Isar a ocupat, incepand cu 2006, funcțiile de vicepreședinte și Head of Trading Unit la Citibank, iar apoi pe cele de director executiv al Departamentului de Piețe Globale al Bancpost, precum și de membru al Comitetului Executiv al aceleiași bănci, iar, mai apoi, vicepreședinte pana în noiembrie 2008.

După o licență în Finante și Bănci la Academia de Științe Economice, obținută în 1999, a urmat între 1999 și 2004 cursuri în Politica Monetara la Școala Doctorală de Finanțe și Banci ASE. Între 1997 și 2002 a obținut o diplomă în Matematică aplicată, în cadrul Universității București, iar între 2004 și 2007 a făcut un master de Matematica Finanțelor, organizat de St. Catherine College al Universității Oxford.

Din 2004 a urmat un program de doctorat in Managementul Riscului la ASE, iar din 2007 până în 2009 a participat la un program de MBA al The University of Chicago Graduate School of Business.

În anul 2010 a urmat cursurile Colegiului Național de Apărare de la București și Academiei Naționale de Informații 'Mihai Viteazu' din București.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16365 vizualizari

  • +16 (32 voturi)    
    nu pot sa inteleg (Luni, 28 decembrie 2020, 21:26)

    ..13 [utilizator]

    Partidul si prietenii sunt in toate - in cele ce sunt????

    cate cumetrii, cate legaturi - doar asa se poate in RO???
    • +5 (29 voturi)    
      ca sa ma explic (Luni, 28 decembrie 2020, 22:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Isar nu are ce cauta acolo.

      Tanguielile si pretesugurile cu persoanele nepotrivita la locul de munca si in general in viata sunt cele care trag in jos -

      si ce daca plangea domnitza Gorghiu??? Si ce daca Citu a fost la toarta cu Isar???

      Duse sunt acele vremuri - imi place sa cred.
      Nu ma inmoaie lacrimile domnitzei.

      Mi se pare ca Citu este tras in jos la treaba asta - nu ma asteptam la cat de tare era in cioc.

      Nu merge asa spre bine!
      Pacat - in viata trebuie sa stii sa joci cu final castigator chiar daca odata ai pierdut
      • +2 (22 voturi)    
        Vaaai, "nu te asteptai"!....hahahahaha (Luni, 28 decembrie 2020, 22:28)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        "Mi se pare ca Citu este tras in jos la treaba asta - nu ma asteptam la cat de tare era in cioc."
        ===============================
        Vaaai, "nu te asteptai"!....hahahahaha

        PS: eu chiar te cred. Rasaritul soarelui de maine va fi o surpriza pentru tine!
      • -3 (9 voturi)    
        Dzeule, cred ca m-am ajuns ... (Luni, 28 decembrie 2020, 23:43)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Cu citat din comentariul meu - nu ma asteptam, zau!

        Maine, ca sa nu fiu nepregatit, la ce ora ziceti ca rasare soarele ca sa analizez pe viu fenomenul?

        Nu mai intreb si de luna ca deja este pe cer acum...
      • 0 (16 voturi)    
        cata grija (Marţi, 29 decembrie 2020, 0:34)

        mlucanu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Vad ca manifestati foarte multa grija pentru alegerile lui Citu.
        Nici eu nu sunt un mare fan al lui, dar asta a reiesit din votul celor 32% si acum este vremea sa isi faca treaba pentru care este acolo (am fost la vot, ca sa nu lasam loc de interpretari).
        Apreciez la Citu ca are scoala pe bune, a lucrat in mediul privat (primul prim ministru din ultimii 10 ani cu un asemenea profil), chiar daca nu arata ca o vedeta TV pe ecran.
        • +5 (9 voturi)    
          scoala este buna dar ce faci cu ea (Marţi, 29 decembrie 2020, 6:03)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mlucanu

          este de cele mai multe ori extrem de immportant poate si mai...

          A lui Isar a facut scoala cam degeaba...

          A lui citu sta mai bine aici dar...
          functia de PM cere si discernamant - este oare bine ce a facut?

          Am serioase preocupari legate de actiunile si pozitiile PM si ale MF, indiferent cine ocupa acele scaune, dar ce se intampla acum chiar nu imi place
    • +1 (13 voturi)    
      partide vs oameni (Marţi, 29 decembrie 2020, 0:21)

      mlucanu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Daca ar fi fost vorba de ditamai directorul pus de la partid, cu licenta luata de la fabrica de diplome, comentati doar de studii, dar uitati sa ziceti si de partea cu partidul.
      Acum avem un om care a studiat si se afla in top 1% dintre romani, pe o pozitie onorifica, unde poate cel mult sa ajute sau sa incurce cu un sfat, iar toata lumea comenteaza ca e din acelasi cerc cu cel care l-a ales sa-i fie aproape.
      Sa inteleg ca daca ati ajunge prim ministru, v-ati alege sfatuitorii dintre dusmani sau din opozitie, eventual si cu BAC-ul luat pe bani?
      • -2 (4 voturi)    
        cred si am crezut intotdeauna (Marţi, 29 decembrie 2020, 6:07)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mlucanu

        Ca PNL-ul poate mai mult si mai bine.

        citu este un exemplu.

        Si am siguranta ca mai sunt si alti oameni compenenti acolo si daca nu mai sunt atunci posibil ca acel partid sa moara pentru ca nu stie sa isi gestioneze resursele.

        deci oricum as da povestea asta nu este bine dupa parerea mea
      • +4 (6 voturi)    
        1% dintre romani la ce ??? La avere, (Marţi, 29 decembrie 2020, 10:14)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mlucanu

        dobandita in tandem cu dna Gorghiu, pentru activitatea in cadrul marelui USL(PNL+P$D). Sau 1% la dorinta de parvenire ???? La valoarea lui profesionala dl Isar ar fi bun doar la vreo agentie CEC la vreun orasel de provincie.
      • 0 (4 voturi)    
        scoala (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:16)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui mlucanu

        nu ajunge ! Invatatura poate fi folosita in fel si chip !
        Impresia mea este ca atat Citu cat si Isar sunt prea legati de interesele bancilor - am foet delicat - si nu tin seama de interesele reale ale Romaniei !
        Se pare ca ministrul Citu cere intariri in lupta pe care-o pregareste impotriva BNR si a lui Isarescu !
        Desfiintarea trezoreriei, scaderea dobanzilor (negandita !), pretentia ca Ministrul sa "asiste" la sedintele BNR de politica monetara, etc
        Baietilor astora le lipseste principala calitate a lui Isarescu :RESPONSABILITATEA !
        Fata de Tara, fata de romani !
        • +2 (6 voturi)    
          chiar asa de tolo esti? (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:28)

          AES [utilizator] i-a raspuns lui codrean

          incat sa crezi ca unii dintre astia doresc binele tarii? :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
      • +1 (1 vot)    
        Partide vs hahalere (Marţi, 29 decembrie 2020, 15:03)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui mlucanu

        Atunci de ce am fost isterizati de nepotismele , prieteniile si gastile din PSD??...au santem ipocriti si /sau idioti/ hahalere si nu am stiut cine sunt penelistii, useristii, udemeristii??? ( de peremisti si pro-romanisti ce sa mai zic, s-au invins singuri, din cauza lichelelor din interior)
      • 0 (0 voturi)    
        consilierul Isar (Marţi, 29 decembrie 2020, 21:54)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui mlucanu

        Catavencii: "Cu 12 ani în urmă, când împreună cu Lucian Isar și Bogdan Mihoc a participat la un atac speculativ la adresa leului românesc, Florin Cîțu a fost prins și ars. Adică atacul a eșuat, datorită intervenției rapide a BNR, iar Isar și Mihoc au fost zburați din sistemul bancar. Lucian Isar i-a fost prieten la nevoie domnului Cîțu și i-a găsit un loc de senator sub pulpana partenerei de viață, Alina Gorghiu, care în 2016 era președinta PNL."
        De unde si vorbele: "orice sut in c..(bip), un pas inainte" si " prietenii la hotie se cunosc".
    • +1 (3 voturi)    
      S-a terminat cu nepotismul! (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:17)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Don Juanul s-a intors , de ce nu-l aduceti inapoi si pe crin antonescul tradatorul numarul doi din pnl dupa tatarascu ,care s-a aliat cu comunistii lasandu-i singuri pe taranisti in lupta cu coministii. Dupa ei umand alti tradatori ca tariceanu (patru neveste)si orban care credeam ca este ceva de capul lui el fiind printre singurii care s-au opus aliantei lui cacarau cu comunistii lui ponta . Alta dezamgire a fost ca orban a acceptat sa fie prim ministru lui johanis (Marioneta lui) ,cu majoritate parlamentara psd si mare branza au facut in anul cat au stat la guvertnare. Au reusit sa compromita a doua oara sperantele noastre ca vine dreapta si face ceva si pentru noi putinii oameni cinstiti si prosti care i-i tinem in functii cu salarii si pensii nesimtite din taxele de noastre. Din 1989 noi cei corecti si cu judecata am avut trei mari dezamagiri.
      1.emil constantinescu pe care l-a invins securitatea dar nu nu si-a dat demisia din functie la timp . Ma intreb daca securisti care l-au invins sant cei care erau in jurul lui; ciuvica, zoe petre,bogdan ficeac care astazi se gudura pe la antene si pe la televiziunea lui ghita.
      2.Numirea de catre johanis a lui ciolos ca prim ministru cu majoritatea in parlament a psd-ului.
      3. Numirea lui orban ca prim ministru marioneta de asemenea cu majoritate psd ,mai bine i-i lasa pe psd sa-si rupa gatul singuri . Daca cel putin johanis se invata cu experienta ciolos care a fost tocat de psd ca nu a facut intr-un an cat n-au facut psd-ul in majoritatea guvernarilor din 1989 incoace, cred ca totul a fost premeditat de dragnea dandu-l jos pe ponta si au ajuns la putere in 2016 fara nici un efort. Si atunci de unde sperante pentru noi daca toti sant impreuna . Nu cred ca mai avem nici o speranta.
      • 0 (2 voturi)    
        De abia acum (Marţi, 29 decembrie 2020, 16:53)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

        ti-ai dat seama ca nu mai avem nicio speranta?In tara Mioritei si a Mesterului Manole nimic nu reuseste,totul se intampla altcum.Cioran este mereu actual:„În ţara cu români, nimic nu reuşeşte. Totul se întâmplă altcum.''
  • +5 (33 voturi)    
    deci (Luni, 28 decembrie 2020, 21:30)

    cucuveauamov [utilizator]

    lupii paznici la oi .... la oile care i-au votat
    • +5 (25 voturi)    
      vorbeai de PSD? (Luni, 28 decembrie 2020, 22:00)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      vorbeai de PSD?
  • +19 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 decembrie 2020, 21:32)

    [anonim]

    • +11 (13 voturi)    
      Cred ca se vor face mutari (Luni, 28 decembrie 2020, 23:35)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui

      La BNR, CEC, ASF..
      E foame si e de platit polite!
    • +6 (14 voturi)    
      cred ca (Luni, 28 decembrie 2020, 23:48)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

      Tot cineva mai experimentat va trece proba...

      Guvernatorul are marea calitate ca a stiut sa joace, nu a jucat la limita, ci fair, atat cat s-a putut, si a folosit intens materia cenusie din dotare - lucru din ce in ce mai rar observat pe planeta

      Nu stiu unde am fi fost fara dansul
      • -2 (6 voturi)    
        POFTIM???? (Marţi, 29 decembrie 2020, 9:58)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Orice redus poate să se împrumute, poate să aibă succes în afaceri când e mare șef la BNR....
    • +2 (12 voturi)    
      RON > EUR (Marţi, 29 decembrie 2020, 0:07)

      mlucanu [utilizator] i-a raspuns lui

      Pai din cand in cand mai trebuie sa schimbam gainile la ferma, caci le cad penele si nici oua nu mai au :)

      Cred ca ar fi mai bine pentru populatie sa trecem la EUR si sa ingropam toata aceasta poveste - BNR pune eclipsa pe bancnota de 2 lei, iar in vestul Europei se inventeaza Revolut, Monese, Transferwise, N26. Cu ocazia asta am putea sa eliberam talentele de la BNR si sa le trimitem sa lucreze in domeniul privat.
      • +3 (5 voturi)    
        toate la vremea lor (Marţi, 29 decembrie 2020, 6:17)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mlucanu

        Unii raman imaturi o viata intreaga
  • +10 (10 voturi)    
    - (Luni, 28 decembrie 2020, 21:52)

    tomlin [utilizator]

    de ce ar plati publicitate cineva la o publicatie cenzurata ?
  • +7 (23 voturi)    
    Eh, "neplatit" (Luni, 28 decembrie 2020, 21:59)

    newlook [utilizator]

    "În anul 2010 a urmat cursurile Colegiului Național de Apărare de la București și Academiei Naționale de Informații 'Mihai Viteazu' din București."

    =======================

    Omul e platit...are si pensie speciala, la 45 de ani...adevarat patriot, n'asa?


    Sigur, nu exista Stat Paralel !
    • -5 (9 voturi)    
      concluzie (Luni, 28 decembrie 2020, 23:53)

      mlucanu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      De unde rezulta concluzia ca daca ai terminat o facultate anume ai pensie speciala?
      • +7 (9 voturi)    
        gasca este mai importanta decat scoala (Marţi, 29 decembrie 2020, 6:16)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mlucanu

        sunt multi care au frecventat anumite scoli - vezi si Isar

        dar daca nu exista gasca mai aveam ce scrie astazi
        Gasca selecteaza atent - zice te rog vezi scolile dar nu zice pana la capat, vezi si ce caracter are...

        Viata cerne cel mai dur si de aceea cei care razbesc profesional si uman sa fie indreptati la posturi de demnitate inalta.

        JK nu a dovedit dar a ajuns - se corecteaza acum
        Catu a ratat, poate se corecteaza dar cu Isar...
        Isar nu mai are ce corecta -are rateuri prea multe
    • -1 (3 voturi)    
      deci tu ai luat pensie speciala? (Marţi, 29 decembrie 2020, 10:32)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Direct dupa scoala de politruci de la Tiraspol? Curios sistem mai aveti mai comunistilor!
  • +4 (10 voturi)    
    pare mai degraba (Luni, 28 decembrie 2020, 23:50)

    ..13 [utilizator]

    Patrihot dupa traseul si finalul apoteotic
  • +7 (11 voturi)    
    Ăsta are la școli „fără număr”! (Marţi, 29 decembrie 2020, 1:48)

    Tayen [utilizator]

    În paralel și „deodată”! Bașca „școlile” de securiști.

    Măi, cum naiba toți „savanții” ăștia fac ce fac și vor să lucreze la stat? De ce nu duc la BundesBank sau la Morgan??? LA BĂNCI STRĂINE!? SAU SĂ PREDEA LA OXFORD???
    • +7 (7 voturi)    
      Iti spun eu (Marţi, 29 decembrie 2020, 5:40)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      fiind oamenii sistemului nu sunt doriti acolo.Ca sa-ti mearga bine in Romania te asociezi cu statul paralel/securitatea noua(asta daca constata si ei ca tu meriti sa fi sprijinit de sistem).Asa a fost mereu:cine dorea functii si marire trebuia sa aiba OK-ul partidului si al securitatii.Este si acum o modalitate de a scapa de cei incomozi,invocand siguranta nationala a ''tarisoarei''care in fapt este jumulita numai cu voie de sus.Se mai intampla cand baietii sunt prea lacomi si atunci intervine DNA sa le dea peste degete.Asta ca sa continue fLuxul de bani de la UE spre RO.
  • +8 (10 voturi)    
    da BERD? (Marţi, 29 decembrie 2020, 7:13)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Din toata insiruirea aia de CV lipseste tocmai ca e la BERD reprezentantul Romaniei trimis acolo sa-l linisteasca si sa-i satisfaca orgoliul nemasurat ca alfel era doar sotul Alinei si posta pe FB ca pustimea. Ca meserie oha. Nu prea inteleg de ce l-a adus aici probabil ca acolo facea xluri cu 5 coloane si sume si cam atat si se plictisea plus ca nu mai stia lumea de el. Ca acolo era nimeni nu ca aici toti cu saru'mana boierule atacatorule speculatorule Sorosule wannabe. Sunt convins ca va face treaba mare aici ca pe unde s-a dus a avut numai succesuri.
  • +8 (8 voturi)    
    onorific (Marţi, 29 decembrie 2020, 7:33)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    si apropo de onorific titlul asta se da unuia care merita care a facut ceva prin care i se recunosc niste merite adica o onoare si respect pentru activitatea depusa. Asta n-a depus nimic nicaieri. De ce onorific? Alinuta nu sta degeaba asa e cand iubesti...aici pot sa inteleg. Ce nu faci din dragoste?
    • +4 (4 voturi)    
      alinutza si dragostea (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Ea iubeste Isar - treaba ei - dar iubeste si partidul -tot treaba ei.

      dar daca partidul iubeste Alinutza si Isar aici nu mai este doar treaba lor - deci sa ne explice partidul cum este cu treaba asta

      Care onorific???
  • +6 (6 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 29 decembrie 2020, 9:18)

    noi2013 [utilizator]

    Hai ca se reuneste fratia atacului speculativ....

    Partea cu "asa sa ne ajute Dumnezeu" din juramant est de fapt pentru noi ca ne asteapta vremuri tulburi.....
    • +2 (2 voturi)    
      hMMM (Marţi, 29 decembrie 2020, 15:38)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Deci, tot mai bine sa juri pe "Cartea de telefoane" sau "Mersul trenurilor", decat pe Biblie, caci nu creaza obligatii!!
  • +11 (11 voturi)    
    Un sinecurist (Marţi, 29 decembrie 2020, 9:26)

    oxbridge [utilizator]

    Îl cunosc de la ASE din anii 1996-1998, unde nu mi-a atras cu nimic atenția. Un exemplu clasic de CV cu multe zorzoane și putine realizări. Omul și-a atins de mult limita incompetentei, nu l-as pune nici măcar administrator de bloc.
  • +9 (11 voturi)    
    ăsta și-a plătit (Marţi, 29 decembrie 2020, 9:27)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    datoria de 1,7 milioane la banca feroviară a lui blidar?
  • +1 (3 voturi)    
    fara penali ,dar fara penalii lor !!!!!!!!! (Marţi, 29 decembrie 2020, 11:10)

    tutu12 [utilizator]

    Pai? cum era vorba ca PSDul si-a pus rudele si prietenii in functii :)) Ce s-a schimbat decand cu guvernul strutocamila? Vad ca si chestia cu " fara penali " se amana din cauza pandemiei :)) .Dar cu asa , pai alegerile s-au facut in " siguranta deplina" si chestia cu pandemia era mic copil ? Asta e inceputul , pregatiti-va toti cei care ati vandut tara si poporul , la ce urmeaza !!
    • +2 (4 voturi)    
      astia sunt PNL (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:18)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui tutu12

      PNL nu a votat pentru initiativa "fara penali". PSD a votat, in cele din urma.
    • 0 (0 voturi)    
      fara penalii lor (Marţi, 29 decembrie 2020, 22:08)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui tutu12

      Pai, ei sunt foarte pregatiti. Pe noi ne-au cam prins cu fundu' gol. ( 177 mld. Ron imprumut record intr-un an!)
  • +3 (3 voturi)    
    in afara de pile si relatii (Marţi, 29 decembrie 2020, 12:45)

    levierul [utilizator]

    Lucian Gorghiu.:)
    Politica la romani a fost inteleasa mereu ca fiind cea care iti aduce bunastare. Contracte de asistenta juridica pentru companii de stat, desi ele au departamente juridice. Nu va mai satura Dumenzeu.
  • +3 (5 voturi)    
    Speculantii (Marţi, 29 decembrie 2020, 13:04)

    Ibit [utilizator]

    Cursului valutar al monedei nationale a Romaniei , maziliti de catre BNR dupa atacul speculativ din 2008 se aduna ...
    Ce ne asteapta ?