VIDEO Primele 10.000 de doze de vaccin antiCOVID-19 au ajuns în România / Arafat: „Pentru noi e o speranță, este lumina de la capătul tunelului”. UPDATE

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 25 decembrie 2020, 12:14 Actualitate | Esenţial


Camera stocare vaccin anticovid
Foto: Ministerul Apararii Nationale
UPDATE Primele 10.000 de doze de vaccinuri împotriva COVID-19 au ajuns vineri în România vineri, în Vama Nădlac 2. Sâmbătă, 26 decembrie, vaccinurile vor ajunge la Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară "Cantacuzino", desemnat Centru naţional de stocare a vaccinurilor împotriva COVID-19.




„Pentru noi este o speranţă, este lumina de la capătul tunelului, dar, atenţie, asta nu înseamnă că problema s-a rezolvat. Şi asta nu înseamnă că uităm de măsurile care sunt obligatorii, măsurile de distanţare, purtare a măştii şi tot. Ăsta este abia un început, care va dura până va avea un impact”, a declarat Raed Arafat.

„Este un efort logistic fără precedent. Suntem pregătiți să demarăm campania de vaccinare”, a declarat și Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare.

Vaccinarea începe în data de 27 decembrie în toate cele 10 spitale de boli infecţioase aflate în prima linie în lupta împotriva COVID-19.

Evenimentul de vaccinare de la Institutul Naţional de Boli Infecţioase "Matei Balş" va începe duminică, 27 decembrie, la ora 09.00.

În aceeaşi zi, acţiuni similare vor fi organizate şi în celelalte nouă spitale de boli infecţioase aflate în prima linie în lupta împotriva COVID-19








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7644 vizualizari

  • -18 (40 voturi)    
    Parousia (Vineri, 25 decembrie 2020, 12:53)

    Mazeta [utilizator]

    Nu întâmplător a fost aleasă ziua de 25 decembrie. Necredincioșii trebuie să se pocăiască. A venit al doilea Mesia!
    • +2 (22 voturi)    
      Ti-au mai dat ai tai o sansa??? (Vineri, 25 decembrie 2020, 14:00)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vezi sa nu-i dezamagesti.Esti ultima si cea mai mare speranta.Fa-i sa fie mandri.
      • +2 (6 voturi)    
        speranta la ce ? (Vineri, 25 decembrie 2020, 16:21)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        speranta la ce ?
  • -4 (18 voturi)    
    intrebari: doua in una (Vineri, 25 decembrie 2020, 12:58)

    ..13 [utilizator]

    cat la suta din personalul medical aflat in prima linie o sa fie acoperit din acest prim lot si in cat timp se estimeaza finalizarea vaccinarii acestora?

    multumesc.
  • -3 (33 voturi)    
    Vaccin (Vineri, 25 decembrie 2020, 13:07)

    panda_rosu [utilizator]

    Cele 10.000 de doze ne vor salva sigur. In ritmul in care am vazut ca se vaccineaza in tarile care au inceput deja, sua, uk, dureaza ani de zile pana se ajunge la o oarecare imunitate. Trece pandemia singura pana atunci.
    • -5 (9 voturi)    
      Birocratie UE (Vineri, 25 decembrie 2020, 16:12)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      In UK au primit prima doza de vaccin peste 600.000 de oameni din 8 decembrie pana in 20 decembrie.
      Daca birocratii de la Bruxelles nu voiau neaparat sa para mai destepti decat e cazul si nu taraganau inutil aprobarea cu siguranta ajungeau si la noi mai multe doze.
      Nu-i vorba doar ca s-a franat vaccinarea dar tarile care au aprobat vaccinul mai repede UK, SUA sau Israel au comandat deja doze suplimentare. UE acum pentru doze suplimentare vor avea de stat la rand!
  • -2 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 decembrie 2020, 14:57)

    [anonim]

    • -2 (8 voturi)    
      Exact! Rezultatele PCR ne arată calea de urmat! (Vineri, 25 decembrie 2020, 16:04)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui

      Cei confirmați la PCR (heh) ar trebui să treacă automat la coada listei de vaccinare atâta timp cât numărul vaccinurilor este limitat!
  • +1 (15 voturi)    
    Adica asa incearca s-o vanda (Vineri, 25 decembrie 2020, 15:01)

    Luk [utilizator]

    De unde si Craciunul. Bullshit.
  • +1 (15 voturi)    
    Mascarada (Vineri, 25 decembrie 2020, 15:27)

    dx [utilizator]

    Fix de Crăciun. Mesia. Salvarea. Asa ceva... 10k doze, nici pt 5% din personalul medical... Dar simbolistica și propaganda e mai puternica. Bezna mintii!
  • +3 (15 voturi)    
    Speranța? (Vineri, 25 decembrie 2020, 16:04)

    Alex2016 [utilizator]

    La ce? La purtat măști și respectat reguli după ce vom fi vaccinați? La o distopie tehno - medicala cu cetățeni de rangul 1 2 și 3?la o existenta condusa de arafati fără frontiere care ne-ar tine în case cu o punga pe cap pe vecie? La online uber alles, de ajungem și noi și copii conectați 365/7/24 la ecrane? Ce mai coincidente... Fix de Crăciun vine moșul cu vaccinul, din martie o luam de la capăt cu covid 21, ca mutatii apar zilnic, tocmai acum? Show-ul pus la cale e ff frumos, iar broasca se fierbe încet. Da.. Suntem plini de speranța
  • -1 (15 voturi)    
    5000 de oameni vaccinati (Vineri, 25 decembrie 2020, 16:04)

    Luk [utilizator]

    5000 de isterici linistiti.
  • -2 (16 voturi)    
    aiurea. (Vineri, 25 decembrie 2020, 16:15)

    zgubilitix [utilizator]