Mesajul de Crăciun al Patriarhului Daniel: E mare nevoie de multă rugăciune, de solidaritate şi ajutorare frăţească

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 25 decembrie 2020, 10:49 Actualitate | Esenţial


PF Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane
Foto: basilica.ro
Patriarhul Daniel a transmis un mesaj de Crăciun în care îndeamnă „la rugăciune, solidaritate și ajutorare frățească” în contextul pandemiei de coronavirus.

Mesajul de Crăciun al Patriarhului Daniel:

  • „Sărbătoarea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos este mai întâi de toate sărbătoarea iubirii smerite şi darnice a lui Dumnezeu pentru lume. Este sărbătoarea iubirii milostive a Fiului veşnic al lui Dumnezeu, care s-a smerit pe sine, făcându-se om muritor pentru a-l ridica pe om din păcat şi din moarte dăruindu-i viaţă şi slavă veşnică. Lumina pruncului Iisus născut în Bethleem ne cheamă să arătăm mereu în jurul nostru, prin cuvânt şi faptă, semne de speranţă, de pace şi bucurie.În contextul pandemiei de astăzi, omenirea confruntată cu noul coronavirus traversează o perioadă grea privind viaţa şi sănătatea oamenilor. Şi poporul român este îndoliat şi întristat deoarece mulţi români au decedat, iar alţii au suferit în izolare până când s-au vindecat de această boală.
  • Prin urmare este mare nevoie de multă rugăciune, de solidaritate şi ajutorare frăţească.
  • De asemenea, să pomenim în rugăciunile noastre şi pe toţi românii care se află printre străini, în jurul graniţelor României sau în diaspora română, ca să păstrăm cu multă iubire frăţească unitatea de credinţă şi de neam.
  • Cu prilejul sfintelor sărbători ale Naşterii Domnului, Anului Nou 2021 şi Botezului Domnului, vă adresăm tuturor părinteşti binecuvântări, doriri de sănătate şi mântuire, pace şi bucurie, fericire şi mult ajutor de la Dumnezeu în toată fapta cea bună, dimpreună cu salutarea tradiţională 'La mulţi ani!'"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2693 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    Ai uitat (Vineri, 25 decembrie 2020, 11:03)

    feroviarul123 [utilizator]

    Sa trăiască secretarul general al partidului comunist tovarășul Ciolacu, strungarul care ne da noua bani pentru biserici.
  • +5 (13 voturi)    
    stai asa... sa ma fac ca-mi pasa predica (Vineri, 25 decembrie 2020, 11:25)

    qwerasdf [utilizator]

    securisului danny
  • +9 (17 voturi)    
    Bine, atunci BOR sa dea inapoi banii (Vineri, 25 decembrie 2020, 11:28)

    emil bobu [utilizator]

    pentru Catedrala Extorcarii Neamului. Nu e ca si cum BOR n-are bani, lacomia lor nu are limite.
  • +4 (12 voturi)    
    hai mars! (Vineri, 25 decembrie 2020, 11:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +11 (19 voturi)    
    Opa, stati asa ca a inviat Scrooge (Vineri, 25 decembrie 2020, 11:34)

    dandra [utilizator]

    Draga Daniele, daca vrei sa ajuti cu adevarat romanii, intreaba la guvern cate familii sarace sunt in Romania si apoi te duci la ei si le cumperi ajutoare de miliardele de lei pe care stai si de care nu vrei sa scapi.

    Daca tot nu platesti impozite macar sa faci un bine oamenilor si sutelor de mii de copii saraci care merg la culcare flamanzi in aceste zile sfinte si mai ales in zilele cand te imbraci in aur.

    Esti de departe cel mai avar si infometat dupa putere si avere personaj din aceasta tara, un verirabil scrooge de Romania, un ipocrit care vorbeste de ajutorare dar nu face nimic, un evlavios care da din gura despre piosenie in mertanul lui de 100 000 euro.

    Mah; tir chiar nu iti este frica de judecata de apoi?

    Huo!!!
  • +7 (15 voturi)    
    Religia e buna, atat timp cat nu prosteste! (Vineri, 25 decembrie 2020, 11:43)

    Alui [utilizator]

    Fara religie viata omului ar fi fost insuportabila. E foarte greu sa accepti ca existenta ta e limitata strict la durata vietii. Pentru un bolnav de cancer terminal, cel mai bun ajutor e un psiholog bun care il poate face sa-si accepte soarta. Durata da viata era in jur de 30 de ani. Oamenii mureau din orice, o zgarietura, o raceala mai serioasa cu pneumonie, apendicita, virusi, bacterii, mancati si otraviti de fiarele salbatice, omorati in razboaie, invazii.
    In plus cei dragi (copiii si sotii/sotiile) puteau muri cand iti era lumea mai draga. E greu sa accepti ca ii pierzi pentru totdeauna pe cei dragi.
    Regii si imparatii lumii au promovat religia pentru ca le ofera un mijloc de ai multumi pe toti supusii. In orice judecata, cel care pierde e nemultumit. Religia oferea o compensatie psihologica. In plus le oferea ocazia de a comite abuzuri fara consecinte pentru ei din partea supusilor.
    Azi, lumea incepe sa nu mai aiba nevoie de religie. Deja religia incepe sa incurce. Avem teroristi religiosi, “biserici nationale” care paraziteaza si tin tari in inapoiere. Poate putem pastra partea buna a religiei in viitor, dar asta va fi posibil atat timp cat fanaticii nu vor avea nici o putere in societate.
    Cat despre cei care cred inca intr-o religie, singurul lucru care pot sa-l faca in a-si dovedi ca au dreptate, e sa aduca o dovada despre existenta divinitatii, care sa fie irefutabila si care sa fie acceptata de stiinta moderna, de toti atei si de persoanele de alta religie. Daca era posibil, ar fi facut-o deja!
    • -6 (10 voturi)    
      Religia si spiritualitatea omului (Vineri, 25 decembrie 2020, 13:40)

      Utilizator5 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Daca unii (general) asteapta sa apara Partidul Minunilor, care sa sporeasca bugetul tarii si pensiile si salariile sa le inmulteasca ca Iisus pestii si painile si sa vindece cu cuvantul in locul doctorilor atunci cred ca mai au de asteptat.
      Nevoia de spiritualitate depinde de la om la om si cat de mult fiecare cauta sensul vietii sale.
      De un lucru trebuie sa fim constienti cu totii, indiferent ca suntem atei, crestini, musulmani, budisti, jainisti, hindusi etc cu totii suntem neputinciosi in fata mortii, cu toata stiinta si cunoasterea pe care o avem.
      Crudul adevar e ca nici viata noastra nu e in puterea noastra pentru ca nu putem controla cum murim sau clipa mortii noastre.
      Deci libertatea de a vota la alegeri sau bea Cola sau Pepsi e o libertate aproape iluzorie, asta nu inseamna ca soarta e in mana noastra. Inseamna ca esti inchis intr-o celula si poti alege in ce colt din celula iti faci nevoile azi. Nu ca ai avea alte libertati existentiale.
      In viata noastra, cu totii avem necazuri, motiv pentru care omul va fi mereu inclinat sa caute sensul metafizic al existentei cand planul fizic esueaza sa ofere un raspuns sau solutii, si sa se intrebe de ce exista atata suferinta, cum poate scapa de suferinta si daca e viata pentru suflet sau constiinta noastra dupa moarte. Care e sensul si pentru ce traiesc? Doar sa mananc carnati de Craciun, oua de Pasti, sa merg la scoala, apoi la job, sa ma masturbez pana la 25 pe filme de adulti, iau sot/sotie la 26, fac 1 copil ca mai mult de unul e scump de intretinut, sa mananc mancare nesanatoasa de la fast-foodurile la moda si la 60 sa imi pregatesc casa la cimitir ca sa nu ii impovarez pe urmasi.
      Cautarea spirituala in viata omului e fireasca, si chiar daca actualele religii vor disparea oamenii tot vor cauta unele raspunsuri si relatia cu metafizicul, intr-o forma sau alta.
      • +4 (10 voturi)    
        Mentalitate de sclav comunist (Vineri, 25 decembrie 2020, 16:06)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

        Adaptata la moda actuala de a fi sclav credincios. Nu pot sa fac nimic de aia votez cu pzd-ul sau clona lor auracii ca dau o sarma și o găleată. Sunt locuri minunate de vazut și lucruri de făcut pe lumea asta daca știi sa cauți sau ai curajul sa încerci. Dar cu filozofia asta fatalista stai gulie acasă cu berea în mana și te uita la fotbal ca ai 5 canale , ai de unde alege. Ai trăit degeaba.
      • +3 (9 voturi)    
        Gresesti (Vineri, 25 decembrie 2020, 18:55)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

        “ De un lucru trebuie sa fim constienti cu totii, indiferent ca suntem atei, crestini, musulmani, budisti, jainisti, hindusi etc cu totii suntem neputinciosi in fata mortii, cu toata stiinta si cunoasterea pe care o avem.”

        In vest ai mari sanse sa scapi de boli in care in tarile subdezvoltate mori. Pana si la rata mortalitatii la COVID se vede diferenta.

        Daca vrei sa scapi cu viata de o boala terminala, bagi banii in cercetare nu in biserici! Vaccinul impotriva COVID a fost creat de medici, nu de popi. Sunt tratamente cate te scapa de moarte in cazul HIV, anumite cancere, si din nou, alea, nu au fost create de popi, ci de medici! In curand se va putea opri imbatranirea si chiar se vor intineri oamenii. Acu, unde vrei sa donezi bani? La biserica sau pentru cercetarea medicala?
        Intre biserica si stat, daca exista o colaborare, trebuie sa existe doar acolo unde e in interesul statului, asa cum statul sustine cultura, divertismentul, dar nu trebuie ca religia sa consume mai multi bani decat educatia, cercetarea sau medicina!
        • +6 (6 voturi)    
          Cred ca la noi (Vineri, 25 decembrie 2020, 19:59)

          TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          "Medicina" (sistemul de sanatate publica al tarii noastre) e o gaura neagra care inghite tot ce ii dai. Fara sa devina mai eficienta. Din contra, functionarii aia se vor considera mai importanti si te vor privi si mai de sus.
          Le-au marit salariile, credeti cumva ca a crescut calitatea actului medical in ultimii 2 ani? (vezi Crematoriul de la Piatra Neamt).

          Ma gandeam sa cumparam spitalul din Bruxelles. Si sa il tinem acolo, ca tara asta, pe ce pune mana, strica.
        • +3 (7 voturi)    
          ...doar ca popii nu vor asta! (Vineri, 25 decembrie 2020, 20:21)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Eu prefera sa paraziteze! Pe un parazit nu-l intereseaza sanatatea organismului gazda, doar vrea sa fie hranit de acesta. Si uneori organismul gazda moare, iar parazitii se muta!
  • +8 (16 voturi)    
    Era o vorba (Vineri, 25 decembrie 2020, 11:43)

    TheFreeOne [utilizator]

    "Follow the money", te vor duce la Dani!

    Asa ca usa deschisa, "solidaritate şi ajutorare frăţească" si neaparat cash pentru preotul care vine sa va sfinteasca.
  • +10 (14 voturi)    
    craciun fericit! (Vineri, 25 decembrie 2020, 12:28)

    real didi [utilizator]

    craciun fericit, preafericite!

    sa asculti melodia trupei taxi - despre smerenie, de craciun si fii mai bun. aminteste-ti cum ti-ai scrijelit imaginea si numele pe clopotul din magaoaia aia de beton din dealul arsenalului si dupa aia sa mai vorbesti de smerenie.
  • +4 (8 voturi)    
    parerea mea (Vineri, 25 decembrie 2020, 16:15)

    Walking_dead [utilizator]

    Mesajul de Crăciun al Patriarhului Daniel: "E mare nevoie de multă rugăciune..."
    Pai si cine va opreste sa va rugati? As recomanda si citeva ore suplimentare!
  • +9 (13 voturi)    
    NESIMTITILOR !!! (Vineri, 25 decembrie 2020, 16:53)

    BlueX [utilizator]

    Solidaritate insemana sa stati in gatzii mamii voastre voi cu tot alaiul vostru de spagari si nesimtiti in casa de sarbatorile astea... asa cum pot sta si eu si multi altii ... asta e solidaritate.... ca nici nu DISPARE DUMNEZEU.. si nici nu vi se stirbeste credinta ... telefon ai preluminate sa-l suni pe nesimtitul ala la CONSTANTA ????
    vorbesti de solidaritate cu noi astia mici si slugarnici sau cu ai tai spagari care nu au limite... ?

    cuma vorba aia duhohniceasca ??? " VOI SA FITI SANATOSI " ca noi ne umplem de bani si vile si masini si spagi si terenuri si afaceri la care nu platim impozite da vrem bani de la STAT si asigurari medicale si altele
    • -2 (6 voturi)    
      Acesta e "mesajul" tipic (Vineri, 25 decembrie 2020, 20:40)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      de Craciun promovat de Hotnews..
      • +3 (7 voturi)    
        mai dregraba (Vineri, 25 decembrie 2020, 21:18)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Este un raspuns la nesimtirea fara margini a bisericii si popimii nesatule de bani.
        • 0 (2 voturi)    
          Eroare (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 11:20)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

          Este raspunsul vulgar, agresiv al analfabetului religios, urmas al aplaudacului comunist din regimul trecut.
  • +2 (6 voturi)    
    intrebare (Vineri, 25 decembrie 2020, 20:52)

    rei [utilizator]

    ne poti spune ce intelegi prin "ajutorare frăţească"?
    sa donam niste bani la catedrala?

    P.S:intreb pentru un prieten