Primele imagini cu tânăra romă agresată într-un hipermarket din Brașov

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 24 decembrie 2020, 14:41 Actualitate | Esenţial


Imagini agresiune
Foto: Captură Youtube
Au apărut primele imagini din ziua incidentului de la Carrefour Brașov unde o tânără romă a fost agresată de agenții de pază pe 1 decembrie. Libertatea a intrat în posesia a două filmări din ziua respectivă. În prima sunt surprinse imagini cu tânăra în magazin în fața unui raft, părând că pune produse într-un rucsac aflat în coșul de cumpărături. A doua filmare este din camera unde a fost dusă de agenții de pază și unde este agresată fizic.

Potrivit Asociaţiei „Femeile se Implică”, care a reprezentat-o pe tânără după incident, aceasta cumpărase produse dintr-un hipermarket Carrefour si plătise cu cardul, dar nu a păstrat bonul, însă extrasul de cont există. Ea ar fi intrat în magazinul în care s-a produs incidentul pentru a cumpăra și alte produse.

Magazinul susține însă că tânăra a sustras mai multe produse. Potrivit Libertatea, Carrefour l-a dat afară pe omul de la securitatea magazinului care a lovit-o pe tânără, iar miercuri, 23 decembrie, Carrefour a anunțat că l-a schimbat și pe directorul magazinului. Potrivit aceleiași surse, poliția a deschis un dosar pentru furt.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















104799 vizualizari

  • +43 (55 voturi)    
    Lol (Joi, 24 decembrie 2020, 14:43)

    HP [utilizator]

    "Cumparase" pe naiba. A ciordit prosoape cu cateva ore inainte din alt magazin.

    Extrasul de cont e datat cu o zi in urma.

    A se scuti cu oengismele PC.
  • +39 (47 voturi)    
    Aferim articol ! (Joi, 24 decembrie 2020, 14:59)

    FlorinG [utilizator]

    Mi-a placut inca din titlu, impartialitate totala. In prima imagine apare hoata "parand" ca baga marfa in rucasc, in cea de-a doua "este" agresata. De unde diferenta ? De ce nu "parand" a fi agresata si in cazul imaginii nr. 2 ? Agresiunea se vede clar, in schimb furtul doar pare ca e furt ?
    • +25 (35 voturi)    
      Asa e si ea loveste prima! (Joi, 24 decembrie 2020, 16:42)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

      Individa este cea care loveste prima. Se vede in imagini si scrie si clar in articolul din Libertatea. Intai ii da o palma peste mana agentului de paza, apoi ii aplica si un picior!
      Eu sunt de acord ca nu e OK sa ne batem unii cu altii, dar cand incepi sa cari palme si suturi ce ar trebuie sa facem sa ne transformam in sec de box numai pentru ca esti femeie?
      • +11 (17 voturi)    
        cred ca tiganca a scuipat (Joi, 24 decembrie 2020, 18:37)

        was [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

        Mie mi-se pare ca tiganca l-a scuipat pe barbatul cu blugi, de aceea el se si sterge cu mana pe coapsa.
        • 0 (0 voturi)    
          mda (Luni, 28 decembrie 2020, 9:57)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui was

          sa speram ca se gaseste un ONG, un avocat si un drept de replica pentru ambele parti. Carrefour pe de alta parte a actionat evident doar in interesul de a-si pastra piata.
  • +15 (21 voturi)    
    rommm (Joi, 24 decembrie 2020, 15:04)

    ------ [utilizator]

    Sa speram ca nu a dosit diverse produse,asteptam o investigatie in acest sens.
  • +32 (32 voturi)    
    Daca (Joi, 24 decembrie 2020, 15:08)

    mitg [utilizator]

    Au intrat in posesia filmarii, sa vedem si extrasul de cont respectiv.
  • +46 (52 voturi)    
    Nu-i corect! (Joi, 24 decembrie 2020, 15:13)

    CezarN [utilizator]

    Atunci cand romii devasteaza un spital pentru ca unul de-ai lor este internat acolo si nu i se servesc icre negre, massmedia relateaza ca "un grup de cetateni" a devastat spitalul. Sau dpua grupuri de barbati s-au batut cu topoare in plina strada.
    Dar cand unui rom i se face vreo nedreptate, toate ziarele si saiturile si deontologii progresisti striga in gura mare "discriminare !!!!". Nu se spune ca un cetatean a fost agresat (ilegal, recunosc) de agentii de securitate de la un supermarket.
    Este un fel de discriminare la adresa majoritatii.
    • +25 (25 voturi)    
      Romii (Joi, 24 decembrie 2020, 22:23)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Spital COlentina, acum 3 ani, un grup de tigani din Ialomita intra peste doctori cu violenta, distrug mobilier, totul ca sa fure corpul unuia proaspat decedat de limfom malign (boala de sange pt necunoscatori, nu e malpraxis). Desi au fost filmari, martori...nici pana acum nu s-au luat masuri impotriva lor
      Alt caz similar- Tandarei, trafic de copii, dosar servit din Uk pt romani, doar sa-i condmne. S-a tergiversat atat pana s-a prescris
      In aceste conditii de discriminare pozitiva, ce sa mai spui ? ajungi sa-i intelegi pe cei din Bolinitin vale si Hadareni
  • +40 (46 voturi)    
    a prins-o la ciordeles... (Joi, 24 decembrie 2020, 15:19)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. si sar feministele in sus? o data cu drepturile egale vin si indatoririle egale.
  • +30 (46 voturi)    
    conform vremurilor pe care le traim.. (Joi, 24 decembrie 2020, 15:20)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... feministele PC ne spun ca avea tot dreptul sa fure.
    era femeie? era.
    era de alta culoare in afara de alb? cam era.

    deci putea sa fure nestingherita. paznicii sa fie sanctionati ca au intrerupt-o de la infractiune.
    • -18 (28 voturi)    
      Intelighentia (Joi, 24 decembrie 2020, 15:48)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Nu am incotro, trebuie sa iti dau minus pentru comentariu.

      Daca tu ca barbat, om de ordine sau bodyguard, nu esti in stare sa imobilizezi o femeie decat cu abuzand in felul prezentat..... inseamna ca trebuie sa-ti schimbi locul de munca.

      Nu asa se face.

      Ma gandesc ca poate fi copilul meu, si da, chiar daca ar fi furat (macar ca mai este inca destul pana se dovedeste) nu inseamna ca trebuie sa ii rupi oasele.

      Sunt pentru ruptul oaselor la droguri, viol, abuz mental sau fizic, pentru ca in aceste cazuri este vorba de integritatea fizica si mentala a unei persoane. O, da, in cazul unora trebuiesc rupte bine oasele, mai ales pedofililor.

      Dar daca este vorba despre ciordeala - absolut egal de valoare - trebuie urmate caile legale, imobilizezi persoana pana la sosirea politiei, dovedirea faptei, apoi intreg aparatul de masuri punitive (de la avertisment pana la inchisoare).

      In ordinea aceasta poti impune un mod de viata civilizat, altfel vei face ca hotul sa ajunga victima si pagubitul - vinovat.

      CATA vreme iti permiti tu ca stat prin functionarii tai sa furi fara numar si sa nu incerci nici cel mai mic efort de recuperare a pagubei de pedepsire a vinovatului, este ABSOLUT imoral si ilegal (pentru ca legea cu legiuitorul se contrazic) sa pedepsesti pe unul care abea isi duce traiul de pe o zi pe alta.
      • +14 (22 voturi)    
        In tarile arabe i se taia mina. (Joi, 24 decembrie 2020, 17:13)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        Cred ca este mult mai corecta aplicarea legii in tarile arabe. La noi legile sint facute parca pentru infractori, sa-i ajute in actiunile lor "cinstite". Si Doamne fereste sa fie pedepsiti.
  • +30 (38 voturi)    
    George Floyd in varianta romaneasca. (Joi, 24 decembrie 2020, 15:54)

    feroviarul123 [utilizator]

    Tot FB vuiește de 2 zile de marea crima și abuzul comis împotriva unei tinere orfane , nevinovate ca lacrima care a fost agresata si bătută cu sălbăticie de doi naziști arieni din trupele SS ale Carefourului doar pentru ca era roma. Deja apăruseră invitații de boicotare a lanțului Carrefour. Adevărul este mai pe la mijloc: și ea a băgat ceva în rucsac și aia i-a tras vreo 2 . O sa le para foarte rău .
    • +25 (27 voturi)    
      si presa e de vina! (Joi, 24 decembrie 2020, 17:26)

      Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Gasesc ca presa are mare vina aici, sau macar o parte din ea, cea cu titluri socante gen "Tânără bătută cu bestialitate", "motivul: au bănuit-o de furt". Chiar daca, sa zicem, o sursa ar sustine asa ceva, informatia trebuie verificata din mai multe surse si redata obiectiv, ca de-aia este presa. Dar sigur ca aceste titluri atrag click-uri, pe asta si mizeaza, nu pe obiectivitate. Propun boicot presa de mahala.
  • -12 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 decembrie 2020, 15:57)

    [anonim]

    • +10 (18 voturi)    
      mananci (Joi, 24 decembrie 2020, 17:17)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui

      BORS. Si nu putin, ci cu polinicul. Nu pot sa-ti spun mai mult, dar stiu cu certitudine ce fel de individ esti.
    • -9 (17 voturi)    
      absolut de acord. (Joi, 24 decembrie 2020, 17:48)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui

      niste rasisti de cea mai joasa speta. Se aude, carrefour?
    • +4 (4 voturi)    
      carrefour super (Vineri, 25 decembrie 2020, 6:08)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

      La Carrefour vazut cu ochii mei: o domnita de etnie rroma care nu prea a cantarit cum trebe produsele...

      A iesit ca o domnitza dupa ce a platit dar a fost intoarsa de agentul de paza care a pus o vanzatoare sa ii recantareasca marfa - furase subtil cica...

      Vigilent maxim acel agent de paza - mi-a placut cum a lucrat fara violenta asupra domnitzei celea aceea nu era prea blonda - maxim ghinion!
  • +19 (31 voturi)    
    Ambii trebuie sanctionati (Joi, 24 decembrie 2020, 16:00)

    lazarus101 [utilizator]

    O tanara (etnia e irelevanta) a fost surprinsa de camere furand bunuri din magazin iar agentul de paza a agresat-o. Ambii trebuie sa fie sanctionatii.
    • +19 (23 voturi)    
      Eiiiiii.... (Joi, 24 decembrie 2020, 16:53)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Asta e o opinie de bun simt ...
      Elementar ...
      Da' daca " etnia e irelevanta " cum sa mai faci circul cu " discriminarea " ?
      Cum sa arati cat tupeu ai ?
      Cum sa arati cat de prosti ii crezi pe ceilalti ?
  • -38 (48 voturi)    
    Trebuia lăsată în pace (Joi, 24 decembrie 2020, 16:17)

    Nyk1 [utilizator]

    Carrefour scoate destui bani afară din țară. Măcar așa mai rămâne câte ceva în economia locală.
    • +29 (29 voturi)    
      Bine (Joi, 24 decembrie 2020, 17:06)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Atunci du-te si tu si fura ceva. Abia astept sa vad articolul pe HN...
    • +7 (9 voturi)    
      Ghilimelele (Joi, 24 decembrie 2020, 17:33)

      mini_max [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ai uitat sa pui ghilimelele, d-aia ai primit minusurile! Sper!?
      • +9 (15 voturi)    
        Nykolai e vechi sustinator al Rusiei (Joi, 24 decembrie 2020, 21:18)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mini_max

        Si PSD-ului pe plan local.
        Deci nu a uitat nici-o ghilimea.
  • +18 (26 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 24 decembrie 2020, 17:12)

    srpc [utilizator]

    e vreo stire de interes national ca o piranda prinsa la furat a incasat cateva? rau am decazut daca asa ceva ni se pare important...
  • -15 (25 voturi)    
    Ce e mai rau? (Joi, 24 decembrie 2020, 17:21)

    yol [utilizator]

    Furtul sau violenta? Ce ar trebui sa investigheze politia prima data? Se pare ca s au oprit doar la furt.
    • +19 (19 voturi)    
      violenta (Joi, 24 decembrie 2020, 18:06)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui yol

      violenta este mai importanta.

      doar ca aici avem 2 probleme. ce vedem in imagini cu greu si multa imaginatie poate fi descris drept "violenta" si culmea, in ambele momente in care situatia ar putea fi descrisa (repet, cu enorma larghete) violenta, initatorul violenteleor este exact individa.

      iar acum, dupa ce ca (cel mai probabil, asteptam dovezi concrete) a furat din magazin, a mai lasat si 2 oameni fara loc de munca. si tot ea e victima. cred ca incep sa iubesc placutele suedeze acordate liberal unor astfel de indivizi.
    • +5 (5 voturi)    
      intensitatea sanctiunii poate... (Vineri, 25 decembrie 2020, 12:10)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Sa analizam putin:

      - dansa a furat - valoare bunurilor furate nu mi s-a parut sa fie mare dar disperarea ei a fost maxima - asta demota un tip de comportament

      - dansa a generat un mic scandal cand i s-au aprins putin buteliile

      - dansa nu este la prima infractiune de furt

      - dansul este violent - nu trebuia sa se ajunga aici si daca s-a ajuns in aceasta situatie este ca dansul nu a reusit sa evite conflictul fizic/situatia.

      daca in ultima linie cred ca se poate corecta prin instruire neajunsul iconstatat in ceea ce priveste celelalte linii cred ca este nevoie de o sanctiune mai aspra si de consiliere psihologica

      Nu vreau sa imi imaginez cum ar fi reactionat tanara intr-o alta situatie cu miza mai mare.

      Poate apare comentariul acum
      • -3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 decembrie 2020, 17:03)

        [anonim] i-a raspuns lui ..13

  • +15 (17 voturi)    
    ooo.... extras de cont (Joi, 24 decembrie 2020, 18:01)

    thebblack [utilizator]

    extrasul de cont arata o suma, un comerciant si o data, de obicei cu una, doua sau mai multe zile dupa ce tranzactia respectiva a avut loc.

    in lipsa unui bon care sa arate ca exact acele produse, in exact acea combinatie valoreaza exact acea suma la exact acel comerciant in exact data pretinsei tranzactii, extrasul de cont este egal exact cu zero.
    • 0 (2 voturi)    
      inregistrarile video (Vineri, 25 decembrie 2020, 12:20)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Se pastreaza deoviei o perioada de timp si deci se va vedea in inregistrare daca a platit, cand a platit si din bonul citit din ziua si ora ze va vedea ce a platit.

      totusi extrasul de cont invocat este important pentru ca se poate merge mai departe in tranzactia electronica si
      vedea compania, data, ora si suma platita si merge in inregistrarile electronice ale bonurilor si citi produsele cumparate- se poate merge mai departe
      • 0 (0 voturi)    
        dr watson (Vineri, 25 decembrie 2020, 23:49)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        evident ca se poate merge mai departe si pe baza extrasului se poate scoate bonul de la comerciantul respectiv.

        problema ridicata de mine era insa ca se marsa pe extras ca fiind ceva irefutabil. nu e.
  • -17 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 decembrie 2020, 18:06)

    [anonim]

  • +13 (19 voturi)    
    titlul (Joi, 24 decembrie 2020, 18:11)

    nahir [utilizator]

    articolului incită la rasism prin folosirea expresiei ”tânăra romă agresată” în condițiile în care a fost vorba de o agresiune asupra unei tinere bănuită că ar fi furat. Și atât. Nu a fost agresată pentru că e romă ci pentru că era bănuită de furt.
    Boșorogii ăia care făceau pe paznicii magazinului ar trebui amendați pentru agresiune, iar fata pentru furt dacă se dovedește că a furat.
  • +1 (1 vot)    
    din imagini (Vineri, 25 decembrie 2020, 0:15)

    hanu [utilizator]

    rezulta ca s-a intalnit hotul cu prostul.
    De ce nu s-a anuntat politia? e furt
  • +1 (9 voturi)    
    A furat sau nu a furat?! (Vineri, 25 decembrie 2020, 12:10)

    John M. [utilizator]

    Asta-i intrebarea! Daca a furat trebuia batuta sa plece in patru labe. Daca n-a furat, sa-si ia avocat pe Rudolf Giuliani ...
    • +1 (7 voturi)    
      Nu cunosc exact ce s-a intamplat (Vineri, 25 decembrie 2020, 15:47)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      dar daca nu a iesit din magazin, chiar si daca a bagat marfuri in rucsac, nu este furt, doar tentativa de furt, si in acest caz trebuie dovedita intentia. Sunt de acord cu @Zero_Kelvin, legea trebuie respectata, indiferent de context. Agentii de paza au gresit, perchezitia facuta de ei a fost nu numai ilegala, a compromis probele materiale legate de presupusul delict.
      Nu inteleg exact procedura ".. Daca a furat trebuia batuta sa plece in patru labe.." Aste e din Codul Penal?
      • +1 (3 voturi)    
        mai baga o fisa (Vineri, 25 decembrie 2020, 23:58)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        a fost oprita de agentii firmei de paza DUPA ce a trecut de case.

        "aaah, n-am luat cos, am bagat produse in rucsac si am uitat sa le platesc". pe bune?
  • +2 (2 voturi)    
    deja e circ gratuit (Vineri, 25 decembrie 2020, 20:07)

    Ionionx [utilizator]

    Vad ca acuma e moda sa-i pupam in dos pe cei ce fura; vedeti n-am zis ca cei ce nu sunt albi fura, sa nu carecumva sa-i ofensez . Dar cand iti fura portofelul din buzunar, cum e? si atunci trebuie sa la cautam in coarne?. Pus saua pe ei, hotii dreaq si trimisi in statiune la Jilava, toti cei ce fura, de la A la Z....
  • +1 (1 vot)