Rudele unui pacient COVID au aflat după trei zile că acesta a murit la spital

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 24 decembrie 2020, 10:29 Actualitate | Esenţial


Sectie de Terapie Intensiva COVID-19
Foto: Report.md
Rudele unui pacient cu COVID-19, care fusese internat la Spitalul Județean Brașov, au aflat că bărbatul a murit abia după trei zile, în condițiile în care știau că starea lui de sănătate se îmbunătățise, potrivit stirileprotv.ro.

Până să descopere că bărbatul a murit, familia a fost trimisă la trei spitale.

Fiul bărbatului aflase vineri de la o asistentă că omul, internat în secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean, se simte mai bine. Dar sâmbăta și duminică nu le-a mai răspuns nimeni la telefon. Luni, un medic le-ar fi spus rudelor că pacientul ar fi fost transferat la spitalul din cartierul Tractorul. Dar nu l-au găsit. Și au fost trimiși către o a treia unitate sanitară. Însă nici urmă de bolnav. Într-un final, o asistentă s-a oferit să îi ajute și a aflat că persoana căutată era la morgă.

Spitalul Județean Brașov face acum o anchetă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3789 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Vinovații zburați! BĂTAIE DE JOC!!! (Joi, 24 decembrie 2020, 10:44)

    Tayen [utilizator]

    Și să nu văd că scrie vreunul cum se „sacrifică” personalul medical pentru populație!!! Cum sunt ei „în linia întîi” și sunt „eroi”!
    • -2 (10 voturi)    
      ....... (Joi, 24 decembrie 2020, 11:26)

      mctweety [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      te-ai gandit ca poate si cei de acolo, fraierii aia pe care-i iei tu la misto acum, sunt oameni? te-ai gandit ca imediat de un an oamenii aia chiar se lupta cu boala, moartea si sistemul? As vrea sa te vad pe tine, cum ai reactiona langa un cadavru. Nu langa sute, zilnic. As vrea sa vad cat te afecteaza si cat de limpede mai poti gandi. Da, e nasol ce s-a intamplat, e urat si grav. Vinovatii vor fii raspunzatori pt asta, e clar. Dar nu sta pe margine si decide TU care merita sa fie improscat cu noroi! Uita-te in oglinda prima data, si apoi fi ironic la adresa altora. Dupa ce vinovatii vor fi zburati, ai sansa sa faci mai bine ceea ce ar fi trebuit sa faca ei. Poti fi voluntar, du-te da o mana de ajutor, indreapta lucrurile care se pare ca nu functioneaza! e valabil pt oricine, in orice domeniu.
      • 0 (4 voturi)    
        Fă-te tu „voluntar”. (Joi, 24 decembrie 2020, 12:26)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui mctweety

        Că eu m-am săturat să văd că trebuie din ce în ce mai mulți voluntari care să-i ajute pe unii care primesc salarii ca-n Occident.
        Care nu-și fac treaba cum trebuie. M-am săturat că voluntarii fac spitale în timp ce bugetarii fac doar târțăul mare.
        Unde sunt „sutele” de cadavre? În propaganda ălora care au declarat o gripă drept „pandemie”, poate.
        • 0 (2 voturi)    
          Jeg, jeg, jeg! (Joi, 24 decembrie 2020, 13:35)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Multa scarba fata de voi!
          • +1 (1 vot)    
            Fă, bugetărițo, nu-ți convine? (Joi, 24 decembrie 2020, 18:11)

            Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

            Supără adevărul? Nu-ți convine. Treci la privat, atârnătoareo! Și ai să vezi cum se muncește cu adevărat!
      • +2 (2 voturi)    
        da cu toti suntem oameni (Joi, 24 decembrie 2020, 13:28)

        blacksheep [utilizator] i-a raspuns lui mctweety

        Si pacientii precum si rudele acestora sunt oameni.
        Primul pas pentru a rezolva o problema este identificarea si recunoasterea acesteia.
        Nu stiu cum se face ca nici o data nu sunt probleme, doar mici scapari , ca doar suntem oameni. Dar pacientii, rudele lor nu sunt oameni?
        Zilnic sute de morti intr-un singur spital, este exagerat. Putem vorbi poate de 200 decedati in toata tara intr-o singura zi:
        https://www.google.com/search?q=covid+romania&rlz=1C1GCEA_enFR929FR929&oq=covid+romania&aqs=chrome..69i57.6171j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8
        Despre voluntariat intr-un spital, este bine de stiut ca si spitalul are obligatii fata de voluntari.
        De cele mai multe ori spitalele nu isi indeplinesc obligatiile fata de voluntari.
    • +1 (3 voturi)    
      Cine recunoaste lepra? (Joi, 24 decembrie 2020, 12:54)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      23 iulie 2020, 10:35 -14/14
      Atât, o gripă ca toate gripele din anii trecuți. Nu-i nici-o „pandemie”.
      Dacă ar fi fost o boală ca NIPAH-ul sau Ebola, cu mortalitatea ce le însoțește, da, atunci ar fi fost „pandemie”.
      Acum cateva luni potaie umana sustineai ca e gripa, acum esti indignat ca nu au foat anuntati in secunda 2 ca a murit un pacient.
      Cred mai degraba ca esti rusnac sau chinezoi platit sa manance xxxat si sa instige contra autoritatii.
      Cand se facea ceva in iulie guitai cabe doar o gripa, acum guiti ca de ce nu a fost anunțata familia instant. Tu vrei sa proiectezi o stare ne neincredere si animozitate intre romani orice ar face.
  • +1 (7 voturi)    
    analize si anchete (Joi, 24 decembrie 2020, 10:52)

    bed_and_breakfast [utilizator]

    Spitalul face o ancheta? SI O ANALIZA, ai uitat sa spui.
    • -1 (1 vot)    
      De când spitalele fac „anchete”? (Joi, 24 decembrie 2020, 18:18)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui bed_and_breakfast

      Ăstea nu intră în domeniul de activitate ak miliției și procuraturii?
  • -2 (10 voturi)    
    Se putea si mai rau (Joi, 24 decembrie 2020, 11:08)

    Zapateado [utilizator]

    De pilda, sa li se para curios ca omului nu-i mai soseste pensia.
  • +1 (3 voturi)    
    magia votului pentru partidul hotilor... (Joi, 24 decembrie 2020, 11:47)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    magia votului pentru partidul hotilor...
  • +2 (2 voturi)    
    Incident regretabil (Joi, 24 decembrie 2020, 14:50)

    fdaniel [utilizator]

    Și, fără îndoială, vor fi și pedepse.
    Dar parcă prea ne inflamăm la aceste știri, prea suntem doritori de perfecțiune de la niște oameni ... ca noi!
    Media nu va prezenta 1000 de cazuri normale, finalizate bine ci va căuta senzaționalul excepției celei de-a 1001 una situații.
    Poate n-ar fi rău să fim și noi, consumatorii de informații, mai echilibrați și critici. Poate vom obține astfel o presă echilibrată și obiectivă, în defavoarea presei de scandal pe care NOI o încurajăm...
    Crăciun fericit!