VIDEO Guvernul Florin Cîțu a depus jurământul de învestitură, la Palatul Cotroceni / Klaus Iohannis: Vom face ce am promis, vom face reformele, vom repune economia pe picioare

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 decembrie 2020, 18:48 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Membrii Guvernului Florin Cîțu au depus miercuri, la Palatul Cotroceni, jurământul de învestitură, în prezența președintelui Klaus Iohannis.

Șeful statului a arătat, după depunerea jurământului, că se încheie un ciclu de aproape doi ani de campanii electorale și alegeri, în care politicienii au promis și și-au asumat angajamente precum restructurarea statului, reforme în sănătate, educație, marile sisteme publice, reducerea birocrației, combaterea eficientă a pandemiei și relansarea economiei.

„Noul Parlament, noul Guvern, împreună cu mine, împreună cu toate autoritățile statului, vom face ce am promis. Vom face reformele, vom repune economia pe picioare, vom face schimbări semnificative, toate în beneficiul cetățeanului” a afirmat președintele Iohannis, înainte de a adăuga:

„Acum, la sfârșitul acestui ciclu, vă spun sincer: la treabă!”, a spus Iohannis.




Reamintim că ​guvernul PNL - USR-PLUS - UDMR, condus de Florin Cîțu, a trecut de votul Parlamentului, cu 260 de voturi "pentru" și 186 "împotrivă".

HotNews.ro va transmite VIDEO și LIVETEXT cele mai importante declarații.


Klaus Iohannis:
  • Domnule Prim-ministru, onorați membri ai Guvernului, vă felicit și vă doresc mult succes și multă energie și ambiție pentru realizarea tuturor obiectivelor și proiectelor pe care vi le-ați propus prin programul de guvernare.
  • Oamenilor, cetățenilor români, li s-a promis restructurarea statului, reforme importante în domenii cum ar fi sănătatea, educația, reforme importante în marile sisteme publice, reducerea birocrației, dar și obiective pe termen mai scurt – combaterea eficientă a pandemiei, campania de vaccinare, relansarea economiei românești, creșterea economică folosind înțelept fondurile europene, respectul pentru contribuabili. Și toate aceste lucruri vor fi livrate. Trebuie să fie livrate.
  • Noul Parlament, noul Guvern, împreună cu mine, împreună cu toate autoritățile statului, vom face ce am promis. Vom face reformele, vom repune economia pe picioare, vom face schimbări semnificative, toate în beneficiul cetățeanului.
  • Au trecut aproape doi ani în care am avut campanii electorale, alegeri. Acum acest ciclu s-a închis. S-a închis ciclul în care noi, cei de aici, ne-am angajat și am promis.
  • Acum, la sfârșitul acestui ciclu, vă spun sincer: la treabă!







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3641 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    presedintele Camerei Deputatilor, (Miercuri, 23 decembrie 2020, 20:06)

    natbl73 [utilizator]

    ala primu, de la HAUR, acum baga un somnic, va vedea ceremonia maine in reluare, n;asa ?
    • +5 (11 voturi)    
      eu acum urmaresc ceremonia, (Miercuri, 23 decembrie 2020, 20:19)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      si ma intreb: asta e juramantul pe care l-au depus si Carmen, Lia, Viorica?

      ... remember 10 august?
  • -7 (25 voturi)    
    Colind (Miercuri, 23 decembrie 2020, 20:15)

    Mazeta [utilizator]

    Aho, aho, copii si frați!
    Stați puțin si nu mâncați,
    Lânga bou v'alaturați
    Și cuvantu-i ascultati.

    Ia mai furați, mai flăcăi!
    Hai, Haai!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Mazeto, "plugusorul tau este ptr PSD"... (Joi, 24 decembrie 2020, 1:59)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...ti-ai gresit, pentru a cata oara(?)andrisantul.
      Nu-mi aduc aminte sa fi aparut cu ceva, macar asemanator, pentru PSD, ptr. care sper sa nu ai dubii ca au avut si mai au din plin si boi si talent la furat, din nastere...
    • +2 (2 voturi)    
      Cred ca ai gresit,.... (Joi, 24 decembrie 2020, 8:20)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... pe asta ai cantat-o pesedeilor !!!
  • +9 (11 voturi)    
    Cum ati acceptat asa ceva dle Presedinte ?Campeanu (Miercuri, 23 decembrie 2020, 20:46)

    deval [utilizator]

    si Romania educata - in spiritul cultivarii plagiatelor si a diplomelor obtinute prin telepatie ??!! Ministru al educatiei cel care a sustinut mafia stapanilor universitatilor private -alaturi de Andronescu- inca din 2010 , admiterea in invatamantul superior fara bacalaureat ??!! Cel care personal , l-a spalat de plagiat pe analfabetul Oprea si a fost in slujba plagiatorului Ponta ? Functia de ministru v-a costat trecerea creaturii in pnl , ambuscatilor ??!!
    ''Liberal'' de nici un an , in partile moi dar pretin cu Rares Bogdan -a fost suficient sa va convinga ? Cat dfe pustiu de oameni de valoare e partidul asta ? Doamne fereste ! Am scapat de dancilezii ciumati androneasca, pop, andrusti, anisii si dam de tac'su ??!!
    Un semnal oribil pe care il dati tuturor , atat dvs cat si pnl ..............
    • 0 (8 voturi)    
      Campeanu e al 2-lea pas (Miercuri, 23 decembrie 2020, 21:12)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui deval

      din maretul plan al lui iohanis - Romania educata, pas cu pas, primul pas a fost monumentul de competenta monica anisie.
  • +7 (13 voturi)    
    Cata deruta trebuie sa fie (Miercuri, 23 decembrie 2020, 21:05)

    mihaipricop [utilizator]

    in mintile odihnite de penelisti sau useristi, in urma cu 5-6 luni ungurii trebuiau injurati ca faceau intelegeri secrete cu psd sa fure ardealul sau in urma cu 2 ani ca votau cot la cot cu psd legile lui dragnea, acum sunt niste parteneri de coalitie seriosi care primesc ministerul cu cel mai mare buget,al dezvoltarii si cel al padurilor, de parca n-au taiat destule, ilegal.
    • +2 (8 voturi)    
      hehe (Miercuri, 23 decembrie 2020, 22:13)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Deruta e diar in capul vostru de dancilosi #ciumarosie
    • 0 (0 voturi)    
      Ai căpătat curaj? (Joi, 24 decembrie 2020, 8:53)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Ne-am bucurat că am scăpat de Pro România și alte partidulețe balama,dar propaganda nerușinată a scos un monstru numit AUR,care va face multe rele.Nu te bucura.AUR va înghiți tot ce poate și mai sigur se va hrăni cu PSD decât cu PNL,USR+.De UDMR nu discut,au realizat interesul cu sprijinul dezinteresat al celor ca tine.
  • 0 (8 voturi)    
    De pensii speciale/serviciu ati uitat nu? (Miercuri, 23 decembrie 2020, 21:33)

    floriniulian [utilizator]

    Nu am auzit nimic despre desfiintarea acestor aberatii de pensii speciale/serviciu....

    Deci totul a fost o pacaleala.

    Nici dracu nu va mai voteaza.
  • +1 (7 voturi)    
    "Romania educata" cu Campeanu. (Miercuri, 23 decembrie 2020, 21:50)

    Luk [utilizator]

    Un cretin pe care l-am votat de doua ori pentru ca-s mai tampit decat el.
  • +2 (6 voturi)    
    Sărbători fericite (Miercuri, 23 decembrie 2020, 22:10)

    Casargoz [utilizator]

    Sărbători fericite orice guvern am avea.
    Sărbători fericite in orice parte a lumii ne-am afla.
    Sărbători fericite UK.
    Sarbatori fericite Spania.
    Sarbatori fericite Italia.
    Sarbatori fericite Canada :) LOVE u.
  • -1 (3 voturi)    
    Promitem sa ii pupam in ...d pe iliescu si roman (Miercuri, 23 decembrie 2020, 22:52)

    DrNRazvan [utilizator]

    "Asa cum am promis in campania electorala, o sa ii protejam in continuare pe cei care au transformat lovitura de stat in revolutie in 1989 ucigand copii si adulti naivi si flamanzi, pe cei care au organizat mineriadele si care v-au ucis si mutilat copii, promitem sa le platim pensiile speciale si sa le dam milioanelor de romani care ne-au votat ceea ce merita!"
  • +1 (1 vot)    
    Moare pesedeul (Miercuri, 23 decembrie 2020, 23:29)

    Luk [utilizator]

    .
  • 0 (2 voturi)    
    Bine, bine, hai la treaba atunci (Joi, 24 decembrie 2020, 1:25)

    Fu Leng [utilizator]

    Si sa vedem si rezultate, ca asa, de juraminte si promisiuni, de racnete si lacrimi, de crocodil, suntem satui!
  • 0 (0 voturi)    
    către ce? (Joi, 24 decembrie 2020, 10:34)

    nea-nea [utilizator]

    Vom face totul era o vorba, dar acum implinim planul care nu este deloc ambiitios dar are o aura de reforma. Cu 7% deficit pentru 2021 nu putem sa emitem pretentii de progres. Tot in țurțuri cu economia si la anul. Dacă s-a planificat 7% se va ajunge la 10% deficit. În 2019 ministrul Câțu promitea 6% deficit și s-a ajuns la 9,3%.