MAI: Peste 92.000 de persoane şi 4.400 de restaurante, verificate în ultimele 24 de ore

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 19:35 Actualitate | Esenţial


Monica Dajbog, purtatorul de cuvant al MAI
Foto: Agerpres
Angajaţii Ministerului Afacerilor Interne au verificat, în ultimele 24 de ore, peste 92.000 de persoane şi aproximativ 11.600 de obiective de interes, dintre care 4.400 de restaurante, terase şi fast-food-uri, în contextul măsurilor luate pentru prevenirea răspândirii virusului SARS-CoV-2, a anunţat purtătorul de cuvânt al instituţiei, Monica Dajbog, potrivit Agerpres.

De asemenea, verificările au vizat 640 de operatori economici şi 227 operatori de transport persoane.

"Reprezentanţii conducerii MAI adaptează permanent măsurile în plan organizatoric şi operaţional pentru a limita evoluţia îmbolnăvirilor cu COVID-19.Astfel, în zonele şi pe arterele aglomerate se organizează periodic activităţi preventive, dar şi filtre rutiere, pentru verificarea respectării măsurilor de protecţie sanitară, inclusiv în activitatea de transport a persoanelor", a precizat Dajbog.

Potrivit acesteia, în activităţile de control au fost implicaţi aproximativ 6.600 de poliţişti, 4.200 de jandarmi, 1.700 cadre ISU, 150 de poliţişti de frontieră şi 2.610 poliţişti locali, precum şi reprezentanţi ANSVSA, de la Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului, de la Ministerul Sănătăţii, Ministerul Muncii, Ministerul Transporturilor şi ai autorităţilor publice locale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1153 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    cate persoane impuscate in ultimele 24 ore? (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 20:23)

    Gryphus [utilizator]

    daca tot v-au cumparat cetatenii romaniei arme noi trebuie sa le testati pe ei, nu?
    • 0 (6 voturi)    
      Preferi politisti dezarmati si batuti? (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 20:59)

      Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Asta am avea daca nu ar fi lasati sa traga. Daca trag in infractori care le pun viata in pericol tu de ce ai fi solidar cu infractorii?
  • +1 (5 voturi)    
    Si? Puneau paine-n mici? (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 20:46)

    Zapateado [utilizator]

    Sau doar apa-n vin?
  • 0 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 21:04)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Nu (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 22:35)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui

      Daca cei ca tine nu s-ar mai baga si n-ar fi la comanda s-ar termina pandemia mai repede. "Daca s-ar da amenzi ar fi ideal pentru zdrobirea pandemiei". Tocmai asta ti se spune, ca s-au dat o gramada de amenzi, ce-i drept, parca am auzit pandemia chitaind.
  • 0 (0 voturi)    
    15.000 cașchetari tineri pensionari speciali (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 22:39)

    di livio [utilizator]

    plătește-i frate române, plătește-i să te botnițeze cu cîrpe acoperitoare inutile...alioo, cașchetărimea inutilă, da școlili nu le verificatărăți ăi?...vedeți că poate s-au deschis școlili din greșeală și vă mîncă fikuszu cu tăt cu cașchete...da la școli nu mereți voi cașchetarii, vă temeți de școli ca sarsailă de tămîie
  • 0 (0 voturi)