Bărbat împușcat de polițiști după o urmărire în trafic. Șoferul mașinii a fost găsit în cele din urmă de autorități -UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 10:17 Actualitate | Esenţial


Masina Politie
Foto: Facebook
Un bărbat în vârstă de 23 ani a fost împuşcat în picior, vineri seara, de poliţişti după ce maşina în care se aflau alte 5 persoane nu a oprit la semnalele agenţilor pe raza localităţii Vălenii de Munte, au informat, sâmbătă, reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Prahova. Șoferul mașinii care fugise inițial a fost găsit de polițiști.

Poliţiştii au fost nevoiţi să execute focuri în plan vertical după ce tânărul l-a ameninţat pe unul dintre poliţişti cu un obiect tăietor-înţepător.

Potrivit IPJ Prahova, vineri seara, în jurul orei 23,30, un echipaj de poliţie din Vălenii de Munte a fost sesizat cu privire la faptul că un conducător auto ce se deplasa pe direcţia Ploieşti către Vălenii de Munte se află la volan, posibil sub influenţa alcoolului, reprezentând un pericol pentru traficul rutier.

"Întrucât la ieşirea din oraşul Vălenii de Munte, conducătorul autoturismului nu a oprit la semnalul poliţistului rutier, s-a procedat la urmărirea autoturismului atât de către acesta, cât şi de un alt echipaj de poliţie aflat în serviciu. La intrarea în localitatea Poiana Copăceni, comuna Gura Vitioarei, conducătorul auto urmărit a intrat în coliziune cu un cap de pod, iar din autoturism au coborât iniţial 5 persoane apoi o şasea persoană, un bărbat în vârstă de 23 de ani, care l-a ameninţat pe primul poliţist ajuns la autoturismul urmărit cu un obiect tăietor-înţepător. Întrucât după somarea verbală acesta nu a renunţat la acţiune, poliţistul a executat somaţie legală şi patru focuri de avertisment în plan vertical, dar bărbatul a continuat acţiunea de ameninţare. A fost executat foc în direcţia membrelor inferioare, bărbatul fiind rănit la picioare", au precizat reprezentanţii IPJ Prahova, citați de Agerpres.

Aceeaşi sursă afirmă că împreună cu colegii din celălalt echipaj de poliţie, 4 din cei 5 bărbaţi coborâţi iniţial din autoturismul urmărit au fost imobilizaţi/

La faţa locului s-a deplasat şi o ambulanţă care a acordat îngrijiri medicale bărbatului, acesta fiind transportat la spital. În cauză se efectuează cercetări, fiind informat şi procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Vălenii de Munte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4760 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    Trebuia Împușcați Toți (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 10:22)

    un domn [utilizator]

    Similar cu speța din Flamanzi de Botoșani de luni, marți parca
    • -6 (10 voturi)    
      analfabetule... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 10:55)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      analfabetule...
    • +14 (14 voturi)    
      Nu toti (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dar soferul merita macar un glont in picior. Poate dupa inca 2-3 din astea se prind si bizonii ca daca certi cu politia te poti lovi
      • -7 (7 voturi)    
        Glont in picior ? La Volan ? Glont teleghidat (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Mai, tu citesti ce tastezi ?
      • -8 (8 voturi)    
        vor exista consecinte (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 12:38)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nu cred ca politistul din Botosani isi va putea continua viata in Botosani
        • +6 (6 voturi)    
          Da, nu va mai avea aceiasi viata (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 15:47)

          1anonim [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

          Acum va fi mai respectat!
          • +2 (2 voturi)    
            Corect (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 16:17)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

            Scris
          • 0 (0 voturi)    
            cum? (Duminică, 20 decembrie 2020, 1:47)

            TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

            Uitandu se tot timpul in spare cand merge?
  • -1 (3 voturi)    
    asta a ajuns roMANIA... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 10:55)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asta a ajuns roMANIA...
  • +19 (19 voturi)    
    Cei 6 barbati... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:03)

    Andy500 [utilizator]

    erau 'de culoare'?
    Din poveste, cam asa suna si nu vrem sa fim rasisti, nu-i asa?
    • +6 (6 voturi)    
      da (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:45)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      erau indecisi... asa ca tot rasial e ;)
    • +6 (6 voturi)    
      . (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:50)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      De aceeași culoare cu a păsărilor cu care le seama
    • -6 (6 voturi)    
      Culoare (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 12:13)

      Marius Suisse [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Te referi la culoare pielii, ochilor, parului sau la culoarea hainelor?

      Daca e culoarea pielii, in caz ca nu stiai, toata lumea are pielea de o anumita culoare, eu de exemplu o am de culoare ocru deschis.

      Nu vad la ce anume ajuta intrebarea ta.
    • +6 (6 voturi)    
      daca nu se specifică... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 13:06)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      ... înseamnă ca da. aveau acea culoare.
    • +3 (7 voturi)    
      nuu, erau Alba-ca-Neaua si 5 pitici (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 13:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Ca doi aveau Covid.
  • +5 (9 voturi)    
    pacat... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 13:07)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ca glonțul n-a luat-o mai sus. macar aveam certitudinea ca bizonul nu se mai înmulțește.
  • +2 (2 voturi)    
    ar fi bine daca (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 18:05)

    ..13 [utilizator]

    s-ar verifica daca astia trageau si pe nas...

    Imi pare ca aroganta asta vine cu ceva la pachet - nu este numai naturala, specific infractorilor.

    Chiar in cazul celui decedat la Botosani dupa o urmarire cum numai in filme am vazut merita verificata ipoteza - zic si eu asa...
    • 0 (0 voturi)    
      De la Botosani la Buzau (Duminică, 20 decembrie 2020, 15:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Toata lumea este sub opinca P$D, de suparare oamenii : fumeaza etno, prizeaza “zapada” din cauza Sarakiei ! P$D a adus Sarakia intre Botosani si Buzau