Patriarhia Română, despre vaccinarea anti-COVID: „Este necesară informarea corectă a populației cu privire la unele aspecte”

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2020, 14:36 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Facebook/ Agentia de stiri Basilica
​​Patriarhia Română susține că, pentru succesul campaniei de vaccinare anti-Covid 19, este necesară informarea corectă a populației cu privire la unele aspecte, precum caracterul voluntar, gratuit și sigur al actului de vaccinare, a faptului că acesta este un drept, și nu o obligație.

Într-un comunicat de presă, Patriarhia susține că a fost și rămâne favorabilă vaccinării, subliniind însă constant necesitatea esențială a respectării riguroase a principiilor de natură etică.

Poziția Patriarhiei Române:

  • „Pentru succesul campaniei de vaccinare anti-Covid 19, este necesară informarea corectă a populației cu privire la unele aspecte, precum caracterul voluntar, gratuit și sigur al actului de vaccinare, a faptului că acesta este un drept, și nu o obligație.
  • În legătură cu „caracterul sigur al actului de vaccinare”, cei care au autoritatea profesională și morală să recomande un vaccin absolut nou şi descoperit recent sunt exclusiv specialiștii din domeniul medical respectiv. În acest sens, Patriarhia Română salută vestea bună a apariției vaccinului care ar putea diminua și stopa actuala pandemie, însă Biserica nu se poate pronunța în probleme de ordin strict medical. Cu atât mai mult, în cazul unui vaccin recent care nu a mai fost folosit și despre care specialiștii în domeniu se pronunță ei înșiși în mod gradual sau diferit.
  • Poziția Patriarhiei Române, care prețuiește știința medicală și multele beneficii ale acesteia, a fost și rămâne una favorabilă vaccinării, subliniind însă constant necesitatea esențială a respectării riguroase a principiilor de natură etică: consimţământul informat al persoanei, descrierea clară a beneficiilor şi a riscurilor, asumarea responsabilității concrete în cazul în care vaccinarea produce efecte adverse asupra sănătății persoanei vaccinate.
  • În concluzie, vaccinarea trebuie să fie un act profilactic responsabil și în totală cunoștință de cauză recomandat şi acceptat pe baza unei informări clare şi complete, oferită de autoritățile competente și receptată corect de cetățeni. În acest mod, teama şi ezitarea vor fi învinse de încredere şi speranţă.”








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5864 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Lol (Vineri, 18 decembrie 2020, 14:39)

    mitg [utilizator]

    Ala dragut mitropolit al Olteniei de ieri va fi deci ars pe rug de preafericitul mercedaniel.
  • +18 (26 voturi)    
    mda (Vineri, 18 decembrie 2020, 14:42)

    tudor74 [utilizator]

    Bine ca recomandati masuri de precautie la efectele secundare ale vaccinurilor (ceea ce e ok), dar cand vine vorba de lins icoane si baloshit lingurite de impartasanie aruncati pe geam toate masurile de precautie.
  • +14 (22 voturi)    
    ????? (Vineri, 18 decembrie 2020, 14:48)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Poziția Patriarhiei Române, care prețuiește știința medicală și multele beneficii ale acesteia"

    Serios? Si toate incalcarile directivelor, recomandarilor si indrumarilor legat de protectie? Alea bazate pe "stiinta medicala" pe care o "pretuiti"? D-aia au murit de covid atatia preoti iar altii s-au imbolnavit, nu? Ca au avut in vedere virusul si pericolul sau, nu ca au facut tot ce se putea ca sa ii reduca din criticitate. Sau cand veneau paranoicii ca masca trebuie descantata ca are antene 5G ale Antichristului Bill Gates sa inteleg ca voi le explicati ca nu e adevarat, nu?

    Credeam ca singura stiinta e cazutul in jenuche si pupatul de poze si cadavre. Ah scuze, uitasem de donatiile din care va luati voi gipane. Absolut orice venit scutit de impozit. Si din toata bogatia voastra umila, dar "accidental bogata", e minunat cum explica enoriasilor despre viata simpla.

    Dupa politica, a doua ipocrizie din lume este de la biserici si catedrale.
  • +14 (22 voturi)    
    Mda (Vineri, 18 decembrie 2020, 14:49)

    TheFaime [utilizator]

    Bai Daniel, am si eu o intrebare. Cine mama naibi a cerut parerea Patriarhiei despre vaccinare? Absolut nimeni!!! asa ca mucles..fix cu nimic n-ati contribuit la combaterea acestei pandemii, ba din contra, ati vrut pelerinaje..o lehamite de individ
    • +4 (8 voturi)    
      E attention whore (Vineri, 18 decembrie 2020, 16:20)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Am observat ca mereu cand e un scandal se baga si BOR in seama. Fie joaca rolul mediatorului, fie condamna ceva abuziv (indiferent ca au sau nu dreptate), fie evalueaza si isi dau cu parerea. Dar intotdeauna neintrebati.

      Nu e greu sa vezi narcisismul cand la invitatia de la DNA era cu coada de enoriasi si "mini-preotei-invatacei" in urma care ii tineau "fusta". Sau sa nu uitam ca si-a pus chipul cioplit pe clopotele imense care au costat o avere de la Catedrala Minciunii, loc unde lumea se roaga.

      Parca era o regula undeva despre chip cioplit... poate imi aminteste un fan BOR unde si cu ce.
    • -1 (1 vot)    
      bai (Vineri, 18 decembrie 2020, 21:41)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      (editat de moderator. avertisment pt jigniri repetate). dar tie cine ti-a cerut ma parerea, esti un nimeni a carui parere conteaza mai putin...
  • -8 (14 voturi)    
    Ciudat... (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:07)

    Flav_ [utilizator]

    Dar foarte corecta, pozitia lui Daniel.
  • +7 (15 voturi)    
    Despre avort la fel? (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:24)

    Alui [utilizator]

    De la BOR mi-am luat speranta in a mai fi rezonabili. De fapt, sugereaza ca ortodocsii sa nu se vaccineze. Eu n-am nimic impotriva. Pot sa moara din partea mea daca sunt atat de caposi!
  • +10 (18 voturi)    
    Ce parere are Ministerul Sanatatii (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:24)

    rov [utilizator]

    De viitoarele moaste ale hotului daniel/?!!

    Ce cauta biserica sa-si dea cu parerea?
  • +5 (13 voturi)    
    Ecoul evului mediu intamplator-Locum Tenes (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:26)

    Plagarus [utilizator]

    IIPS Teo cand incepe cruciada ?
  • +8 (16 voturi)    
    Pe cine interesează? (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:30)

    Tayen [utilizator]

    De ce ne este pomenită mereu părerea B.O.R.-ului? Ca ce chestie?

    Sunt vreo țară asiatică și noi nu am aflat?
    • +1 (3 voturi)    
      BOR are 9% dupa cum am vazut (Vineri, 18 decembrie 2020, 16:00)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      la alegeri , deci conteaza in efortul de a vaccina 60-70 %.
  • -4 (10 voturi)    
    Cantecul de lebada al lui Marcelica Vela oare ? (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:38)

    Susufler0 [utilizator]

    Te pomenesti ca "Starostele" a negociat cu Danny sprijinirea campaniei de vaccinare anti-covid inainte de a-si anunta retragerea din viata politica activa la o manastire, micuta, draguta, cocheta, cum si-a dorit inca de pe vremea cand era viceprimar !

    PS. Daca-i asa, sa fie primit !
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:42)

    [anonim]

  • +1 (5 voturi)    
    daniel da cu parerea (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:59)

    jos [utilizator]

    BOR si stiinta=apa+ulei
  • +1 (3 voturi)    
    Porci (Vineri, 18 decembrie 2020, 16:24)

    raducutu [utilizator]

    Porcii popesti ar trebui vaccinati impotriva prostiei...
    • +1 (1 vot)    
      si (Vineri, 18 decembrie 2020, 21:43)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui raducutu

      editat de moderator. avertisment pt jigniri repetate.
  • -1 (3 voturi)    
    PF Daniel confirmă. (Vineri, 18 decembrie 2020, 16:31)

    asavreau [utilizator]

    Că BOR este preocupată de morți,nu de vii .Eu spun să nu maidiscutați cu PF Daniel despre COVID și despre vaccin.Morții nu fac vaccin,deci BOR nu este interesată.
  • +1 (5 voturi)    
    Solutie BOR (Vineri, 18 decembrie 2020, 16:37)

    Isobar [utilizator]

    Scopul acestei Interventii BOR este de a destabiliza
    increderea romanilor in progresele stiintei si de astepta
    interventia Divinitatii singura capabila de a salva umanitatea de COVID.
  • +1 (5 voturi)    
    Nu zau (Vineri, 18 decembrie 2020, 18:22)

    Godzillagrrr [utilizator]

    « ... însă Biserica nu se poate pronunța în probleme de ordin strict medical. »

    Pai si atunci de unde si pâna unde prostia asta de comunicat de presa?