Mitropolitul Olteniei îi îndeamnă pe români să se vaccineze împotriva COVID

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2020, 17:24 Actualitate | Esenţial


IPS Irineu
Foto: patriarhia.ro
"Știința își spune cuvântul. După această vaccinare, lucrurile vor fi altfel", spune mitropolitul Olteniei, IPS Irineu, într-un interviu pentru PressHub. El afirmă că preoții "s-au rugat la Bunul Dumnezeu ca oamenii de știință să primească luminare și să realizeze un vaccin, pentru ca oamenii să poată scăpa mai ușor de această pandemie".

IPS Irineu, Arhiepiscop al Craiovei și Mitropolit al Olteniei, se declară încrezător în vaccinul anti-COVID: "Noi ne-am rugat la Bunul Dumnezeu ca oamenii de știință să primească luminare și să realizeze un vaccin, pentru ca oamenii să poată scăpa mai ușor de această pandemie. Evident că se vor realiza multe prin acest vaccin și noi ne rugăm acum să nu aibă reacții adverse".

Mitropolitul Olteniei crede că după vaccinare lucrurile vor fi altfel: "Nu aș putea să spun că viața își va relua chiar cursul de dinainte, dar, în mod sigur, va fi o viață nouă, conștientă și oamenii se vor bucura în libertate, dar libertate în bine, nu în rău. Cel care se vaccinează și cu credință, nu va avea de regretat absolut nimic".

El a dat asigurări că Biserica va fi alături de Armată în campania de vaccinare. "Nu știu în acest moment cum ne vom organiza, vom decide atunci, dar o vom face. Lucrul important este ca noi să participăm la binele și la viața credincioșilor pentru că ei sunt confrații noștri. Și Dumnezeu iubește toți oamenii", a mai spus IPS Irineu, pentru PressHub.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12803 vizualizari

  • +34 (48 voturi)    
    In sfarsit (Joi, 17 decembrie 2020, 17:39)

    pag [utilizator]

    si un prelat intelept....
    • +4 (4 voturi)    
      Are cap,nu ca Teodosie. (Vineri, 18 decembrie 2020, 6:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui pag

      Mitropolitul Olteniei este îmbrăcat decent,cu bun simț.În schimb ÎPS Teodosie umblă împodobit ca de înmormântare,că te întrebi de-i viu,ori moaște !Iar când vorbește,blestemă de zivi că-i scaraoțchi.Da,așa trebuie să procedeze un călăuzitor al creștinilor ortodocși,ca Mitropolitul Olteniei.Înțelept și în interesul oamenilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:25)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui pag

      Irineu!
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar intelept. (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:31)

      una mica [utilizator] i-a raspuns lui pag

      Mesajul e: vai mama lor oamenii de stiinta, fara rugaciunile noastre n-ar face nimic.
  • -11 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 17 decembrie 2020, 17:47)

    [anonim]

  • -14 (30 voturi)    
    CAT DE PROSTI NE CREZI? (Joi, 17 decembrie 2020, 17:59)

    ALFY [utilizator]

    citez CTP-ul Satanä in Sutanä!
  • -16 (34 voturi)    
    ori esti ori esti (Joi, 17 decembrie 2020, 18:00)

    TrickyWicky [utilizator]

    Sa l faca domnia sa .si rudele lui i apoi politicienii si toata mass media pro vax. de 2 ori pe lun. sa vedem ce se intampla
    • +9 (17 voturi)    
      Tu sigur nu ești (Joi, 17 decembrie 2020, 19:29)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Cu cât sunt mai mulți din ăștia ca tine cu atât mai vârtos lucrează selecția naturală și rămân mai multe doze dispoibile pentru exemplarele reușite ale speicei umane. Nu-ți fă probleme. Nimeni nu te va obliga să te vaccinezi.
  • -9 (37 voturi)    
    Daca si un sarlatan ipocrit sustine vaccinarea, (Joi, 17 decembrie 2020, 18:06)

    emil bobu [utilizator]

    e clar ca vaccinarea e buna.

    Am zis asta special, ca sa sara fraierii antivaccin pe mine, ca sa-i identific.
    • -6 (18 voturi)    
      demonstreaza (Joi, 17 decembrie 2020, 20:03)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Ca te -ai vaccinat tu si toata familia ta. .hai .carnetul la control. vrem inregistrarea live si cum vaccinul a fost luat la intamplare dintr un batch aleator
  • -10 (32 voturi)    
    ! (Joi, 17 decembrie 2020, 18:33)

    tudorr [utilizator]

    Dar de ce sefu, s-au stricat moastele si nu mai functioneaza?
  • +2 (28 voturi)    
    hopa (Joi, 17 decembrie 2020, 18:51)

    fl0rin [utilizator]

    asta e noua. ai grija tataie ca iese la atac teo flancat de sosoaca, si te acuza de erezie cat ai zice covid.
    • +2 (18 voturi)    
      Pentru cultura ta generală (Joi, 17 decembrie 2020, 19:34)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

      Primele vaccinuri din Țările Române s-au făcut în secolul XVIII la spitalele mânăstirești ale Bisericii Ortodoxe. Si atunci „progresiștii” și „liber cugetătorii” explicau oricui îi ascultau că vaccinul e o șmecherie popească. Ghinionul a făcut că selecția naturală n-a lucrat atunci destul de bine și au mai rămas tot soiul de papagali din ăștia până-n zilele noastre.
      • +3 (13 voturi)    
        o da (Joi, 17 decembrie 2020, 23:16)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Multumesc ca m-ai luminat. Teribil ghinion avem ca inca nu a reusit BOR sa faca aici Republica Fundamentalista Ortodoxa Rromanistan, condusa de prea fericitul ayatollah Danny. Sa fi reusit, nici nu mai trecea virusul frontiera, isi scuipa de 3 ori in san si o zbughea inapoi.
        In alta ordine de idei, poti macar sa vii cu niste surse decente pentru fabulatiile alea cu spitale manastiresti? Daca se poate nu din seria sputnik si prietenii sai.
      • +3 (3 voturi)    
        ...si sa intelegem ca (Vineri, 18 decembrie 2020, 6:02)

        dorinmac [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        la tine s-au transmis in familie anticorpii nascuti in acele "spitale" manastiresti, din cauza acelor "vaccinuri", da? cu efect ireversibil :) ...

        ia, putina istorie: https://en.wikipedia.org/wiki/Vaccine#History

        (prostia nu doare dar e contagioasa)
  • +12 (16 voturi)    
    Poate (Joi, 17 decembrie 2020, 19:46)

    fdaniel [utilizator]

    Poate eram altfel acum dacă Patriarh era Irineu (nici nu îndrăznesc să mă gândesc la părintele Necula)
  • +13 (21 voturi)    
    APRECIERE (Joi, 17 decembrie 2020, 19:50)

    mihai53 [utilizator]

    Apreciem si respectam pozitia parintelui , care are credibilitate la foarte multa lume . Dovada ca nu toata lumea bisericii este din evul mediu .
    • 0 (2 voturi)    
      Dar ai sesizat mesajul? (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:32)

      una mica [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

      Stiinta nu functioneaza fara rugaciuni.
  • +12 (14 voturi)    
    Un demers bun si surprinzator pt un.prelat BOR (Joi, 17 decembrie 2020, 20:06)

    Plagarus [utilizator]

    Oare ce va " semnaliza " hatmanul Simion George ???
  • -2 (12 voturi)    
    am avut mare bafta cu o imigranta din ungaria (Joi, 17 decembrie 2020, 20:53)

    Coco Whistle [utilizator]

    care nu s-a dat batuta, deah mentalitate de invingator nu de 'asta e'.
  • +8 (16 voturi)    
    Bine (Joi, 17 decembrie 2020, 21:34)

    Akylas [utilizator]

    Pe ici pe colo se mai iveste si o sutana mai iluminata, pe plaiurile mioritice....
  • -9 (15 voturi)    
    ciudat rau (Joi, 17 decembrie 2020, 23:48)

    Cantacuzino [utilizator]

    Nu prea e in ton cu colegii din Grecia si mai ales Sf. Munte. Daca inima ortodoxiei sfatuieste sa nu se faca acest vaccin ca sa nu ajungem ca rosiile din supermarket, fara gust si fara miros, nu inteleg de unde face aceste declaratii. Efectele nu se vor vedea imediat, va fi ca la porumbul modificat genetic. Mai mare, mai frumos, dar fara acel ceva, care il face natural. Macar acum vaccinatii nu vor mai trebui sa manance bio, pentru ca vor deveni ei insisi "E"urile cu care suntem obisnuiti in toate produsele. Cred ca cea mai buna alegere este sa asteptam sa vedem ce se intampla cu cei care s-au vaccinat, si abia apoi sa decizi ce e mai bine pentru tine.
    • +3 (3 voturi)    
      esti varza, bio (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:49)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cantacuzino

      Amesteci vaccinurile cu OMG-urile si cu aditivii alimentari desi intre ele nu nici cea mai mica legatura.
      Ma mir ca nu ai bagat si 5G-ul in ciorba sa fie cu de toate.
      PS daca tu iti iei sfaturile medicale de la "inima ortodoxiei" e bine. Iti doresc sa te internezi tot acolo cand o fi nevoie.
  • +4 (6 voturi)    
    Tot BOR in centru (Vineri, 18 decembrie 2020, 10:00)

    ABBV [utilizator]

    "El afirmă că preoții "s-au rugat la Bunul Dumnezeu ca oamenii de știință să primească luminare și să realizeze un vaccin"
    Da pe afara mandria din voi ....
    Apropo de ce spunea cineva mai sus .....porumb modificat genetic "fals"..... Este o comparatie buna pentru falsitatea BOR .....madrii, invidiosi, lacomi, etc .....
    Se subtiaza pusculita .....asta e cauza pentru care BOR ataca pe toate fronturile .....Urmatorul front va fi cel intern .......se vor manca intre ei ca rechini ...
    • +3 (3 voturi)    
      In sfarsit (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:37)

      una mica [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      cineva care a sesizat mesajul. Dar iti iei minusuri din evul mediu. Ignora-le.
  • -1 (1 vot)    
    e o bucurie (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:18)

    mongolul [utilizator]

    sa constati ca nu toti liderii BOR sunt condusi de interese obscure sau direct de KGB/FSB.
    Felicitari!
    • +1 (1 vot)    
      pacat ca nici naivitatea nu doare (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:22)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      Chiar n-o stii pe-aia cu good cop / bad cop? Iti las un link mai jos, dupa ce citesti poti sa faci un exercitui de imaginatie cu personajele Irineu / Teo Spagoveanul.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Good_cop/bad_cop