Deputatul "mitralieră", urmărit penal pentru modul în care a obținut titlul de "Luptător pentru Victoria Revoluției din decembrie 1989" și a încasat ilegal peste 143.000 de lei

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:51 Actualitate | Esenţial


Catalin Radulescu
Foto: Facebook
Deputatul Cătălin Rădulescu este urmărit penal de procurorii DNA pentru modul în care a dobândit titlul de "Luptător pentru Victoria Revoluției din decembrie 1989 - Luptător cu Rol Determinant”, obținând ilegal, începând din ianuarie 2015, o indemnizație lunară de peste 2.000 de lei. El este acuzat de complicitate la abuz în serviciu cu obţinere de foloase necuvenite şi fals în declaraţii în formă continuată. În același dosar sunt cercetați și trei funcționari din comisia pentru eliberarea certificatului.

DNA a anunțat că a început urmărirea penală a lui Cătălin Rădulescu pentru infracțiunile de complicitate la abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite și fals în declarații în formă continuată.

În același dosar, sunt urmăriți penal pentru abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite trei funcționari din comisia pentru eliberarea certificatului:
  • Sanda Adrian, la data faptei secretar de stat în cadrul Secretariatului de stat pentru recunoașterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist (S.S.P.R.) și președinte al Comisiei pentru eliberarea noului certificat de Luptător cu Rol Determinant
  • Corina Denisa Tănase, la data faptei membru al Comisiei pentru eliberarea noului certificat de Luptător cu Rol Determinant,
  • Cristina Valentina Cechi, la data faptei membru al Comisiei pentru eliberarea noului certificat de Luptător cu Rol Determinant.
Potrivit procurorilor, în 2016 cei trei funcționari i-ar fi acordat lui Cătălin Rădulescu, cu încălcarea Legii 341/2004, titlul de "Luptător pentru Victoria Revoluției din decembrie 1989 – Luptător cu Rol Determinant”, deși acesta nu îndeplinea una dintre condițiile prevăzute de lege, respectiv pe aceea "de a fi desfășurat activități revoluționare într-o localitate în care, în urma acțiunilor și confruntărilor cu forțele de represiune, au rezultat persoane ucise, rănite sau reținute până în data de 22 decembrie 1989, ora 12:10 – ora fugii dictatorului Nicolae Ceaușescu". Acest titlu se acordă în baza Legii 341/2004, cu modificările ulterioare, privind recunoștința pentru victoria Revoluției Române din Decembrie 1989, pentru revolta muncitorească anticomunistă de la Brașov din noiembrie 1987 și pentru revolta muncitorească anticomunistă din Valea Jiului - Lupeni - august 1977.

Procurorii spun că membrii comisiei ar fi admis cererea lui Cătălin Rădulescu și ar fi constatat îndeplinirea condițiilor legale pentru acordarea titlului de Luptător cu Rol Determinant doar pe baza a două declarații (din 2015 și 2016) în care acesta ar fi precizat aspecte neconforme cu realitatea cu privire la activitatea sa revoluționară în orașele Timișoara și București, în perioada 16-21 decembrie 1989.

"Declarațiile respective ar fi contrazise în mod evident de documentele existente la dosarul administrativ al acestuia, existent la S.S.P.R., din care ar rezulta că suspectul a desfășurat activitate revoluționară doar în orașul Pitești, începând cu data de 22 decembrie 1989, după fuga dictatorului, nicidecum în orașele Timișoara și București", afirmă DNA.

În urma acestor demersuri, lui Rădulescu i-a fost acordat, prin decret prezidențial, titlul de „Luptător cu Rol Determinant”, cu consecința obținerii în mod necuvenit, din ianuarie 2015, a unei indemnizații de gratitudine în valoare de 2.020 lei/lunar, în total 143.420 de lei.

Cătălin Rădulescu - unul dintre apropiații lui Liviu Dragnea și susținător al aministiei și grațierii - a fost exclus din PSD în 1 septembrie, după ce a lipsit de la şedinţa de plen a Parlamentului în care trebuia să se dezbată şi să se voteze moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Orban. În octombrie, Rădulescu a anunțat că s-a înscris în Partidul Ecologist.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7914 vizualizari

  • +53 (53 voturi)    
    sint multi ca el (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:53)

    Coco Whistle [utilizator]

    un bataus si-a pus numele pe o strada in sinaia.
  • +47 (47 voturi)    
    Si cati ca el (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:10)

    Zache58 [utilizator]

    nu sunt revolutionari pe minciuna!Si-au semnat intre ei declaratiile si asta a fost.Un mod prin care Iliescu si-a asigurat libertatea sau cel putin nu au devenit martori incomozi in procesul Revolutiei.
  • +43 (43 voturi)    
    găinarul ăsta (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:12)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    a mai fost ales la vreun partid?
    • +20 (20 voturi)    
      da, la per (Miercuri, 16 decembrie 2020, 19:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fu Thien Zbang

      1.2% sau ceva de genul. Sa-l vedem acum cat de viteaza e, fara scutul psedeului.
  • +29 (33 voturi)    
    >>>> (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:29)

    GemstonePig [utilizator]

    Anulate absolut toate titlurile, nimeni nu a iesit ca sa primeasca o medalie.
  • +28 (28 voturi)    
    Bravo ! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:32)

    Akylas [utilizator]

    Foarte bine, la parnaie cu el, dupa ce va da inapoi statului banii furati.
  • +29 (29 voturi)    
    Cred ca a ajuns! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:33)

    justin [utilizator]

    30 de ani de beneficii sunt arhisuficiente. Aceste ajutoare trebuie OPRITE ACUM!

    Cu o singura exceptie! Cei care chiar au pierdut un membru al familie sau au fost raniti in timpul revolutiei.
    Restul gata... 2000 RON pe luna?!?! ffs...
    • +3 (3 voturi)    
      si cu cei raniti e greu de dovedit ca (Joi, 17 decembrie 2020, 8:52)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui justin

      au luptat la revolutie. Stiu un caz cu un muncitor la IMGB care, beat fiind pe 22 dec dimineata, si-a taiat 2 degete la strung. S-a dus la spital, l-au pansat, si a declarat ca degetele i-a fost retezate de un glont tras in piata Revolutiei; a gasit si 2 martori mincinosi care sa sustina asta (dupa ce si el a dat declaratii ptr ei), si a luat pensie de revolutionar (care, in bani actuali, face cam la 2000 ron pe luna) Nu stiu daca mai are pensia si acum, insa a avut-o muuulti ani dupa revolutie.
  • +23 (25 voturi)    
    Astept adeptii teoriei conspiratiei (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:34)

    TheFreeOne [utilizator]

    Sa ne spuna cum saracul de el este vanat de catre DNA pentru ca legea propusa de catre dumnealui (sa fie iertati "amaratii" cu evaziuni fiscale de pana in 100 k EUR) este in vigoare zilele acestea.
    • +17 (17 voturi)    
      pai nu mai e in PSD (Miercuri, 16 decembrie 2020, 19:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Deci postacimea pesedista nu mai are nici un interes sa-l apere. Asha ca n-o sa vezi nimic in directia asta.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu subestima mafioții (Joi, 17 decembrie 2020, 7:02)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Sunt unii care și acum îi țin partea lui Dragnea. Printre ei Codrin Ștefănescu. Și sunt activi pe Facebook.
        Să vedem ce va fi... Se poate ca ticăloșii să se asocieze și să găsească un mod de a păcăli mulțimea de votanți. Sper totuși să nu.
        • +2 (2 voturi)    
          sunt mai degraba irelevanti (Joi, 17 decembrie 2020, 12:15)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Codrin Stefanescu nu mai are nici o functie in statul roman, si cum are nevoie sa pupe-n *** un sef, a ramas cu Dragnea, sub conducerea caruia si-a atins maximul carierei politice.
  • +23 (25 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:43)

    mihai_mi [utilizator]

    A ramas Mitralera fara imunitate. Sa inceapa dosarele!
    Oare cati ar fi in situatii similare daca nu ar avea imunitate? (jumatate sau mai multi?)
  • +28 (28 voturi)    
    revolutia din Pitesti (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:56)

    Horley [utilizator]

    Sunt pitestean si stiu ce zic :in oras nu au fost lupte,ci doar cateva situatii tensionate.In Noaptea de 23-24 decembrie 1989 a fost panica si armata a anutat ca vin elicoptere din Siria sa atace Petrochimia si reactorul de langa Pitesti.Am stat o noapte intreaga intr-un balcon al blocului Mobilux cu 2 subofiteri muzicanti ai armatei,inarmati precar,nu a fost nicio lupta,absolut nimic.Din ianuarie 1990 am fost pentru cateva luni ziarist local.Acest personaj conducea FSN,sau cum se numea,local,era tanar,parea promitator,dar nimic remarcabil.Sarise primu la scandal si era lider ,atata tot.
    Revolutia in Pitesti a fost mai nimic,ca si asa zisii lideri ai momentului.Securistii jucau table cu armata in sediul Inspectoratului Judetean,au primit prime in ianuarie '90 ,de cel putin 1000 de lei,s-a jucat la cacealma si asa a ramas.
    Am constiiinta impacata pentru faptul ca,daca ar fi fost vrun atac,la 23 de ani cati aveam eram gata pentru orice.
    Nu a fost insa absolut nimic.De unde atata eroism revolutionar daca nu a fost cazul?
    • +4 (4 voturi)    
      exact asta e si motivarea procurorilor: (Joi, 17 decembrie 2020, 9:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Horley

      Catalin Radulescu, zis Mitraliera, nu poate fi luptator cu rol determinant in revolutie din simplu fapt ca el a fost revolutionar la Pitesti, iar la Pitesti nu au avut loc lupte. Si cu asta basta, are acelasi statut ca orice luptator din Videle, Falticeni, Lugoj sau Viseul de sus: revolutionar necombatant, deci care nu primeste pensie.
  • +26 (26 voturi)    
    miza intrarii in parlament era de fapt (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:02)

    qwerasdf [utilizator]

    imunitatea oferita... acum sa-i vedem pe feciorii de lele, muritori si egali cu restul in fata legii. Alelei!
  • +24 (24 voturi)    
    Acesti fripturisti... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:03)

    Mrrr [utilizator]

    care, pe langa ca murdaresc, duc spre derizoriu ceea ce adevaratii participanti au facut in decembrie '89!
    Se inghesuie sa mai mulga niste maruntis (raportat la veniturile actuale pe care le au!).
    Nu inteleg legile prin care se acorda, la gramada, tot felul de avantaje, doar pe premiza ca ar fi participat la niste evenimente.
    Ar trebui sa fie acordate doar celor care au avut evident de suferit, cum sunt urmasii celor ucisi, cei raniti etc.
    Mai bine s-ar folosi acesti bani pentru a-i descoperii si judeca pe cei vinovati de ceea ce sa intamplat atunci, criminali care inca sunt liberi, unii dintre ei poate chiar beneficiari ai acestor pensii.
    Ar fi o reparatie morala pentru toti cei care am participat atunci si care nu am cerut niciun fel de folos material pentru asta, doar am considerat ca nu se mai poate continua asa...
  • +11 (13 voturi)    
    Mazetele astea lipsite de orice urmă de (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:04)

    Rescator [utilizator]

    bun simț și moralitate și-au tras cartoanele alea de
    *Revoluționar* scuipând pe toată lumea.Auzi la el-
    rol deteminant!?Pușcărie,banii înapoi cu dobândă
    și indexați cu inflația.
    Cam 90% dintre ipochimeni au titluri false obținute
    prin furăciune și abuz.Să ne gândim și la Pricolicea,
    cel care a avut *rol determinant* la Drobeta-Turnu
    Severin!
    În opinia mea(acum sunt dovezi cu carul) rol determinant l-au avut KGB,GRU,AVO,CIA și alte
    servicii din vecinătate.Ilici cu mica lui gașcă doar a profitat și a pus laba lui roșie-Kremlin,pe Romania.
    • +13 (13 voturi)    
      Straniu ... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 19:51)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Mi se pare c el putin straniu ca mazeta, newlook si alti troli pedeseristi tac acum, nu au sarit cu replicile ca sa isi apre colegul de Partid!!
      • +6 (6 voturi)    
        când vasul se scufundă (Joi, 17 decembrie 2020, 0:09)

        Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

        șobolanii fug!se duc înapoi în găurile din care au ieșit!
        • +2 (2 voturi)    
          Apreciez optimismul! (Joi, 17 decembrie 2020, 12:30)

          Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Fu Thien Zbang

          Tare mult as vrea sa fie intr-adevar asa!

          Totusi, nu trebuie sa defaimam excesiv postacii pedeseristi, dumnealor sunt EXTREM de devotati cauzei Partidului!
  • +22 (22 voturi)    
    " Doctorul " argintilor (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:05)

    Plagarus [utilizator]

    Un trantor tupeist,pe banii romanilor.
  • +18 (18 voturi)    
    ..face parte din categoria : (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:07)

    Observatore [utilizator]

    " Noi suntem mindria tzarii "
  • +18 (20 voturi)    
    Deputatul "mitralieră" (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:22)

    Con_stan_tin [utilizator]

    și-a dat o lege pentru el, suma luată ilegal de la stat este sub 100 000 euro, o dă înapoi și scapă de belea.
  • +17 (21 voturi)    
    Ce tara faina (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:34)

    Parzivall [utilizator]

    Garoii, smardoii, ciomagarii de cartier papa bani grei, pretinzandu-se Eroi!!!
  • +8 (8 voturi)    
    colind (Miercuri, 16 decembrie 2020, 19:32)

    Sade [utilizator]

    Cat de rudimentar si agramat sa sune:

    ,,Aho, aho maia fartati
    Pe Mitraliera sa-l scuipati
    Doi pumni in moaca sa ii dati
    Si in Covid sa-l imbracati
    Drept la ATI sa mi-l carati
    MANATI MAI, HAI HAI''
    Va rog insistent sa respectati dreptul de autor.....
  • +11 (13 voturi)    
    doctorate furate, certificate de revolutionar fura (Miercuri, 16 decembrie 2020, 20:34)

    hopsinoi [utilizator]

    te, pensii speciale furt national, sinecuri sa furi. Toate de la sut furaciuni de la amaratii care tin econommia Romaniei.

    Explodeaza mamaliga?
  • +17 (17 voturi)    
    Eu zic (Miercuri, 16 decembrie 2020, 20:45)

    TheFreeOne [utilizator]

    Sa se mearga pe firul logic: ce complici a avut de i-au aprobat aceasta pensie? Complicii aia au mai ajutat pe altii?
    Vreau sa iasa la lumina cat mai mult din "caracatita" asta hidoasa (fara a minimiza vina fiecaruia dintre ei).
    • 0 (0 voturi)    
      Bine punctat! (Joi, 17 decembrie 2020, 12:33)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Foarte bine mentionat: cel mai vinovat nu este cel care solicita ceva la care NU are dreptul, ci aceia care i-au aprobat!

      Daca eu ma duc la banca si cer sa scot 100.000 Euro, desi in cont am doar 15.000, si primesc banii, cine ete de vina??
  • +14 (14 voturi)    
    Nu stiam (Miercuri, 16 decembrie 2020, 21:37)

    Costi888 [utilizator]

    Ca s a inventat meseria de revolutionar.. o gramada de gainari au primit bani si alte beneficii.. pt ce? mi ar fi rusine..
  • +12 (12 voturi)    
    o jigodie ... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 23:03)

    adieu [utilizator]

    ...cu gura mare facand parte din tabara nesimtitilor ce au pus stapanire pe Romania o prea lunga perioada de timp.

    Astept o curatenie generala pentru a lasa tara asta sa rasufle usurata !
  • +1 (9 voturi)    
    ghinion.. (Joi, 17 decembrie 2020, 2:40)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. DNA te-a fentat. au asteptat ca sa depasesti 100k, sa nu poti scapa cu bazma curata.
    • +5 (7 voturi)    
      Lasa teatrul ..... (Joi, 17 decembrie 2020, 7:11)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      legea are baremul la 100000 de Euro .....Cu tovarasi tai din FSN nu ai probleme ca jefuiesc banul public .....Dai ai cu bursele copiilor nevoiasi.