Barometru realizat de Academie si Culte: Biserica, Armata şi Academia - primele locuri la încredere. Ce procente ar avea fiecare

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2020, 11:31 Actualitate | Esenţial


biserica
Foto: Arhiepiscopia Sucevei și Rădautilor
Biserica, Armata şi Academia Română ocupă primele locuri în ceea ce priveşte gradul de încredere acordat de români, potrivit primului barometru al vieţii religioase din România, prezentat miercuri în Aula Academiei Române, transmite Agerpres.

Conform barometrului, realizat de Centrul de Cercetări Sociologice LARICS, în parteneriat cu Secretariatul de Stat pentru Culte şi Institutul de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale al Academiei Române, la capitolul încredere, după Biserică - 71,2% (41,4% - foarte multă; 29,8% - multă), pe locul al doilea se află Armata, cu 61,8% (17,8% - foarte multă; 44% - multă), urmată de Academia Română, cu 45,6% (9,4% - foarte multă; 36,2% - multă), Primăria, cu 43% (11% - foarte multă; 32% - multă); Poliţia, cu 41,1 (11,4% - foarte multă; 29,7% - multă) şi Ministerul Sănătăţii, cu 34% (6,3% - foarte multă; 27,7% - multă).

Guvernul (13,7%), Parlamentul (9,5%), partidele politice (9,1%) ocupă ultimele locuri în ceea ce priveşte gradul de încredere al românilor, relevă cercetarea.

Sondajul, realizat pe baza unui chestionar aplicat telefonic, a fost realizat, în perioada 30 noiembrie - 7 decembrie, pe un eşantion multi-stratificat, probabilistic, de 1.000 persoane şi este reprezentativ pentru populaţia României, neinstituţionalizată, cu vârsta de 18 ani şi peste 18 ani.

Eroarea maximă admisă a datelor este de plus/minus 3%, la un grad de încredere de 95%.

Chestionarele au fost aplicate în toate judeţele României şi în sectoarele municipiului Bucureşti, eşantionul fiind validat pe baza datelor oficiale ale Institutului Naţional de Statistică.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4392 vizualizari

  • +6 (24 voturi)    
    oare toti inteleg intrebarile din studiul resp. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 11:39)

    AM1981 [utilizator]

    Eu nu pot intelege cum sa ai mai multa incredere in Biserica dacat in Armata/Sanatate/Politie. Astea ne tin sa nu ajungem ca in Brazilia de ex., nu Biserica. Si de ce trebuia sa fie Academia Ro si nu invatamantul la genereal.
    • +6 (8 voturi)    
      inteleg (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:52)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

      Dar in alta cheie decat tine sau decat cei care pun intrebariile, care evalueaza Biserica ca si institutie. Oamenii (si nu doar din Romania), cand se refera la Biserica, se refera la locul in care ei il vad pe Dumnezeu, de asta multi, se raporteaza la Biserica ca un loc curat si sfant. Proverbul "sa faci ce zice popa, nu ce face popa", e profund gresit, pentru ca si popa trebuie judecat pentru ce face, dar reflecta un mod de a te raporta la Biserica. In multe tari, chiar si vestice, Biserica ocupa locul 1 la incredere, eu cred ca in primul rand din aceasta cauza. Dar procente asa mici la increderea in Guvern, Parlament, partide, nu cred ca gasesti usor.
    • +1 (5 voturi)    
      Pai... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:54)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

      Intrebarea este despre in-credere .
      Despre ce crezi .
      Adica despre ce iti inchipui .
      Intrebrea nu este " De ce aveti incredere in .... ? "
      Raspunsurile la o astfel de intrebare ar fi fost ( oarecum ) interesante .
      La fel de interesante ( oarecum ) ar fi si raspunsurile la o intrebare de genul " de ce ati votat la alegerile Prezidentiale dar nu ati votat la alegerile Parlamentare ? " .
      Nu e clar daca au intrebat si despre increderea in serviciile secrete ; probabil ca nu , pentru ca aveau o cota destul de mare , peste Politie - si au considerat ( corect ) ca afecta credibilitatea sondajului ( prin prisma raspunsurilor ) .
      Adica ar fi fost si mai evidenta lipsa de logica ...
    • +4 (6 voturi)    
      bigotism (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:38)

      ruleoflaw [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

      cand obligi armata sa cante imnuri pe post de descantece si sa-si foloseasca masinile cu girofar pe post de lumanari ... poate crezi ca "lupti" cu vreo boala .... dar exista si riscul inadecvarii si sa creasca increderea in aia care par mai experimentati si sa scada in aia obligati la reprofilare.
  • -16 (30 voturi)    
    E bine (Miercuri, 16 decembrie 2020, 11:42)

    Unforgiven [utilizator]

    Ca inca mai suntem crestini si avem o pozitie corespunzatoare fata de religie si Biserica, chiar daca propaganda de destramare a traditiilor religioase si a credintei este facuta la tot pasul de ateii habotnici USR-isti si rezistentii fanatici, satelitari ai acestora!
    • +4 (10 voturi)    
      hahahaha - cel mai bun comentariu (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:32)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      Sa spui despre atei ca sunt HABOTNICI si rezistenti FANATICI, pune mana pe un dictionar baiete. Nu de alta dar dovedesti ca esti un analfabet functional.

      Din pacate de aia suntem la coada Europei. Cat timp Biserica va fi pe primul loc si noi vom fi la coada.

      Nu zice nimeni sa fii credincios (lucru care are doar in mica masura legatura cu biserica). Sa pui cuvantul popei inaintea unui om de stiinta e ceea ce ne trage inapoi.
      • -5 (5 voturi)    
        Nu intelegi (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:14)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Mesajul pe care l-am trimis, deci da, ceea ce am spus surprinde perfect realitatea, iar tu ai omis din ceea ce ai citit exact esenta problemei.

        Daca dai la o parte esenta, atunci evident ca comentezi pe langa subiect.

        Daca introduci in ceea ce ai citit si referirea la "USR-isti", atunci o sa intelegi perfect ce am spus si nici nu e nevoie de prea multa imaginatie.
        • +2 (2 voturi)    
          vezi ca ai si varianta online (Joi, 17 decembrie 2020, 0:19)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

          dexonline.ro adica:
          "HABÓTNIC, -Ă, habotnici, -ce, adj., s. m. și f. (Persoană) care respectă cu scrupulozitate prescripțiile religiei; bigot"

          Cu placere! Tot e bine ca inveti si tu ceva. Ar fi fost mai bine daca ti-ai da cu parerea dupa ce inveti sa te exprimi.

          Si da, citeste tot mesajul. Ultimul paragraf incerca sa iti explice ca, oricat ai fi de credincios, trebuie sa respecti stiinta. Religia si mai ales Biserica nu o poate inlocui. Religia este pentru suflet, stiinta pentru fapte, realitate
          Nu denigreaza nimeni religia (poate biserica, pe buna dreptate)! Biserica lupta la baioneta impotriva stiintei si intra in conflicte in care nu ar trebui sa se exprime.
    • +3 (5 voturi)    
      corespunzatoare? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:50)

      IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      Dupa care criterii?
  • +7 (25 voturi)    
    Mda, Incredere (Miercuri, 16 decembrie 2020, 11:44)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ai încredere în cei mai mari hoți, în cei mai inutili și în aia care au făcut sondajul. Chiar vrei sa și cred.
  • +5 (17 voturi)    
    9% AUR e noroc (Miercuri, 16 decembrie 2020, 11:57)

    vlad.... [utilizator]

    Cand 71% au mare incredere in biserica.
    • +2 (8 voturi)    
      Un noroc... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:50)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui vlad....

      ...care nu va tine mult. "Aurolacii", care in viziunea voastra sunt niste prosti, sunt si foarte multi. Iar in democratie nu voteaza doar eruditii. Ghinion!
  • +1 (17 voturi)    
    Mda (Miercuri, 16 decembrie 2020, 11:59)

    TheFaime [utilizator]

    Sa ne intelegem, lumea are incredere in Biserica (cladire/lacas de cult) dar nu si in unii oameni care o slujesc!
    • +5 (7 voturi)    
      Incredere in cladire? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:33)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Voiai sa spui in religie, nu in biserica.
  • +7 (21 voturi)    
    Moaste ! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:13)

    SSL [utilizator]

    Sa mai pupam niste moaste, zic...
  • +5 (7 voturi)    
    Popa daniel si firea (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:33)

    Coco Whistle [utilizator]

    Nu au construit ca peste tot in lumea asta 10 spitale ultra moderne dar sa avem competitie unei case a poporului criticata de toti ptr opulenta sistemului da, ptr asta s-au gasit resurse. Ca sa credem?
  • +6 (10 voturi)    
    am ramas inapoiati ca acum 500 de ani (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:34)

    NOTORIOUS [utilizator]

    daca 71% au incredere in hotii de la BOR, nu ma mira ca de 30 de ani suntem in aceasi mocirla si nu am evoluat deloc.
  • +6 (10 voturi)    
    relatia biserica - poporul roman (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:40)

    sadestwank [utilizator]

    relatia biserica - poporul roman caz clasic de sindromul Stockholm. De secole aceasta institutie anacronica il abuzeaza, il saraceste, il controleaza, il tine needucat, lupta impotriva intereselor lui si fraternizeaza cu dusmaul de la rasarit. Si ce primeste in schimb? Cel mai mare procent ce incredere dintre toate institutiile. neam de oi pastorite de lupi.
  • -2 (6 voturi)    
    Bun (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:45)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Poate acum o să înţelegeţi că strada contează la noi,aia e majoritatea. Strofoceala de "pi net" este poate undeva la 5% maxim din "poporul electoral viabil",deci putem zice că nu contează,cantitate neglijabilă. Strada se uita la televizor,de acolo îşi ia informaţia,nu "caută pe gaogăl" nimeni . "Clasa politică" pe majoritate contează,ăla e targetu,voi ăştia firfireii,meh,intraţi la "şi altele". Ce să vă zic internauţilor...hai să ne uităm la un film,că altceva nu prea putem face :)
  • +2 (4 voturi)    
    ce circari (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:49)

    IpseAnton [utilizator]

    Circari la AR, plus 45.6%, minus 54.4% restul, adica majoritatea.
  • -1 (3 voturi)    
    Pai vedeti... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:45)

    Mihail. [utilizator]

    In zadar tineti zile in sir pe site articolasele voastre anticrestine, pentru ca ele n-au niciun impact, majoritatea cititorilor Hotnews fiind deja atei, pentru ca sunt foarte destepti.
  • +3 (9 voturi)    
    O gogomănie de prostit românii. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:09)

    asavreau [utilizator]

    Sincer,BOR a rămas pierdută în timp.Nu vrea să vină în sec XXI,preoții sunt meschini,mincinoși,obraznici,lipsiți de compasiune.Să spui despre un om care moare că a vrut să-l întâlnească pe D-zeu și la întâlnit,mi se pare o obrăznicie,un păcat,o crimă.BOR are grijă de morți,nu de oamenii vii,ca persoane responsabile,cu drepturi și obligații !!!???.
    • -1 (1 vot)    
      meschini, mincinoși, obraznici (Joi, 17 decembrie 2020, 9:33)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      lipsiți de compasiune...ai descris perfect apeviștii din kazărmi și sekuriștii, ăia de aveau Hexi la ei în curte...alioo, SRI avea Hexi în curte, nu BOR
  • +4 (6 voturi)    
    Propunere serioasa (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:12)

    ipolitic [utilizator]

    Puneti jos zece mii de verzisori si va fac un sondaj cu 113% incredere in biserica, urmata de 201% incredere in ambasada Rusiei. Sau ce vreti voi. Sondajul va fi realizat pe baza unui chestionar in codul QR, cuantic probabilistic, pe un esantion mega-stratificat, blablabla...
    -Ai incredere in Biserica, maica?
    -Care dintre ele, maica, ca avem trei in sat...
  • +1 (3 voturi)    
    ce gluma proasta (Joi, 17 decembrie 2020, 10:32)

    Mihaela_N [utilizator]

    va jur ca am inceput sa rad cand am vazut rezultatele. daca studiul a fost facut in curtea bisericii sau cand asteptau oamenii la coada la mostele Paraschivei, iar cei care faceau studiul erau imbracati in uniforma de armata, atunci absolut, datele pot fi adevarate. altfel, hai sa nu mai promovam astfel de rezultate, pentru ca o sa ajungem la fel ca in "Handmaid's tale" la cum merg lucrurile acum.
  • +2 (2 voturi)    
    Academia Romana? (Joi, 17 decembrie 2020, 14:24)

    sim18 [utilizator]

    Sa mori de ras... nu alta! Cred ca unii nici nu stiu ce este aceasta institutie, dar sa mai ai si incredere in ea!
  • +2 (2 voturi)    
    un sondaj (Joi, 17 decembrie 2020, 15:17)

    vizirul [utilizator]

    tendentios,nu stiu cat de sincer,facut parca sa albeasca imaginea BOR(?),initiat ,printre altii de Secretariatul de Stat pentru Culte.