Ideea demolării zidului din jurul Parlamentului, readusă în discuție de un deputat USR

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2020, 0:12 Actualitate | Esenţial


Iulian Bulai
Foto: Facebook
Deputatul USR Iulian Bulai a readus, marți, în spațiul public, ideea demolării zidului de beton care înconjoară clădirea Palatului Parlamentului. Inițiativa a fost dezbătută timp de peste un deceniu și s-a lovit de problema asigurării securității clădirii și a fondurilor necesare reamenajării, relatează Mediafax.

„În curând vom conduce Parlamentul României. E o chestiune de zile. Nu de persoane. Printre primele lucruri pe care va trebui să le facem este să eliminăm acest zid. Acest zid trebuie eliminat pentru că acest spațiu și această instituție trebuie redate poporului. Nu demnitarilor țanțoși cu bolile de lux.

Ca să își asume această instituție, românii trebuie să fie mult mai aproape de decidenții politici. Această zid trebuie să dispară. Trebuie să facem aici un parc uriaș unde românii să vină la picnic și unde să vorbească direct cu parlamentarii. Așa cum este peste tot în lumea civilizată. Disparitia acestui zid nenecesar va fi un pas determinant în a lăsa în spate trecutul comunist, cu toate metehnele lui si elimina distantarea incorectă între politicieni si cetățeni. Abia aștept să construim aici cel mai mare parc urban din țară: Uranus-Parlament”, scrie pe Facebook Iulian Bulai.

Demolarea zidului de beton din jurul Parlamentului și tranformarea peluzei într-o zonă de relaxare și punct de atracție turistică a fost dezbătută de clasa politică încă din anul 2007. Problema securității Parlamentului și cea a fondurilor necesare lucrării de demolare și reamenajare a spațiului au fost principalele bariere în calea demolării gardului.

Fostul premier Adrian Năstase (PSD), fostul ministru Elena Udrea (PD-L), trei foști președinți ai Camerei Deputaților - Roberta Anastase (PD-L), Bogdan Olteanu (PNL) și Valeriu Zgonea (PSD) - și fostul președinte al Senatului, Mircea Geoană (PSD), se numără printre cei care s-au implicat în dezbaterile pe acest subiect.

Pe 28 august 2013, în prezența presei, președintele de la acea vreme al Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea (PSD), împreună cu muzicianul Roger Waters, membru în trupa rock Pink Floyd, au lovit cu un ciocan, într-un gest simbolic, zidul ce împrejmuieşte clădirea Palatului Parlamentului. Zgonea i-a dăruit lui Waters o bucăţică din zidul Palatului Parlamentului ca amintire a gestului simbolic făcut pentru „ruperea ultimei bariere dintre Parlamentul României democratice şi cetăţeni”. Ulterior, Camera Deputaților a lansat un concurs de proiecte pentru a deschide pentru vizitatori esplanada din curtea Parlamentului.

Subiectul demolării gardului din jurul Parlamentului a revenit în spațiul public în septembrie 2015, atunci când deputatul PNL Ovidiu Raeţchi le-a propus tuturor candidaților la Primăria Generală a Capitalei să susțină dărâmarea zidului.

„Există acolo, în jurul Palatului Parlamentului și Catedralei Mântuirii Neamului, posibilitatea de a planta mii de copaci. Acest mare parc se va continua prin grădini similare în Parcul Izvor, care este insuficient fructificat, și în aria neîngrijită din jurul Casei Academiei. Acest lucru va asigura o veritabilă axă verde în București, pentru că Parcul Carol și Parcul Tineretului se află în apropiere”, afirma Raețchi, într-un comunicat de presă.

În data de 14 decembrie 2017, Uniunea Salvați România a lansat proiectul Parcul Uranus care își propune „să transforme spațiul închis și totalitar din jurul Palatului Parlamentului într-unul deschis și democratic”. Proiectul realizat în colaborare cu arhitecți, urbaniști și peisagiști din Copenhaga și București prevedea inclusiv demolarea gardului Parlamentului.

Și Paul Stănescu, vicepremier în 2018, spunea că gardul din jurul Parlamentului ar trebui să dispară: „Mi se pare chiar o idee minunată ca la Casa Poporului să avem o coloană a infinitului, cred că ar trebui să dispară gardurile, ar trebui să dispară multe lucruri de acolo, cred că într-un complex putem să avem un simbol care să ne reprezinte”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4504 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    not bad.. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 0:21)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... dar m-as duce mai departe. de ce nu daramam de tot acest simbol comunist unde isi fac viata politrucii. unde mananca la restaurant de lux cu 5 lei, unde fac combinatii, etc?
    • -3 (13 voturi)    
      Nu stiu de ce mai asteptati... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 6:28)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Nu stiu de ce mai asteptati...
      Nimeni nu va contesta talentul la demolat, murire-ar capra politrucilor sa le moara. Basistii si USRi-stii sunt exclusi, ei nu sunt politruci.
      • +2 (6 voturi)    
        stai linistit.. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:48)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        .. .ca vei avea unde sa-ti venerezi simbolul comunist. in ghena de apartament comunist undeva-n sectorul 5.
        asta daca n-o veni vre-un cutremur intre timp. asa ca mai bine pastrezi poza lu nea nicu in portofel.
  • +3 (17 voturi)    
    O idee proasta (Miercuri, 16 decembrie 2020, 2:29)

    mitg [utilizator]

    Nu conceptual, dar e o pierdere de bani si resurse.

    Sunt convins ca intretinerea gardului pt urmatorii 20 de ani costa mai putin decat motorina (!) care va trebui sa care molozul la groapa si fierul la casat.
  • +4 (10 voturi)    
    si bine si rau (Miercuri, 16 decembrie 2020, 4:44)

    cmariusalin [utilizator]

    USR doar urmeaza indicatiile primite. Dupa reteta dovedita de a pune presiune prin manifestatii "publice" cat mai mare pe factorii de decizie, capitol la care exceleaza niste securisti imput1t1.
  • +1 (13 voturi)    
    Demolați băieți,demolați. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 7:30)

    asavreau [utilizator]

    De construit, când construiți ceva?
    • +1 (9 voturi)    
      stai sa vezi.. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:49)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      .. ce vila isi construieste Dan Bilzerian Barna dupa ce apuca o fleica din ciolanul guvernarii. bine, asta peste cativa anisori, ca nu mai are atentia pe el.
    • +6 (8 voturi)    
      Conteaza accesul liber in parc (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:01)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Chiar cu zidul ca amintire, parcul parlamentului se poate amenaja și deschide publicului.
  • +9 (11 voturi)    
    Penibilitati de sezon. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:26)

    Cataleya [utilizator]

    Exact asta e problema acum!
    Gardul ala!
    N-ai guverrn învestit pt ca n-ai nici macar majoritate parlamentara sigura, dar te freaca grija de gardul ala....Taman acu'!
    Daca va fortati putin poate ca pana de revelion deschideti si vreo 3 stranduri in aer liber si vreo 2 gradini de vara!

    Faceti naibii majoritatea parlamentara, votati un guvern stabil si dupa aia luati-le pe rand si pe'ndelete.
    - Fara penali
    - Taierea pensiilor speciale
    - Modificarea Constitutiei
    - Desfiintarea sectiei SS
    - Parlament de 300
    - Daramati garduri....Si cate si mai cate.

    Va arde sa va pieptanati scalpurile exact acum cand scena politica e aproape de explozie (din cauza voastra, a politicienilor, de la toate partidele.)
    • +1 (3 voturi)    
      Demolare gard parlament (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:28)

      truiad [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Partea proasta este ca o idee stupida cam in orice situatie economica a tarii a fost promovata populist de mai multe personaje politice din diverse partide !
      Parca unii politicieni se comporta special astfel incat increderea populatiei in clasa politica sa tinda spre zero.
    • +1 (1 vot)    
      ati uitat (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:13)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      corectarea sistemului de legi ce guverneaza activitatea CCR;
      corectarea legilor pentru hoti, votate de PSD;
      etc
      ei se ocupa de garduri, fumat, protejeaza cainii kileri, curve batute si alte chestii similare..... Halal!
  • +2 (12 voturi)    
    Ideie complet idioata (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:36)

    Criscat [utilizator]

    Decat sa demolezi nu mai bine lasi intrarea libera si eventual mai faci niste porti de acces? Asa de ce sa nu demolam si gardul de la Gradina Botanica?
  • +5 (7 voturi)    
    le da idei , mai fac unul! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    pe vremea lu ceasca erau strazi pe unde nu aveai voie sa mergi
    • 0 (2 voturi)    
      erau şi poteci de munte unde dădeai nas (Miercuri, 16 decembrie 2020, 11:40)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      în nas cu o santinelă ce te punea să ocoleşti...
  • +5 (5 voturi)    
    in timp ce voi vopsiti gardul... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:19)

    hanu [utilizator]

    va prinde din urma leopardul...auriu...
    lumea e cam satula de circ, asteapta deja minuni si diversi lideri "providentiali", e gata sa mearga pe vot radical, atentie mare.
  • +3 (3 voturi)    
    Geniala ideea! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:59)

    alunescu [utilizator]

    Cu astfel de idei marete veti demola si USR-ul! Sa nu va mirati cind veti ajunge la 5 la suta cu astfel de politruci de carton ondulat.
  • -1 (1 vot)    
    mda, (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:09)

    mongolul [utilizator]

    dam bani sa construim si apoi dam bani sa demolam; destepti fov; parcul ala nu se poate face si cu gardul?
    de ce nu propune s-o demolam pe ma-sa? e mai ieftin...(sau pe mama soacra.....)
    au rezolvat toate problemele, numai asta ramasese...
    Parlametnul este aproape de cetateni in alt mod, nu demolind constructii costisitoare.
    Unde dracu gasiti astfel de indivizi? Pepiniera FSB este inepuizabila la noi?