Înscrierile pentru programul Rabla pentru Electrocasnice au fost amânate / AFM acuză suspiciuni de fraudă informatică

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2020, 12:54 Actualitate | Esenţial


Reciclare de electronice
Foto: Harperdrewart, Dreamstime.com
AFM a anunțat amânarea înscrierii în programul Rabla pentru Electrocasnice, programată să aibă loc marți 15 decembrie de la ora 12:00, acuzând „instabilitatea securității cibernetice”.

„Din cauza contextului general de instabilitate a securității cibernetice, a unor suspiciuni privind siguranța informatică a aplicației și a încercărilor anterioare de fraudare a procesului de înscriere prin clonarea unor informații specifice programului Rabla pentru Electrocasnice, Administraţia Fondului pentru Mediu anunță amânarea deschiderii sesiunii de înscriere a persoanelor fizice în vederea implementării unor măsuri de siguranță suplimentare pentru Programul național de înlocuire a echipamentelor electrice și electronice uzate cu unele mai performante din punct de vedere energetic, până la o dată ce va fi comunicată ulterior”, anunță instituția pe site.

Programul Rabla pentru Electrocasnice ar fi trebuit să permită înscrierea persoanelor fizice de marți, ora 12:00.

Valoarea voucherului pentru fiecare dintre cele 9 echipamente fiananțate este de:
  • laptopuri – finanțare de 500 de lei;
  • aparate de aer condiționat, frigidere sau combine frigorifice, televizoare, uscătoare de rufe, mașini de spălat vase, cu o finanțare nerambursabilă de 400 de lei;
  • tablete și mașini de spălat rufe – finanțare nerambursabilă de 300 de lei;
  • aspiratoare, cu o finanțare nerambursabilă de 200 de lei.
REFERINȚĂ:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7432 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Firme de IT pe Șpăgi și Șpagate (Marţi, 15 decembrie 2020, 13:19)

    neagoe [utilizator]

    Toate programele online lansate de guvernele PSD și moștenite in 2020 sunt puse în aplicare de firme de IT de rahat care nu sunt în stare să asigure infrastructura optimă. Șpăgi și Șpagate.
    Programele au funcționat DOAR DUPĂ ce au fost preluate de profesioniștii de la STS.
    • 0 (0 voturi)    
      Este deja la STS (Marţi, 15 decembrie 2020, 13:53)

      i96ocm [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Site-ul este deja la STS, probabil la deshidere au inceput sa curga cu mii de cereri si l-au inchis.
    • +2 (2 voturi)    
      Tot greaua mostenire e de vina ? (Marţi, 15 decembrie 2020, 14:33)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      De ce in iulie 2019 a mers site-ul de inscrieri ?
  • +1 (1 vot)    
    Programul acesta nu face decât (Marţi, 15 decembrie 2020, 13:47)

    Shaolin [utilizator]

    Programul acesta nu face decât să mărească prețurile. Pe sistemul "dacă se poate...". Ceea ce costa înainte x lei, acum va costa x+200 lei.

    Deci, cu alte cuvinte, este o subvenție dată de statul român vânzătorilor de electrocasnice și mai ales producătorilor externi (că noi nu știm să fabricăm din astea).

    Nu mai bine lăsăm piața să se regleze singură dacă tot o ardem de dreapta?
  • +3 (3 voturi)    
    'Siguranta cibernetica' = de fapt incompetenta (Marţi, 15 decembrie 2020, 13:51)

    Gryphus [utilizator]

    site-ul e acesta: https://electrocasnice.afm.ro

    evident ca intri pe acest site (JENANT ca design) al statului ROMAN cauti unde e pagina cu electrocasnicele si dai sa te inscrii dupa care vezi ca nu merge

    e ora 13:48 - de abia acum au anuntat inn presa ca NU functioneaza site-ul. in loc sa puna acest anunt pe AFM.ro direct - au trecut deja 12 ore


    Nu e vorba de "suspiciuni privind siguranța informatică a aplicației" aici ci de incompetenta, nu poti lansa un program FARA sa te pregatrsti inainte din toate punctele de vedere (SERVER performant, site aranjat si pregatit etc)

    e la fel cu lansarea trenurilor spre OTOPENI de ieri, in bataie de joc, cu interzieri pt ca nu sunt in stare sa faca un orar al trenurilor
  • +1 (1 vot)    
    Demisia Alexe (Marţi, 15 decembrie 2020, 14:26)

    ladrone [utilizator]

    Alexe ar trebui sa-si dea demisia daca ar avea coloana vertebrala dupa esecul asta rasunator. N-o s-o faca. Culmea ca acum cateva luni o alta campanie de tip rabla pt electrocasnice s-a desfasurat cu succes, folosind acelasi soft. Poate ar trebui DNA-ul sa analizeze putin lista castigatorilor de atunci, s-ar putea sa fie plina de "fantome". Sau poate doar acum s-au trezit rusii si chinezii ca ne vor frigiderele si masinile de spalat...
  • +3 (3 voturi)    
    de fapt nu sunt bani...nu it (Marţi, 15 decembrie 2020, 14:27)

    omrau [utilizator]

    Cred ca adevaratul motiv tine de bani...sa nu dea navala patroniasii si pilele la cumparaturi d-astea...ca oricum saracanii nu ar fi apucat...
  • +3 (3 voturi)    
    pnl vrea sa guverneze urmatorii 4 ani (Marţi, 15 decembrie 2020, 14:34)

    mihaipricop [utilizator]

    dar nu e in stare sa faca un site functional.
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 decembrie 2020, 18:00)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    amanare rabla electrocasnice (Marţi, 15 decembrie 2020, 20:47)

    nicnicnic [utilizator]

    O minciuna care arata incompetenta celor de la mediu, institutie bugetara.
    Nu exista "suspiciuni de siguranta informatica" la o actiune pe care o pregatesti de cateva luni. Daca ar fi putut fi asa, ar fi publicat despre ce e vorba, informatii de la sri, sie si alte bazaconii, informatii exacte, nu chestiile astea generale. O minciuna. Cum vor plati pentru aceasta minciuna? In niciun fel. Ca merge permanent si asa.
  • +2 (2 voturi)    
    putred de mioritic (Marţi, 15 decembrie 2020, 21:02)

    iuon [utilizator]

    Ce surpriza! E iarna si ninge din nou!!! Cine putea sa ghiceasca din nou! Nimeni!

    Sistem informatic si capcanele ei! Ceva noutate, probabil cauzata de coronavirus. Nu de mult sa "lansat" cu surle si trambite programul casa verde cu fotovoltaice, care in cateva ore sa oprit ... anchete, cu suspiciunea de frauda ... DNA si alte cuvinte de vrajit taranul.

    Trec cateva luni, surle, trambite ... salvam pinguinii, glaciarele, ursii polari ... reciclam la greu electrocasnice - dar hop, apare din nou suspiciunea de fraudare ... brusc suntem loviti de pericolele internetului. Cine sa r fi gandit!

    Atentie! Internetul e un loc plin de capcane! Sa nu lasati copii nesupravegheati pe net!