Legea care anulează dobânda la dobândă în cazul amânării ratelor, atacată de Guvern la CCR

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2020, 17:53 Actualitate | Esenţial


CCR
Foto: Facebook
Curtea Constituţională va dezbate pe 13 ianuarie sesizarea Guvernului referitoare la Legea care anulează dobânda la dobândă pe care băncile o percep pentru perioada amânării ratelor în pandemie, informează Mediafax.

Conform sursei citate, CCR va dezbate pe 13 ianuarie 2021 sesizarea Guvernului referitoare la Legea privind aprobarea OUG nr.168/2020 pentru completarea OUG nr.70/2020 privind reglementarea unor măsuri, începând cu data de 15 mai 2020, în contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SAR-CoV-2, pentru prelungirea unor termene, pentru modificarea și completarea Legii nr.227/2015 privind Codul fiscal, a Legii educaţiei naționale nr.1/2011, precum şi a altor acte normative.

Potrivit legii, „dobânda datorată de debitori precum și comisioanele aferente corespunzătoare sumelor scadente a căror plată a fost suspendată nu se capitalizează la soldul creditului existent, la finalul perioadei de suspendare”.

Legea a fost adoptată pe 24 noiembrie de Camera Deputaților cu 134 de voturi „pentru”, 58 „contra” și 36 de abțineri.

„Astăzi, Guvernul a atacat la CCR legea prin care am anulat dobânda la dobândă pe care băncile și IFN-urile o percep pentru perioada amânării ratelor. Cât de cinic poți fi, Cîțule, să pui toată povara pe spinarea oamenilor? Totul pentru bănci și IFN-uri, nimic pentru oameni!”, a scris vineri pe Facebook social-democratul Daniel Zamfir.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2381 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Stai ca sar USRistii indata (Vineri, 11 decembrie 2020, 17:59)

    Zubizareta [utilizator]

    In apararea PeNeLeului si a lui Mitzu Cîtu.
    Sa castige un partid alegerile si sa nu ii bage nimeni in seama. Parca nu ar fi curiosi de votul romanilor.
    • -1 (7 voturi)    
      Va dati seama ce creier au...? (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:59)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

      Va dati seama ce creier au aia care au votat PNL? NU vorbesc despre minoritatea interesata, ci despre aia care au dat 25% PNL-ului.

      Asadar, politicienii aia votati de ei, ataca una dintre putinele legi de bun simt si in spirit echitabil din domeniul bancar: interzicerea "dobanzii la dobanda". Practica interzicerii dobanzii la dobanda exista in aproape orice tara civilizata din lumea asta (nu cunosc vreo exceptie, dar poate fi).
      Practica atacarii a orice e in favoarea oamenilor e deja sigla la PNL....dar oile voteaza! Si se plang de greaua mostenire ... hahahaha!
    • -3 (3 voturi)    
      Va dati seama ce creier au...? (Vineri, 11 decembrie 2020, 19:05)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

      Va dati seama ce creier au aia care au votat PNL? NU vorbesc despre minoritatea interesata, ci despre aia care au dat 25% PNL-ului.

      Asadar, politicienii aia votati de ei, ataca una dintre putinele legi de bun simt si in spirit echitabil din domeniul bancar: interzicerea "dobanzii la dobanda". Practica interzicerii dobanzii la dobanda exista in aproape orice tara civilizata din lumea asta (nu cunosc vreo exceptie, dar poate fi).
      Iar oile voteaza! Si se plang de greaua mostenire ... hahahaha!
  • +4 (8 voturi)    
    De ce nu au facut-o inainte de alegeri? (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:07)

    D-or [utilizator]

    Asa ar fi fost cinstit.
    • 0 (4 voturi)    
      dar cine spune că sunt cinstiţi? (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:23)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ?
  • -1 (5 voturi)    
    La ce va asteptati? (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:13)

    EuConstat [utilizator]

    Ati vrut PNL. Luati PNL. Cum s-au terminat alegerile, nici nu au facut bine guvern (desi nu au castigat alegerile) ca si-au si aratat adevarata fata.

    Si pentru cei care cred ca se va carantina ceva - nu se va carantina nimic. PNL este de dreapta si sustine biznisurile. Deci vom merge la munca si la 10 la mie. Pentru ca asa se va decide. Hai ca nu sunt "decat" 4 ani.
    • -2 (6 voturi)    
      Bugetare, vrei iar acasă pe 100%!!!??? (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:48)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      SPER CA „GENIUL FINANȚELOR”, CÎȚU, SĂ VĂ TAIE SALARIILE CU 50%!!!
      • -2 (4 voturi)    
        Si eu sper! Am ajuns sa fiu de acord cu #rezist (Vineri, 11 decembrie 2020, 19:04)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        "sper ca „geniul finanțelor”, cîțu, să vă taie salariile cu 50%!!!"

        =================================

        si eu sper! am ajuns sa fiu de acord cu #rezist! :-((

        ps: "geniul finantelor" e doar o secatura, dar e secatura ideala ca romania sa ajunga in uraganul perfect! urmeaza cadere economica cu doua cifre, mai tare ca pe timp de razboi!
        pps: e bine asa. cresterea economica a fost numita "apocalipsa" de romani; la fel si cresterea salariilor, pensiilor. deci, romanii primesc ceea ce si-au dorit: cadere economica ca pe timp de razboi.
        • 0 (4 voturi)    
          Faraoane, creștere a fost doar la paraziți. (Vineri, 11 decembrie 2020, 22:24)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Adică la bugetari și „speciali”. Cei utili chiar au pierdut la salarii. Adică cei ce muncesc au pierdut, nu trântele.
  • 0 (4 voturi)    
    INCEPE... (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:19)

    spirache [utilizator]

    Gata! S-au terminat alegerile. A incepuT matraseala norodului...Chiar ma intrebam cat o sa dureze? Nu vreau sa fiu cinic, dar cred ca Ludovic a demisionat ca sa ii puna interimarului Ciuca toate actiunile care se vor face in urmatoarele 3 saptamani. Asta nu e o masura nepopulara(ca nepopular insemna, de pilda, sa tai salariile 5%), ci e o masura lobbyista, la indemnul bancilor.
    • 0 (6 voturi)    
      Ba tăierile să fie de 50%! (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:52)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Și nu ar fi „nepopulare” ci BENEFICE PENTRU ECONOMIA NAȚIONALĂ!!!

      PLUS O REDUCERE DE PERSONAL PARAZITAR DE UN MINIM 60%!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Și uite-așa va reînvia PSD peste 4 ani. (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:46)

    Tayen [utilizator]

    Ba are șanse să treacă de 50%!
    • -1 (1 vot)    
      Cred ca AUR va capitaliza nu PSD. Poate asta (Duminică, 13 decembrie 2020, 1:56)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      o fi chiar rostul lui.
  • -3 (5 voturi)    
    Daniel Zamfir ar fi meritat să fie pm... (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:28)

    let_s_twist_again [utilizator]

    iar nu troglodiţii vehiculaţi...