Consensul la care s-a ajuns la summitul UE, după ce discuțiile au durat toată noaptea: Emisiile gazelor cu efect de seră, reduse cu 55% până în 2030

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2020, 9:42 Actualitate | Esenţial


Emisii CO2
Foto: Profimedia Images/Global Warming Images/Alamy
Liderii Uniunii Europene au ajuns vineri la un consens privind o țintă și mai ambițioasă de reducere a gazelor cu efect de seră în următorul deceniu, a declarat președintele Consiliului European, Charles Michel, după negocierile ce au durat toată noaptea, potrivit Reuters.

”Europa este lider în lupta contra schimbărilor climatice. Am decis să reducem emisiile gazelor cu efect de seră cu cel puțin 55% până în 2030”, a scris Michel pe Twitter.

Această nou țintă va înlocui actualul țel propus, de reducere a emisiilor, până în 2030, cu 40% față de nivelurile din 1990.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2720 vizualizari

  • -1 (17 voturi)    
    Daca cineva crede asta sa se caute la cap (Vineri, 11 decembrie 2020, 9:46)

    Gryphus [utilizator]

    nu e posibil sa reduci cu 50% emisiile fara sa inchizi fabrici.

    in Buc miroase a canal in fiecare zi de la poluarea facuta de CET si alte fabrici vechi plus cei care ard deseuri

    garda de mediu e o gluma in romania

    e doar o alta mizerie globalista
    • +1 (7 voturi)    
      in romania s-ar putea (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      tre doar sa se opreasca arderile ilegale,
      sa se respecte normele de constructie si
      sa interzica toate cazanele sub EURO 3 si care sunt euro 10 dar au itp facut pe 100 de lei spaga!
      also reciclare, filtre s.am.d. cu alte cuvinte ce trebuia sa facem de 30 de ani!

      problema e ce fac in celelalte tari?!
      sa nu uitam ca mai sunt practic 9 ani...
      pana intra legea in vigoare , pana adu alte legi raman 7-8 ani...
      mult noroc.
      o sa se mute toata productia inafara europei ca sa atingem targetul si ne trezim cu somaj de 50%
      • +1 (1 vot)    
        80% din masini sunt euro 4 (Vineri, 11 decembrie 2020, 16:24)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        tu crezi ca astia isi cumpara masini NOI cu gropile din Bucuresti?

        asa da si eu pot sa imi imaginez multe dar practic stiu ca e imposibil
    • +1 (3 voturi)    
      Romania (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:09)

      Marius Suisse [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Nu e deloc reductor sa extrapolezi ce se intampla in Romania (una dintre tarile car eface cel mai putin dpdv mediu in general) la nivelul unui continent.

      Absolut deloc.

      Nu traiesti absolut deloc intr-o bula, Gryphus!
    • +4 (4 voturi)    
      alta e manevra (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:56)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Fac push pe un domeniu unde unii au deja un avans, iar ceilalti ghici de unde trebuie sa cumpere. Combinat cu interdictii si taxari (tehnologii fabricatie, generare, auto etc), au si piata asigurata + bani buget.

      La fel au facut si cu panourile solare. Germania si-a propus sa faca bani si a facut, dar doar in prima faza. Chinezii au ajuns sa fie beneficiarii majori pana la urma, pentru ca s-au adaptat rapid.
  • +5 (15 voturi)    
    frumos dar (Vineri, 11 decembrie 2020, 9:48)

    pmct [utilizator]

    tintele anterioare au fost atinse? Sau impunem noi tinte si ne laudam pe facebuc?
    • -1 (5 voturi)    
      Da (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:07)

      Marius Suisse [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      Tintele anterioare au fost atinse.
    • -1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:15)

      [anonim] i-a raspuns lui pmct

    • -1 (1 vot)    
      ai citit articolul? (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:24)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      "Această nou țintă va înlocui actualul țel propus, de reducere a emisiilor, până în 2030, cu 40% față de nivelurile din 1990."
      Deci, ținta inițială era ca din 1990 până in 2030 sa reduca emisia de gaze cu efect de sera cu 40% si acum ținta se muta la 55%. Daca e sa-i credem pe astia : https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/raport-emisiile-de-gaze-cu-efect-de-sera-din-ue-au-avut-in-2019-cea-mai-mare-scadere-din-ultimii-30-de-ani-1409846
      Pana acum s-au redus cu 19% in medie si cu 26% in Romania. Imi e neclar de unde vor veni restul pana la 55%, probabil ca o mare parte din zona masinilor electrice
  • -1 (15 voturi)    
    Alexei Grigorievici Stahanov ar fi mindru de voi! (Vineri, 11 decembrie 2020, 9:50)

    n4c [utilizator]

    Cincinalul in patru ani, tovarasi!
  • +2 (6 voturi)    
    expect a heavy CO2 tax on everything... (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:05)

    demaGOGU [utilizator]

    ...transport, buildings, district heating, agriculture, industry, energy , you name it

    in interval, amerlocul va continua sa-si conduca bolidul 4x4 24h/24 si sa isi incalzeasca mansionul de 300/400 m2 cu gas si petrol.
    • -2 (4 voturi)    
      Si americanii vor fi nevoiti sa faca la fel (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ideea e ca cineva trebuie sa arate ca se poate fara a distruge economia. Si daca americanii sunt inconstienti, nu inseamna ca nimeni nu trebuie sa faca nimic. Deja sursele de producere de energie electrica din surse verzi e o realitate, masinile electrice, incet, incet le vor inlocui pe cele cu carburant, multe din cladirile nou cinstruite au in vedere consumul de energie din faza de proiectare, etc, etc. Si toate astea, odata devenite competitive, vor ajunge si in America.

      Iar daca e sa vorbim despre casa de 300-400 mp, aici depinde si cat de bine o izolezi. Iti spun din caz concret: apartament de 50 mp teoretic izlat de dorei, construcite 2010, costa iarna la incalzire nitel mai mult decat casa de 200 mp, izolata bine cu verificarea doreilor astfel incat totul sa iasa ca la carte. Nu mai vorbim de blocurile neizolate sau de pierderile uriase ale Radet...
    • +1 (1 vot)    
      problema nu e amerlocul e chinezocul (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:44)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      care are la liber la emisii pana prin 2035.
      Si nici macar asta nu e problema ci faptul ca europenii tin cu tot dinadinsul sa se sinucida economic.
      • -1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 11 decembrie 2020, 15:07)

        [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

        • +1 (1 vot)    
          ceva cifre despre emisii ai? (Vineri, 11 decembrie 2020, 17:06)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

          Fiindca daca masinile ale electrice isi iau energia din centrale pe carbune ma lasa rece. Pe cat pariem ca energia solara in China nu sare de 2%?
  • +3 (5 voturi)    
    am o intrebare (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:09)

    liviu_ [utilizator]

    si cum propun sa faca asta?!

    sau parlamentarii arunca o cifra care li se pare ca suna bine, si ailalti trebuie sa rezolve problema?!

    cum vreti sa faceti asta?!
    55% este enorm... daca interzicem toate masinile personale (ca si alea electrice polueaza , nu?) reducem cu vreo 20-25%.... constructiile polueaza dar inafara de respectarea normelor (ceea ce romanica NU face) nu prea ai ce sa le faci...
    deci inchidem fabrici?!
    CUM atingem scopul asta in 9 (NOUA) ani ?!?!?!?!?

    probabil o sa mute toata europa productiile prin asia sau africa (traiasca somaju) si nu mai e problema noastra, nu?!
    ba nene mai si gandim, sau punem targeturi doar ca sa dea bine in presa?!
    • 0 (2 voturi)    
      e 55% incepand din 1990 (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pana acum 20% s-a redus (26% in RO), ma intreb si eu de unde restul de 35%
  • +2 (6 voturi)    
    ce minciuni (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:25)

    mmmircea [utilizator]

    ce politruc nerusinat, parca ne-am intors pe vremea lui tovarasu cu planuri cincinale. Rusine !
  • -1 (3 voturi)    
    Gazele cu efect de sera (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:46)

    Jorjinho [utilizator]

    Din pacate, nu se uita nimeni la agricultura, Mare parte vine si de la acest banal arat care se face an de an si care dezechilibreaza mediul natural in primii 40 de centimetri. Legaturile de carbon absorbit de plante la nivelul solului pastreaza umiditatea. Prin arat, se elibereaza o cantitatye masiva de CO2. Cum suprafata agrara s-a marit exponential, aici suntem,. Ministerul Agriculturii trebuie sa deifneasca programe clare in acest sens
    • +1 (1 vot)    
      mda. dupa ce distrugem industria sa nu uitam sa (Vineri, 11 decembrie 2020, 15:01)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Jorjinho

      Distrugem si agricultura.
      Orcium o sa fie funny sa vedem aratura aia la 40 cm facuta cu niste tractoare electrice.
      Ingrasaminte ioc ca sunt facute din gaze naturale, aratura ioc, GMO-urile sunt deja frate cu Satana,sa vezi productivitate ca in evul mediu!
  • +2 (4 voturi)    
    Reducere (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:54)

    Arkantas [utilizator]

    Si ce folos , daca marii poluatori , vezi China, Rusia , SUA si ami sunt , nu fac acelasi lucru la nivel global ? se opreste poluarea la granitzele UE si nu trece,. ca de astia si-au redus cu 55% .... ii iertam
  • +3 (5 voturi)    
    mai trec ceva ani (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:18)

    Florin Oprea [utilizator]

    Mai trec ceva ani si o punem iar de un protocol climatic; nici unul de pina acum nu si-a atins tinta. Calea sigura de esec este sa faci exact acelasi lucru. Politrucii UE se comporta exact ca peste in acvariu, dau cu capul de perete, se intorc si apoi uita (in citeva secunde) ca au dat de peretele ala si il mai lovesc inca o data. In timpul asta Eu isi pierde din competivitate. Un exemplu din multele: dupa Brexit nu va mai exista nici o universitate din UE in primele 200. Din Europa ramin alea din Elvetia. Economic, ce sa mai vorbim.
  • +2 (4 voturi)    
    - (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:37)

    andrei9999 [utilizator]

    cum se reduc aceste emisii? prin taxe? taxele tot in carca populatiei ajung, indiferent cui sunt impuse
  • +1 (1 vot)    
    sa ne pregatim (Vineri, 11 decembrie 2020, 15:10)

    AliKimiku [utilizator]

    De dublarea pretului la tot ce inseamna energie. Cu tot ce inseamna scumpiri subsecvente.