Decizie definitivă: Dosarul Mineriadei din iunie 1990, întors la Parchetul Militar, pe motiv de nulitate a rechizitoriului / În acest dosar erau trimiși în judecată, din 2017, Ion Iliescu și Petre Roman

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2020, 17:05 Actualitate | Esenţial


Ion Iliescu, la Parchetul General (arhiva)
Foto: Agerpres
Dosarul Mineriadei din 13 - 15 iunie 1990 - în care fostul preşedinte Ion Iliescu, fostul premier Petre Roman şi fostul director al SRI Virgil Măgureanu au fost trimiși în judecată în iunie 2017 pentru infracţiuni contra umanităţii - se va întoarce la Parchet pentru refacerea anchetei. Decizia a fost luată joi de instanța supremă și este definitivă. Înalta Curte a menținut astfel hotărârea inițială în acest sens, pronunțată în mai 2019, pe motiv de nulitate a rechizitoriului. Dosarul a fost trimis în judecată în 2017 și a stat 2 ani în cameră preliminară la instanța supremă. Acum, la mai bine de 30 de ani de la acele evenimente în care au fost împușcați 4 oameni, iar alți peste 1.000 au fost răniți, rechizitoriul trebuie refăcut.

În mai 2019, Înalta Curte de Casație și Justiție a decis ca dosarul Mineriadei să fie retrimis Parchetului pentru refacerea anchetei, iar soluția a generat un val de nemulțumiri în rândul părților civile din dosar care s-au aflat în sală și care au acuzat atunci "injustiția". "Pentru injustiția asta nefuncțională aservită ne luptăm de 29 de ani, au rămas urmași, dar acest dosar istoric arată clar că noi cu sânge am câștigat libertatea. Ce rost mai am eu față de societate, când nu am parte de acest proces echitabil? Bataie de joc”, spunea atunci Marin Stoica, care în iunie 1990 a fost bătut cu sălbăticie, până a intrat în comă.

Decizia nu a fost însă definitivă, fiind atacată atât de către Parchetul General, cât și de către sute de victime și de moștenitori ai acestora.

Joi, instanța supremă a respins ca nefondate aceste contestaţii. Decizia - pronunţată în şedinţa din Camera de Consiliu - este definitivă.

Astfel, la mai bine de 30 de ani de la evenimentele în care au fost împușcate 4 persoane, iar alte peste 1.000 au fost rănite, dosarul Mineriadei se întoarce la Parchetul General - Secţia Parchetelor Militare, pentru refacerea de la zero a anchetei.

Instanța supremă a invocat lipsa dispoziţiei de începere a urmăririi penale pentru faptele "pretins comise" de Ion Iliescu, Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu şi Mugurel Cristian Florescu, în perioada 11-12 iunie 1990, ”sub aspectul nelegalităţii urmăririi penale efectuate în cauză după redeschiderea urmăririi penale în ceea ce priveşte comiterea infracţiunii de crime împotriva umanităţii în varianta normativă a uciderii unor persoane”. ICCJ a invocat nulitatea mai multor acte de urmărire penală pe numele celor inculpaţi, constatând nulitatea rechizitoriului întocmit în cauză.

În 13 iunie 2017, Parchetul General i-a trimis în judecată pe Ion Iliescu, la data faptelor preşedinte al Consiliului Provizoriu de Uniune Naţională (CPUN) şi preşedinte al României; Petre Roman, fost prim-ministru; Gelu Voican Voiculescu, fost viceprim-ministru; Virgil Măgureanu, fost director al Serviciului Român de Informaţii; general (rez.) Mugurel Cristian Florescu, adjunct al procurorului general şi şef al Direcţiei Procuraturilor Militare.

De asemenea, au fost trimiși în judecată: amiral (rez.) Emil „Cico” Dumitrescu, la data faptelor membru al CPUN şi şef al Direcţiei Generale de Cultură, Presă şi Sport din cadrul Ministerului de Interne; Cazimir Ionescu, vicepreşedinte al CPUN; Adrian Sârbu, şef de cabinet şi consilier al prim-ministrului; Miron Cozma, preşedinte al Biroului Executiv al Ligii Sindicatelor Miniere Libere „Valea Jiului”; Matei Drella, lider de sindicat la Exploatarea Minieră Bărbăteni; Plăieş Cornel Burlec, ministru adjunct la Ministerul Minelor; general (rez.) Vasile Dobrinoiu, comandant al Şcolii Militare Superioare de Ofiţeri a Ministerului de Interne; colonel (rez.) Petre Petre, comandant al Unităţii Militare 0575 Măgurele aparţinând Ministerului de Interne; Alexandru Ghinescu, director al IMGB.

Procurorii militari spun că, în zilele de 11 şi 12 iunie 1990, autorităţile statului au hotărât să declanşeze un atac violent împotriva manifestanţilor aflaţi în Piaţa Universităţii din Bucureşti, care militau în principal pentru adoptarea punctului 8 al Proclamaţiei de la Timişoara şi îşi exprimau, în mod paşnic, opiniile politice, în contradicţie cu cele ale majorităţii care forma puterea politică la acel moment.

În acest atac au fost implicate, în mod nelegal, forţe ale Ministerului de Interne, Ministerului Apărării Naţionale, SRI, precum şi peste 10.000 de mineri şi alţi muncitori din mai multe zone ale ţării. Atacul a fost pus în practică în dimineaţa zilei de 13 iunie 1990, având următoarele consecinţe: moartea prin împuşcare a 4 persoane, vătămarea integrităţii fizice sau psihice a unui număr total de 1.388 de persoane, privarea de dreptul fundamental la libertate, din motive de ordin politic, a unui număr total de 1.250 de persoane, conform procurorilor.

În 15 ianuarie, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus introducerea mai multor instituţii, între care Guvern, Jandarmerie, Parchetul General, ministerele de Interne, Finanțe și Apărării, ca părţi responsabile civilmente în dosarul Mineriadei din 13-15 iunie 1990, în care fostul preşedinte Ion Iliescu este judecat pentru infracţiuni contra umanităţii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13895 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    tovarasul militian toba e AUR! (Joi, 10 decembrie 2020, 17:14)

    Francisc 1 [utilizator]

    deputat ! nu mai vedeti voi dosare cu iliescu ( simion umbla si el la cr lu iliescu)!
    • +18 (18 voturi)    
      Asta e justiția (Joi, 10 decembrie 2020, 18:54)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Pentru care s-a ieșit în stradă și care primește pensii speciale cît jumătate din toți pensionarii României la un loc. Scîrba și greața sunt de neexprimat. Nu înțeleg cum mai pot rămîne oameni cu cap și valori morale în țara asta. Rușine de milioane de ori! Mi-e silă să enumăr numele celor care ar trebui să aibă pe conștiință porcăria asta. Norocul lor că nu știu ce-i aia.
      • +7 (7 voturi)    
        Varful justitiei romanesti... (Joi, 10 decembrie 2020, 23:17)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui gebica

        Varful justitiei romanesti...Curtea Suprema de Casatie si Justitie are in componenta:....

        ....ZECI, da ai auzit bine, zeci de judecatori care "s-au mutat" la 500 de m de limita administrativa a Bucurestiului ca sa primeasca "spor de detasare". "Sporul de detasare" are o valoare undeva in jurul a trei salarii medii (!!!).

        E HOTIE in orice limba ai povesti intamplarea asta si hotia asta o practica VARFUL justitiei romanesti.

        Daca cei mai cei judecatori din tara asta se comporta ca banda lui Ali Baba, cum crezi ca fac aia mai mici?
        • +3 (3 voturi)    
          Lăcomia lor (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:30)

          gebica [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Nu e depășită nici măcar de a popilor sau politicienilor, ca de altfel nici cuantumul pensiilor. Și totuși grosul necesar „mutărilor” vine din șpăgi, căci ele trebuie să atingă valori proporționale cu venituril oficiale.
    • 0 (0 voturi)    
      , (Vineri, 11 decembrie 2020, 16:49)

      Annona [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      cum adica? Parca Simion era foarte vocal anti Iliescu, nu ii adusese parca si niste lumanari a o lansare de carte de acum niste ani?
  • +21 (21 voturi)    
    Rechizitoriu facut de Dan Voinea in..30 de ani (Joi, 10 decembrie 2020, 17:18)

    Gryphus [utilizator]

    dan voinea a fost facut general pt acest rechizitoriu

    dar nu pt ca el ar fi fost bun ci pt ca e facut in asa fel incatsa fie imposibil de judecat.

    totusi cine a tras in 1989?
    • +21 (21 voturi)    
      s-au sinucis aia ma (Joi, 10 decembrie 2020, 18:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ce n-ai inteles?
      nu a tras nimeni!
      toti sunt nevinovati
      in romania nu e niciodta nimeni vinovat!
      tocmai d-asta justitia isi merita pensiile babane!
      • -5 (7 voturi)    
        Asta ai aparat! (Vineri, 11 decembrie 2020, 0:32)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Asta ai aparat!

        Acum, bucura-te, #rezistule!
    • 0 (0 voturi)    
      Cine a tras? (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:56)

      Zirkone [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      https://www.youtube.com/watch?v=qK_xPf532bw
      Videoul lui Zaiafet explica foarte bine cine a tras...
  • -14 (20 voturi)    
    E clar, (Joi, 10 decembrie 2020, 17:18)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    la următoarele alegeri votez AUR!
  • +20 (22 voturi)    
    mais non... (Joi, 10 decembrie 2020, 17:21)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dar rechizitoriul intetionat a fost construit ptr a fi lovit de nulitate (sic)

    stupid people si dupa 30 de ani.
  • +26 (26 voturi)    
    ... (Joi, 10 decembrie 2020, 17:24)

    mihai_mi [utilizator]

    Pensia speciala pare bine meritata!! Se confirma inca o data.
    • +3 (3 voturi)    
      pai normal (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      revolutia a fost acu 30 de ani...
      executantii de atunci, aveau 30-40. acum au 60-70 tocmai bine sa fie in niste pozitii de forta!

      nu se vrea adevarul pentru ca ar pica oameni importanti!

      ei doar indeplinesc ordine:
      - procurorii militari: "bagati ma si voi o duda acolo ca ne baga astia la puscarie"
      - ICCJ : "ba rechizitoriu nu e valid , da?! Pana mea nu vreau sa intru la puscarie ca visinescu la 80 de ani

      inteleg salariile babane ale juristilor (pensille speciale NU), dar NU inteleg d c sunte atat de servabili, incompetenti , hoti si ticalosi!
  • +11 (27 voturi)    
    ai, ai, ai..."nulitate a rechizitoriului" (Joi, 10 decembrie 2020, 17:30)

    newlook [utilizator]

    ai, ai, ai..."nulitate a rechizitoriului" facut de procurori?

    Hahaha, mai dati-le alte cateva milioane de euro, alte zeci de pensii speciale...ca sa faca un nou rechizitoriu, gata peste 20 de ani!

    Dati, manca-v-ar tata, dati, ca aveti de unde! hahaha
    • +1 (1 vot)    
      păi nu ţi-e clar că atât timp cât împricinaţii (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:04)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      mai sunt în viaţă acest dosar nu va fi nicicum finalizat?
      vor fi condamnaţi post mortem...
      • 0 (0 voturi)    
        E gresita abordarea... (Vineri, 11 decembrie 2020, 16:14)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        E gresita abordarea...

        E gresit sa legi mereu Justitia de factorul politic, sperand ca astfel iti rezolvi frustrarile politice.
        Iliescu a fost ce a fost la vremea aia;

        (daca vrei, strict dpdv tehnic, Basescu a facut de mii de ori mai multe victime decat a facut Iliescu la mineriada (ti-aduci aminte de taierile cu 25%? Ai idee ce a insemnat taierea de 25% pentru unii care traiau de azi pe maine? Iti spun eu simplu: condamnare la foamete, moarte.)

        Acum, ca si atunci, e irelevant rezultatul "Justitiei"...nu e decat reflexia centrelor ce coordonare a coloniei Romanika; n-are nimic de-a face cu ideea de dreptate sociala.
  • +10 (12 voturi)    
    Suntem prea mici ... (Joi, 10 decembrie 2020, 17:35)

    farty [utilizator]

    Pentru a deveni normali
  • +24 (24 voturi)    
    justitia nu e numai moarta (Joi, 10 decembrie 2020, 17:42)

    liviu_ [utilizator]

    e putrezita in asa hal incat nici oasele nu mai exista din ea!

    (daca decizia iccj e corecta inseamna ca aia care au facut dosaru sunt niste incompetenti notorii, daca nu are dreptate inseaman ca e corupta) asta + 30 de ani de rechizitoriu...
    suntem PRAF !!!
  • +21 (23 voturi)    
    Perfect (Joi, 10 decembrie 2020, 17:43)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Inca o dovada de mers bine a Justitiei. Traiasca Justitia Romana! Aceeasi soarta o va avea si 10 August, mai mult ca sigur.

    Ma simt foarte bine sa stiu ca banii mei se duc pe salariile si pensiile meritate ale procurorilor si judecatorilor, ba mai mult ca am si iesit in strada de atatea ori ca sa apar ACEASTA Justitie, care nu imi apara interesele.

    Cate palme peste obrazul nostru mai sunt necesare ca sa ne desteptam si sa facem ceva cand vrem schimbare? Vad lumea ca se plange ca nu se schimba nimic, dar cand e de votat, se sta acasa, apoi se plange lumea pe whatsapp, sms, twitter si facebook.

    Statul, care ar trebui sa fie la dispozitia cetatenilor a ajuns sa isi bata joc de noi, desi noi le platim salariile.

    Ies numai descendentii PCR si FSN de 30 de ani sub diverse nume, iar populatia e mereu socata si indignata ca e mare mister de ce nu se schimba nimic. Ce partid a iesit IAR la vot in 2020?

    Definitia nebuniei e sa faci acelasi lucru de fiecare data dar sa te astepti la alt rezultat. Ce spune asta despre majoritatea romanilor?
    Ah, scuze, uitasem... s-a schimbat ceva: acum avem un PRM/PCR mai extremist in plus...

    Romania: tara unde infractorii sunt aparati, dar daca noi, ca cetateni, chemam Politia ca ne deranjeaza un vecin sau ne este ocupat locul de parcare platit, tot noi luam amenda ca i-am deranjat din somn pe saracii militieni.
    • -6 (10 voturi)    
      Miorita...milogeala nationala (Joi, 10 decembrie 2020, 22:21)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Miorita...milogeala nationala.

      Baiete, asuma-ti! Cand Dragnea voia sa faca Justitia responsabila, tu i-ai dat la cap. Acum Dragnea e in puscarie, ca a atentat la "dreptul procurorilor la nesimtire"
      ...dar si tu, asuma-ti ce ai aparat (iti repet, ca te stiu mai incetinel: ai aparat "dreptul procurorilor la nesimtire")
      ...geaba vii ci Miorita p'aci.
      • +3 (5 voturi)    
        Cum zici tu (Joi, 10 decembrie 2020, 23:06)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Eu nu am aparat pensiile lor, am aparat sa-si faca treaba fara sa li se puna bete-n roate. Ca li s-au pus sau nu, dar ei prefera sa faca treaba pe jenuche, cum zicea un mare ministru pesedist, pentru ca oricum timpu' trece, leafa merge, nu e vina mea.

        Deci inainte sa generalizezi cu dezinformari, mai studiaza putina logica. Esti usor de demontat. Inainte parca iti dadeai silinta mai mult. Ce-ai patit? V-a redus salariul de postac ca e pandemie sau ce? Deja incepi sa fii si tu superficial ca procurorii
        • -2 (2 voturi)    
          Ai aparat pensiile lor, privilegiile lor, (Vineri, 11 decembrie 2020, 7:05)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Ai aparat pensiile lor, privilegiile lor, imunitatatea lor (nesimtirea de a face ce vor, fara raspundere).

          Stiai despre toate astea, dar ti-a convenit; tu "luptai" cu PSD-ul (mai bine zis, astia faceau justitie politica impotriva PSD si tie ti-a convenit).
          Acum, plateste!

          PS: la cat de jigodii sunt membrii sistemului, nu-mi fac iluzii: se vor da "cu PSD"-ul intr-o buna zi. Dupa cum merg lucrurile cu AUR, dupa cum se pregateste Uraganul Perfect, se va intampla mai devreme decat mai tarziu. Atunci se vor intampla in sens invers toate potlogariile din ultima vreme si vei chitai de sub masa. La fiecare pologarie se va gasi cel putin un precedent intamplat in perioada recenta cand sistemul lupta cu PSD-ul ... si uite asa orice legitimitate a alora care vor plange va fi anulata.

          PS: stii cand s-a mai intamplat asta? (Nu va mai invata la istoria actuala, "corecta politic", dar poti sa te documentezi separat: seria de dictaturi care au adus dictatura bolsevica):
          - Dictatura bolsevica NU a venit din senin, NU a fost prima. Prima dictatura (dupa bruma de democratie data de Constitutia din 1923) a fost facuta de REGE (da, ala pe care unii il vad ca "salvatorul" natiei). Ca s-o duca el bine, s-a pisat pe ea de Constitutie.
          Comunistii doar au continuat.
          - Alegerile se furau si in perioada interbelica (ca si acum, dealtfel). Alegerile din '46 s-au furat (ca deobicei, putem spune). De data asta le-au furat ceilalti...pricepi? Si ati inceput sa strigati toti ca din gura de sarpe, desi mai inainte facuserati toate potlogariile imputate apoi comunistilor.

          PS: sa nu crezi ca exista "Justitie independenta" pe lumea asta. In fiecare tara "democrata", Justitia raspunde in fata cuiva (Sistemul check and balance). Dar in colonii, justitia raspunde in fata cuiva DIN ALTA TARA !

          PPS: Daca citesti si reusesti sa intelegi ceea ce am scris mai sus, se cheama ca ai mai invatat ceva. Altceva decat chemarile la lupta proletara si sloganurile din bula ta de feisbuci.
          • 0 (0 voturi)    
            eşti incorect (probabil cu intenţie) (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:17)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            când bagi doi regi distincţi în aceeiaşi frază.
            dictatura a fost a lui carol II iar valul uriaş de simpatie a fost pentru regele mihai.
            • 0 (0 voturi)    
              Mda, m-am referit la regalitatea din Romanika (Vineri, 11 decembrie 2020, 15:42)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

              Mda, m-am referit la regalitatea din Romanika, in general.
              Si la faptul ca sunt inca unii care cred ca Monarhia face nu stiu ce. NU face nimic in plus; tare mi-e ca face cum face acum Pungusor Ban cu apa calda: mai rau ca inainte.
  • +17 (17 voturi)    
    pensii speciale? (Joi, 10 decembrie 2020, 17:44)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Taiti pensiile speciale ale magistratilor...astia ascund adevarul de 30 de ani plimband dosare, inchizand si deschizand altele...o rusine nationala....
    Si va mai mirati ca AUR a luat 10 % .....o sa vina altii si vor matura tot ...fara alegeri...nemultumirea , frustrarea a atins cote maxime...
  • +7 (7 voturi)    
    Imagini in premiera (Joi, 10 decembrie 2020, 17:51)

    raduc_rdc [utilizator]

    Important ca au aparut imagini in premiera despre Revolutia din 1989
    https://www.youtube.com/watch?v=9dma-NB3FYk
  • +12 (12 voturi)    
    cine e tras la raspundere pentru asta??? (Joi, 10 decembrie 2020, 17:55)

    alexman1 [utilizator]

    Care au fost incompetentii ce nu au facut dosarul bine?Cine a fost ministru de justitie?Predoiu?Ai facut ceva in ultimul an macar??? Ne-ai dus cu vorba...
    • 0 (0 voturi)    
      nuu... justiţia a decretată independentă (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:19)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui alexman1

      şi face doar ce vrea muşchiul ei făra a da nimănui socoteală...
  • -7 (13 voturi)    
    Uite ce face Curtea dupa ce au ajuns (Joi, 10 decembrie 2020, 18:01)

    asistat [utilizator]

    ai nostri de la PNL si USR la putere... Rusine!
    • 0 (0 voturi)    
      păi ai voştri au tot susţinut justiţia coruptă (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:21)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      când erau în opoziţie iar psd încerca să mai repare câte ceva...
  • +10 (16 voturi)    
    cred că a fost o făcătură de la început (Joi, 10 decembrie 2020, 18:05)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    a fost ”plantată” special nulitatea aia în rechizitoriu ca să o găsească instanțele și să întoarcă înapoi dosarul. Și uite așa mai stăm 3 ani și ne gîndim cum să facem un nou rechizitoriu și uite așa trece timpul, că poate Scaraoțchi îl cheamă la el pe papașa Ilici și-l așează pe ultimul cerc, pe lîngă Beria Lavrenti Pavlovici, Pantiușa Bodnarenko, Alexandra Sidorovici și alții de teapa lor.
  • +11 (13 voturi)    
    Sunt dosare (Joi, 10 decembrie 2020, 18:18)

    Unforgiven [utilizator]

    Care doar trebuie sa treneze la nesfarsit, cum ar fi dosarul revolutiei, mineriade, 10 august 2018 etc, cu scopul de a da de mancare si a baga pe gat material de propaganda si minciuna dreptacilor habarnisti si superficiali.

    Pentru ca dreapta sa voteze cu dreapta, nu cu stanga, evident.
    • +2 (2 voturi)    
      Aceste procese taraganate (Joi, 10 decembrie 2020, 21:18)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      Aduc o gramada de bani pentru :
      - avocati
      - procurori
      - judecatori -
      - grefieri
      - altii
      De ce sa se finalizeze cu " celeritate " ?
      Astia cu pensii speciale au nevoie de " intretinere speciala " si pana la pensie , iar avocatii , din asta traiesc .
      De vina este sistemul care permite aceste tergiversari .
      Asa , ca o idee , procesele lui Iohannis pentru casele luate cu acte false , in ce stadiu este ?
    • 0 (0 voturi)    
      baţi câmpii... (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:23)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      odată pt. că ro nu mai are demult dreaptă...
      iar a doua că atât la revoluţie cât şi la mineriade stânga e cea vinovată & incriminată...
  • -1 (13 voturi)    
    Stat de drept... (Joi, 10 decembrie 2020, 18:36)

    dincannes [utilizator]

    este asta ?
    AUR, va rugam, implicativa in dosarul asta ! Vrem sa fie pedepsiti cei ce au gresit atunci. Ne este rusine ca suntem romani altfel.
    Sa fie pedepsiti crunt cei ce au taraganat dosarul !
    • 0 (0 voturi)    
      aur nu poate mare lucru acum... (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:24)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      poate peste 4 ani...
  • +12 (12 voturi)    
    Zi-i "justitie" romaneasca si ai zis totul (Joi, 10 decembrie 2020, 18:37)

    LiviuX [utilizator]

    Dar mai ales ca nu are NICI O LEGATURA cu justitia adevarata! Adica le-au trebuit 30 ani ca sa faca un rechizitoriu, si inca prost? Cred ca nici macar curcile nu pot rade de asa ceva...
  • +17 (17 voturi)    
    cind dreptatea nu se face in instante (Joi, 10 decembrie 2020, 18:40)

    Coco Whistle [utilizator]

    se face in strada. romanii au un destin nenorocit.
  • +13 (13 voturi)    
    Justitie ? (Joi, 10 decembrie 2020, 19:18)

    adrian88000 [utilizator]

    Aiurea Justitie in Romania. Bataie de joc. Judecatorii asteapta sa moara de batranete Iliescu , mancand linistit pensia speciala.
    • 0 (0 voturi)    
      exact. există un fel de "omerta" (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:28)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      foştii preşi sunt intangibili, oricâte atrocităţi ar fi comis (vezi şi băse sau klaus). doar ceaşcă a plătit cu viaţa şi asta doar datorită conjuncturii de moment căci altfel ar fi fost scos şi el basma curată.
  • +2 (12 voturi)    
    Rechizitoriul era o aberatie (Joi, 10 decembrie 2020, 19:39)

    AndyXXX [utilizator]

    La fel ca si cel din dosarul Revolutiei, era plin de presupuneri nesustinute de probe. A fost mai degraba o poveste aruncata pe piata ca sa citeasca lumea, o opinie, versiunea unora despre vremurile de atunci. Dar probele directe care chiar sa incrimineze pe cineva de la varful Statului lipsesc cu desavarsire.
    • 0 (0 voturi)    
      dacă în cazul revoluţiei nu exista o autoritate (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:34)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      clară a statului în acele zile, în cazul mineriadelor nu sunt necesare neapărat probe criminalistice pt. a fi traşi la răspundere conducătorii de atunci.
      la urma urmei iliescu a chemat minerii în direct şi la oră de vârf cum se spunea pe atunci...
      iar în mod (nu chiar aşa de) inexplicabil, discursul său isterizat adresat minerilor abia sosiţi în buc. din balconul de la palatul victoria când i-a trimis în p-ţa univ. "sa facă ordine" a fost cenzurat şi de negăsit cu toate că a fost transmis live de tvr...
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Andy (Vineri, 11 decembrie 2020, 22:10)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Ai citit rechizitoriul ? Cum ai reusit? Unde l-ai gasit ?
  • +10 (10 voturi)    
    Procurorii sunt mana in mana cu judecatorii (Joi, 10 decembrie 2020, 19:57)

    DrNRazvan [utilizator]

    Procurorii nu vor sa treaca dosarul, judecatorii nu il trec, toti tergiverseaza. Niste pedofili (care ii apara pe ucigasii de copii iliescu, roman &co) si scatofili (astia si-au fcut nevoile in capul lor, si ei au deschis gura), halal justitie. Ar trebui oamenii sa mearga la DIICOT, la PG si la CC sa arunce cu chestii maro, ca de asta pute in justitie! Bravo, ucigasii de copii liberi, frimiturile trambite!
  • +4 (4 voturi)    
    Justitia eterna (Joi, 10 decembrie 2020, 22:42)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    "Instanța supremă a invocat lipsa dispoziţiei de începere a urmăririi penale". A sustras cineva acest document din dosar pentru a determina nulitatea rechizitoriului ? Sau acest document nu a fost intocmit niciodata ? Pe de alta parte in 30 de ani au schimbat codul penal si codul de procedura penala de sute de ori probabil.
    Iliescu o sa plece din viata asta linistit si i se va alatura tatucului Stalin, idolul lui.
  • +3 (3 voturi)    
    Daca ii spaguim sa fie independenti, sa aiba (Vineri, 11 decembrie 2020, 2:25)

    deval [utilizator]

    stapan doar adevarul ..........
    Numai si pentru batjocura asta si TREBUIE sa va taiem/restructuram/plafonam pensiile nesimtite !! Procurorii militari sunt javrele cele mai bine platite prin pensii speciale !! Repetentii, lasii, impostorii astia batjocoresc continuu victimele , familiile acestora , istoria, onoarea, increderea, statul............ Daca -prin absurd -dosarul era bine facut, aparea o javra de magistrat care constata ca dosarul nu are sina .....Daca -prin absurd- se nimereau aia 3 judecatori onesti din tara asta si stabileau vinovatii in prima instanta, veneau apoi ceilalti, care stabileau definitiv ca vinovatii , sunt nevinovati !
  • 0 (0 voturi)    
    ???? (Vineri, 11 decembrie 2020, 8:37)

    123qwe [utilizator]

    Unde esti tu TEPES Doamne????????
  • +3 (3 voturi)    
    dracu va mai apara jegurilor (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:24)

    liviu_ [utilizator]

    dracu mai ingheata de frig in strada pentru justitie!

    bunicu a fost procuror si respect meseria, dar ceea ce face justitia acum (judeccatori, avocati, procurori) este o MIZERIE!
    si nu ma refer doar la cazul asta...
    justitia e o gluma proasta!

    sa ne imaginam daca e asa CORUPTA in situatii in care ajung la TV... voi va dati seama ce MAGARII fac HOTII astia cand sunt oameni ca noi care se bat in justitie?! Cred ca deja se "liciteaza" mita ca sa vada cine castiga procesul!
    si pentru asta primesc PENSII SPECIALE si se pensioneaza la 40 de ani !!! ( si apropos cand a iesit bunicu la pensia avea 70 sau putin peste... dar na ... erau alte vremuri)
    • -2 (2 voturi)    
      Ti-au trebuit 4 ani ca sa ajungi ... (Vineri, 11 decembrie 2020, 15:57)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      "sa ne imaginam daca e asa CORUPTA in situatii in care ajung la TV... voi va dati seama ce MAGARII fac HOTII astia cand sunt oameni ca noi care se bat in justitie?"
      ======================
      Ti-au trebuit 4 ani ca sa ajungi ... la aceiasi concluzie la care au ajuns oamenii normali de cand se bate saua pe "Endepandenta Justitiei".

      In astia 4 ani ai racnit, ai facut spume la gura, ai ragusit prin piete, cu ochii bulbucati, latrand sloganuri proaste sau facute pentru prosti ... dar iti convenea "sa aperi Justitia" condusa de Johannis si indreptata impotriva adversarului politic, PSD. hehehe, ce luptai, n-asa?

      Justitia romaneasca e independenta de un singur lucru: de dreptate (de scopul ei).

      Ceea ce e mai rau in momentul de fata e ca "Justitia" romaneasca raspunde in fata altor centri, in afara tarii...
      ...dar prelucreaza cele de mai sus...pentru acest adevar simplu iti vor trebui alti 4 ani ca sa-l intelegi .

      Nu-i vina ta; esti o biata victima a analfabetismului functional care a cuprins 70% din tineri si, probabil, 85% din #rezisti.