Prefectul Capitalei: La acest moment nu avem în vedere scenariul intrării în carantină a Bucureștiului

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:08 Actualitate | Esenţial


Traian Berbeceanu
Foto: Agerpres
Prefectul Capitalei, Traian Berbeceanu, a declarat miercuri, că în acest moment nu se pune problema instituirii carantinei în București, fiind nevoie de respectarea regulilor care au fost impuse pentru combaterea epidemiei.

„La acest moment nu avem în vedere un asemenea scenariu”, a spus Berbeceanu. El a comentat că „e nefiresc”, de asemenea, să iei măsuri suplimentare, atâta vreme cât cele în vigoare nu sunt respectate.

Totodată, Berbeceanu a precizat că „nu putem vorbi la acest moment de eliminarea restrictiilor”, răspunzând la o întrebare în acest sens referitoare la perioada Sărbătorilor.

​​Primarul General, Nicușor Dan, a declarat, marți seară, că Bucureștiul nu intră în carantină. „Carantina se impune când un anumit indicator trece de un anumit nivel. Nu suntem acolo. Indicatorul este undeva în jur de 6 și nu se impune în acest moment carantinarea”, a spus Nicușor Dan.

El a adăugat că intrarea în carantină este „o ipoteză, dar e ultima ipoteză”.


„A spus că vom avea o discuție (Vlad Voiculescu-n.r.). Această discuție nu a avut loc”, a spus Nicușor Dan la Digi 24.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2228 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Din toata nebuneala... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:28)

    Gigi Kent [utilizator]

    Din toata nebuneala asta sper un singur lucru. Vladutz sa ramana consilier general, un rol care oricum ii depaseste cu mult abilitatile si cunostintele. Doamne fereste de viceprimare sau chiar mai rau, iar ministru al sanatatii.
  • -2 (4 voturi)    
    Idiotenie maxima (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:33)

    adi_69 [utilizator]

    In toate comunele din jurul Bucurestilor bubuie COVID-ul si tu faci o panarama de carantina. Poate veni oricine din Ilfov in Bucuresti cu o simpla declaratie. Pai, ce dracu' te astepti sa se intample?
    Sa le zica cineva si astora ca au trecut alegerile. Si daca vor fi anticipate la vara, asta e, ghinion! Sau Simion...
    • -1 (3 voturi)    
      Incompetenta (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:00)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Guvernantilor , la toate nivelurile , de la Iohannis inclusiv in jos , va conduce la blocarea sistemului de sanatate si la cresterea numarului celor decedati .
      Dupa aceea va iesi Iohannis pe post si ne va spune ca vinovat este PEE SEE DEE !
      • +2 (4 voturi)    
        Pai (Miercuri, 9 decembrie 2020, 13:47)

        Landser [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

        Pai si nu PSD e vinovat?
        Cine a fost la putere 30 de ani?
        Pesedeu' tau o sa fie vinovat inca 30 de ani de acum incolo si asta cu conditia sa nu mai ajunga vreodata la putere! Daca ajunge la putere raul facut de acest partid va fi la scara istorica!
        • 0 (0 voturi)    
          Poate (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:35)

          Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Landser

          Ca da , dar sa stai fara sa faci nimic , sa astepti sa cresca numarul celor infectati , al celor care au nevoie de ATI si nu sunt locuri si sa cresca numarul celor decedati, inseamna INCOMPETENTA celor de la guvernare .
    • +1 (1 vot)    
      Ce declarație?! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:07)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Nici măcar nu-ți trebuie declarație. Nici măcar poliție nu e! Uită-te pe waze, și o să vezi câte mașini de poliție sunt în localitățile din jurul Bucureștiului care să te verifice! Îți spun eu: 0 - sunt zero mașini de poliție. Mai găsești câte una pierdută pe ici pe colo. Carantina pentru Ilfov e o mare glumă! E doar cu numele.

      Astăzi 1900+ cazuri în București. Până la Crăciun, vor mai crește, și să vezi explozie la o săptămână după Crăciun din cauza vizitelor la prieteni, aglomerației din magazine și piețe, etc. etc.
  • -3 (3 voturi)    
    Iresponsabilul psihopat Vlad Voiculescu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 13:07)

    PrivireCritica [utilizator]

    Nu il vrem viceprimar pe acest psihopat iresponsabil care uraste profund bucurestenii si care prin declaratiile sale este un sabotor al economiei nationale!
    • +2 (2 voturi)    
      Propunere (Miercuri, 9 decembrie 2020, 13:50)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      De ce nu o propuneti pe firea? Sau pe țăranuşu' care a fost pana acu' viceprimar!
  • +1 (1 vot)    
    Poate ne spune si care-i indicatoru' (Miercuri, 9 decembrie 2020, 13:10)

    t4v1 [utilizator]

    Ce valoare are si la ce valori au intrat in carantina alte localitati.