VIDEO

Nicolae Ciucă, primele declarații în calitate de premier interimar: Prioritățile Guvernului interimar, gestionarea pandemiei, aplicarea strategiei de vaccinare, pregătirea bugetului pe 2021

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2020, 11:35 Actualitate | Esenţial


Nicolae Ciuca, ministrul Apararii, fost sef al Statului Major
Foto: MApN
Premierul interimar Nicolae Ciucă a spus marţi, în prima sa apariţie publică după numirea în funcţie, că gestionarea pandemiei, aplicarea strategiei de vaccinare, finalizarea anului financiar 2020 şi pregătirea bugetului pentru anul viitor sunt priorităţile Guvernului în perioada următoare. Declarația lui Ciucă a durat 1 minut și 33 de secunde.



Declarațiile lui Nicolae Ciucă:
  • Urmare a deciziei președintelui României, începând de ieri am preluat conducerea interimară a Guvernului până la formarea noului executiv
  • În perioada următoare vom continua să focalizăm atenția Guvernului pe prioritățile legate de gestionarea pandemiei de COVID-19, punerea în aplicare a strategiei de vaccinare
  • Vom continua măsurile economice în vederea sprijinirii celor afectați de criză
  • Ne vom focaliza atenția pe ceea ce înseamnă finalizarea anului financiar 2020 și pregătirea anului financiar 2021
  • Voi continua să asigur atribuțiile de ministru al Apărării
...................

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat luni seara pe ministrul Apărării, Nicolae Ciucă, premier interimar, după ce Ludovic Orban a demisionat.

Premierul Ludovic Orban a anunţat luni că îşi depune mandatul de prim-ministru, la un an și o lună de la învestirea în funcție, spunând că pleacă cu conștiința datoriei împlinite. Orban a afirmat că va coordona negocierile care trebuie să ducă la un guvern de centru-dreapta și şi-a exprimat convingerea că PNL va avea capacitatea de a da viitorul premier şi de a constitui coloana vertebrală a viitorului guvern.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4697 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    succes (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:18)

    sentenced [utilizator]

    Cred ca ar trebui sa ramana premier in continuare, in cazul in care Bolojan refuza.
  • 0 (10 voturi)    
    si presedintele (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:19)

    mos ion roata [utilizator]

    are impresia ca militarizarea e o solutie.Total gresit.Militarii nu sunt deloc asemanatori descrierii din propaganda care li se face.Sunt oameni ca toti oamenii,fara a avea alte calitati.Pentru functia de prim ministru trebuia sa fie numit un politician sau un tehnocrat exclus militar.
    • 0 (4 voturi)    
      Unora le este extrem de dificil să accepte... (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:21)

      Tutea [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      ... rigurozitatea unui militar de carieră. Din nefericire, dacă vreți o țară ca afară, pentru o perioadă ar trebui să acceptăm că, în România, lucrurile "nemțești" le pot face doar militarii, cu fermitate și disciplină în sânge. Politicienii ne-au adus în situația ingrată în care se află astăzi țara. Toți! Pe rând sau împreună, nici nu mai contează. Dacă militarii sunt "oameni ca toți oamenii, fără alte calități", cum se face că aceștia sunt singurii cetățeni români care își pun viața gaj pentru apărarea integrității teritoriale a României precum și vieții cetățenilor acesteia, inclusiv a Dvs.?
      • +1 (3 voturi)    
        ce-ti mai place cureaua la fund... (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:37)

        faracatuse [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

        Ce-ti mai place dictarura, tonul aspru, rastit… Succes zic.
  • +2 (8 voturi)    
    Am inteles, sa traiti! (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:33)

    adi_69 [utilizator]

    Un Gabriel Oprea cu ceva mai mult staif (dar nu prea mult)! Chestia de arma, nu e totusi izmenar de intendenta. Totusi, un smenar pana la urma. Vreti un civil la ministerul Apararii. In regula, imi dau demisia inainte de depunerea juramantului!
  • +1 (7 voturi)    
    Dl. Ciuca e un tip ordonat. (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:34)

    Dilematic [utilizator]

    Vorbeste scurt si concis.
    Ar fi bun de premier desemnat pentru noul guvern, daca intruneste acordul partidelor participante la coalitie
  • +4 (6 voturi)    
    ha ha (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:38)

    Gabr [utilizator]

    declaratie de 1 minut si 38 secunde :))) hai ca e bine
  • 0 (4 voturi)    
    Pensionat la 52 de ani (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:09)

    Tzepe [utilizator]

    Liberalii au promis ca taie pensiile speciale.
    Si numesc PM (interimar) un ofiter care cumuleaza pensia speciala cu salariul.
    Si care a declarat ca, atata timp cat va fi ministru, nimeni nu se va atinge de pensiile militarilor.
    • 0 (2 voturi)    
      daca presedintele ar avea sange pe instalatie (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:24)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      Ar propune un referendum in legatura cu pensiile speciale.Astfel ar cunoaste vointa poporului de a nu mai plati cu bani grei apevisti din timpul lui ceasca (slugile lui prin juramant) si in general pe toti cei care detineau arme in 1989 (o parte din ei le-au si folosit ucigand oameni nevinovati)-militieni-securisti-procurori -activul pcr-etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce știi despre pensii speciale? (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:17)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

        Te lași prostit de sloganul cu pensii speciale.Îți garantez că nu scrie pe nici-o decizie de pensionare a celor care primesc pensii nesimțite,//pensie specială//.Dacă ar fi să fac mișto de tine,mâine aș spune că am rezolvat problema.Nu mai sunt pensii speciale.În fapt sunt niște pensii mult mai mari decât ar permite legea obținute prin artificii legale și Parlamentul a închis ochii ,nu a corectat legea,pentru a putea șantaja pe cei care au astfel de pensii.Au ajuns unii,din oamenii legii,oamenii fărădelegii !.Te rog să te documentezi și să vii cu propuneri clare și la obiect,altfel faci propagandă gratis unor infractori și le facilitezi intrarea în Parlament.Asta sunt AUR,indivizi cu probleme penale multe,ajunși în Parlament,vor vota alături de alții întărirea imunității.Că au interes.
        • 0 (0 voturi)    
          despre ce (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:56)

          mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          era vorba?