VIDEO Peste 50.000 de oameni au protestat în Chișinău pentru a cere alegeri anticipate / Maia Sandu: Acest guvern îngrijește hoții, nu oamenii onești

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2020, 14:00 Actualitate | Esenţial


Protest in Republica Moldova
Foto: Mihai Karaush / Sputnik / Profimedia
Zeci de mii de moldoveni au protestat duminică în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău pentru a cere demisia guvernului. Organizatorii estimează numărul participanților, care au scandat „Jos hoții” „Vrem anticipate”, la peste 50.000 de oameni, potrivit jurnal.md.

„Acest protest a fost ultimul avertisment. Dacă Parlamentul nu-și dă demisia, dacă guvernul nu anulează legile pe care le-a luat la ședința de joi, data viitoare vor asurzi”, a declarat deputatul PAS Igor Grosu.

În piață a venit și președintele ales al Republicii Moldova, Maia Sandu.

„Unica soluție pentru oprirea acestui acest atac împotriva cetățenilor sunt alegerile anticipate. Cea mai scurtă cale spre anticipate este demisia guvernului. Vreau să-l întreb pe domnul Chicu dacă vrea să conducă guvernul expiratului Dodon. Acest guvern îngrijește hoții, nu de oamenii onești”, a declarat Maia Sandu.

„Conștientizăm cât este de gravă situația în condiții de pandemie, dar Igor Dodon ne-a scos astazi în piață. În loc să plece din funcție, el încearcă să uzurpeze puterea. Ceea ce face Dodon este atentat asupra viitorului Republicii Moldova. Prin intermediul Guvernului lui docil propune niște porcării” a declarat vice președintele Platforma DA, Alexandr Slusari, prezent și el la protest.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7934 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Bravo! Luptati sa scapati de Rusia! (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:38)

    UnOarecare [utilizator]

    Si de cozile ei de topor!
    • +6 (6 voturi)    
      Stimate domn, (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:08)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      EI poate scapa,dar NOI cand vom scapa oare ????Cred ca 30 de ani cu niste loaze de ultima speta la putere ar cam fi deajuns..............Sanatate va doresc!
      • +3 (3 voturi)    
        Stimata doamna cand vom iesi peste 80% la vot (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:11)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

        Acel moment va arata ca destui cetateni sunt atat de cultivati mental incat inteleg realitatea.
      • +2 (2 voturi)    
        PS: Numai bine si dvs! (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:12)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

        Si sarbatori fericite!
  • +18 (18 voturi)    
    Bravo frati moldoveni (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:53)

    Zimbru [utilizator]

    Un exemplu de urmat, nu lasa dictatura sa se instaureze in Republica Moldova. Este o dovada de civism.
    • -7 (7 voturi)    
      Dar (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:24)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      In Romania ce doresc " unii " sa se instaureze ?
      O fi bine ?
    • 0 (4 voturi)    
      Câtă naivitate! (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:40)

      spirache [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      Credeți că un protest organizat va schimba ceva? Spațiul lor mediatic și cultural este inundat de Rusia. Ilan Shor, Dodon, Irina Vlah, Bogdan Tirdea, Vlad Batrincea adoptă legi de rusificare. Krasnoselsky își râde înfundat. Dacă mâine ar fi parlamentare, majoritatea populației tot pe socialiști, tot pe oamenii ruso-iudeului Shor, tot pe oameni lui Usatii ii va vota, nu pe PAS, nu pe PUN al istoricului Octavian Ticu. Mă mir, dar mai mult mă apucă groaza când văd câtă necunoaștere a realităților din Basarabia este afișată de cititorii HotNews, care evident sunt ceva mai citiți, decât restul populației, de aici imi vine groaza. Nu e doar vina noastra: cand eram mic, mama mergea la piața la o,, rusoaica"
  • +10 (10 voturi)    
    ok (Duminică, 6 decembrie 2020, 15:46)

    nikita11 [utilizator]

    asta e calea. manifestati pana va asculta. si taxati-i la vot pe tradatori, nu va fie rusine.
    • +2 (2 voturi)    
      Stimate domn, (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:30)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      macar EI de i-ar taxa la vot,fiindca la NOI vedeti ce se intampla chiar in ziua de astazi........Bag seama ca la NOI deviza comunista este mai de actualitate ca niciodata:,,Ziua trece,leafa merge,noi cu drag(ne facem ca) muncim!´´In rest:Dumnezeu cu mila!.......Sper ca basarabenii sa fi invatat ceva din nepasarea alor nostrii.......Sanatate,sarbatori fericite si o noapte linistita va doresc!
  • -4 (4 voturi)    
    Mai cunoastem (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:26)

    Ibit [utilizator]

    Un presedinte care a iesit in strada impotriva guvernului , numit de el !
    Cand o fi fost serios ?