Mihai Șora: Răcit cobză sau cu un picior scrântit, pe bicicletă ori patine cu rotile, dacă ai 18 ani sau 100+, mergi la vot

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2020, 10:58 Actualitate | Esenţial


Mihai Sora a votat
Foto: Facebook
Filosoful Mihai Șora, în vârstă de 104 ani, îi îndeamnă pe români să iasă la vot la alegerile parlamentare 2020: "Răcit-cobză sau cu un picior scrântit (#metoo), pe bicicletă ori patine cu rotile, în zori de zi ori la amiază, dacă ai 18 ani sau 100+, mergi la vot".

Mihai Șora a scris, pe Facebook, că a votat cu încredere și speranță, cu gândul la țară și la viitorul oamenilor ei.
  • "Constat că, de data aceasta, rotocolul cu <<VOTAT>> stă cocoțat cu susul în jos, făcând notă discordantă printre toate celelalte. Ceea ce nu poate fi decât un semn bun, dacă ne gândim cum au mers lucrurile în țara noastră până astăzi.
  • Răcit-cobză sau cu un picior scrântit (#metoo), pe bicicletă ori patine cu rotile, în zori de zi ori la amiază, dacă ai 18 ani sau 100+, mergi la vot, om bun. Fă-ți această bucurie-datorie acum, ca să nu ai a ieși pe străzi, în toiul iernii, să protestezi împotriva nelegiuirilor unor politicieni pe care nu i-ai ales tu.
  • Să fie într-un ceas bun. Sărbătoare binecuvântată tuturor", este îndemnul transmis de Șora.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2978 vizualizari

  • -9 (33 voturi)    
    ba, astia raciti....stati acasa (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:00)

    Je__ [utilizator]

    nu mai dati covid si altora....salvati vieti...ce mama masii....am stat degeaba sub canapele aproape un an?
    • -2 (8 voturi)    
      Bine zis (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:51)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Ai stat degeaba. :-)
  • +14 (26 voturi)    
    Cine n-are batrani ... (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:10)

    Eu the first [utilizator]

    ... sa si-i cumpere, zice o vorba veche romaneasca.
    • -2 (10 voturi)    
      Mihai Sora este o exceptie. (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:23)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      Majoritatea batranilor de la noi imbatranesc in saracie si frustrare, devenind o masa de manevra usor de manipulat.

      Referitor la tineri, felul in care voteaza, mai degraba nu voteaza, denota lipsa de educatie civica, pe scurt, inca n-am invatat democratia nici dupa 20 de ani ai lui Brucan, nici dupa 30.

      Daca "iti pasa, dar nu ai cu cine vota", si nu mergi la vot, e totuna cu "nu iti pasa". Daca ti se pare ca Orbam, Barna sunt totuna cu Dragnea si Dancila, deci nu votezi pentru ca nu ai gasit acea persoana conform standardelor tale inalte, gandeste-te daca acea persoana ar fi reprezentativa pentru restul populatiei, si daca ramai in acest mod de gandire nu faci decat sa validezi, prin neprezentare, tocmai acest gen de persoane care se bazeaza pe faptul ca multi nu vor vota si vor fi legitimate de niste minoritati, repet, usor de manipulat.

      Daca crezi ca votul tau oricum nu conteaza, nu intelegi cum functioneaza statistica. Te inteleg, la ce sistem de educatie avem. Cumva neintuitiv, daca tu iesi la vot, si altii ca tine vor face la fel. Daca vei sta acasa, si altii ca tine vor sta acasa. Oricat de "independenti" ne credem ca indivizi, "cadem" in diverse statistici.
    • 0 (14 voturi)    
      Mai ales (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:30)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      daca au fost bolsevici in tinerete, fie si doar un amarat de copist pentru Ana Pauker...
      • 0 (8 voturi)    
        Ceva nu ai înțeles. (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:49)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Dacă și Mihai Șora îți spune că nu-i bine cu PSD,că sunt mai răi decât cei numiți de tine-Ana Pauker și Dej,de ce nu crezi?
        • +2 (2 voturi)    
          O lectie (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:13)

          Arminius [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          civica de la cel mai exemplificator votant-liant intre marxism si neomarxism
  • +1 (7 voturi)    
    NU MERG LA VOT (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:39)

    MAGArusul [utilizator]

    Am votat prin corespondenta si plicul a ajuns. Asadar stau bine-mersi acasa.
  • +4 (12 voturi)    
    Doriti schimbare ? Iesiti la vot compatrioti ! (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:57)

    Venier [utilizator]

    Afarâ este primâvarâ, un imbold în + pentru a vota azi.
  • -1 (11 voturi)    
    nelegiuiri (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:04)

    atc [utilizator]

    Domnule 100+, va citez :"ca să nu ai a ieși pe străzi, în toiul iernii, să protestezi împotriva nelegiuirilor unor politicieni pe care nu i-ai ales tu."
    Da' impotriva nelegiuirilor celor pe care I-AM ALES, ne dati voie sa iesim? Sau alea-s alor nostri si nu se pun?
    • +2 (6 voturi)    
      Obicei de slugă. (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:53)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Întrebi dacă îți dă voie Șora să ieși?Nici Șora nici altcineva nu ar trebui să-ți dea voie.Ieși pentru-că simți nevoia să spui că nu ești mulțumit.Tu arăți că ai ieșit că ți-a spus cineva,recte PSD că ei aduc la manifestări oameni care nu știu ce caută acolo.
      • +1 (1 vot)    
        nelegiuiri (Duminică, 6 decembrie 2020, 15:59)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Chiar nu-ntelegi nimic? Acest filosof imi spune impotriva cui as avea, la o adica, drept sa protestez: doar a celor pe care NU i-am votat! Faptul ca are 100+ n-ar trebui sa-i scuze patinajul gandirii ( pe rotile sau nu)
  • +3 (9 voturi)    
    Toate bune si frumoase. (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:07)

    Marionette [utilizator]

    Tot respectul meu pentru cei ce au curaj sa mearga la vot, tot dezgustul meu pentru cei ce se duc fara frica, iar in privinta indemnului, daca sunteti "raciti cobza" NU VA DUCETI! Datorita contagiozitatii Covid19 nu prea mai exista gripa si racelii banale, deci daca sunteti "raciti cobza" de fapt aveti covid19, si stati dracului acasa, izolati de familie pana va faceti bine, sau daca nu se mai poate mergeti la spital. Nu sa imprastiati covid in sectia de votare.
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 decembrie 2020, 13:14)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      Ipocrizie (Duminică, 6 decembrie 2020, 15:45)

      Sutekh [utilizator] i-a raspuns lui

      Ipocrizie maxima..o rusine pt bunul simt...
  • 0 (2 voturi)    
    mosulica (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:52)

    Sutekh [utilizator]

    comunistule, ai uitat cand erai pe agenda partidului care a topit mii de romani?