VIDEO Morți ținuți în mizerie, pe jos sau pe mese, la morga spitalului suport COVID din Horezu

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 20:18 Actualitate | Esenţial


Morga spitalului din Horezu
Foto: Captura
Imagini revoltătoare de la morga Spitalului suport Covid din Horezu, judeţul Vâlcea. Mai multe persoane decedate sunt ținute pe jos sau pe mese, în mizerie, iar rudele intră la morgă și își ridică morții fără a fi însoțite de angajații unității medicale, scrie Mediafax. Reprezentanții spitalului spun că este o situație excepțională și că mizeria ar fi fost făcută de rude.

Morţii sunt lăsaţi pe jos, în sicrie sau pe mese. În interior este mizerie, iar aparţinătorii intră singuri în morgă, fără să fie însoţiţi de vreun angajat al spitalului. Ei se ghidează după capacele sicrielor pentru a-şi lua morţii acasă.




"Morga secolului nostru, în spitalul Horezu, spital suport COVID, fără personal. Fiecare își ia mortul pe care-l vrea. Aici trebuie să vină însoțitorul să-și ridice decedatul. (...) Nimeni nu este în această morgă. Uitați-vă ce mizerie, în ce condiții ne ridicăm decedații de la morgă", spune femeia care a filmat imaginile din morgă, unde a mers să ia trupul neînsuflețit al unei rude.

Conducerea spitalului spune că ceea ce s-a întâmplat vineri reprezintă o excepție deoarece în morgă au ajuns patru decedaţi în 24 de ore. Conducerea recunoaşte că la morgă nu este niciun angajat, iar rudele sunt îndrumate de portar şi ajutate, în mod obişnuit, să identifice cadavrele, potrivit Mediafax.

Tot portarul este cel care distribuie echipamentele de protecţie pe care rudele trebuie să le poarte când intră în morgă. În ceea ce privește mizeria din interior, aceasta ar fi formată din lucrurile decedaţilor pe care rudele nu le mai iau.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8815 vizualizari

  • -7 (21 voturi)    
    Important este (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 20:31)

    TheFreeOne [utilizator]

    Sa decurga cum trebuie votarea.
    Asa ca nu mai dati stiri din astea.
    Nu tulburati alegatorii care inca mai vor sa iasa la vot.
    Nu mai puteti sa asteptati 2 zile ???
    • +5 (5 voturi)    
      La Horezu decurge "cum trebuie" (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 23:54)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Si PSD castiga din nou. Se pare ca localnicii sunt incantati de activitatea primarului, ca i-au mai dat un mandat si anul asta.
      Este Spitalul "Orasenesc" Horezu, jud. Valcea. Cine crezi ca-l pastoreste?
  • +14 (24 voturi)    
    V-ati saturat de mizeria ultimilor 30 de ani? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 20:34)

    UnOarecare [utilizator]

    V-ati saturat de incompetenta, minciuna, aroganta, coruptia, prostia politicienilor din ultimii 30 de ani?

    Votati altceva! Votati schimbarea!
    • -6 (16 voturi)    
      Eu m-am săturat (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:04)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      de postările tale agresive și de faptul că hn îmi cenzurează mesajele când îți răspund. Ia să vedem, mesajul ăsta trece?

      Ia și tu o pauză. Stai chill. Fiecare s-a cam decis cum votează. N-are nimeni nevoie de opiniile și îndemnurile tale.
  • +14 (22 voturi)    
    USL de 30 de ani...asta avem daca ii mai votam (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 20:59)

    UnOarecare [utilizator]

    inca 4 ani in continuare.

    Oricum sa zica mersi ca erau in plastic, daca erau vii ii tineau goi pe gresie ca la Resita!
  • -4 (18 voturi)    
    Putina rabdare (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:12)

    vlad.pe [utilizator]

    Putina răbdare, Iohannis a promis ca va reforma sistemul sanitar din Romania, nu a reusit in primul mandat dar cu siguranță va reuși dupa ce PNL va prelua toata puterea
  • +15 (17 voturi)    
    In Ro (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:42)

    VOX. [utilizator]

    In Ro si vii sunt tinuti in mizerie,
    • +4 (4 voturi)    
      Nu (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:55)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      sunt tinuti, se complac...altfel ar face ceva sa scape de mizerie.
  • +16 (16 voturi)    
    Nepăsare (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:57)

    spirache [utilizator]

    Nu e vb de politica. E vorba de dezumanizare, nepăsare. Angajații spitalului au salarii uriașe, dar câștigate ușor. Or banii câștigați ușor se pierd ușor, iar nevoia de și mai mulți bani nu mai responsabilizează omul pt a-si îndeplini atribuțiile serviciului. Probabil, când s-au mărit salariile personalului medical in 2017-2018, o lună, două au fost mulțumiți și chiar au încercat să demonstreze societății că merită aceste salarii uriașe. Dar, când timpul trece, mintea se obișnuiește cu noul salariu, uriaș in raport cu puterea bugetară a României, și îl considera ca un dat de când lumea, satisfacția marginală scade tangențial spre zero, reapare luarea de mită, nepăsarea si vedem: morga Horezu, spitalul Sibiu (,,sala sindicală" , chioșcul), spitalul Reșița, profesoara de două ori doctor, ATI-sta de la Orăștie (sau de unde era). etc P.s. Când dați minus, încercați să și argumentați.E de bun simț.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:57)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      maine s-ar desfiinta sistemul medical, nu cred ca ar observa cineva. Nu cred ca ar fi mai rau.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu sunt toti asa (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:11)

        andypandy [utilizator] i-a raspuns lui unins

        Si prin acest soi de generalizari ii demotivam fix pe cei putini care au ramas acolo incercand peste puteri sa rezolve singuri ceea ce altii nici nu mai baga in seama. Deci rog cu drag, haideti sa nu generalizam asa de rau. Daca sistemul era 100% din personal medical rau-voit/nepasator/incompetent ... de mult era in colaps. Momentan mai sunt sperante.
        • 0 (0 voturi)    
          Inteleg bine (Duminică, 6 decembrie 2020, 17:52)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui andypandy

          ceea ce spui, dar daca "cei buni" s-ar comporta ca primul asistent social din România si Om adevarat pe care-l cunosc - si ma refer la d-l E. Ungureanu - si nu ar fi complicii "celor rai/nepasatori" as putea face diferenta. Dar complicitatea lor "involuntara" ma obliga sa generalizez.
    • +3 (5 voturi)    
      Este sport national (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 23:56)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      De ce ar fi angajatii spitalului mai presus de restul populatiei?.. Dupa mineriadele din '90, cine a inteles ce se intampla, a plecat.

      Ultimul stinge lumina.
      • +1 (1 vot)    
        egalitarismul e o utopie (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:05)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        am incercat-o 50 de ani si s-a dovedit catastrofala.

        E normal ca medicii, profesorii si elitele sa castige mai bine. Dar pe MERIT si cu un sistem de verificare a performantelor up-datat periodic.

        Iar asta in Romania, la ce haos si administratie fanariota exista, nu stiu cum s-ar putea intampla.

        Sa-nteleg ca ai plecat. Daca da, nu stiu ce sa zic. O fi bine, o fi rau? Sper ca macar financiar ti-e mai bine, ca de saltul de civilizatie clar e mai bine.
        Fiecare cum vede lucrurile, eu n-am putut sa-mi las parintii singuri...
    • 0 (0 voturi)    
      ma strofoc (Duminică, 6 decembrie 2020, 14:07)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      sa-ti dau contra-argumente... Da' nu le gasesc
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:36)

    tudorr [utilizator]

    Avem ce-am votat!
  • +1 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:43)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    Pai daca oamenii (Duminică, 6 decembrie 2020, 0:08)

    Costi888 [utilizator]

    Vii stau in spitale in niste conditii greu de imaginat (anumite spitale).. cum ati vrea sa stea mortii :)) hai ca asta a fost buna
  • -1 (3 voturi)    
    obsesia !? (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:04)

    codrean [utilizator]

    stiri : cat mai multa mizerie, scormonit prin toate gunoaiele, nimic de bine !? In slujba cui sunteti; leprelor? ! Chiar nu mei e nimic bine, nu mai sunt oameni harnici, cinstiti, corecti in Romania ?
    Vad ca ati inebunit cu totii !
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:49)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      in slujba Adevarului.
      • -1 (3 voturi)    
        ... un adevar subiectiv (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:15)

        andypandy [utilizator] i-a raspuns lui unins

        Nu vad decat ca se cauta stiri de "ora 5" cu morti si raniti si orice alta atrocitate care aduce "audienta". As vrea ca la fiecare stire rea sa se dea si una buna. E prea mare asteptarea?
        • 0 (2 voturi)    
          De unde știri bune? (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:57)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui andypandy

          Arată-le tu, te rugăm.
          • 0 (0 voturi)    
            Iaca se poate (Luni, 7 decembrie 2020, 22:42)

            andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

            OK, nu zilnice dar sunt -- https://www.mediafax.ro/vesti-bune
      • -1 (1 vot)    
        care adevar ? (Luni, 7 decembrie 2020, 11:57)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui unins

        Informatia trebuie sa fie Completa, Impartiala, sa arate lucrurile in Proportia pe care o reprezinta, sa nu prezinte o intamplare/neglijenta punctuala drep fenomen generalizat . Obiectiv adica.
        Despre Adevar, mai citeste Evanghelia ! Ce-a zis Pilat din Pont ?
        Fiecare prezinta "adevarul lui "; incearca sa-l exploateze cu un scop anumit !
        Te-ai prins ?
        • 0 (0 voturi)    
          Adevărul (Luni, 7 decembrie 2020, 22:13)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui codrean

          este ceea ce corespunde realității. Iar realitatea de la spitalului din Horezu, chiar daca nu este complet și impartial prezentata, tot adevăr rămâne. Ma gândesc cu groaza cum ar arata realitatea completă! Chiar dacă nu este un fenomen generalizat, tot este de condamnat. Nu contează dacă este adevarul lui, al meu, al tău, al oricui ar fi, tot adevăr rămâne, atât timp cât corespunde realitatii. Pilat din Pont întreba „ce este adevarul?” nu „ce este Adevărul?”. D`aia nici n-a primit răspuns! Te-ai prins?
    • +1 (1 vot)    
      Nu la bugetari. (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:56)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Acolo nu găsești.