ELCEN despre ultima avarie din București: Rețeaua de termoficare e în stare tehnică gravă. Pierderile s-au triplat în ultimii ani

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 14:37 Actualitate | Esenţial


ELCEN
Foto: Hotnews
​ELCEN atrage din nou atenția asupra stării tehnice grave în care se află rețeaua de termoficare, ”lipsită, în ultimii ani, de reparații majore și de investițiile absolut esențiale în modernizare, ceea ce a determinat creșterea explozivă a pierderilor”. Acestea s-au triplat în doar câțiva ani, din 2016 până în prezent, punând o presiune uriașă și asupra instalațiilor energetice ale ELCEN, spun reprezentanții companiei după o nouă avarie în Capitală.

Electrocentrale București informează că, în noaptea de vineri spre sâmbătă, s-a produs o avarie la instalațiile din cadrul CET București Sud „al cărei efect s-a propagat către o parte din echipamentele energetice determinând declanșarea acestora”.

„Echipele ELCEN s-au mobilizat imediat și au intervenit prompt pentru limitarea efectelor incidentului produs în cursul nopții. Într-un interval de câteva ore, manevrele executate au permis revenirea la 75% din parametrii de funcționare astfel că, în acest moment, instalațiile și agregatele din CET București Sud se află în curs de revenire la parametrii nominali. Pe parcursul acestei zile, se va reveni la situația normală de dinaintea apariției incidentului”, transmite compania, citată de Mediafax.

ELCEN atrage atenția asupra stării tehnice grave în care se află rețeaua de termoficare „lipsită, în ultimii ani, de reparații majore și de investițiile absolut esențiale în modernizare, ceea ce a determinat creșterea explozivă a pierderilor (așa cum am mai arătat, acestea s-au triplat în doar câțiva ani, din 2016 până în prezent), punând o presiune uriașă și asupra instalațiilor energetice ale ELCEN”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3876 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    Nicusor Dan ce spune? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 14:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mai mult spune, mai putin face.
    • +2 (6 voturi)    
      Important e ce spunem pe 6 dec, vrem tot coruptie? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:27)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sau ne msicam fundul pana la sectia de votare si le dam un sut fosilelor din ultimii 30 de ani care ne chinuie cu incompetenta si minciuna lor?
  • +12 (12 voturi)    
    tanti Firea nu a facut nimic.... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:04)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    tanti Firea nu a facut nimic....
    • +4 (4 voturi)    
      ba da (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      a triplat pierderile => eficiență 300%.
  • -1 (13 voturi)    
    Nicusor s-a dus cu carnetelul ca sa noteze (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:24)

    Susufler0 [utilizator]

    din experienta de fost primar a lui Klaus !

    PS. Sa vezi de luni ce o sa zbarnaie ELCEN-ul ! :)))
    • 0 (6 voturi)    
      să mai (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      zică pesedacii ăștia că Iohannis nu se pricepe să dea meditații, chiar și unuia care e olimpic la matematică.
    • 0 (4 voturi)    
      asa ti-au spus la partid sa spui pe net... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:34)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      asa ti-au spus la partid sa spui pe net...
      • +1 (3 voturi)    
        Domnu medic' iar mesteci aceleasi prostii ?! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:53)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Mai schimba ciorba ca s-a sleit de tot ! :))))))
  • -4 (8 voturi)    
    lobby (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:49)

    blackstar [utilizator]

    Au inceput bocitoarele din timp sa nu bata la ochi, se vor pompa milioane de euro intr-un sistem nefunctional, fara vreun randament, strict social doar ca sa-l tina artificial in viata.... un proiect mamut care fiind pe fonduri europene, se rezolva si problema absobtiei, intr-o gaura neagra putem arunca oricat de multi bani....
    • +2 (4 voturi)    
      Dacă energia care trebuie furnizată (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:40)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui blackstar