VIDEO Klaus Iohannis: Avem o șansă istorică la o guvernare stabilă, care să pună în practică acele măsuri de reformă mereu amânate

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 decembrie 2020, 18:47 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Alegerile din 6 decembrie reprezintă o „șansă istorică la o guvernare stabilă”, deoarece urmează patru ani fără alegeri, dar și despărțirea definitivă „de cei care au ținut-o în subdezvoltare și au încercat s-o deraieze de la parcursul său european și democratic”, a afirmat vineri seara președintele Klaus Iohannis, într-un apel adresat populației de a se prezenta la votul pentru viitorul Parlament.

„Urmează patru ani fără alte alegeri, avem deci o șansă istorică la o guvernare stabilă, care să pună în practică acele măsuri de reformă mereu amânate, dar esențiale pentru dezvoltare. Ca acest lucru să fie posibil, votul din 6 decembrie trebuie să conducă la constituirea unei majorități solide, capabile și dornice să lucreze în beneficiul românilor”, a spus președintele.

Șeful statului s-a angajat să conducă „personal” „efortul de coagulare a tuturor forțelor democratice și reformiste” care vor ajunge în Parlament după alegerile din 6 decembrie”.




Declarațiile președintelui Iohannis.
  • Peste numai două zile suntem așteptați la urne pentru a decide direcția în care va evolua țara noastră în următorii patru ani. Într-o democrație veritabilă, votul este cel mai puternic instrument aflat la îndemâna cetățeanului.
  • Pe 6 decembrie, folosiți cu înțelepciune această putere uriașă, pentru că miza este una de o importanță covârșitoare. Alegeți cu responsabilitate, cu gândul la prezent, dar și la modul în care va arăta România de mâine.
  • Contextul epidemiologic generat de pandemia de COVID-19 impune ca alegerile parlamentare să se desfășoare în condiții cu totul și cu totul speciale. Există reguli sanitare stricte, bine elaborate și implementate, astfel încât în ziua votului riscul de infectare să fie redus la minimum pentru toți participanții la procesul electoral, indiferent de localitatea în care votează. Dacă fiecare dintre noi va respecta normele, nu vor fi motive de îngrijorare suplimentare. Vă îndemn, așadar, să veniți în număr cât mai mare la urne și să vă faceți auzită vocea.
  • Am traversat împreună un 2020 extrem de dificil, însă, cu ajutorul vaccinurilor anti-COVID, începem să întrezărim sfârșitul acestei teribile pandemii. În perioada următoare, trebuie să fim pregătiți să demarăm un temeinic proces de reclădire a statului.
  • Mandatul pe care voi, dragi români, mi l-ați dat, este de a construi România Normală și sunt decis să îl duc la îndeplinire. Dar România Normală poate deveni realitate doar dacă valorificăm votul din 6 decembrie. Urmează patru ani fără alte alegeri, avem deci o șansă istorică la o guvernare stabilă, care să pună în practică acele măsuri de reformă mereu amânate, dar esențiale pentru dezvoltare. Ca acest lucru să fie posibil, votul din 6 decembrie trebuie să conducă la constituirea unei majorități solide, capabile și dornice să lucreze în beneficiul românilor.
  • Voi conduce personal acest efort de coagulare a tuturor forțelor democratice și reformiste, care se angajează la progresul României. Totodată, 6 decembrie este ziua în care România poate în sfârșit să se despartă definitiv de cei care au ținut-o în subdezvoltare și au încercat s-o deraieze de la parcursul său european și democratic. Pentru a intra într-o nouă etapă, de prosperitate și dezvoltare, România are nevoie de implicarea fiecăruia dintre noi. Dragi români, pe 6 decembrie vă aștept pe toți la vot!








































Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3006 vizualizari

  • -2 (26 voturi)    
    stim (Vineri, 4 decembrie 2020, 19:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    va fi bine daca te ascultam, asa cum a fost si pana acum.
  • +4 (16 voturi)    
    Sansa istorica a Romaniei (Vineri, 4 decembrie 2020, 19:27)

    Incomod3 [utilizator]

    ar fi daca i-ar pune cineva un diagnostic corect individului asta si ar lua masurile corespunzatoare....
  • +6 (12 voturi)    
    eu votez dar nu PNL si nici PSD (Vineri, 4 decembrie 2020, 19:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    mai e stabila șefu sau nu?
  • -1 (13 voturi)    
    sefu: doua lucruri va rog... (Vineri, 4 decembrie 2020, 19:52)

    ..13 [utilizator]

    1. Oameni competenti in sistemul public - cat mai putini politicieni si lipitorici de afise daca se poate sefu...

    2. Fara coruptie - jar sa manance cei care fura, mint si lovesc in cei care muncesc si lucreaza cinstit - Musai, fara rugaminti aici.

    Hai ca se poate!

    Si hai la vot in numar cat mai mare!
  • +4 (14 voturi)    
    Avem o sansa istorica (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:28)

    mihaipricop [utilizator]

    sa scoatem holera galbena de la guvernare.
    • +1 (9 voturi)    
      mi ai (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:53)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      luat o inainte.daca psd e ciuma rosie pnl e holera galbena. am votat johanis sa nu iasa psd dar omu dezamageste infiorator.hai sa l trimitem pe sica la culcare ca s a imbatat cu vin rosu.ma duc la vot chiar daca nu aveam de gand
    • -1 (9 voturi)    
      Declaratia lui iohannis (Vineri, 4 decembrie 2020, 21:11)

      Theros [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      acest impostor nici nu stie pe lume traieste!! din toate aparitiile lui janice., lipsite de continut si inteligenta la tv se detaseaza doua propozitii spuse in interval de cateva minunte . merita sa le reamintim romanilor care prin natura este un popor inteligent , care iarta , dar nu uita!!!. prima declaratie facuta pe un ton plin de rautate suna astfel:"romani stati acasa altfel dupa sarbatori vom avea inmormantari!!!. imediat dupa acesta declaratie sumbra si neconforma cu realitatea , plavanul declara : romani iesiti cat mai multi la vot , este un drept al vostru!! eu nu am mai intalnit asemenea lipsa de logica si prostie decand maama m-a nascut!!!cum poti aavea incredere intr-o asemenea caricatura!!! istoria ne învață că popoarele nu au învățat nimic din istorie. analfabetul viitorului nu va fi cel ce nu știe să scrie sau să citească ,ci cel ce nu înțelege și este ușor manipulabil, un ”sălbatic” al rațiunii.
      ai reusit sa-i păcălesti pe romani în 2014 și 2019. dacă spuneai, de la început, să fiu ”precaut” sau ”prost”, sigur în 2019 nu mai eram naiv, si nu te mai salva nici serviciile secrete din intreaga lume !! asa cum acuma nu mai poate nimeni salva pnl-pdl care trebuie sa intre in istorie!!!
      • 0 (0 voturi)    
        !!! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:35)

        relu59 [utilizator] i-a raspuns lui Theros

        In sfarsit un comentariu de bun simt !. Felicitarii !!!
        Link: https://www.youtube.com/watch?v=kDCp-ZhRZYs&t=3s
  • +2 (8 voturi)    
    z (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:37)

    exis [utilizator]

    2024....10 ani de presedintie, 5 ani de guvernare liberala, 4 de majoritate parlamentara....domnul Iohannis...declaratie de presa: am face multe dar nu ne lasa Psd. (nota redactiei: Psd s-a desfiintat, in 2021, in urma esecului de la alegerile parlamentare)
    • 0 (0 voturi)    
      Declaratia lui iohannis (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:29)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui exis

      Guvernarea liberala se va termina, inainte de a incepe' chiar presedintele e prea optimist pentru 2024 si noaptea viseaza alianta cu PSD-ul scandand neincetat peeeseeedeee...peeeseeedeee...
  • +3 (11 voturi)    
    serios (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:55)

    ValentinV [utilizator]

    S-au terminat sansele istorice. Singura sansa istorica ar fi sa va luati de mana cu PSD si sa plecati. Ne-am convins si cu voi.