Reacție dură a Patriarhiei după ce CE a propus desfășurarea online a slujbelor: Nimeni onest sau ancorat în realitatea socială profundă nu poate dori sau impune acest lucru

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:34 Actualitate | Esenţial


Vasile Banescu
Foto: basilica.ro
"Comisia Europeană nu decide și nu poate impune nimic în sfera esențială a religiosului, doar poate emite recomandări, care însă nu pot duce discreționar la anularea sau transferarea în online a slujbelor de Crăciun și nimeni onest sau ancorat în realitatea socială profundă nu poate dori sau impune acest lucru". Este reacția Patriarhiei Române, după ce Comisia Europeană a propus desfășurarea liturghiilor online și televizate pentru a evita aglomerări și adunări, în contextul pandemiei de COVID-19.

"Nu adunărilor pentru liturghiile de Crăciun", este invitația cuprinsă în proiectul Comisiei Europene, care va fi publicat miercuri, cu privire la măsurile anti-Covid pentru sărbători, scrie Corriere Della Sera, preluată de Rador. În mod special, UE solicită "să se ia în considerare evitarea ceremoniilor religioase cu adunări mari, înlocuirea acestora cu inițiative online, la televizor sau la radio", după cum au informat surse de la Bruxelles.

Patriarhia Română a reacționat prin purtătorul de cuvânt Vasile Bănescu, el afirmând că "aceste recomandări în sine nu pot conduce discreționar la anularea sau transferarea în online a slujbelor de Crăciun și nimeni onest sau ancorat în realitatea socială profundă nu poate dori sau impune acest lucru".

Punctul de vedere al purtătorului de cuvânt al Patriarhiei Române:
  • "Comisia Europeană nu decide și nu poate impune nimic în sfera esențială a religiosului, doar poate emite recomandări(!) legate de încurajarea și intensificarea protejării de noul coronavirus în viața socială din perioada sărbatorilor. Aceste recomandări(!) în sine nu pot conduce discreționar la anularea sau transferarea în online a slujbelor de Crăciun și nimeni onest sau ancorat în realitatea socială profundă nu poate dori sau impune acest lucru.
  • Bisericile însele (formate din majoritatea persoanelor care compun societatea românească și nu numai) sunt perfect conștiente de situația actuală extrem de dificilă și implicate caritabil major în sprijinirea autorităților, alături de care au fost și vor rămâne constant în combaterea pandemiei. Experiența lor socială și discernământul conferit de credința împrietenită cu rațiunea, nu în divorț cu ea, fac din biserici spații comunitare în care slujbele religioase se pot desfășura în condiții de reală siguranță.
  • Biserica, cultele religioase, pledează permanent pentru respectarea regulilor sanitare în legătură cu care suntem mereu asigurați că, respectate fiind, sunt și eficiente. Cei care cu ostentație nu le respectă, ignorându-l astfel pe aproapele lor și sfidând eforturile uriașe ale personalului medical, se compromit moral pe cont propriu și pot fi avertizați/ sanctionați legal. Responsabilitatea publică și perceperea sănătății celuilalt ca o problemă personală de natură spirituală sunt lucruri care, mai ales în actualul context, onorează în modul cel mai înalt. Ele trebuie asumate în mod practic de oricine are conștiința statutului său de creștin".
CITEȘTE ȘI: UE propune desfășurarea liturghiilor online și televizate pentru a evita aglomerări și adunări, în contextul pandemiei de COVID-19






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4597 vizualizari

  • +38 (48 voturi)    
    Sunteti niste dinozauri (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:40)

    lerim70 [utilizator]

    Chiar nici in ultimul ceas nu intelegeti cat rau faceti? Papa anuleaza pelerinajul din centrul Romei iar voi va agatati cu ghearele de tot ce este putred.
    • +3 (5 voturi)    
      are dreptate biserica (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:53)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui lerim70

      CE nu e ancorata in realitatea romieasca. Pai noi ne facem nevoile in curte. suntem undeva in anul 1800 si da avem nevoie de biserica. face 2 face. baba nu are cont online sa dea bani bisericii, ce nu intelegeti? :)))
      Biserica orotdoxa si biserica din Iran sunt infratine, sunt stat in stat :)))))))
      Sa crezi ca exista extraterestii e treaba ta sa crezi ca exista dumnezeu e treaba ta dar crede naibi acasa, in vreme de pandemie!!! dute si pupa oasele la anu cand trece...
      40% analfabeti functionali, cu asta ma semnez de fiecare data cand vad biserica ortodoxa romana pe udneva.
  • +33 (39 voturi)    
    Banii cum ii mai luam (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:41)

    simonn [utilizator]

    Poi cum naiba mai ia biserica banutii aia putini de la babuta care pune pomelnice sau cumpara lumanari?

    Plata cu cardu online ... imposibil ca babuta nu are si taxele de transfer la sume mici fac profitul inexistent.

    Deci nici vorba de online, e munca in folosu comunitatii gratis si asa ceva nu se face la BOR.
    • +1 (1 vot)    
      Asta este adevarul. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:59)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui simonn

      Cum se imbogtesc popii de au limuzine daca nu mai vand lumanari sfintite.Iar privitor la nerespectarea interdictilor de a se plimba iresponsabili prin tara in plina pandemie aceasta arata ca biserica nu are nici cel mai mic bun simt sau responsabilitate , vrea sa ne trimita la Dumnezeu mai repede?
      Asta arata ca biserica se crede stat in stat pe bani nostri.
  • +33 (43 voturi)    
    O sa patiti exact ca la Sf. Andrei. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:41)

    Cataleya [utilizator]

    O sa cantati singuri prin biserici goale pt ca lumea e constienta de pericol si s-a cam scarbit de voi si ifosele voastre.
    In afara de cateva babute speriate si de o droaie de PSD-isti otraviti n-o sa aveti pe nimeni la slujbe!

    Veti, din nou, mai multi popi decat enoriasi!
  • +22 (30 voturi)    
    Mda (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:42)

    TheFaime [utilizator]

    Hotnews, raman la parerea ca acordati mult prea multa atentie BOR, total nejustificat.
  • +12 (24 voturi)    
    pfoa (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:43)

    costinescu [utilizator]

    daniele, esti fraier, iti vand un pont: BITCOIN!
  • +24 (32 voturi)    
    De ce nu protestează la scutirea de impozite!? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:44)

    Tayen [utilizator]

    La faptul că primesc bani de la buget!? LA ĂSTEA TREBUIE SĂ PROTESTEZE!!!
  • -28 (36 voturi)    
    Faucii - the God (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:49)

    idealogul [utilizator]

    Faucii acest sf. Mare Apostol al sectei Martorii lui Covid tocmai a declarat ca a gresit cand a inchis scolile si ca ar trebui redeschise.
    Noi suntem insa mai catolici decat papa asa ca inchidem totul, totul , totul incapand cu creierul.
    Sa vina statul sa ne salveze si sa ne faca vaccin la toti gratuit si obligatoriu.
    Eu propun ca sa se faca slujbele online si mancarea (painea, apa, etc.) sa le luati tot online de pe youtube.
    • +14 (24 voturi)    
      Ha, ha, ha am agatat un fundamentalist. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:21)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      In mod ironic când lumea vrea sa descrie un creștin de tipul jihadistlor musulmani il descrie ca ultraortodox. La noi nu merge ca nu poți sa fii ortodox ultraortodox. Deia le zicem fundamentaliști. BOR este ea înseși fundamentalista si vede orice imixtiune , chiar legala, ca un atac sângeros împotriva libertăților religioase. Pe termen lung insa lumea s-a plictisit sa fie folosita drept carne de tun sau ca masa de manevra in jocurile politice. A se vedea referendumul pentru familia tradițională unde BOR-uletul de-abia a reușit sa aducă la vot oameni care cică ar fi semnat cererea de referendum. La fel pelerinajul la Sf Andrei dupa acțiuni in instanta si declarații sforăitoare a eșuat la fel ca referendumul, practic fiind mai multi popari in mertzane decât enoriași. Incet , incet BOR cu fundamentalismul ei se deconectează tot mai mult de credincioși si se identifica cu un partid comunist, căruia i-a fost slujitor credincios in anii de trista amintire.
      • +1 (1 vot)    
        Asa se autu distruge biserica . (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:16)

        dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Daca nu se adapteaza conditilor de acum si se comporta ca in evul mediu vor fi la slujbe numai popi cu salarii de la noi, fara enoriasi. Cat mai pot sa prosteasca lumea ca daca ating niste oase vor fi vindecati sau au intelegere in casa . Biserica iti poate ridica moralul daca il ai dar nu te poate vindeca fizic fara medicina. Biblia scrie ca sa nu te rogi la chipuri cioplite sau la sfinti inventati. Singurii la care ne putem ruga sant Dumnezeu si Isus daca nu sant inventati si acestia ca sa traiasca bine popimea.
        Dupa ce ne-au tinut sechestrati in case luni bune pe cei in varsta, au inchis scoli le si gradinitele, multe societati au foast inchise lasand oamenii fara un venit , s-au inchis pietele care nu erau deschise. Dar biserica poate sa sfideze pe toata lumea si sa isi infecteze aproapele cu buna stiinta si nesimtire crasa. Toate intamplarile pe care le-ai enumerat arata ce suport mai are biserica majoritara care devine tot mai minoritara.
    • +6 (10 voturi)    
      mai omule... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:58)

      mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      de unde Doamne iarta-ma, ati iesit? Din ce grota intunecoasa a lipsei de cunoastere? Vai capul vostru, cat rau puteti face! Dumnezeu sa va ierte, din exprimarea dvs. reiese ca sunteti capabil de multa ura si atata venin... curat specific crestin-ortodox, nu-i asa?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu stim pe cine sa ierte . (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:21)

        dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui mamenervat

        Pe fanaticii religiosi sau pe noi care mai avem putina minte.Si noi credem in Dumnezeu dar nu ne permitem sa ne rugam la oase si chipuri cioplite cum spune biblia . Iar la sfinti inventati care poate au spus si ei vre-o vorbe duh, dar nu stim ce viata de sfinti au dus, si santi foarte multi care pana la urma il vor infrange pe creator.
  • +25 (31 voturi)    
    Bai baieti (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:53)

    fanegr1ja [utilizator]

    BOR trebuie sa inteleaga ca nu este mai presus de lege.
    Romania e stat laic, asa cum scrie in Constitutie!!!
    Daca Europa decide ca pentru sanatatea oamenilor munca preotilor sa se duca in online o sa o faceti si voi, asa cum au facut atatia oameni de la inceputul pandemiei. Voi nu sunteti mai speciali ca restul cultelor.
    Intrun fel ma bucur sa vad cum BOR merge spre propria distrugere. Oamenii din ziua de azi, mai ales cei tineri, nu mai cad in capcanele misticismului de ev mediu, iar aceasta sfidare a BOR fata de sanatatea oamenilor o sa faca si mai multi oameni sa se indeparteze de popii cu kile de aur la gat.
    • -13 (23 voturi)    
      "Baibaieti" (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:23)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      Progresitii trebuie sa inteleaga ca nimeni nu e mai presus de lege: daca slujbele vor fi online, tot asa si cumparaturile din mall-uri, market-uri si supermarket-uri sa se faca online, la fel pietele agroalimentare. Iar jandarmii sa intre pe partiile de schi, in cluburi, in statiile de metrou si in mijloacele de transport in comun dupa cei care sfideaza legea
      • +6 (12 voturi)    
        geniule (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:29)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        mall , marketul si toti aia rai dupa tine aduc bani la buget ca sa aiba bor de unde suge ca bani la buget nu stiu sa prea aduca !
        • -6 (8 voturi)    
          geniule (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:39)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          eu vorbesc de dublul standard in aplicarea legii. Sigur, BOR "suge" de la bugetul tarii la care contribuie cei 87% ortodocsi dintre romani; dar pensiile speciale ale comunistilor si securistilor atei(ai noului si)vechiului regim ar trebui sa fie suportate de progresistii si ateii de azi 0,21%(cf, INStatistica).
          • +5 (9 voturi)    
            sunteti rupti in cur dar cu nasul pe sus (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:49)

            fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Vezi realitatea ce te inconjoare? E produsul a 30 de ani de BOR si politicieni.
            BOR a acaparat staul Roman jucand hora in campaniile electorale cu cei ce v-au furat 30 de ani.
            Sa te declari la recensamant ca esti crestin ortodox nu inseamna ca sustii jaful banului public bai desteptule.
          • +1 (1 vot)    
            Dublu standard? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:21)

            dasim [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Ca sa traiesc trebuie sa mananc, deci cumparaturile sunt vitale. Nimeni n-a murit ca n-a mers la biserica la pupat de moaste.
          • +1 (1 vot)    
            Mai usor cu procentel ca i-ti sta in gat realitate (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:24)

            dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Daca mai au in jur de 40 la% santeti mari .
            Au aparut atatea secte si religii care au stiut sa i-si cumpere enoriasi.
      • +8 (12 voturi)    
        echivalenta falsa (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:55)

        Corle [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Nu puteti compara lucruri fara de care moare omul de foame cu nevoia unor copii de a vorbi cu omul invizibil. Religia e pe ultimul loc pentru societate, niste scursuri pe care restul tre sa le tragem, ca sunt prea needucati sa miste altceva decat plugul pe ogor. De acord cu cluburile si ski, in rest faceti o comparatie la fel de inteligenta precum Dvs.
      • +7 (7 voturi)    
        Republica Ortodoxa Romania (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:32)

        fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Asta e realitatea. La 30 de ani de la revolutie nu s-a construit un spital nou.
        Ati ridicat zeci de mii de biserici, ati acaparat invatamantul, politicienii partidelor vechi au jurat pe Biblie insa asta nu i-a impiedicat sa jefuiasca Romania.
        Si totusi e curios cum, cand da COVIDU in popi dau fuga la spital cu elicopterul.
        Cu ce va ajuta toate bisericile alea cand muriti pe capete in spitale vechi si fara personal medical?

        Biologia are o singura ora pe saptamana in timp ce misticismul ortodox se bucura ca a mai bagat pe statul de plata a statului roman inca 40 de mii de popi soiosi ce fac religie in scolile alea de la 1800 pe care le are Romania.

        Va scufundati in evul mediu si nici nu va pasa, de aia va pleaca milioane de oameni din tara de 30 de ani incoace.
        • +1 (1 vot)    
          excelent (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:26)

          dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

          Bine facuta analiza nota 10
      • +1 (1 vot)    
        Lege (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:12)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Strict vorbind legat de lege, deocamdata aceasta nu interzice cumparaturile, ci manifestarile cu participarea mai multor persoane (fie religioase, sportive, artistice).

        Da, masurile pot fi (si ar trebui!) imbunatatite, insa acest lucru nu justifica nerespectarea lor. Ai dreptate, ar trebui ca legea sa se aplice fara exceptie. De fapt, nici acum nu prea exista exceptie, in sensul ca legea nu se prea aplica. Totusi, cred ca mai repede esti amendat mergand cu tramvaiul fara masca, decat la liturghie in spatiu inchis. Am vazut cum au fost amendat cei 100 de participanti ilegal la liturghia de la pestera Sf. Andrei (numar avansat chiar de prefectul judetului Constanta), ca sa nu mai spun de principalul instigator la nerespectarea legii.
  • +13 (17 voturi)    
    Lumineza-ne Banesule, de ce ai 75% din salar..... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:05)

    Plagarus [utilizator]

    ....de la bugetul de stat ????
    Inaine de pandemie erati toti asistati din banul public ?
    • -5 (9 voturi)    
      Lumineaza-ne @plagarus (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:58)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Pensiile speciale ale ateilor comunisti, securisti si militieni ai vechiului regim sunt platite de cei 0,21% atei si progresiti declarati (cf. INStatistica) in Romania? Bugetul de stat este constituit din taxele si impozitele celor 99,79% declarati ca apartinand unuia din cele 18 culte recunoscute(87%-ortodocsi). Din banii acestei majoritati se ridica stadioane a caror gazon schimbat periodic costa cat catedrala neamului. Tot din banii acestia se subventioneaza ONG-uri ateiste a caror treaba e doar sa injure biserica si credinta romanilor.
      • +2 (2 voturi)    
        BOR-ul este partnener la placinte cu statul (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:52)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Numai personalul din Administraţia Patriarhală ia de la stat salarii în valoare de 557.442 de lei net lunar, cam cât 300 de profesori universitari.!!!!!

        Statul român plătește anual circa 320 milioane euro pentru salariile oamenilor Bisericii. Biserica Ortodoxă Română are un total de 43.625 de angajați remunerați din fonduri de stat, din care 15.250 sunt preoți, 10.000 sunt călugări, 1.282 sunt funcționari bisericești, 93 sunt conducătorii Bisericii (episcopi, mitropoliți, patriarh) și restul sunt angajații administrativi ai bisericilor din sate și orașe.
        Arhiepiscopiile și Mitropoliile dețin averi uriașe, de la clădiri, terenuri, mii de hectare de pădure până la trusturi de presă.
        BOR se află în topul celor mai profitabile organizații din țară, iar veniturile sale continuă să crească.
  • +14 (18 voturi)    
    Popi, Bitcoini, LUX, Romania, 2020 (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:16)

    Amad [utilizator]

    Am dat pe un grup de investitii de pe FB de un popă care căuta disperat un manual de speculații pe Bitcoin.
    Același popă, pe pagina lui Cristian Presură, urla tare contra ”ateilor progresiști” că religia este singurul lucru care mertă atenție. Probabil după BTC. :)

    Cam aștia sun popii, mașini de lux, case, păduri, cash.
    Online nu poți să dai bani, sau dacă donezi, apar în contabilitate.

    După fața ăstuia poți să-ți dai seama de ce reprezintă biserica. Alții se pregătesc să ajungă pe Marte, biserica ne pregătește să ajungem cu 2000 de ani în urmă.
  • +14 (18 voturi)    
    Scad veniturile (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:19)

    tontu [utilizator]

    Patriarhia Romana S.A. se teme ca-si pierde "clientii"si prin urmare vor scadea veniturile. Prea-bogatii s-au obisnuit cu traiul bun, iar acum....
    • -3 (5 voturi)    
      Dupa logica de clasa a 4 a (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:47)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Daca iti omori clienti ....De unde mai multi clienti ?
  • +12 (16 voturi)    
    Interesant... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:19)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    E foarte interesant modul de gandire al purtatorului de cuvant. Spune ca biserica pledaza pentru respectareal regulilor sanitare (dand exemple concrete, ca la Constanta?) si ca este alaturi de autoritati (chiar si in justitie, asa cum o face Teodosie?). Ceea ce nu uita domnia sa este sa arunce o umbra de indoiala asupra masurilor de fiecare data cand mai da un comunicat.

    Sustine ca nu trebuie sa se amestece nimeni in treburile bisericii, insa dansului i se pare normal ca biserica sa faca reguli in scoli si ca masurile luate de autoritati sa se opreasca acolo unde doreste biserica. Cu alte cuvinte, acceptam masuri, dar nu cumva sa ne afecteze pe noi.

    BOR este o institutie respectata si ortodoxia este religia majoritara in tara, insa credinciosii (inclusiv autorul comunicatului) sunt cetateni care trebuie sa respecte legea. In definitiv, nu este impiedicata defel libertatea de credinta, ceea ce e cerut in aceste timpuri este ca forma de manifestare sa fie una adecvata. Nu ma pot abtine sa compar atitudinea d-lui purtator de cuvant cu cea a omologilor de la alte confesiuni, ori chiar a papei...

    A, sa nu uitam, deocamndata Romania este membra UE, prin urmare CE ar cam avea ceva de spus si la noi in tara.
    • +7 (9 voturi)    
      Da, suntem membri UE, (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:43)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      dar Biserica Ortodoxă Română încearcă din răsputeri să ne ducă lângă Biserica Ortodoxă Rusă. Doar au aceleași inițiale, nu? Ceea ce face patriarhul Daniel de o vreme încoace foarte vizibil mi se pare TRĂDARE DE ȚARĂ.
    • +5 (7 voturi)    
      P. S. Prin ceea ce face, patriarhul (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:47)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Daniel și cei pe care îi susține (exemplu, ipochimenul de la Constanța) mânjesc cu noroi fața preoților ortodocși cumsecade care există în România...
  • +13 (19 voturi)    
    inceputul sfarsitului (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:21)

    Remarque [utilizator]

    Asa sper sa fie pentru bor, incapabila sa se reformeze. Tin captivi multimi de oameni prin autoritate, despotism invechit si minciuni.
    In spatele religiei pe care o predica se ascund indivizi lacomi de castig personal si putere.
  • +12 (18 voturi)    
    sclifositul asta de Banescu (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:23)

    Vecin [utilizator]

    mai bine iesea cu o „reactie dura” cand sulfa de la Constanta a zis ca nu e nimic daca mai mor din oamenii care vin la pelerinaj, ca oricum se duc la Dumnezeu. La asta sa ai reactie, popo, la cat de inumani sunt „ierarhii” BOR de teapa lui Teodosie, care cheama cu sange rece oamenii sa crape de dragul slujbelor lor, nu la o recomandare de bun-simt care poate salva viata multor batrani si oameni vulnerabili!
  • +16 (22 voturi)    
    BORmasina de propaganda (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:25)

    DonBosco [utilizator]

    Te pomenesti ca tocmai voi sunteti ancorati in "realitatea sociala profunda"...
  • +6 (8 voturi)    
    Eroare de interpretare (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:33)

    gmb72 [utilizator]

    Am convingerea, ca nimeni nu fost atat de imbecil incat sa solicite ad-literam mutarea slujbelor in mediul online CI DOAR PARTICIPAREA la slujbe - sa se faca online.
    Sfintele liturghii si toate serviciile religioase, se vor tine tot in Biserici, in fata Sfantului Altar. Si poate chiar si cu cativa enoriasi, caci numai voluntarii din fiecare Biserica, sunt de regula peste 10-15, cat incap intr-un lacas de cult normal in conditii de pandemie. Iar online, SE VA TRANSMITE slujba TINUTA in Biserica.
    Sa nu uitam ca Sfantul Duh ocroteste in egala masura si pe cei care se roaga SINCER catre El, indiferent de unde o fac. Iar, in conditiile actuale, prezenta masiva la slujbe ar fi echivalenta cu o sinucidere. Ori, din cate stiu, orice religie care respecta darul cel mai sfant al lui Dumnezeu - viata, condamna crunt sinuciderea....
    Si cand am folosit mai inainte cuvantul "Biserica", am avut in minte Casa Domnului, nu Biserica ca institutie politica !
    Pentru Biserica ca institutie politica, am alta solicitare:sa-si puna intrebarea fundamentala pe care vad ca nu o pune niciun om sfat al Bisericii si sunt multi, slava Domnului, dar din pacate se feresc de TV si publicitate: Daca totul se intampla cu voia Domnului, de ce Domnul a permis raspandirea acestei pandemii ?
    Daca ne gandim ca pandemia asta fara sa fie atat de mortala incat sa ne extermine, loveste exact in tot ce inseamna societatea de consum si stilul de viata axat pe entertainment-ul superficial care ne-a indepartate de tot ce este spiritual si esential cu adevarat pe lumea asta, deja oricine NU E ORB, are raspunsul in fata ochilor si totodata si solutiile pentru crizele (pseduo)economice care vor urma.
    Iar daca Biserica (politica) ar incerca sa sa militeze conform concluziei la care ar ajunge punandu-si intrebarea de mai sus si nu pentru propagarea pandemiei, ar solutiona multe din problemele lumii actuale, care pune banul si profitul inainte de orice alta valoare, si in care pandemia e de fapt o problema minora.
  • -6 (12 voturi)    
    Hehe (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:35)

    Sutekh [utilizator]

    Astia care urla pe aici pe forum sunt tot aceia care cer drepturi si legi pt minoritati dar cand vine vb de subiecte care nu sunt pe agenda lor cum ar fi dreptul la exprimare religioasa nu mai sunt atat de toleranti si intelegatori. IPOCRIZIE maxima, acesta este noul trend in "democratia " de azi..
  • +6 (10 voturi)    
    Oare ? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:35)

    Akylas [utilizator]

    Numai voi ne puteti impune molipsirea cu forta, din cauza mintilor inguste care va caracterizeaza si din cauza goanei dupa bani, infractorilor !!! Iar autoritatile care se fac ca nu vad sunt la fel de vinovate !!! Rusine si scarba, Romania 2020
  • -4 (14 voturi)    
    Este adevarat (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:44)

    Luk [utilizator]

    E adevarat ca BOR nu reuseste sa se reformeze, ca are istoria patata de colaborationismul odios cu dictatura comunista, ca multi dintre prelati au furat, mintit, sunt apucatori si desfranati. Este tot asa de adevarat ca BOR colaboreaza cu puterea (oricare ar fi ea) si ca este o institutie care face parte de facto din Sistem.
    Cu toate acestea, nu se poate impune o schimbare de ritual religios printr-un "edict" UE. Slujbele religioase se tin cum se tineau si inainte, prezenta n-a fost niciodata obligatorie pentru ca e o problema de alegere individuala. Credinta e o problema individuala, doar se practica in comun (uneori). Guvernele, majoritatile, cetatenii aflati la putere temporar nu pot schimba credintele si nu pot altera ritualul religios.
    Din nou spun: este dreptul fiecaruia de a crede sau nu, de a participa la ritual sau nu, de a-si risca propria existenta pentru ceva in care crede cu tarie ca trebuie facut. NU ESTE dreptul celorlalti, fie ei multi sau aproape toti, de a ingradi libertatea religioasa pentru cei putini sau macar pentru unul singur.
    Va reamintesc doar ca vine Craciunul si va desfid sa-l ignorati sub pretextul ateismului. Marile Adunarile din mall-uri au semnificatie religioasa, mah, cetateni. . Craciunul are o semnificatie profund religioasa, este o sarbatoare crestina chiar daca va dati cu popoul de pamant sau preferati sa-i spuneti "Mos Gerila" lui Mos Craciun.
  • +5 (9 voturi)    
    ce oameni, dictatorii din Bruxelles! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:46)

    ember [utilizator]

    nu mai poate crestinul traditional sa se ancoreze cu confratii lui intr-o orgie homosexuala cu toate restrictiile astea.
  • +3 (13 voturi)    
    ciocul mic asistatii sociali (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:57)

    Corle [utilizator]

    atat popi, cat si crestini. Nu produceti, va tinem in carca, gura mica ca va taiem macaroana si muriti de foamen rugandu-va ca niste copii la omul invizibil. Parazitilor.
    • +1 (3 voturi)    
      Mah, ateu corporatist (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:22)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Corle

      Ia indrazneste matale sa consideri Craciunul o zi obisnuita.
      Hai, uimeste-ma :)))
      Ah, am uitat sa-ti spun: in afara de alocatia copilului (pe care i-am dat-o lui in intregime), n-am primit in viata mea un leu de la stat, n-am lucrat o zi la stat pana acum si am deja 25 de ani de munca. Cand o sa poti spune la fel, o sa-mi schimb opinia si poate o sa capeti putin respect.
      Pana atunci masoara-ti vorbele.
  • +6 (12 voturi)    
    ehhh (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:02)

    transpenibilus [utilizator]

    La comanda Moscovei, BOR cu PSD si CCR fac tot ce pot ca sa SCOATA Romania din NATO si UE.

    Quod erat demonstrandum.
  • +6 (10 voturi)    
    Vine (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:25)

    sipu [utilizator]

    ANAF-ul peste voi cat de curand , in 4 ani uita” lumea si se obisnuieste cu ideia ca si biserica trebuie sa plateasca pt proprietatile care le au . Sunt curios cat o fi impozitul la ”catedrala” (zona buna, spatii generoase)
    • -5 (11 voturi)    
      Vine ANAF (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:50)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      si va obliga progresistii ateii si liber-cugetatorii sa plateasca pensiile speciale ale ateilor comunisti, securisti si militieni ai vechiului(si noului)regim. Sunt curios cat va fi impozitul pe stadioanele noi construite(si in curs de constructie) la care doar schimbatul gazonului a ajuns sa coste cat catedrala neamului..
  • +5 (7 voturi)    
    scurta memoria (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:11)

    Dizidentul [utilizator]

    sa nu se mai simta calcati pe coada, credinciosii se vor ruga si fara sa doneze bani cind merg la biserica, sa nu uitam Papa, de Paste a renuntat la slujba din piata Domului din cauza pandemiei. Se pare ca Biserica Ortodoxa este cu ani in urma (ca de obicei in ultimi2000 de ani)
  • -4 (8 voturi)    
    {n BOR, Teodosie nu e singur ! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:32)

    Cugetator [utilizator]

    Am crezut ca pentru BOR , in vremuri sanitare atat de grele si mai ales incerte, caci vacinurile probabil nu strica dar poate nici nu ajuta , este clar ca adevarata religie este in inimi , dar acum am impresia ca Teodosie nu este singur in cadrul BOR !
  • +1 (1 vot)    
    reactie (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:20)

    hamurabi [utilizator]

    Intelegem prin urmare ca UE nu este onesta sau nu este
    ancorata în realitatea socială profundă sau ambele ?
  • +2 (2 voturi)    
    E foame de bani baieti... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:25)

    dasim [utilizator]

    Pai Mercedesu Patriarhiei are si el nevoie de piese de schimb...
  • +3 (3 voturi)    
    Asa si? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:05)

    Elsil [utilizator]

    Dar ce are daca se face online? Eu locuiesc in Canada si de la inceputul pandemiei nu am putut merge la biserica (restrictii de 10 persoane) si preotul a transmis pe Facebook TOATE slujbele. Dar na...in Romania sunt fie alte interese, fie ne place noua sa ne scarpinam unde nu ne doare.