Multumim, Serbia: romanii de pe valea Timocului se numesc vlahi si nu au limba materna

de Bety Blagu     HotNews.ro
Luni, 25 februarie 2008, 23:54 Actualitate | Esenţial


La Belgrad, sarbii au scandat "Thank you, Romania!" cu tricolorul in maini
Foto: Rompres
Modul in care, de o saptamana incoace, sarbii isi declara dragostea pentru Romania si poporul roman este diametral opus de modul in care Serbia a tratat, de-a lungul anilor, etnicii vorbitori de limba romana. Pana in vara anului trecut, o mare comunitate de romani, peste 100 de localitati din Valea Timocului, nici macar nu era recunoscuta ca minoritate nationala. Iar cand, in sfarsit, au fost inclusi in statistici, romanii au ales sa fie numiti vlahi. Astfel ca, oficial, Serbia are o minoritate de romani in Voivodina, care beneficiaza de invatamant, mass-media si slujbe religioase in limba materna, si alta de vlahi in Timoc, care inca nu are, juridic, nici macar limba materna. Discriminarile la care sunt supusi in continuare acestia din urma fac obiectul unui proiect de rezolutie pe care Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei o va dezbate in luna aprilie.

Informatia pe scurt:
  • Populatia vorbitoare de limba romana din estul Serbiei nu are, de mai bine de 100 de ani, invatamant, presa sau servicii bisericesti in limba materna.
  • Reprezentantul comunitatii sarbe din Parlamentul Romaniei, Slavomir Gvozdenovici, a afirmat ca Basescu si Tadici n-au discutat despre problema comunitatii din Timoc.
  • Draghisa Kostandinovici, reprezentant al minoritatii romane din Serbia, a declarat ca relatiile intre sarbi si romani s-au imbunatatit in ultimii ani.
  • El a mai precizat ca vorbitorii de limba roomana din Serbia nu au stabilita, din punct de vedere juridi, limba materna.
  • Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei va dezbate in aprilie o rezolutie care trateaza problema discriminarii etnice in Serbia.
Slavomir Gvozdenovici, deputat care reprezinta comunitatea sarba in Parlamentul Romaniei, a declarat pentru HotNews.ro ca denumirea de vlahi a fost aleasa de comunitatea de romani care traiesc in estul Serbiei. "Eu am fost martor cand doi presedinti diferiti, Ion Iliescu si Traian Basescu, le-au spus celor de acolo sa se gandeasca bine sub ce titulatura vor sa fie cunoscuti", a precizat Gvozdenovici.

Acesta a mai afirmat ca problema romanilor timoceni nu a fost abordata in timpul vizitei presedintelui Serbiei, Boris Tadici, la Bucuresti, saptamana trecuta: "S-a pomenit, din politete, intr-o fraza despre romanii de la granita, dar, datorita situatiei grave din Kosovo nu s-a atins altfel problema".

Gvozdenovici a mai spus ca problema recunoasterii Bisericii Ortodoxe Romane este una artificiala. "Exista o intelegere intre Biserica Ortodoxa Romana si cea Sarba demult, de prin perioada interbelica cred", sustine deputatul.

Dancu, atac pe blog la presedintele Serbiei

Unul dintre putinii politicieni romani care au atras atentia asupra romanilor de pe valea Timocului a fost presedintele PSD Cluj.

Vasile Dancu scrie pe blogul sau de ce nu saluta vizita presedintelui Boris Tadici la Bucuresti: “Thank you, Romania! Mi-au venit in minte multe din povestile triste ale vlahilor nostri din Balcani pe care Romania i-a uitat, pe care prietenii nostri de peste Dunare ii terorizeaza de sute de ani. Nu mi-a venit sa-l imbratisez pe prietenul sarb pentru ca este asupritorul fratelui meu.

“Thank you, Romania!” Daca tinerii sarbi nu ar fi parte din grupul asupritorilor surorilor mele de pe Valea Timocului, as fost fericit si entuziast la ideea prieteniei dintre popoare. Si i-as fi spus bun venit Presedintelui Republicii Serbiei care vine la Bucuresti.”

Relatia sarbi-romani s-a imbunatatit

Draghisa Kostandinovici, prim-vicepresedintele Consiliului National al Minoritatii Nationale Romane din Serbia, a declarat pentru HotNews.ro ca relatiile intre populatia sarba si cea vorbitoare de limba romana s-a relaxat in ultimii ani. "S-a spart gheata, s-au mai deschis si romanii. Nu se mai pune problema sa se ascunda, sa le fie frica sa vorbeasca romaneste in institutii", a precizat Kostandinovici.

In ceea ce priveste recunoasterea comunitatii de romani din estul Serbiei, el spune ca simpla acceptare a inregistrarii Consiliului National al Valahilor, in august 2007, nu inseamna recunoasterea existentei comunitatii etnice. "E adevarat ca e un pas inainte. Macar se face o diferenta si se recunoaste ca nu suntem sarbi", a precizat Kostandinovici.

El a mai precizat insa ca problema invatamantului, a presei si a slujbelor religioase va putea fi rezolvata abia dupa ce se va stabili care este limba materna a comunitatii: “Cand a fost inregistrat Consiliul Valahilor au fost scoase din statut prevederile care stabileau ca limba materna este romana. 'Vom vedea care va fi' au zis atunci autoritatile”.

El a adaugat ca la intalnirea Consiliului National al Minoritatii Nationale Romane din Serbia, programata pentru marti, 26 februarie, va fi discutata din nou problema comunitatii, mai ales prin prisma deschiderii pe care populatia si autoritatile sarbe par sa o aiba fata de romani, dupa ce Bucurestiul nu a recunoscut independenta autoproclamata a provinciei Kosovo.

Tadici a avut voturile romanilor

Colaborarea intre reprezentantii romanilor si autoritatile centrale din Serbia s-a imbunatatit datorita colaborarii intre primii si Partidul Democrat din care face parte presedintele sarb, Boris Tadici. Romanii din estul Serbiei si-au declarat sprijinul pentru realegerea lui Tadici, la inceputul lunii februarie, si se asteapta ca acest ajutor sa le fie intors.

La cateva zile dupa reconfirmarea lui Tadici in functie, Dusan Parvulovic, director al Federatiei Rumanilor din Serbia, i-a scris acestuia o scrisoare deschisa cerandu-i sa reglementeze situatia etnicilor vorbitori de limba romana: "Timpul este domnule presedinte, sa indreptam in special nedreptatea poporului roman din Serbia, care in acest moment statul il vede ca doua minoritati nationale, chiar daca noi vorbim aceiasi limba, nu putem in scris sa ne intelegem, pentru ca partea a doua a acestui popor, noi din nord estul Serbiei, nu avem scoli in limba materna, nu avem mass-medie in limba noastra si statul nu ne lasa sa construim biserici si sa tinem slujbele in limba noastra. Cum este posibil ca o parte a unui popor, din acelasi stat (nord estul Serbiei) nu are drepturi, iar cealalta parte are drepturi (in Voivodina)? Deasemenea va reamintim, comunitatea sarba din Romania are toate drepturile complete".

Atentionare europeana

Din cauza sesizarilor depuse in anii 2003-2004 la institutiile europene, Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei (APCE) a cercetat, din 2005, situatia monitoritatilor din Serbia, mai ales pe cea a vorbitorilor de limba romana din estul tarii.

Proiectul de rezolutie adoptat luna aceasta de Comisia pentru Drepturilor Omului a APCE arata ca in ultimii ani situatia minoritatilor s-a imbunatatit, dar atrage atentia autoritatilor sarbe ca legile adoptate in acest sector nu au valoare daca nu sunt puse in aplicare. In document se precizeaza ca mai trebuie reglat invatamentul in limbile minoritatilor si ca, de urgenta, trebuie adoptata o lege care sa lupte impotriva discriminarii de orice fel.

Proiectul de rezolutie va fi discutat in plenul APCE in sesiune din luna aprilie.

Un veac de singuratate in Timoc

De-a lungul a mai mult de 100 de ani, autoritatile sarbesti si apoi iugoslave au incetatenit termenul de vlah atunci cand era vorba despre vorbitorii de limba romana din estul Serbiei. Neasigurandu-le invatamant in limba materna, au decretat ca limba vorbita de ei este transmisa doar oral. Pentru ca nu au avut, o perioada atat de lunga de timp, cum sa invete alfabetul latin si regulile gramaticale specifice scrisului, romanii din Valea Timocului au pastrat cum au putut forma scrisa a limbii. Pe langa forma arhaica pastrata atatia ani, modul de scriere considerat stalcit in comparatie cu romana literara este unul din argumentele pentru care lingvistii sarbi sunt de parere ca vlahii vorbesc o limba care are doar asemanari cu cea romana. Pe baza acestui gen de argumente, autoritatile de la Belgrad au recunoscut, in august 2007, existenta unei comunitati de vlahi in estul Serbiei, in timp ce in Voivodina exista o comunitate de romani.

Nici chiar dupa aceasta masura, insa, romanii din Timoc, estimati de unele organizatii regionale la peste 200.000 de persoane, nu au dobandit dreptul de a studia in limba materna sau de a avea biserici in care slujba sa fie tinuta in limba romana. Mai mult, Biserica Ortodoxa Romana este singurul cult important din zona care nu este recunoscut de statul sarbesc. Din acest motiv, in 2004, un preot din Timoc a fost amenintat pentru ca a construit, in gradina propriei case, o biserica in care sa slujeasca in limba romana.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16521 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    consternare (Marţi, 26 februarie 2008, 0:09)

    sandy [anonim]

    Ok,Bety Blagu,
    or so,
    de ce pana acum nu te-a preocupat aceasta arzatoare problema,pe care o dezbati atat de succint?De ce nu vreti sa investigati ceva cu adevarat de la voi?NICIODATA,repet,NICIODATA,nu observ investigatii care sa devanseze evenimentele.Ce sunteti voi?Scribalai?Faceti compuneri?Asta pot toti.Asa ceva n-am vazut sau auzit decat la antena3.Rusine neprofesionistilor!
    • +1 (1 vot)    
      asa, incurajeaza-i si tu (Marţi, 26 februarie 2008, 0:27)

      mais [anonim] i-a raspuns lui sandy

      si daca ar fi scris acu cinci ani, ce s-ar fi intamplat? de ce trebuie atacata tocmai persoana care a scris acum?

      toata presa a fost plina zilele astea cu "prietenii nostri sarbi". iar cand in sfarsit scrie cineva ca dragii de prieteni ne multumesc numai cand vor, iar in rest ii doare-n cot, ai venit si tu sa-i tragi peste bot.

      bravo natiune. cand nu face nimeni nimic, nu e bine. cand face, ii dai in cap ca de ce n-a facut mai repede.
      • 0 (0 voturi)    
        Korekt (Marţi, 26 februarie 2008, 9:36)

        korekt [anonim] i-a raspuns lui mais

        NE ABATE GANDUL DA LA LUPTA DREAPTA!
    • 0 (0 voturi)    
      Asta da intrebare existentiala! (Marţi, 26 februarie 2008, 0:32)

      Ioi [anonim] i-a raspuns lui sandy

      Ei ce sa zic! Ca nu s-a gandit Bety acu 3 zile, nici acum 3 luni, nici acum 3 ani, nici acum 33 de ani, dar s-a gandit azi!
      Ai descoperit o noua intrebare existentiala: de ce azi si nu oricand altcandva. Ei bine de kiki, ca tot nu are nici o importanta! Si nici o legatura cu subiectul: adica comportamentul demn de epoca de piatre pe care il au sarbii fata de romanii din Timoc. Daca ai ceva de zis, zi la subiect, nu la bashcalie.
      • 0 (0 voturi)    
        E vanduta Imperialishtilor Americani! (Marţi, 26 februarie 2008, 9:37)

        e_vanduta [anonim] i-a raspuns lui Ioi

        TRAIASCA SERBIA MARE!
      • 0 (0 voturi)    
        de ce nu acum... (Joi, 28 februarie 2008, 3:20)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Ioi

        ma bag si eu in vorba la intrebarea legata de momentul acestui articol: România poate să îi ajute să-şi urmeze o cale firească spre emanciparea naţională. Însă orice manifestare impulsivă, arogantă sau cum vreţi să o numiţi se poate întoarce împotriva lor, a românilor din Serbia de Răsărit (căci nu e doar Valea Timocului, sunt şi malkurile sudice ale Dunării, sunt şi munţii care se ridică la răsărit de Pozarevac). Se vor inflama spiritele şi mai mult şi vor fi acuzaţi, gratuit, că pregătesc un alt Kosovo.

        Betty, e păcat că tocmai acelui blog al lui Dâncu i'ai găsit merite. Dâncu a fost ministrul Informaţiilor într'un regim care a refuzat, prin chiar preşedintele de atunci, să aducă în discuţie problema românilor zişi şi autointitulaţi vlahi, de dragul acelei alte istorice gogomănii cu prietenii, Marea Neagră and so on.
        Dâncu face demagogie ieftină, e jalnic în scriitura lui. Ipocrit, aş putea spune - şi, iată, chiar o spun!

        Şi mai e ceva: nu atât Belgradul cât românii noştri din Banatul Sârbesc sunt poate - la ora actuală - cei mai vinovaţi de prelungirea izolării. Sunt bani pe care cei din Vojvodina îi primesc atât de la Bucureşti cât şi de la Belgrad, fonduri pentru statutul lor de minoritate naţională. E un caşcaval pe care nu sunt obişnuiţi cu gândul că vor trebui să îl felieze mai subţire.
        Poveste lungă...
    • 0 (0 voturi)    
      alti (Marţi, 26 februarie 2008, 8:36)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui sandy

      Nu este singurul articol pe aceasta tema. Cautati si in alte reviste si ziare si veti afla mai multe despre ei, cei de pe valea Timocului. Si despre alti. Un singur exemplu - FORMULA AS.
    • -3 (3 voturi)    
      Asha da! (Marţi, 26 februarie 2008, 9:35)

      Titopor [anonim] i-a raspuns lui sandy

      Nu trebuie sa ne abata niciun gand de la Cauza Sfanta a Poporului Sarbesc Frate. Ce daca se mai strecoara cate-un adevar despre porcariile & crimele sarbilor. Trebuie sa ignoram aceste adevaruri. Ce conteaza? Noi shtim una & buna: Kosovo apartzine Serbiei, americanii sunt rai, Basescu e bun, Elenea Udrea e profesor universitar. Oricine sustzine contrariul e BOZGOR!
  • 0 (2 voturi)    
    vlahi, romani etc. (Marţi, 26 februarie 2008, 0:44)

    Calin [anonim]

    Doamna, vlahii de pe valea Timocului se numeau pe ei insisi vlahi, la fel cum inainte de aparitia ideologiei statului national (si unitar) toti locuitorii actualei Romanii nu se auto-numeau romani. Nu vreau sa va jignesc, dar mai cititi niste carti de istorie, daca va apucati de subiecte din acestea. Plus ca "descoperirea" brusca a acestui subiect mi se pare si mie ca miroase a ipocrizie tipica jurnalistului roman senzationalist, pentru care improvizatia tine loc de documentare si opinia tine de demonstratie argumentatat.
    • +1 (1 vot)    
      Ahem (Marţi, 26 februarie 2008, 8:13)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Domnule, "vlahii" aia de care vorbesti tu sunt romani., iar autoritatile de Balcani se folosesc intocmai de aceasta denumire (ca si de altele gen volohi) tocmai pentru a nu le acorda drepturi. Vlahi. Ai nimanui. Pot sa isi spuna si martieni, la fel cum romanii de peste Prut se incapataneaza sa isi zica moldoveni. Asta nu ii face mai putin romani.
    • 0 (0 voturi)    
      vlahi, romani (Marţi, 26 februarie 2008, 13:55)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Nu vreau sa ma amestec dar nonvlahii le spuneau vlahilor Cutzovlahi, ceea ce intr-o traducere sugestiva inseamna caine de vlah si daca mai citesti mai multe carti de istorie pe linga cele care spui ca le-ai citit vei afla poate mai multe si vei fi si mai intelept decit ai aratat-o.
  • -1 (3 voturi)    
    Sustineti Serbia, Kosovo e Serbia (Marţi, 26 februarie 2008, 1:02)

    Silviu [anonim]

    "No Independence For Kosovo!!! KEEP SERBIA UNITED!!" Petition - la
    "http://www.thepetitionsite.com/petition/905791187"
    • 0 (6 voturi)    
      Intrebare (Marţi, 26 februarie 2008, 9:41)

      bozgorul [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      Unde putem sustzine dreptul sarbilor de a masacra alte natzii, dreptul de a sapa gropi comune, dreptul de a umple gropile comune cu batrani, femei & copi, dreptul sacru de a viola & jefui, dreptul la purificare etnica??? UNDE?
      • +1 (3 voturi)    
        Daca te-ai informa......! (Marţi, 26 februarie 2008, 13:52)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui bozgorul

        Ai afla ca asa nebun cum a fost milosevic nu a inceput el circul in kosovo, ci albanezii au inceput in anii 90 cu atentate teroriste si atunci normal ca a intrat cu tancurile acolo. tu ce ai fi facut? iar in problema cu croatii, si ei la randul lor au macelarit cat de multi sarbi au putut. si sa nu uitam si statele din vest care au incurajat din plin macelul din Iugoslavia de la inceputul anilor 90.
        • -1 (5 voturi)    
          Informatii (Marţi, 26 februarie 2008, 15:17)

          Dani [anonim] i-a raspuns lui Cristina

          Sirbii sint niste iepurasi cuminti, albi si diafani peste care a venit lupul cel rau, saracii de ei !!! Ce as fi facut eu, (ca ce ai fi facut tu este clar), nu stiu, stiu precis ce n-as fi facut, n-as fi ucis femei, copii, batrini, necombatanti nevinovati, n-as fi violat, n-as fi dat foc si mai ales n-as fi mutilat cadavre ! Fara sa vreau constat ca sint produsul unei rase mai vechi si mai nobile decit veneticii astia din asia care au crezut mai tot timpul ca pot fi stapini in Balcani desi Istoria i-a pus la colt mai mereu si cu toate astea n-au inteles nimic nici macar acum. Cum poti cataloga o natie a caror membri se razbuna ucigind si apoi se desfata cu mutilarea dansind dansuri razboinice in jurul si deasupra cadavrelor in plina lume moderna si facindu-si cruce dupa fiecare isprava ? Ies in strada, se bat si dau foc, ce cistiga din asta !?!? Ai auzit de Ante Pavelici ??
          Halal !!.. Dementa este de multe feluri, mai ales atunci cind ai o parere nemaipomenita despre tine ca natie, intreaba-i pe romanii din Serbia (daca au curajul sa-si deconspire natia) cum e cu prietenia asta intre natii !?
        • -2 (4 voturi)    
          'normal ca au intrat cu tancurile acolo' ??? (Marţi, 26 februarie 2008, 16:08)

          Clau [anonim] i-a raspuns lui Cristina

          Fraza asta spune multe, foarte multe despre dumneata. 'normal ca a intrat cu tancurile acolo' !! Ma ingrozesc sa ud asa o fraza din gura unui roman in anul de gratie 2008!! Daca auzeam asta de la un taliban sau un pakistanez nu ma miram, dar de la un roman... Pai mai fata, si bascii pun la bombe in fericire in Spania, le omoara politistii, si corsicanii le pun bombe la francezi, si irlandezii de nord le pun bombe la englezi. I-ai vazut tu pe spanioli pe englezi si pe francezi sa se apuce sa intre cu tancurile fara discernamant in copii, femei, barbati, batrani ??? Tu pe ce lume traiesti? Faci parte dintr-o tara din EU, iar in EU la bombe nu raspunzi intrand cu tancurile, ci prin actiuni legale: identifici autorii atentatelor, si-i pedepsesti exclusiv pe ei ! Nu te apuci sa le omori copii, sa-i schingiuiesti in fata lor sa le violezi femeile, sa le distrugi casele ca sa-i faci sa sufere mai nashpa, nu le trimiti acea parte a armatei pe care ai reusit sa o dezumanizezi si indoctrinezi in asa masura ca iti omoara un bebelus ca si cum ar fi un tzantzar !!
          Nu-mi vine sa cred ca oameni ca tine exista, cata lipsa de discernamant e necesara ca sa ajungi sa spui asa lucruri? Ai avut vreodata simtul masurii sau doar acum ti-a pierit ??
  • 0 (2 voturi)    
    nu (Marţi, 26 februarie 2008, 1:07)

    sandy [anonim]

    am vrut sa atac pe nimeni,am vrut numai sa sugerez ca pe absolut nimeni nu intereseaza,(sau nu are habar) de cate o problema,insa doar cand apare pe tapet si este de interes mediatic.Eu intamplator cunosteam ceva despre situatie si m-i s-a parut cumva artificial cand cineva vine cu un articol exact pe terenul respectiv.Nu atac pe nimeni,repet,nu suport colpoltarea si suficienta,asta-i tot.Daca va place o presa de genul asta,ok. n-am nimic impotriva.Insa nu cred ca majoritatea celor ce se implica in forumuri au cu adevarat incredere in presa.Sau ma insel?
    Majoritatea,si sunt multi care explica foarte bine ce gandesc,vor un raspuns,cred eu.La ce?Nu stiu nici eu si nici voi.Vrem sa traim.Nici unul dintre noi nu detine adevarul absolut(sau macar cel din preajma).
    A fost o critica constructiva din partea mea(cred eu),si cu asta basta.Hai sa nu ne mai masuram in nonmasuri,ca doar suntem cam la fel cu totii si bine-i asa.
    • +1 (1 vot)    
      critica constructiva? (Marţi, 26 februarie 2008, 1:47)

      cara [anonim] i-a raspuns lui sandy

      arata-ne si noua unde a fost critica constructiva in prima ta postare?

      iar din ce zici acum se intelege ca daca tu cunosti ceva despre un subiect si un ziarist se nimereste sa scrie despre acel subiect inseamna ca se face vinovat de colpoltare si suficienta. pai atunci scrie o lista cu subiectele despre care stii cate ceva si da-o presei, sa nu cumva sa se nimereasca sa scrie despre acele subiecte.

      oare cand se va invata poporul asta sa ajute la lamurirea unei situatii, nu sa dea in cap cuiva care apuca firul de un capat? si cand o sa invatam sa ne respectam unii pe altii, nu sa ne purtam de parca am avea dreptul sa ordonam altora ce sa gandeasca, ce sa spuna si ce sa scrie?
      • 0 (0 voturi)    
        ok (Marţi, 26 februarie 2008, 2:17)

        sandy [anonim] i-a raspuns lui cara

        Iti raspund cu placere,mi-ai pus intrebari la care nu stiu sa-ti raspund.In acceptia mea nu este vorba de o ingradire a unei pareri,(incerc sa raspund,te-ai prins deja),voiam sa sugerez ca dupa toata polemica anti-independenta,unde credeam eu ca natiunea noastra este cumva amiabila,vine cineva si da o grenada care nu explodeaza,ci numai fasiie,apropos cine stie ce mare stire cum ca noi suntem calcati cu piciorul pe ceafa pe undeva.Eu personal,iti spun sincer,sunt mandru ca sunt roman,si cred ca si tu,si cred ca toti,indiferent de situatiile momentane.
        Ziarist-ul(a) nu a facut decat sa inventeze ceva ceea ce pe noi si parintii nostri si parintii parintilor nostri nu i-a interesat niciodata.Asta am vrut sa spun.Mai mult nu.
        Toti alearga dupa bani in orice coltisor din lumea asta.Nu te lasa pacalit(a) de massmedia,e numai un medium creat de oameni pentru a promova economia si dependenta de altceva decat drugs&sex&rockn roll,nu dau sfaturi nimanui ca n-are sens,vreau numai sa-mi aduc aminte mie insumi,
        ...ca numai un prost are o convingere la indemana...e un citat,nu mai stiu de unde.heyho
        • 0 (0 voturi)    
          ?????? (Marţi, 26 februarie 2008, 9:01)

          mais [anonim] i-a raspuns lui sandy

          domnule, ai probleme mari de coerenta. poate ca aseara nu erai tocmai in apele tale.

          adica ziaristul a inventat ceva in articolul asta?????
  • +2 (4 voturi)    
    Realitatea este ca "blanzii" sarbi proveniti (Marţi, 26 februarie 2008, 5:32)

    CETATEAN [anonim]

    din barbarii-migratorii ,slavi,sunt in realitate extremisti si cred ca lumea incepe cu ei.Cu toate ca vlahii-romanii si albanezii , sunt in spatiul sarb-traco- ilir de mii de ani acestora nu li se recunosc drepturile si se urmareste slavizarea lor.Asa cum au incercat alti migratori cu romanii -blahii-valahii din Transilvania si Banat .Observati raspunsurile evazive si fara continut ale lui Gozdenovici ! Acesti slavi, asezati in secolul 7 in spatiul traco-ilir dupa al doilea R.M. au trait mai bine decat romanii deoarece au avut in frunte un croa, care le-a permis sa mearga in occident si acolo sa-si faca "matul gros" altfel erau ca noi cumparatori de "addidasi" si "calculatoare" comestibile;cumparatori de frati petreus.
    • +1 (1 vot)    
      Nu in aceeasi oala (Marţi, 26 februarie 2008, 8:14)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui CETATEAN

      Haideti sa nu ne bagam in aceeasi oala cu albanezii. EU nu am auzit ca romanii sa fie mafiotii Balcanilor.
      • +1 (3 voturi)    
        Albanezii si romanii (Marţi, 26 februarie 2008, 10:04)

        Horia [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu'

        Hai sa ne bagam in aceesi oala cu albanezii. Ia vezi si tu unde a trait bine mersi diaspora albaneza dupa cucerirea otomana. Ia vezi unde au trait marii oameni de cultura albanezi si unde au tiparit unele din cartile lor. Ia vezi unde a fost tiparit primul abecedar albanez. Ia vezi unde a fost proclamata independenta Albaniei si cand. Ia vezi care e imnul Albaniei.
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 26 februarie 2008, 11:08)

          [anonim] i-a raspuns lui Horia

        • +2 (2 voturi)    
          doar ca sa fie mai clar (Marţi, 26 februarie 2008, 11:17)

          Clau [anonim] i-a raspuns lui Horia

          In numai 29 de ani de viata, Ciprian Porumbescu a devenit autorul a doua imnuri nationale: "Tricolorul", cintat in perioada comunista a Romaniei, si imnul Albaniei (neschimbat din 1912), "Hymni i flamurit" ("Imn steagului"), care e de fapt "Pe-al nostru steag e scris Unire", cu versuri de poetul aroman Aleksander Stavray-Drenova.
          Independenta Albaniei a fost proclamata in 1912 la... Bucuresti.
          Marii oameni de cultura albanezi, multi dintre ei si-au facut studiile in Romania.

          Asta va aminteste ceva? Parca multi din artizanii independentei Romaniei aveau si ei un numitor comun: viata si studiile la Paris. Si ne ofticam cand parizienii habar n-au ce important e orasul lor ptr. noi...

          Horia, tot respectul ! Rari sunt romanii care mai stiu altceva despre albanezi inafara de clisee debile gen 'toti sunt mafioti' sau 'toti sunt criminali'. Dar nah, si vesticii (sau mai bine zis partea inculta din societatea lor) 'stiu' ca romanii sunt toti tigani...
          • +1 (1 vot)    
            so what? (Marţi, 26 februarie 2008, 19:09)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui Clau

            si ce e cu asta? asta e problema aici, sau faptul ca si alte minoritati au acum un pretext pentru a cere independenta?
            toate povestile astea despre "dragostea" dintre popoare sunt pur si simplu aberatii.
            nu pentru ca ii iubim pe sarbi le sustinem cauza, ci pentru ca ceea ce s-a intamplat este incorect. indiferent cat de simpatici sau antipatici ar fi sarbii sau albanezii ca natii.
          • 0 (0 voturi)    
            Erau Aromani (Joi, 28 februarie 2008, 9:24)

            Pirat [anonim] i-a raspuns lui Clau

            Nu confundati aromanii din Albania cu albanezii musulmani care sunt urmasi ai otomanilor.
  • +1 (1 vot)    
    Sarbii nu sunt niste ingerasi ! (Marţi, 26 februarie 2008, 5:47)

    ISTORIC [anonim]

    Triburile sarbilor,croatilor,slovenilor etc
    fac parte din grupul slavilor meridionali. Triburile slave, ca si cele maghiare, fac parte din popoarele migratoare-cotropitoare, venite din zona Urali-Caspica-Volga.Slavii meridionali , au cotropit spatiul- poporul, traco-ilir, stramosii albanezilor,frati cu romanii pe partea traco-dacica. Unguri, au cotropit popoarele ilire-tracice-dacice -celtice-latinizate, stramosii romanilor.In anul 955 ,august 10, ungurii sunt opriti din expansiunea lor catre vest in urma bataliei de pe raul LECH;MAGHIARII-UNGURII, sufera o mare infrangere din partea imparatului german OTTO I CEL MARE.Din acel moment ungurii ,incep expansiunea spre est si incep cucerirea Transilvaniei, spatiu locuit de stramosii romanilor. Deci cotropitorii, trebuie sa acorde drepturile naturale ale cotropitilor ,acolo unde acestia sunt majoritari .Unde nu sunt majoritari, bastinasilor, sa li se respecte drepturile minoritatilor.Atat romanii in Transilvania, cat si albanezii in Kosovo, sunt bastinasi din antichitate si sunt si majoritari.Singura problema este ca Albanezii kosovari-musulmani, sa nu devina stat fundamentalist si terorist . Trebuie sa devina un adevarat stat democrat modern.Daca veti respecta democratia si drepturile celorlalti veti fi respectati si aparati de agresiunea fortelor raului.
    • 0 (0 voturi)    
      corect, este bine de stiut (Marţi, 26 februarie 2008, 9:38)

      Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui ISTORIC

      Atat slavii, pecenegii, avarii cat si maghiarii si hunii a caror urmasi sunt secuii au cucerit teritoriile locuite de populatii tracilor si a ilirilor .Actuala Regiune Kosovo a fost locuita de dardani, un tribul iliric. Initial au fost crestini catolici, cuceriti de sarbi, apoi de otomani si foratati pe parcusul istoriei sa treaca la religia musulmana si folositi apoi in interesul Turciei. Suntem inruditi cu albanezii
      Si noua ca popor latin ne-a fost impusa limba slavona ca limba oficiala in biserica ortodoxa.
      • -1 (1 vot)    
        Gresesti (Joi, 28 februarie 2008, 9:07)

        Pirat [anonim] i-a raspuns lui Gabriel din Deva

        Noi romani ne inrudim numai cu aromanii din albania, care sunt urmasii ilirilor. Albanezi musulmani care cer acum drepturi sunt urmasi ai otomanilor din perioada in care albania a fost pasalac turcesc. Ai dreptate numai daca cumva esti musulman.
    • -1 (1 vot)    
      Gresesti in privinta albanezilor (Joi, 28 februarie 2008, 9:03)

      Pirat [anonim] i-a raspuns lui ISTORIC

      Nmai aromanii din albania si macedonia sunt 'bastinasi' cum zici . Albanezii musulmani au venit odata cu ocupatia turceasca , pentru ca Albania a fost o perioda pasalac turcesc si foarte multi musulmani s-au stabilit in acea zona. Da ca te mai documentezi ai sa aflii ca albanezii musulmani care isi cer acum niste drepturi au poposit pe acele meleaguri dupa slavi.
  • +2 (2 voturi)    
    SARBII NU AU DREPTATE! (Marţi, 26 februarie 2008, 5:50)

    ISTORIC [anonim]

    La constituirea Statului Federal al Iugoslaviei, parte constituienta(care a semnat intrarea in federatia Yugoslava cu respectarea unor clauze ), a fost si Kosovo.In Constitutia Yugoslava, era prevazut dreptul constituientilor ca prin referendumuri, sa se separe ; sa devina state independente.Conform acestei constitutii, daca o parte constituienta a acestei federatii, doreste separarea trebuie prin referendum sa intrebe populatia din republicile-teritoriile autonome respective.(Vezi capitolul IV din constitutia RSF Yugoslavia).Asa s-a destramat Cehoslovacia si URSS-pe baza unor constitutii federale unde era stipulat dreptul de secesiune.Fara macel si fara circ.Sarbii, dupa venirea lui Milosevici la putere nu au mai respectat, Constitutia Yugoslava-propia constitutie ;nu au respectat dreptul de secesiune cu toate ca in republicile secesioniste s-au consultat legal , cetatenii din republici, in urma referendumurilor constitutionale.Dragi analfabeti, nu confundati Constitutia Romaniei, (care prevede din 1866 si prevede si azi ca Romania, este stat national unitar ,suveran ,independent si indivizibil) cu Constitutia Yugoslava, care prevedea ca Yugoslavia , este stat federal si ca partile constituiente au dreptul la secesiune.V-ati intrebat de ce nicio republica -teritoriu autonom- nu a mai vrut sa mai stea in unire cu sarbii? Nu au mai vrut , nici fratii lor de sange ; nici fratii lor ortodosi –frati intr-o credinta.Pentru lamuriri suplimentare, analizati cum se poarta sarbii-statul sarb cu romanii din Serbia !
    • 0 (0 voturi)    
      Ce fel de istoric (Joi, 28 februarie 2008, 9:19)

      Pirat [anonim] i-a raspuns lui ISTORIC

      Daca esti istoric de ce confunzi multe lucruri?
    • 0 (0 voturi)    
      sarbii nu au dreptate! (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 10:15)

      buzescu ilie [anonim] i-a raspuns lui ISTORIC

      este adevarat ca sarbii nu au dreptate, asta nu inseamna ca trebuie sa-i faci analfabeti pe cei cu care porti discutii, "istoricule"
  • 0 (0 voturi)    
    minoritati (Marţi, 26 februarie 2008, 8:06)

    ana [anonim]

    Suntem in 2008 !!!! Lasati limba materna sa circule!
    Ca si popoarele limba nu se conserva!
  • 0 (0 voturi)    
    Problema Timocului (Marţi, 26 februarie 2008, 8:15)

    Stoewer [anonim]

    Nu putem spune ca problema Timocului a fost absenta din mass-media, numai ca ea s-a pus in publicatii care nu sunt citite de tineretul de astazi, de ex. "Magazin Istoric". Observam de aici ca o oarecare vina o au si romanii sau vlahii de acolo, care nu au reusit sa se uneasca (mancatoria este o caracteristica specific mioritica, nu avem ce comenta aici).
  • 0 (0 voturi)    
    vlahi (Marţi, 26 februarie 2008, 9:15)

    Gabriel din Deva [anonim]

    In istorie am fost cunoscuti ca si vlahi, fie ca traiam in Transilvania, Valahia, Moldova sau Banat, denumirea de roman fiind relativ noua, de la Alexandru Ioan Cuza.
    Daca romanii din Timoc se declara vlahi, este in regula, dar daca aceasta denumire le-a fost impusa avem o mare problema. Probabil de aceasta exista miscari secesioniste in Serbia.
    Presedintele Basescu a declarat ca nu a cerut nimic in schimbul nerecunosterii independentei Kosovo.
    In schimb Patriarhul Serbiei a infierat amestecul Patriarhiei Romane in Moldova.
    Trebuie totusi ca romanii din Serbia sa beneficieze de drepturi conform standardelor europene, daca Serbia are aspiratii europene. Este in interesul Serbiei sa-si respecte minoritatile, asa cum si Romania isi respecta minoritatile.
  • 0 (0 voturi)    
    oameni deosebiti (Marţi, 26 februarie 2008, 10:56)

    Dan [anonim]

    Sunt din Timisoara. Am avut ocazia sa lucrez in Vienna cam 6 luni cu un vlah din Voivodina( lucra ca si DB administrator) si el imi povestea ca sunt sate intregi, mari( peste 2000 de numere de case) in Banatul sarbesc in care mai mult de jumatate sunt romani. Vorbeste o romanesca arhaica, neaosa oarecum, bunica mea (Dumnezeu sa o odihneasca) vorbea aceiasi limba: zucar (zahar), crampei(cartofi), colesa(mamaliga), frustuck(mic dejun) si alte asemenea regionalisme. O limba frumoasa care la noi in Banat o mai vorbesc doar batranii la sate. Un tip deosebit ! Toata stima pentru romanii din Voivodina.
    • 0 (0 voturi)    
      Saseasca (Marţi, 26 februarie 2008, 11:27)

      Stoewer [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Hm..Hm..Zucar si Frustuck nu sunt cuvinte neaose, arhaice romanesti, ci sunt cuvinte germane. Voivodina a fost multa vreme teritoriu austriac si acest lucru isi lasa amprenta.
  • 0 (0 voturi)    
    BUNI PRIETENI (Marţi, 26 februarie 2008, 10:58)

    Goe [anonim]

    Mda,toata lumea vine cu ideei ca vezi Doamne ce buni prieteni sunt sarbi cu noi,fiti serios si mergeti odata in Serbia si vedeti cum sunt tratare minoritatile sa nu mai amintim de genocidurile din trecut.Nu zic ca e o idee buna cu Kosovo,ca doar acuma UE se vrea sa nu mai existe granite si cand colo apar noi state pe harta dar nici cu prieteni si chesti de astea nu sunt deacord
  • +1 (1 vot)    
    conflicte? (Marţi, 26 februarie 2008, 12:43)

    cititor [anonim]

    e bine ca sunt discutate problemele etnice, insa pentru o rezolvare a lor trebuie dialog, intelegere si compromisuri, in nici un caz unilateralism, intransigenta si extremism, care in cel mai bun caz duc la o impunere temporara.
    Serbia are nevoie de intelegere si de un prieten bun in conditii extrem de dificile, in care se opteaza pentru viitorul unei natiuni si trebuie sa gaseasca un compromis intre nationalism impins la extrem (si care nu poate aduce o rezolvare) si prosperitate prin integrare europeana (pentru care sarbii au aratat ca nu vor sa renunte la intreaga provincie). Romania este in cea mai buna pozitie pentru asta si e un rol natural, tinind cont de istoria relatiilor dintre cele 2 tari. Intelegerea aratata statului vecin si prieten trebuie folosita in continuare in mod constructiv pentru a balansa considerentele etnice, teritoriale si economice intr-un mod acceptabil pentru ambele parti (sarbi si albanezi).
    Escaladarea unui conflict nu ar avantaja pe nimeni si asta trebuie sa fie premisa principala in negocierile administrative.
    Populatia vlaha trebuie sa gaseasca motive de unitate si nu de dezbinare cu sarbii in identitatea lor etnica; faptul ca sunt crestini si ortodocsi trebuie sa-i apropie si nu sa-i departeze de sarbii alaturi de care au avut convietuire prospera de cand se stiu; ei trebuie sa fie un exemplu de integrare al minoritatilor in statul sarb. Aspectul administrativ al recunoasterii limbii materne se reduce in mare parte la intrebarea: vor exista consecinte materiale (teritoriale, economice, etc) ale unui inscris oficial care atesta o stare de lucruri care a fost prezenta de secole? Daca aspectul asta e adresat, rezolvarea e simpla.
    Aspectul religios poate fi adresat de raspunsul la intrebarea: Cat este de important daca il iubesti pe Dumnezeu in limba romana sau in limba sarba sau in limba latina?
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarul Istoric (Marţi, 26 februarie 2008, 14:14)

      Un Dac [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Adevarul istoric ca asa zisii "SLAVI" au venit si s-au asezat pe teritoriile traco-geto-dacilor si traco-ilirilor (albanezilor) in numar destul de mic si datorita faptului ca erau mai bine organizati (fiind putini trebuiau sa tina unuii cu altii) au ajuns sa inteneieze si conduca entitati pre-statale iar apoi "salvii" sau extins ca o pata de ulei prin procesul de deznationalizare a traco-dacilor folosind pt asta limba, scrierea chirilica si inclusiv biserica lor ortodoxa. De exemplu sarbii nu aveau cum sa recunoasca "minoritatea" vlaha din Serbia pt ca in urma cu 100 de ani vlahii erau majoritati in Serbia!
      • -1 (1 vot)    
        NU confunda (Joi, 28 februarie 2008, 9:14)

        Pirat [anonim] i-a raspuns lui Un Dac

        Nu confunda natiile. In albania traiesc albanezii aromani care sunt urmasii ilirilor si albanezii musulmani care sunt urmasi ai otomanilor, ramasi din perioada in care Albania a fost pasalac turcesc.
  • 0 (0 voturi)    
    ......... (Marţi, 26 februarie 2008, 12:44)

    massaro verita [anonim]

    ..sarbii au mentalitati si optica smirnoviene!
  • 0 (2 voturi)    
    Voi ce incercati? (Marţi, 26 februarie 2008, 13:47)

    Cristina [anonim]

    Incercati sa schimbati opinia Romaniei fata de kosovo? Nu veti reusi! De aceste probleme se stie demult si nu s-a facut nimic pana acum si nu este doar vina Serbiei. imi pare rau de romanii de acolo, dar uitati-va la noi ce se intampla daca maghiarii au prea multe drepturi. Ce, in Franta exista minoritati? Nu, toti sunt francezi.
    Oricum in partea de vest a tarii , si in special in Banat, lumea are o sensibilitate aparte cand vine vorba de Serbia si asta se trage in special din perioada comunista, cand televiziunile din Serbia ne tineau la curent cu ceea ce se intampla in lume si mai puteam vedea si un film bun, si auzi o muzica buna!
    • +1 (3 voturi)    
      ce se intampla la noi?? (Marţi, 26 februarie 2008, 16:27)

      Clau [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      cum adica ? Ti se pare tie ca se intampla ceva la noi inafara de discutiile contradictorii foarte normale si binevenite in orice democratie?
      Ai vazut tu bombe in Romania?? Eu vad ca daca le-am dat drepturi la maghiari nu le-a venit idea sa ne puna bombe. Au facut maghiarii miting la Cluj ptr. independenta Kosovo? Da, au fost 100 de persoane, s-au exprimat liber, si gata. Nu ne-au mancat !! Extremistii lor vor autonomie in tinutul Secuiesc? Ei si? Macar cat timp extremistii lor fac buletinele de vot si referendum, si ard buletinele cu 'Nu' si alte prostioare, noi si maghiarii neextremisti ne vedem de treaba linistiti. Macar nu se apuca sa-si faca politie paralela si sa se inarmeze ca sa-si scape familiile de asuprirea noastra. Iar cat timp noi n-o sa ne apucam sa intram cu tancurile peste ei cum sugerai ca 'e normal' ei, in cel mai bun caz se vor face de ras daca isi vor declara independenta fata de noi.
      Si or fi in Franta toti francezi, poate de aia prin banlieu se dau foc la masini si sunt probleme de integrare. Pana la urma o sa gaseasca ei francezii cum sa-si rezolve problemele, dar pot sa-ti spun singur ca nu intrand cu tancurile in cartierele locuite de negri si arabii din Franta.
      Cat despre televiziunea sarba de acum X ani... Vorbesti de epoca Tito, pe care inclusiv albanezii Kosovari o regreta. Dar epoca aia nu are din pacate nici o legatura cu epoca Milosevici si cu epurarile etnice ce-au urmat.
  • 0 (0 voturi)    
    jurnalistii lu' peste (Marţi, 26 februarie 2008, 14:47)

    zvezda [anonim]

    Pina acum n-am auzit de problema asta a romanilor din valea Timocului. Cunosc si sarbi din Romania si romani din Serbia. Nu mi s-a plans nici unul ca n-ar avea destule drepturi sau ca ar fi discriminati. Terminati cu abureala asta. Si daca vreti sa stiti, faptul ca vestul tarii e mai destupat la minte se datoreaza televiziunii sarbesti care in vremea comunismului ne tinea treaza inteligenta cu programe de calitate. Din pacate de 18 de ani ne uitam la televiziunile din Bucuresti, care nu se ridica nici la genunghiul broastei pe langa ce vedeam la sarbi pina in 89. Unii cu siguranta isi amintesc. Restul huliti ca de altceva nu sunteti in stare.
    • 0 (2 voturi)    
      n-ai auzit (Marţi, 26 februarie 2008, 16:41)

      Clau [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      de problema romanilor din valea Timocului. Si crezi ca asta e o virtute? Problema exista chiar daca tu personal n-ai auzit de ea. Multi au auzit de ea, si se vorbeste de ea de mult timp. Ignoranta e umana, dar ignorat si fudul totusi nu e o virtute.
      Iar daca vestul tarii e mai destupat la minte se datoreaza unor fapte istorice (multiculturalitatea si convietuirea pasnica intre romani, unguri, nemti si sarbi fiecare cu religia si limba lui si foarte multi vorbind 3 limbi, nu doar propria limba) , geografice (surprise, vestul e spre... vest...), economice (centru economic traditional in zona Timisoarei). A crede ca se datoreaza exclusiv catorva emisiuni si filme (in general chiar filme americane dublate si nu subtitrate in sarba) ale TV sarbesti mi se pare inca o dovada de ignoranta. Tot asa as putea si eu sustine ca in Europa de Est comunismul a cazut exclusiv datorita postului de radio Europa Libera care era mult mai ascultat decat televiziunea sarba.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 26 februarie 2008, 14:50)

    Alin [anonim]

    O sa fim ca intotdeauna .. c*rve cu sarbii la inceput si o sa ne intorcem impotriva lor cum se pune problema mai serios dinspre UE sau SUA ..

    In felul asta o sa iesim la fel de rau cum a fost in al doilea razboi ..

    Unii o sa tina minte ca i-am lasat balta si ceilalati ca la inceput nu am fost cu ei .
  • 0 (0 voturi)    
    romanii din Timoc (Marţi, 26 februarie 2008, 15:33)

    radu [anonim]

    Intr-un interviu acordat ieri pentru Romanian Global News, deputatul sarb din Parlamentul Romaniei, Slavomir Gvozdenovic, demonstra ca pentru un sarb ca el gestul Romaniei de a nu recunoaste Kosovo nu a contat prea mult si nu i-a schimbat cu nimic opiniile legate de starea dramatica a celor aproape 300.000 de romani din Timoc.
    Pentru Gvozdevovici acesti romani aproape ca nu exista, iar faptul ca nu au drepturi i se pare ceva firesc...
    La opiniile exprimate de Gvozdenovici au aparut si reactii. Dr. Pedrag Balasevic, presedintele Partiei Democrate a Rumanilor din Serbia a declarat pentru Romanian Global News ca „Declaratiile lui Gvozdenovici arata ca trecutul urat al politicii sarbesti nu a plecat inca din constiintele unora, iar ca postura din care vorbeste Gvozdenovici este aceea de om al trecutului caruia nu-i pasa pentru ca el este deja parte a Uniunii Europene. Noi aici in Serbia incercam sa aducem Uniunea Europeana prin valorile ei, iar cei care nu inteleg aceasta optiune inseamna ca vor rau Serbiei.” La randul sau Parintele Boian Alexandrovic, protopop al Protopopiatului Ortodox „Dacia Ripensis” din Timoc, preotul care a fost de nenumarate ori amenintat cu moartea si tarat prin tribunale pentru ca a construit o biserica romaneasca, a declarat ca „Cei satui de drepturi nu-i inteleg pe cei fara drepturi, iar mai multa atentie nu merita declaratiile acelea”

    Ce au cei 30. 000 de sarbi din Romania: 53 de biserici active, 5 manastiri, 13 scoli in limba sirba (diverse nivele) si 10 in care se invata limba sirba ca limba materna, un saptaminal, emisiuni la radio si tv, muzeu, grupuri folclorice, consulat, si un parlamentar.

    Foto: Mesaje ultranationaliste la adresa romanilor din Serbia: "Mars afara din Serbia"
  • 0 (0 voturi)    
    timoc (Marţi, 26 februarie 2008, 16:14)

    banatanu' [anonim]

    "zvezda",adica "stea"(nu cumva cea comunista?),mai lasa exagerarile si aburelile astea tipic sârbesti.E adevarat ca românii din Banat se uitau pâna în 1989 la televiziunea iugoslava(nu cea sârba,care pe atunci nu exista!),în lipsa de ceva mai bun,dar apoi programele românesti au fost infinit mai bune decât cele sârbesti ale lui Milosevici.Nu ti s-a plâns niciun român din Timoc??Ori n-a avut curaj sa-ti spuna ca e român,ori minti tu aici(cred ca asta e mai plauzibil)si n-ai vorbit cu niciun român de pe Valea Timocului.În rest ce sa-ti mai zic?Tu stii ca vin azi sârboaicele sa se prostitueze în România?România e din punct de vedere social,economic si cultural cu câteva decenii înaintea Serbiei,sârbii sunt azi un fel paria a Europei cu stigma de criminali de razboi si genocidari.Cam asta e cu sârbii tai,draga "stea",ar fi bine sa învatati sa acceptati realitatea asa cum e ea,si printre altele si ideea ca Kosovo e definitiv pierdut pentru Serbia.Si daca te uiti un pic cum a gestionat Serbia acest teritoriu din 1913 încoace(de când l-au dobândit de la Imperiul Otoman)atunci e de mirare ca albanezii nu s-au despartit mai repede de acest stat câteodata criminal si genocidar.
  • +1 (1 vot)    
    ne place sa ne uitam in gradina altora... (Marţi, 26 februarie 2008, 17:22)

    romanverde [anonim]

    Ne suparam ca romanii din valea Timocului sint considerati vlahi si nu romani dar noi ce facem cu ungurii pe care i-am impartit in maghiari, ceangai si secui?
    Intrarea in Europa unita trebuia sa insemne si renuntarea la vechile metehne nationaliste. Din pacate ele se accentueaza si asta doar pentru avantajul unui grup de profitori de la conducerea tarilor respective.
    Fiecare minoritate are dreptul la autodeterminare.
    "Imagine there's no countries..." spune John Lenon. Ascultati melodia lui si cautati sa intelegeti.
  • 0 (0 voturi)    
    Kosovo (Marţi, 26 februarie 2008, 19:02)

    din basarabia [anonim]

    recunoasteti Kosovo !!! si implantati securitatea in Serbia,unde-s bravii osteni de odinioara ?
  • 0 (0 voturi)    
    Vlahii-romanii au avut doi mari dusmani (Miercuri, 27 februarie 2008, 7:02)

    ISTORIC [anonim]

    in intreaga lor istorie:1.Popoarele migratoare ;cele mai periculoase ,slavii si maghiarii.2.Comunism-fesenismul. Partea fesenista a comunismului romanesc, in frunte cu ilici iliescu ,a adus si aduce cele mai mari daune poporului roman cu toate ca acest popor din 1990, a avut cele mai favorabile conditii de a merge hotarat si grabnic catre prosperitate.Blocarea de la inceput a reformei, in sensul ca statul sa ramana dupa 1990, in continuare principalul propietar al economiei nationale si mentinerea in propietatea statului cu orice pret a unit.economice (aproximativ 80% incepand din anii 70), ce lucrau cu pierderi de zeci de milioane de dolari zilnic, a fost scopul principal al acestui regim. Prin aceasta politica au urmarit sa aiba la dispozitie intreaga economie nationala, ca de aici prin jaf si furt ,nomenclatura comunist-fesenist-securista, sa devina baroni si capitalisti de cumetrie, asa cum ii denumeste aparatorul lor, ilici iliescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu romanii au impartit pe unguri in (Miercuri, 27 februarie 2008, 7:13)

    Unguru [anonim]

    maghiari,ceangai si secui .Aceasta impartire nu este impartire ! In cadrul ungurimii, aceste popoare sunt distincte si asa se autonumesc ei.Romanule verde, priveste la ramuri ale neamului romanesc existente in Serbia si politica de nerecunoastere ale romanilor (indiferent cum sunt numiti acestia),de catre statul Sarb .Romanii, din zonele sarbesti sunt amenintate sa nu spuna ca sunt romani.Vezi politica religioasa a sarbilor fata de romani si cardasia bisericii sarbe, cu biserica rusa, in problema autoritatii Patriharhiei Romane in Basarabia si alte teritorii furate de slavii rusi si ucrainieni.
  • 0 (0 voturi)    
    SPRIJIN (Miercuri, 27 februarie 2008, 18:10)

    un alt banatan [anonim]

    Romanii din estul Serbiei (in toate regiunile unde traiesc ei, nu doar Valea Timocului) niciodata nu si-au spus vlahi(valahi). Este un termen impus de sarbii, si omul obisnuit de acolo in sarbeste iti spune ca este vlah daca vorbesti cu el sarbeste, iar daca il intrebi in romana, iti va raspunde cu siguranta ca e roman (in graiul lor "ruman").
    Problema este si alta, statul Roman la ora actuala are o pozitie internationala mult mai buna decat Serbia insa nu ia in serios problema Timoceana. Cand va fi acel moment cand este oportun ca tara aceasta sa-si sprijine conationalii sai? Ce avem de pierdu?
  • 0 (0 voturi)    
    Romania stat civilizat... (Miercuri, 27 februarie 2008, 22:34)

    Zev [anonim]

    sau ce are cu prefectura. Da sarbii isi bat joc de romanii din VT de ceva timp. Dar pozitia Ro fata de Kosovo nu ar trebui sa fie produsul unei logici de genul lasa bre, ca sarbii sunt de-ai nostri, ca ne uitam la Lepa Brena cand dadea TVRul al 14lea congres, sau cumparam blugi si fumam Vikend de la ei. Romania nu recunoaste Kosovo pe considerente de drept international, politica externa etc. (sper).
    In ce priveste drepturile romanilor din Timoc acestea trebuie sa fie respectate indiferent de indigestiile mentale ale sarbilor. Sau logica si dreptul nu conteaza, noi judecam totul ca precupetele, nu recunosatem Kosovo dar sarbii tre' sa ne dea si ei ceva,acolo, daca nu drepturi pentru romanii din VT, poate altceva, eventual o spaga? Ne targuim, mai dam noi, mai lasa ei, la portile orientului merge./././
    • 0 (0 voturi)    
      Romania stat civilizat (Joi, 6 august 2009, 17:17)

      NUOI NIS NUOI [anonim] i-a raspuns lui Zev

      Nu ai inteles, roumini sunt un pic prost (de la romania cu ei valea timocului - io mis de acolo) cred ce trebue se creasce un pic inteligentia se intelege cine sunt sirbi................se traiasce poporul nostru pe balcan
  • 0 (0 voturi)    
    Stramosii albanezilor-albanezi sunt bastinasi (Joi, 28 februarie 2008, 8:36)

    Banatean [anonim]

    de mii de ani si sunt majoritari in multe zone ale fostului stat Yugoslav.Ei au dreptul sa se uneasca intrun singur stat.Au dreptul sa se uneasca in statul Albania. Asa cum am fost noi dupa 1918 sI trebuie sa revenim ;trebuie sa ne unim .Europa, nu poate deveni un stat federal, pana cand nationalitatile bastinase si majoritare de mii de ani nu vor fi unite in state nationale.Prin aceasta unire se elimina procesul purificarii etnice .In paralel statele nationale, trebuie sa acorde drepturile generale ca cetateni pentru minoritati fara nicio discriminare.In plus minoritatilor trebuie sa li se acorde si drepturile legate de limba,istorie ,cultura,traditii ,religie etc.
    • 0 (0 voturi)    
      valea timocului (Duminică, 9 martie 2008, 15:44)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Banatean

      Istoricul are dreptate! Se vede ca este bine informat cu privire la subiect!
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul iese la suprafafata (Duminică, 18 ianuarie 2009, 22:07)

    daniel dicu [anonim]

    Chiar daca srbii ii numesc vlahi toponimic tot romani sint pt.ca VALAHII au locul in VALAHIA si au luptat contra turcilor vreme de multe veacur pe cind ei erau pasalic si aveau moschei pe teritoriul sirbesc ,Belgradul a fost eliberat de turci de un VALAH: Ion Corvin de Hunedoara ,ei nu au eliberat niciodata Bucurestiul ,mai inainte pe vremea imperiului Romano -Bulgar sub imparatii Petru si Asan au fost condusi tot de nistr VALAHI pe vremea VALAHULUI Mihai Viteazu nu stia nimeni de serbia ,in primul razboi mondial nici nu mai existau ca stst ,la fel si in al doilea razboi ,sint in urma fata de noi ,la noi e o problema cu generatia actuala de capsunari si manelisti care au uitat de mindria nationala pt un ciolan gras la fel ca pe vremae fanariotilor poate generatiile viitoare sa isi revina! Mai avem termen de vlah in :judetul VLASCA ,Codrul VLASIEI,numele de Vlaicu Vlasceanu etc. nume de origine romaneasca ,romanii de pe Valea Timocului pierzind legatura cu tara au ramas la limbajul arhaic de acum aproape 200 de ani cind si in Romania existau termenii de valah si ruman, de aici pina la vlah nu e decit un pas mai ales ca limba sssrba nu iubeste vocalele orcum ei sint su vor ramine fratii nostrii la fel ca cei de dincolo de Prut ,Nistru ,Tisa ,la sud de Dobrogea su Timocul bulgaresc ori banatul sirbesc .Sa dea DUMNEZEU ca odata sa fim cu toti impreuna!
  • 0 (0 voturi)    
    zvarcolirile istoriei (Duminică, 10 aprilie 2011, 16:12)

    un sarb din Timisoara [anonim]

    Oare ce parere ar avea tracii, ilirii, getii, dacii, hunii, vechii slavi si alte popoare de mult disparute, despre problemele pe care le discutam aici.
    Oamenii diferitelor popoare si camunitati au dus si duc lupte sfasietoare pentru implinirea unor idealuri sau interese, care idealuri, sau interese urmatoarea generatie le uita si isi fixeaza altele in ton cu contemporaneitatea lor si lumea merge mai departe.
    Peste cateva sute de ani locuitorii Balcanilor vor zice despre ei ca sunt urmasii romanilor, bulgarilor, sarbilor, albanezilor, tiganilor poate si a ungurilor si a croatilor,samd.
    Istoria va decide.
    Sau poate vor vorbi un dialect chinez evoluat scris cu caractere latine.