UPDATE Imagini șocante din secția COVID a spitalului din Reșița. Mizerie, pacienți dezbrăcați pe holuri și un decedat lăsat în pat / Ministerul Sănătății anunță control la spital și la DSP

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:29 Actualitate | Esenţial


Imagini spital Resita
Foto: Facebook
Pacienți dezbrăcați pe holuri, mizerie de nedescris și un cadavru într-un sac de plastic în pat. Sunt imagini șocante surprinse în staționarul 3 al Spitalului Județean din Reșița unde sunt tratați pacienți COVID-19. Ministerul Sănătății a anunțat că în urma apariției imaginilor Nelu Tătaru a cerut Inspecției Sanitare de Stat (ISS) să facă un control la spital, pentru a verifica condițiile în care se acordă asistența medicală, respectarea circuitelor și a protocoalelor medicale în vigoare.

Fotografiile au fost făcute în Staționarul 3, o clădire veche de peste 60 de ani și a cărei stare de degradare nu permite amenajarea circuitelor în limita standardelor actuale, a confirmat managerul spitalului Alina Stancovici, citată de resita.ro.

Potrivit acesteia, aici sunt pacienți pozitivi, din toate categoriile de vârstă și patologii asociate (cu insuficiență renală, insuficiență cardiacă, afecțiuni neurologice, inclusiv afecțiuni psihice) care nu pot fi transferați în secții adecvate afecțiunii deoarece acestea sunt non-covid.

„Imaginile surprinse demonstrează neputința unui sistem medical, de această dată fiind rândul spitalului reșițean, dar trebuie să recunoaștem că situația se regăsește și la alte spitale din țară, fapt care trebuie să dea de gândit tuturor pentru că sănătatea este o componentă de bază a sistemului și fără o investiție majoră în resursa umană și logistică din sistemul sanitar vom surprinde mereu realitatea amară cu care ne confruntăm fie din postura de manager, de medic, asistent sau infirmier, ori din aceea de pacient sau aparținător al acestuia”, a mai spus Alina Stancovici, managerul SJUR.








Ministerul Sănătății anunță control la spital și la DSP

Ministerul Sănătății a anunțat că în urma apariției imaginilor Nelu Tătaru a cerut reprezentanților Inspecției Sanitare de Stat (ISS) să facă un control la Spitalul Județean de Urgență Reșita, pentru a verifica condițiile în care se acordă asistența medicală, respectarea circuitelor și a protocoalelor medicale în vigoare.

Ministerul Sănătății a mai anunțat, într-un comunicat de presă, că va începe un control și la Direcția de Sănătate Publică Caraș Severin pentru a verifica modul în care reprezentanții acestei instituții și-au îndeplinit atribuțiile de serviciu în acest caz.
Conform sursei citate, conducerea Ministerului Sănătăţii a luat legătura cu reprezentanții Consiliului Judeţean Caraș Severin, instituție în subordinea căruia se află Spitalul Judeţean de Urgență Reșița "pentru dispunerea măsurilor necesare pentru remedierea de urgență a deficiențelor".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11023 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    Mda (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:49)

    TheFaime [utilizator]

    PSD = Pentru siguranta unui trai mai bun
    PNL = Romania lucrului bine facut

    Si acum, luati cu paine!
    • +5 (15 voturi)    
      Socant e ca nu face nimeni nimic, sunt autisti (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:18)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Guvernul asta e in functie de 1 an si daca nu ia foc vreo sectie ATI ei au impresia ca totul e perfect pt ca Arafat e seful ISU

      De fapt NU le pasa, se stie ca situatia spitalelor din Romania e cea mai grava din Europa si nici macar nu au inceput constructia unui spital

      de 30 de ani nu s-a facut nici un spital de STAT in Buc, asta e socant. si acesti oameni imi spun mie sa port masca
    • 0 (10 voturi)    
      Votati PSD si PNL, sa muriti in mizerie (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:40)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Nu v-au ajuns 30 de ani de PSD si PNL, mai vreti?
    • +1 (11 voturi)    
      Cum sa nu (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:27)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      e clar de vina Orban, ca intotdeauna. Nu voiai sa rezolve ei problemele din toate spitalele din Romania intr-un an in care 80% din bani se duc pe Covid-related cheltuieli? somaj tehnic, plata spitale, sporuri de covid etc. etc. Noi de-abia avem bani pt cheltuielile curente si voi vreti sa rezolve ei totul in an cu epidemie de covid, in care bugetul e praf.
      Stiu, e campanie electorala si PNL-ul e tinta predilecta a tuturor ca, deh, au cam mult in sondaje si tb sa mai scada.
      • 0 (6 voturi)    
        Dragu de tine (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:55)

        TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Unde am spus ca e vina lui Orban? Get a life man si citeste din nou..si de care 1 an vb? PNL a avut timp suficient 30 de ani sa faca ceva, indiferent in ce postura a fost...PSD, PNL, UDMR, PMP, PDL, etc..tot o apa si-un pamant. Hai, las-o usor cu campania electorala si entuziasmul asta, ca nu iau partea nimanui, te invit din nou, sa recitesti ce am scris
  • +15 (17 voturi)    
    Hai sa nu fim ipocriti (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:51)

    clint [utilizator]

    Chestiile astea se intamplau si inainte de epidemie, la o scara mai mica. Insa, erau la fel de inadmisibile ca si acum, ba chiar acum avem scuza ca e pandemie. Hai sa ne dormim somnul ratiunii din care ne trezim cu spasme scurte, gen Colectiv, Covid, samd, dupa care adormim la loc. Oricum "nu e problema noastra, e a lor" - a politcienilor, medicilor, samd. Asa gandim noi: sistemul de sanatate, asa cum e el, nu e al nostru, e al lor. Ma refer la responsabilitate, evident.
  • +19 (23 voturi)    
    Spitalele groazei (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:59)

    Costi888 [utilizator]

    Suntem la nivelul tarilor bananiere din Africa.. dar mandri ca suntem romani. In fiecare an, de 1 decembrie ies toti pe posturi sa ne spuna cat de mandri trebuie sa fim ca suntem romani, ca suntem solidari, saritori si cate alte epitete. In realitate, nu avem niciun motiv sa fim mandri ca suntem romani, din contra. Mi-e scarba de propaganda asta ieftina.. haideti naiba sa schimbam Romania si abia apoi sa fim mandri.. “desteapta-te romane” - un imn foarte reprezentantiv pt un popor adormit, smecherit si combinator.
    • +8 (8 voturi)    
      In Africa batranii mai au inca tineri langa ei (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:24)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Aici in Romania suntem sub Africa in privinta asta. Batranii neinsotiti au o soarta mai crunta decat daca ar avea niste tineri nervosi la capatai.
  • +13 (23 voturi)    
    votati PSD... asa o sa fie mereu... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:59)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    votati PSD... asa o sa fie mereu...
    • +5 (25 voturi)    
      votati PNL... asa o sa fie mereu... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:24)

      pedalaion [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      votati PNL... asa o sa fie mereu...
      • +2 (6 voturi)    
        ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:19)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui pedalaion

        + la ambele coment-uri. Asa ca: Votati altceva!!!
        • +1 (1 vot)    
          ++ si eu dar votez USR+ ca sa se schimbe in bine (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:22)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

          ca sa se schimbe in bine lucrurile ca ailalti ne-au lamurit ce pot in ultimii 30 de ani de ne-a iesit pe nas!
  • +20 (26 voturi)    
    incredibil, UE sec XXI (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:03)

    Coresponedntu [utilizator]

    o tara eminamente religioasa, 80% crestin ortodoxa, fara empatie fata de cei sarmani, fara reguli care sa fie respectate , la discretia sarlatanilor cu barbi care cheltuie sume imporante pe constructia de temple, ajutati de stat, si nu fac nimic pentru luminarea si ajutorarea naivilor credinciosi.
    • +2 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:19)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      E in beneficiul lor ca oamenii sa fei prosti si nevoiasi!
    • -4 (8 voturi)    
      Ai uitat sa mentionezi (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:32)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Ca "sarlatanii cu barbi" sunt vinovati si de contruirea "templelor"-stadioane a caror gazon schimbat periodic ajunge sa coste cat catedrala neamului, de mortii din traficul de pe drumurile patriei, de lipsa spitalelor noi, de termoficare din capitala, de incalzirea globala, de topirea ghetarilor si infestarea oceanelor cu plastic
      • +2 (2 voturi)    
        Sunt ca mereu au indemnat prostii sa voteze cele (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:23)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        mai corupte si incompetente partide!
  • +17 (21 voturi)    
    spital (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:08)

    infernal [utilizator]

    Sigur se numește spital ? Pare mai mult lagăr de exterminare.
    Mai mult nu pot să spun după ce am văzut imaginile - În spitalele din România, de (prea) multe ori devii doar statistică și sursă de venit.
    • -2 (10 voturi)    
      desigur (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:28)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui infernal

      orice kkt se petrece in tara asta, de vina sunt pee see dee si BOR; dreptacii ar fi facut, in cei 14 ani cat au fost la guvernare, dar nu i-a lasat Iliescu; mi-e o scarba deplina de voi :(
  • +14 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:13)

    [anonim]

  • -2 (20 voturi)    
    ce vreti, domne (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:14)

    cucuveauamov [utilizator]

    guvernul gestioneaza bine criza. ce aveti cu ei? peeessseeedistilor!
    • +6 (6 voturi)    
      Aha, (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:36)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pe vremea lui Dragnea-Dancila aici era un spital ultramodern si, uite, ce-a facut Orban din el. Da, inteligenta se tine dupa tine dar tu esti muult mai iute..
  • -1 (21 voturi)    
    Reacția Guvernului? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:23)

    vlad.pe [utilizator]

    Asteptam reacția Guvernului si a presedintelui Iohannis care priveste cu ingrijorare de 6 ani, de-abia acum inainte de parlamentare a promis o reformare a Sistemului Sanitar, ar fi de râs daca nu ar fi de plans, PNL se îngroapă in ridicol.
    • -5 (7 voturi)    
      Johanis va cerceta (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:43)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      si va privi cu ingrijorare.
  • +16 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:25)

    [anonim]

  • -2 (4 voturi)    
    Exterminarea (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    continua. Cu decorarea unor „criminali” din sistemul de Sanatate
  • +7 (7 voturi)    
    MIzerabil si infect. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:40)

    Cataleya [utilizator]

    Dar se pare ca nici managerul nu pare potrivit pt postul respectiv cand vezi mizeria de-acolo.
    Pt a mentine un WC curat si a tine porumbeii afara, ai nevoie de un om de serviciu in primul rand.
    Dar avand in vedere ca e toiul campaniei, nu mai conteaza ca ultimii 4 ani acel spital a fost sub tutela PSD-istilor (seful CJ a fost Silviu Hurdujeu) care fusese si prefectul judetului din 2012 pana in 2015.

    De 2 luni, noul sef al CJ este penelistul Romeo Dunca.

    Nu stiu ce-ar fi putut face Dunca in cele 2 luni, dar un lucru e clar.
    Managerul acelui spital trebuie sa zboare urgent din functie!
    ------------------------
    merita citit:

    https://expressdebanat.ro/romeo-dunca-tuna-si-fulgera-medici-primari-cu-salarii-de-mii-de-euro-opereaza-apendicite-si-sparg-furuncule-la-spitalul-judetean-de-urgenta-resita/
  • +4 (4 voturi)    
    Outlast (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:07)

    nu.conteaza [utilizator]

    Zici ca e din outlast. E un joc horror.
  • +6 (6 voturi)    
    coruptie! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:32)

    carmen_i [utilizator]

    Este ingrijorator ca majoritatea romanilor nu fac inca legatura dintre coruptia statului si scaderea nivelului de trai, precum si a calitatii serviciilor publice, inclusiv ingrijirea medicala.

    Vreti servicii de calitate? trebuie redusa coruptia, altfel fondurile vor fi furate inainte sa ajunga la pacient. Verificati cati ministrii, manageri de spitale, directori medicali si sefi de sectie au ajuns pana cum in spatele gratiilor.
  • +4 (6 voturi)    
    Da... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:00)

    Mihail. [utilizator]

    ...dar uitati-va ce masini bengoase circula in Romania, si la figurile celor ce le conduc. Si aici nu mai e vorba de psd, pnl etc....
  • +1 (1 vot)    
    o tara bolnava cu multi bolnavi... (Joi, 3 decembrie 2020, 0:10)

    richter [utilizator]

    situatiiile asemanatoare- mai mult sau mai putin dramatie, sunt muult mai multe, dar,acum datorita camerelor de pe tel mobile apar mai mult in public- ar fi multe de spus, dar spun atat: trebuie toti sa ne implicam mai mult: de la informare, atitudine si, mai departe la implicare personala cu/prin organizatii civice, personal sau altfel- nu mai putem astepta sa faca statul tot ca nu intereseaza/vrea/poate etc. Ultimile clipe fara pic de demnitate! ce-au ajuns parintii nostri sub ochii nostri !
    NU TREBIUA SA SE INTAMPLE ASA CEVA VREODATA !!!
    O eterna rusine natiei romane !