Germania: Cinci morți, printre care un bebeluș, și 15 răniți după ce o mașină a intrat în mulțime, în orașul Trier / Șoferul, care era beat și cu posibile ”tulburări psihiatrice”, originar din oraș

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2020, 15:16 Actualitate | Esenţial


Polizei
Foto: Dani Rockhoff
Cinci persoane, inclusiv un bebeluș de 9 luni, au murit și până la 15 persoane au fost rănite după ce o mașină a intrat în zona pietonală în orașul Trier, din vestul Germaniei, în ceea ce autoritățile au spus că pare să fi fost un act deliberat, relatează Reuters.

00.00: Numărul persoanelor decedate a crescut la 5.

21.15: Procurorul Peter Fritzen a spus în cadrul unei conferințe de presă că suspectul băuse o cantitate semnificativă de alcool.

21.00: Numărul persoanelor decedate a crescut la patru.

20.45: Șoferul mașinii ar putea suferi de „tulburări psihiatrice” (procuror) (AFP)

19.55: Presupusul făptaș se confrunta cu probleme psihologice, potrivit unuia dintre foștii săi vecini, care a spus pe postul de știri NTV că i-a recunoscut numărul de înregistrare. Avea griji legate de bani și „probleme cu tatăl său”, potrivit acestui martor.

Un profil care nu a fost confirmat de anchetatori marți la sfârșitul zilei. Potrivit agenției germane de știri DPA, care citează surse apropiate serviciilor de securitate, anchetatorii nu au informații care să indice direcția unui atac terorist.


19.30 Un bebeluș se afla printre victime

18.02: Cincisprezece persoane au fost rănite, unele „grav”, potrivit primarului orașului, Wolfram Leibe, scrie AFP.

Poliţia nu a fost în măsură să precizeze dacă este vorba de un accident sau un atac. "Ceea ce s-a întâmplat la Trier este șocant. Inimile noastre se îndreaptă către rudele victimelor, către numeroșii răniți și către toți cei care sunt în prezent la datorie să aibă grijă de cei afectați", a spus purtătorul de cuvânt al cancelarului Angela Merkel, Steffen Seibert, pe Twitter.

17.00: Poliția din Trier spune că bărbatul aflat în custodie are 51 de ani și este din zona Trier. (Reuters)

16.50: Purtătorul de cuvânt al Poliției din Trier spune că sunt peste 10 persoane rănite.

15.56 Ziarul local Trierischer Volksfreund citează martori oculari care povestesc că mașina, un Range Rover gri închis, a intrat în mulțime cu viteză mare, iar oamenii au fost pur și simplu aruncați în aer.

Centrul orașului a fost securizat, iar elicoptere survolează zona, mai scrie presa locală, citată de Reuters.

Primarul s-a deplasat și el la fața locului și va susține în scurt timp o conferință de presă.

15.41: Poliția a anunțat, pe twitter, că există doi morți. De asemenea, poliția confirmă că șoferul a fost arestat.



Postul public de televiziune SWR a relatat că șoferul a fost reținut de poliție, adăugând că detaliile legate de incident sunt încă neclare. Postul de televiziune citează martori oculari potrivit cărora nu există morți.


Poliția a rugat populația să evite zona, precizând că echipajele și serviciile de ambulanță sunt la fața locului.

Se actualizează






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14659 vizualizari

  • +15 (35 voturi)    
    Sa prezinte publicului (Marţi, 1 decembrie 2020, 15:55)

    mitg [utilizator]

    Imediat poze cu soferul.
    • +2 (2 voturi)    
      In Germania e interzis prin lege (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:17)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si nici macar chilotarii de la Bild nu si-a permis sa publice vreo poza. In schimb presa citeaza cunoscuti ai lui Bernd W., care vorbesc despre copilaria lui: https://www.n-tv.de/panorama/Bernd-W-Einzelgaenger-mit-Alkoholproblem-article22208525.html
  • +7 (47 voturi)    
    Probabil vreun Fritz... (Marţi, 1 decembrie 2020, 15:56)

    Nyk1 [utilizator]

    ...nemulțumit că s-au impus restricții anti-COVID pentru rugăciunile în moschee.
    • +3 (27 voturi)    
      ohhh (Marţi, 1 decembrie 2020, 19:05)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Profund dar clarvazator ca mereu, Yefreytor Nikola1!!!
    • +1 (9 voturi)    
      Bernd W. (Marţi, 1 decembrie 2020, 20:54)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      :)
  • +1 (29 voturi)    
    un alt dezechilibrat psihic... (Marţi, 1 decembrie 2020, 16:12)

    demaGOGU [utilizator]

    ...asemenea evenimente ar trebui sa ramana ascunse complet publicului pentru a se elimina satisfactia gloriei de moment.
    • +8 (22 voturi)    
      Da (Marţi, 1 decembrie 2020, 18:52)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Sa se dea pe post doar stiri cu cota de productie la hectar si tonele de bunuri industriale produse.
  • +4 (28 voturi)    
    se impute treaba in Europa. (Marţi, 1 decembrie 2020, 16:13)

    hopsinoi [utilizator]

    .
  • +11 (43 voturi)    
    E evident ce s-a intamplat (Marţi, 1 decembrie 2020, 16:40)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    O masina care a jurat dedicatie si loialitate lui DAESH a intrat in multime si a inscenat totul soferului, care e 100% neamt. Soferul e socat si a relatat ca nu a vazut semne ca masina sa e radicalizata sau ca planuia un act terorist.
    Soferul va primi daune de la CEDO pentru trauma suferita de a afla stirea ca are o masina terorista.

    Intre timp aflam ca motivele masinii sunt ca a avut o copilarie nefericita in fabrica, unde a fost construita, este fan film cu urmariri masini si masini care explodeaza sau jocuri gen Carmageddon.

    Exista teorii ca masina are probleme pishice, dar inca nu e dovedit. I se vor face teste si analize masinii si se va stabili daca are, intr-adevar, probleme psihice. Sunt sanse mai mari sa fi fost influentata de filme si jocuri.

    Revin cand aflu mai multe detalii.
    • -13 (19 voturi)    
      Bre, asta ti-a iesit! Bravo! (Marţi, 1 decembrie 2020, 18:12)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Bre, asta ti-a iesit! Bravo!

      Altfel, ce mai faci? "Tocatorul ala de hartie" mai e dovada de coruptie, sau ai reevaluat?
      • -4 (6 voturi)    
        Esti preferatul meu, nu-s sarcastic (Miercuri, 2 decembrie 2020, 0:53)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Dintre toti de tine-mi place cel mai mult, mai ales ca atunci cand vrei tu, scoti niste postari destul de ok, chiar daca nu-s de acord cu ele, au o oarecare logica. Cand le faci la banda rulanta, acolo e problema, dar digresez.

        O sa vezi update-urile articolului ca se apropie, deja scot soferul cu probleme psihice, altfel, o victima a circumstantelor.

        Cat despre tocator, am zis ca nu e dovada a coruptiei, ci maxim ceva circumstantial, la modul "de ce ar avea cineva curat asa ceva?!". Si stii asta, pentru ca am mai scris, dar e mai distractiv cu jumatati de adevar, stiu.

        Dar lasand batalia noastra personala la o parte, ce parere ai de situatia din Germania? Stiu ca ai fost atent la ce am scris de mutle ori si stii ca problema mea nu e xenofobia sau rasismul fata de migranti, cat faptul ca nu respecta regulile. Stiu ca nu sunt toti "posibili teroristi", iar unii au actuinat din pura credinta sau obicei d-acasa, dar problema mea e ca acum sunt in UE si parerile lor trebuie sa se muleze pe relaitatea contextului in care se afla.

        Desigur, crima e o problema in orice tara, religie, etnie, orientare sexuala sau planeta origine. Asa ca te intreb, lasand comentariul meu anterior satiric la o parte, ce parere ai de situatie si de scuza clasica cu "probleme psihice"?

        Nu-mi bat capul cu restul postacilor ca stiu ca nu gandesc. De la tine chiar ma astept la un raspuns argumentat si vorbesc serios. Nu ma dezamagi :)
    • 0 (2 voturi)    
      au murit oameni nevinovaţi... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:21)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      iar tu faci mişto... vai de tine...
  • -2 (26 voturi)    
    Sarbatorile vin Sarbatorile vin (Marţi, 1 decembrie 2020, 16:41)

    Zummm [utilizator]

    Sa le fie pe cap la nemti. Noi ii avem pe aia din parlament
  • -11 (13 voturi)    
    False flag (Marţi, 1 decembrie 2020, 20:36)

    TrickyWicky [utilizator]

    Government hoax
  • +4 (20 voturi)    
    Daca a baut e neamt (Marţi, 1 decembrie 2020, 22:26)

    treos [utilizator]

    spre dezamagirea islamofobilor...
    • -2 (16 voturi)    
      Phobie sau indignare justificata? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 2:13)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui treos

      "Islamofobie" este un termen inventat de fratia muzulmana ca sa distraga atentia si blocheze dialogul necesar pentru o viata sociala sanatoasa (Rahel Reza). Celor de la ISIS si DAESH le convine de minune.
      Presupun ca e islamofobie sa vorbim de multitudinile de crime si violuri comise de "frati". Cel mai sinistru a fost cel al lui Samuel Paty, usor uitat de cei ca d-voastra. Actual, avem 2 categorii de scelerati: neo-marxistii si fratii intru credinta.
      • +2 (4 voturi)    
        :)) (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:15)

        barc [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        Te-au spalat bine pe creier extremistii de dreapta.
        • -3 (3 voturi)    
          sau pe tine cei de stânga? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:25)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui barc

          eu unul nu am auzit de propagandă de dreapta pe bani (poate mă documentezi tu), în schimb soros al vostru aruncă cu miliardele în populaţie într-o "bucurie"... şi nu degeaba ci contra "creiere" vândute lui şi doctrinei sale bolnave.
          în care parte e buba?
          • +3 (3 voturi)    
            AfD (DE), Lega (IT) - finantate de Moscova (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:05)

            Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

            Extremistii de dreapta din cel putin doua tari europene au primit bani de la Kremlin:
            - https://www.tagesspiegel.de/politik/einflussnahme-auf-die-afd-russlands-spiel-mit-den-rechten/24196526.html
            - https://espresso.repubblica.it/attualita/2019/07/17/news/soldi-russi-alla-lega-documenti-bugie-di-salvini-1.336941

            Iti caut si pentru FPÖ (Austria) si alte tari?
        • -1 (1 vot)    
          Idiotul util de serviciu e prezent (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:23)

          rainman86 [utilizator] i-a raspuns lui barc

          Desi formeaza doar 13% din populatie, stangistii publica peste 50% din comentariile idioate de pe hotnews.

          Cum se explica?

          E ca si cum Lenin avea dreptate in privinta idiotilor utili.

          De cate ori vad "extremist de dreapta", deschid comentariul si este un exemplu de gandire schismatica, smuls din preputul gandirii si neargumentat cu nimic.

          Coincidenta?
  • +6 (20 voturi)    
    super sigura (Marţi, 1 decembrie 2020, 23:59)

    Scarface1000 [utilizator]

    Europa de Est fata de Europa de Vest.

    Cine a fost in Paris, Roma, Londra etc stie ce vorbesc.

    Este un site foarte tare Numbeo se numeste in care poti compara ce orase vrei din mai multe puncte de vedere.

    O sa fiti super uimiti cand o sa vedeti Bucurestiul MUUULT mai sigur decat Majoritatea capitalelor Vestrt Europene , ma repet MUULT mai sigur!

    mai jos exemplu Bucuresti vs Paris.


    https://www.numbeo.com/crime/compare_cities.jsp?country1=France&country2=Romania&city1=Paris&city2=Bucharest&tracking=getDispatchComparison
  • -6 (12 voturi)    
    Civilizația occidentală (Miercuri, 2 decembrie 2020, 8:22)

    sysrq [utilizator]

    Polonia și Ungaria ar trebui să conducă Europa! De fapt, singura soluție, desființarea de urgență a ue. ROEXIT acum!! Afară cu progresiștii din țară și cu băgătorii și scoțătorii din excel reprezentați de ei!
    • -3 (3 voturi)    
      ue a fost şi este o idee bună... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:47)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

      nu dărâmi biserica dacă nu îţi place ce zice popa...
      cum zice englezul "united we stand, divided we fall" sau cum zice românul "unde-s doi puterea creşte"...
      doar o europă unită ar putea face faţă ameninţărilor tot mai agresive ce vin din toate părţile: rusia, fundamentalismul islamic, muritorii de foame din lumea a 3-a, china, etc...
      tot mai mulţi europeni sunt din ce în ce mai nemulţumiţi de cei de la conducerea europei (de asta s-a retras şi uk) dar soluţia nu este demolarea unei construcţii durate în multe zeci de ani ci alungarea de la putere a sceleraţilor "progresişti" care îşi bat joc de ideea iniţială a europei unite îmbâcsind-o cu musulmani, africani, lgbt, etc.
      • +2 (4 voturi)    
        Da, afara cu Grecia si Italia din UE (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:57)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Fiindca stramosii lor ne-au "imbacsit" constructia europeana. Homosexualitatea dateaza din antichitate cel putin, iar la greci si la romani se practica fara restrictii:
        - https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality_in_ancient_Greece
        - https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality_in_ancient_Rome

        La unguri vad ca e ceva mai nou (https://www.hotnews.ro/stiri-international-24453026-europarlamentar-ungar-demisionat-din-parlamentul-european.htm), dar tare mi-e ca daca-i scotocim pe sub sa pe huni le gasim si lor niste baietei fragezi :)
        • 0 (2 voturi)    
          homosexualitatea antica (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:21)

          rainman86 [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

          Uf, tineti-va bine, a venit pseudo-semidoctul stangist cu cliseul obosit al homosexualitatii antice.

          Da, mai copil programat. Homosexualitatea nu a fost inventata recent, bucura-te.
          Religia LGBT, insa, da. Si este la fel de inutila si toxica si acum, ca ai pus tu linkurile alea, intelegi?
          • 0 (2 voturi)    
            Ce-mi place dadaismul Q-Anon :) (Joi, 3 decembrie 2020, 4:24)

            Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui rainman86

            Pseudo inseamna fals. Acum analizeaza din nou sensul expresiei pseudo-semidoct. In rest, tipicul ghiveci de cuvinte goale "ce din coada au sa sune", amestec de nonsensuri si tentative esuate de a jigni.

            Da, chiar am fost programat si dorit. Tu ai venit pe lume numai gratie decretului de interzicere a avorturilor :)