Orban: Îl putem omagia pe Sfântul Andrei cu aceeaşi credinţă din casele noastre

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2020, 11:50 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Ludovic Orban le urează "La mulţi ani" celor care îşi sărbătoresc astăzi onomastica și spune, în contextul restricţiilor impuse de pandemie, că Sfântul Andrei poate fi omagiat cu aceeaşi credinţă și din casă.
  • "La mulţi ani, tuturor celor care poartă numele Andrei, Andreea! Sfântul Andrei are o rezonanţă deosebită pentru noi, fiind protectorul românilor, cel care a adus creştinismul pe aceste meleaguri.
  • În acest an, chiar dacă nu ne putem bucura de această sărbătoare aşa cum eram obişnuiţi, ȋl putem omagia pe Sfântul Andrei cu aceeași credință, din casele noastre, ȋn familia noastră", a scris Orban pe Facebook.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1051 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    . (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:58)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Spune, bă, asta, după ce se înghesuie toți la peștera vieții. Tâmpiților.
    • -2 (4 voturi)    
      Ba nu-i așa bă ! (Luni, 30 noiembrie 2020, 12:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Este peștera morții.Ca să-l cinstești pe Andrei ca sfânt trebuie să fii împotriva lui Isus,pentru-că Andrei a vrut o cruce carte să nu semene cu a lui Isus.Acum i se spune lui Andrei apostolul lui Isus,dar când eram mic,cu 50-60 de ani în urmă,tot Biserica Ortodoxă Română spunea că Andrei a vrut să rupă Biserica lui Isus și să facă Biserica lui,fiind alungat în Actuala Dobroge și sudul Ucrainei.Poate BOR ar trebui să clarifice asta întâi și pe urmă să recomande pelerinaje la pestera lui //sfântul// Andrei.Înclin să cred că cei care fac asta(pelerinajul),vor scindarea Bisericii Ortodoxe Române.
  • +1 (5 voturi)    
    bre, tot economia de piata (Luni, 30 noiembrie 2020, 12:09)

    ..13 [utilizator]

    A facut ca si consumatorul de astfel de servicii sa aleaga sa nu mearga desi putea sa o faca

    A ramas doar BOR- Constanta cu o mare preocupare pentru o posibila runda viitoare si Jandameria cu o solda platita in zi de sarbatoare The winner is taken all

    consumatorul dicteaza si daca ar fi dictat si la Catedrala
  • -2 (4 voturi)    
    credinta fara fapte moarta este! (Luni, 30 noiembrie 2020, 12:33)

    izitoc [utilizator]

    „Tu crezi că este Dumnezeu, și bine faci - și dracii cred şi se cutremură (Iac. 2, 19); însă credinţa fără fapte moartă este (Iac. 2, 17). Ce folos este omului care mărturiseşte, iar cu faptele sale cele rele se leapădă de El? Cum poate fi cineva crezut că are stăpân pe cutare, de vreme ce nu-i slujeşte? Drept aceea, rob este cel ce ascultă de stăpânul său..., că însuşi Acest Domn al nostru, Iisus Hristos, dă mărturie în Evanghelie: Nu tot cel ce îmi zice Mie: „Doamne! Doamne!” va intra întru împărăţia Cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Care este în ceruri (Mt. 7, 21)."
    Spre luare aminte celor (Orban et cie.) care ne invata despre ce e credinta fara a sti despre ce e vorba!
    • +2 (2 voturi)    
      Proverbe... (Luni, 30 noiembrie 2020, 16:12)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui izitoc

      Gândurile celor neprihăniți nu sunt decât dreptate, dar sfaturile celor răi nu sunt decât înșelăciune.
  • +3 (7 voturi)    
    Mda (Luni, 30 noiembrie 2020, 12:33)

    TheFaime [utilizator]

    Bai Ludo, ai dreptate. Insa problema e alta, BOR nu accepta plata prin PayPal, Revolute, transfer...ei vor totul cash, you know :)
  • -1 (7 voturi)    
    Politia Romana (Luni, 30 noiembrie 2020, 13:14)

    Altiro [utilizator]

    Centrul Infotrafic al Poliției Române anunță că luni (30.11.)se circulă în coloană pe Valea Prahovei, fiind trafic intens și pe Centura de Vest a orașului Ploiești, pe sensul către Brașov. La munte nu sunt virusi, doar la biserica..