VIDEO Europol: Poliţist lovit cu maşina de un şofer ce fusese atenționat că staționa neregulamentar, în zona Gării de Nord

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 22:26 Actualitate | Esenţial


Politist lovit cu masina
Foto: Captura video
Un polițist a fost lovit violent, cu mașina, de un șofer care staționa neregulamentar în zona Gării de Nord din Capitală, anunță Sindicatul Europol, sâmbătă, într-o postare pe Facebook, prezentând și imagini surprinse de o cameră de supraveghere cu momentul incidentului.

„Polițist lovit violent de un șofer. Un autoturism staționat neregulamentar în zona Gării de Nord din București, pe modul "avarii", a fost atenționat de un polițist să se pună în mișcare. Șoferul nu a "suportat" critica și a devenit agresiv în exprimare. Iar în momentul în care polițistul a coborât din autospecială, pentru a-l legitima și a lua măsurile legale, șoferul a demarat în trombă lovindu-l violent pe colegul nostru”, relatează Sindicatul Europol.

Potrivit sursei citate, individul a fost prins la cinci străzi distanță de locul faptei și se află în custodia poliției.

„Încadrarea juridică a acestei fapte nu poate fi alta decât "tentativă de omor"”, notează Europol.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9853 vizualizari

  • -23 (43 voturi)    
    ciudat.. (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 22:37)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. nu stiu de ce dar mi se pare ca in clip politistul se agata de fraieru ala, apoi se arunca pe jos.
    • +7 (21 voturi)    
      cat ai primit sa postezi aberatii? (Duminică, 29 noiembrie 2020, 0:18)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      se aude ca soferul e baiatul lui cutarescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Altceva ciudat. (Duminică, 29 noiembrie 2020, 22:20)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      De ce oare astia care apara in comentarii PSD apara si talharii?
  • +27 (31 voturi)    
    Mare zevzec si ala... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 23:18)

    persuasiv [utilizator]

    cata prostie trebuie sa ai in cap,sa demarezi in momentul in care se indreapta politistul spre tine???Unde mama dracului credea ca ajunge daca fuge???Risca cel mult o amenda.Asa,risca parnaie.
    • -1 (1 vot)    
      Nu,nu, gresit! (Duminică, 29 noiembrie 2020, 17:32)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Pentru dumneata sau pentru mine, da, asa ar fi fost: pentru parcare nergulamentara, IN CEL MAI RAU CAZ politistul ii dadea o amenda.
      Asa, risca dosar penal nu pentru ultraj, ci pentru tenatativa de omor!
      Dar respectivul tanar nu este un om obinuit, nu este "common people", ci este o beizadea de baron pedesere, care este convins ca totul i se cuvine, ca poate face orice!
  • -28 (40 voturi)    
    Exagerare aberanta, de abia l-a atins (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 23:28)

    Gryphus [utilizator]

    m-am uitat atent la imagini, NU a fost intentie de a lovi de fapt de abia l-a atins si ala s-a aruncat ca-n bazin

    ca de obicei politistii exagereaza in favoarea lor

    se poate spune ca e ultraj adica lovirea unui politist dar atat. adica dosar penal, 90 zile permis suspendat, amenda etc
    • +14 (22 voturi)    
      well ... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 23:59)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      in america pentru asa ceva primea un glont in cap, dar romania politia e o institutie de care ne batem joc. au si ei bubele lor, dar sa iei apararea unui idiot care face asa ceva ... ai probleme mari de logica ...
      • +6 (8 voturi)    
        Si apoi iesea lumea in strada... (Duminică, 29 noiembrie 2020, 3:35)

        TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

        Si transforma orasul in ruine si cenusa.
        Si rudele soferului ar fi fost recompensate cu 10 mil. euro (stiu, nu ajuta cu nimic decedatul).
      • +1 (5 voturi)    
        daca pt asa ceva primea glont era CRIMA (Duminică, 29 noiembrie 2020, 13:36)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

        dar tu stii bine ca esti expert probabil si faci numai comparatii relevante gen sua vs romania
    • +3 (3 voturi)    
      merita (Duminică, 29 noiembrie 2020, 0:02)

      dualities [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      oricum ar fi merita toate astea ?
    • +7 (13 voturi)    
      e tentativa de crima! (Duminică, 29 noiembrie 2020, 0:17)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      in special impotriva unui politist!
      Postac platit!!
      • -1 (5 voturi)    
        e evident pt oricine are 2 neuroni ca nue intentie (Duminică, 29 noiembrie 2020, 13:38)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

        de abia l-a atins si nu exista intentie

        de ce ai lovi un politist daca nu ti-a dat amenda???

        nu e nici macar logic
  • -3 (29 voturi)    
    ciudata afirmatia sindicatului (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 23:34)

    TheBorg [utilizator]

    Evident individul merita o amenda sanatoasa, si suspendarea permisului, si ceva bonus pentru ultraj, in functie de cat de "agresiv in exprimare" a fost in cadrul discutiei initiale.

    Dar in ceea ce priveste lovirea "violenta" si plecarea "in tromba" filmarea respectiva are viteza marita de cel putin doua ori fata de realitate. Chiar si cu viteza clipului marita, este clar ca sindicatul exagereaza.

    Din ce inteleg politistul i-a cerut sa plece si, pana la urma, individul asta a facut, ce-i drept ignorand semnalul de oprire al politistului. Dar este evident ca nu a intentionat sa-l loveasca pe politist, abia l-a sters cu masina,incercand sa se strecoare printre el si masina de politie.

    De fapt, dupa ce m-am mai utat de cateva ori la clip, am senzatia ca politistul se apropie si pune mana pe masina, cred ca vroia sa se agate cu o mana de geamul deschis, dar se dezechlibreaza si cade. Dar e posibil sa gresesc, calitatea clipului este foarte proasta chiar si ignorand faptul ca este dublata viteza.
  • +10 (22 voturi)    
    Interesant (Duminică, 29 noiembrie 2020, 0:29)

    Orpheus [utilizator]

    Mi se pare interesant cata lume vine in apararea unui potential criminal. Demarajul lui a aratat ca nu-i pasa de viata politistului care se indreapta spre el.

    Ca a vrut sau nu a vrut sa-l loveasca, nu trebuie uitat ca masina este o arma. Pe care infractorul a folosit-o ca atare.
    • +12 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 noiembrie 2020, 1:59)

      [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      • +1 (1 vot)    
        100% corect! (Duminică, 29 noiembrie 2020, 17:36)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui

        Indiependet de cazul acesta concret, si de solutionarea sa, da, acesta este rezultatul pasivitatatii indelungate a Politiei.
        Acum este foarte greu de schimbat mentalitatea infractorilor, care stiu cq nu pot sa pateasca nimic!!
    • +6 (6 voturi)    
      Exact ca aia care rad in hohote si fac (Duminică, 29 noiembrie 2020, 2:53)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      misto,in loc sa dea o mana de ajutor,
    • -1 (13 voturi)    
      "Demarajul lui a aratat ..." (Duminică, 29 noiembrie 2020, 3:58)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Filmuletul este rulat la viteza 2x sau 3x, asa ca demarajul de care vorbesti s-ar putea sa fi fost mai mic in realitate.

      Am 2 intrebari: l-a injurat pe politst inainte de incident? L-a vazut ca se apropie? Astea pot face diferenta intre niste acuzatii minore sau altele mai "grele". Dar nu se vad pe acest filmulet, din pacate.

      Asa ca ar trebui ca situatia sa fie investigata profesionist de institutia care se ocupa cu asta si dat un verdict, fara sa conteze ca soferul e beizadea (cica ar fi) etc.
      Nu m-as supara sa ia 5 sau 10 ani cu executare, dar la capatul unui proces corect.
    • -1 (1 vot)    
      Nu este "potential"! (Duminică, 29 noiembrie 2020, 17:34)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Beizadeau pedeserista chiar A VRUT sa de peste politist.
      Nu a reusit deoarece este, ca majoritatea adeptilor Draknea, nu doar ticalos, ci si prost.

      "Lumea" care vine in apararea infractorului este din aceeasi categorie, sunt cu totii votanti ai partidului lui Ilici!
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns (Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:48)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Culmea e ca politistul i-a cerut sa se puna in miscare, ca station aiurea.
      Si nu soferul l-a lovit cu masina, ci politistul s-a agatat de ea!
  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 noiembrie 2020, 0:35)

    [anonim]

  • -1 (15 voturi)    
    clipul e redat (Duminică, 29 noiembrie 2020, 1:43)

    Cataleya [utilizator]

    pe "repede inainte" ca sa mareasca dramatismul.
    Rusinos!
  • +4 (16 voturi)    
    Mda... (Duminică, 29 noiembrie 2020, 3:34)

    TheFreeOne [utilizator]

    Din cate vad eu, ala a trecut pe langa "politist".
    Polististul s-a agatat de masina in momentul ala.
    Si clipul este redat cu viteza 2-3X, ca ca mareasca dramatismul.

    Daca aici e tentativa de omor, cum se numea daca intra cu masina direct in el (ci intentie) si il proiecta 10 metri (dar fara sa il ucida) ? Aici nu imi dau seama daca e intentie, poate nu l-a vazut pe politist (un moment de neatentie). Daca a fost cu intentie, e fraier soferul, risca acuzatii "grele" pentru ceva ce putea fi evitat usor.
  • +8 (12 voturi)    
    Inca ceva (Duminică, 29 noiembrie 2020, 3:38)

    TheFreeOne [utilizator]

    Ador titlul asta: "Politist accidentat violent în trafic".
    E superb. Nu e nici un dubiu. As completa eu: "foarte violent". Sau fffffff violent (ca la pepenii aia de Dabuleni ffffff dulci, evident falsi).
  • +5 (7 voturi)    
    Educație deficitară. (Duminică, 29 noiembrie 2020, 9:08)

    asavreau [utilizator]

    Rezultatul guvernărilor PSD.Ajungem să nu ucidem și nu știm de ce.Șoferul nu avea nici-un motiv să fugă de polițist,dar,probabil că nimeni nu la învățat asta.Nici la școală,nici la cursurile de șoferie.În ultimul timp nu am mai auzit despre politețea rutieră !!.Polițistul,nimeni nu la învățat că nu trebuie să se sinucidă,făcând gesturi care pot să-i pună viața în pericol.A plecat șoferul când l-a atenționat,de aia are ochi,reținea nuumărul,îl dădea în consemn,nu se aruncă asupra unei mașini în mers.Vina o văd la Școala de Poliție,unde ,se pare că se învață NIMIC(marcă PSD nimicul ăsta).Pentru oprirea unei mașini în mers sunt procedee care pot face asta fără să pună viața polițistului în pericol.Și nici a șoferului.
    • +2 (2 voturi)    
      De acord (Duminică, 29 noiembrie 2020, 17:54)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ca viata trebuie sa primeze si pedeapsa nu se da pe loc, nu se fac executii publice tinand cont de circumstante !
  • +2 (8 voturi)    
    adevar alternativ (Duminică, 29 noiembrie 2020, 10:03)

    independentu [utilizator]

    Nu l-a atins, politistul s-a agatat de portiera.
  • +1 (3 voturi)    
    Marcel Vela (Duminică, 29 noiembrie 2020, 14:42)

    Ibit [utilizator]