Fostul şef al CNAS Lucian Duţă - condamnat la 6 ani închisoare pentru luare de mită și confiscarea a 6,3 milioane euro. Decizia nu este definitivă

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:47 Actualitate | Esenţial


Lucian Duta
Foto: AGERPRES
Lucian Duţă, fost preşedinte al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), a fost condamnat vineri de Tribunalul Bucureşti la 6 ani închisoare cu executare, fiind acuzat de DNA că a primit o mită de 6,3 milioane euro, în schimbul acordării unui contract din bani publici către două firme de software, informează Agerpres.

Conform deciziei instanţei, Lucian Duţă nu are voie, pe o perioadă de 4 ani, să fie ales şi să ocupe o funcţie publică, el având interzis şi să exercite profesia ori de a desfăşura activitatea de care s-a folosit pentru săvârşirea infracţiunii.

Judecătorii au menţinut măsura preventivă a controlului judiciar pe cauţiune dispusă faţă de Lucian Duţă şi au dispus confiscarea sumei de 6.300.000 euro.

De asemenea, a fost menţinut sechestrul pe suma de 2.183.820 aflată în conturile din Elveţia ale societăţii Eurotrust Invest Inc. şi pe suma de 1.503.000 euro, primită de Euroinvest Development SRL şi investită într-o construcţie şi teren de pe strada Jean Monnet din Bucureşti.

În plus, a fost instituit sechestru asigurător asupra tuturor bunurilor lui Duţă, prezente şi viitoare, în limita sumei de 2.294.187 euro (având în vedere că suma totală primită cu titlul de mită de inculpat a fost de 6.300.000 de euro, iar în limita sumei de 4.005.813 euro au fost identificate sumele de bani şi bunurile imobile ce fac obiectul sechestrului).

Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel.


Lucian Duţă a fost trimis în judecată de DNA în decembrie 2018, fiind acuzat că, în perioada 2010 - 2012, în calitate de preşedinte al CNAS, a pretins de la reprezentanţii a două firme de software un comision de 10% din valoarea fiecărui act adiţional sau contract pe care l-a semnat în această calitate şi a primit suma totală de 6.300.000 de euro, dintre care 5.500.000 euro prin transferuri bancare şi 800.000 euro în numerar.

Sumele de bani au fost remise lui Duţă fie în numerar (în mai multe tranşe), fie prin virament în contul unei companii offshore înregistrată în Insulele Antile şi cu conturi bancare deschise în Elveţia.

În cauză au fost dispuse măsuri asigurătorii asupra sumei de 2.183.820 euro identificată într-un cont bancar din Elveţia, asupra unui teren cu construcţie S+P+4, asupra a trei apartamente şi asupra unui autoturism.

Pe 4 aprilie 2018, DNA anunţa că i-a fixat lui Duţă o cauţiune de 4.500.000 de lei.

DNA mai susţinea atunci că Lucian Duţă ar fi primit mită în legătură cu încheierea şi derularea unui act adiţional la contractul pentru realizarea unui parteneriat pentru proiectarea, construirea şi operarea unui sistem informatic unic integrat al asigurărilor de sănătate din România.

De asemenea, el ar fi primit bani în legătură cu încheierea şi derularea unui acord-cadru de servicii ce avea ca obiect furnizarea soluţiei informatice de implementare a Cardului Naţional de Asigurări Sociale de Sănătate şi interconectarea acestora cu Sistemul Informatic Unic Integrat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7524 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Romanica.. (Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:57)

    arpi [utilizator]

    Va rog nu-i mai condamnati.. Nu o sa mai aiba cine ne conduce...
    • +3 (5 voturi)    
      ROFL (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:38)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Tu chiar știi ceva :))))
      • -1 (1 vot)    
        Așa a spus Tăriceanu. (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 7:23)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Citez//cei mai buni români sunt în închisoare//.Bineînțeles că Tăriceanu sa sustras și nu a ajuns printre cei mai buni români.După alegeri nu mai are imunitate și are drumul liber spre pușcărie.
    • -1 (5 voturi)    
      Observati ca asta (condamnarea) se intampla (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:59)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      doar in prima instanta ! Pana la definitiva , ii relaxeaza. Realizeaza in apel, ca omul a fost gospodar daca a strans dintr-o singura operatiune atata banet si il premiaza cu suspendare......
    • +1 (3 voturi)    
      Sa-i condamne sa scapam de psdizata birocratie (Vineri, 27 noiembrie 2020, 20:32)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Pe toti!
      Incompetenti, mincinosi si corupti au distrus Romania in ultimii 30 de ani!
  • +12 (14 voturi)    
    mizilicuri (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:13)

    Kornell [utilizator]

    6.3 milioane spaga, la 10% inseamna CONTRACT DE 63 MILIOANE EURO !!!!! Cat despre recuperarea banilor din Antile si Elvetia...e o gluma proasta, ai nostri n-au fost in stare sa recupereze 60 milioane de aici de la varan-Voiculescu, d-apai din conturi off-shore sau Elvetia, recunoscuta pt conturi impenetrabile...
    • -3 (3 voturi)    
      Pai la Varanu estimarea bunurilor era umplata (Vineri, 27 noiembrie 2020, 20:03)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      Cin cumpara cu 60 mil. cladirea lui Varanu de zona Herastrau si ce poti face cu ea ?
  • +5 (9 voturi)    
    doar hoti pusi peste tot... (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:30)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    doar hoti pusi peste tot...
  • -4 (10 voturi)    
    2010-2012 nu era criza? (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:56)

    Nevermind [utilizator]

    Fanii pdl nu aplaudau ca focile minunatele masuri base/boc/udrea? Cum ar fi aia cu impozit forfetar pentru firmele cu cifra afaceri zero sau marire tva cu 5pp. Bani pentru partid, pardon, pentru tzarisoara.
  • +5 (5 voturi)    
    Acum stim de ce! (Vineri, 27 noiembrie 2020, 20:13)

    Azra [utilizator]

    Din cauza aceasta ani de zile, practic zilnic, cabinetele medicilor de familie si nu numai nu puteau accesa sistemul Casei Nationale de Sanatate, spunandu-le pacientilor ca :"a cazut sistemul". Deci dl Duta era cauza!!Sa speram ca prin hotarare s-a dispus si confiscarea sumei primite drept mita.
  • -3 (3 voturi)    
    Corectie pentru Nevermind(utilizator) (Vineri, 27 noiembrie 2020, 20:16)

    Azra [utilizator]

    Untold!
  • +5 (5 voturi)    
    Protecție (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 0:22)

    Celbland [utilizator]

    Lucian Duță este omul lui Băsescu, iar cele două companii software sunt HP și Siveco.
    Bănuiesc că o parte din bani a ajuns la protectorul lui Lucian Duță, în timp ce alegătorii fraieri nu reușesc să folosească cardul de sănătate conectat la SIUI.
  • +4 (4 voturi)    
    omul lui Basescu, Videanu, Udrea, Boc &CO (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 8:25)

    Coresponedntu [utilizator]

    .....