Ministrul Economiei, „dezamăgit”: Jumătate dintre măştile de pe piaţă nu protejează împotriva Covid / Toate măştile neconforme sunt din import și au fost oprite de la comercializare- UPDATE

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:32 Actualitate | Esenţial


Virgil Popescu
Foto: Guvern
Jumătate dintre măştile aflate pe piaţă nu protejează împotriva Covid, iar Ministerul Economiei va emite un ordin pentru a obliga comercianţii să precizeze acest lucru în cazul produselor neconforme, a declarat, miercuri, ministrul de resort, Virgil Popescu, citat de Agerpres. Virgil Popescu a precizat că măștile găsite neconforme au fost oprite de la comercializare.

El a precizat că, în urma controalelor făcute de ANPC, s-au găsit nenumărate nereguli.

UPDATE Contactat de HotNews.ro, Virgil Popescu a spus că Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului (ANPC) va emite în cursul zilei de joi un ordin prin care va fi reglementat modul în care vor fi etichetate măștile. Pentru măștile care nu se încradrează în standarde și nu îndeplinesc condițiile de calitate, etichetele trebuie să conțină precizarea că aceste produse nu protejează împotriva COVID-19. De asemenea, nu vor putea fi vândute ca sub denumirea de "măști de protecție", ci ca produse de "acoperire a feței". Astfel, oamenii vor cumpăra aceste produse în cunoștință de cauză.

Virgil Popescu a precizat că au fost verificate și măștile românești, toate fiind conforme. Ministrul a precizat că a aflat marți despre faptul că jumătate dintre măști nu sunt conforme, în cadrul unei ședințe cu reprezentanții ANPC.

"Sunt dezamăgit de calitatea măştilor de protecţie aflate pe piaţă în acest moment. Dacă vă spun că jumătate din măştile care se găsesc la comercializare, în momentul de faţă, în reţelele de distribuţie - hypermarketuri, farmacii, depozite, la importatori - nu respectă, adică nu ne protejează, aţi zice că exagerez, dar asta este realitatea. Vreau să dau un mesaj foarte clar că acest lucru trebuie să înceteze. Nu putem să acceptăm să fie puse la comercializare măşti care nu protejează populaţia", a spus Popescu.

Potrivit acestuia, ANPC a dat amenzi de 18 milioane de lei unor comercianţi care aveau la raft astfel de măşti neconforme.

De asemenea, ministrul a sfătuit oamenii să cumpere măşti româneşti.

"Toate măştile neconforme sunt măşti din import. Vreau să le spun românilor că avem peste 16 companii care produc măşti în România, care pot asigura întregul necesar de consum al României şi îi sfătuiesc să caute produse româneşti, pentru că sunt acreditate, sunt verificate şi sunt cele mai bune de pe piaţă", a completat Popescu.

El le-a cerut retailerilor şi reţelelor de farmacii să nu mai permită la comercializare produse neconforme.

"Vom emite un ordin care să spună clar că aceste măşti nu asigură protecţie împotriva Covid, ca oamenii să ştie când cumpără că, dacă acel produs este pe raft şi i se spune mască, el nu este o mască care protejează", a adăugat reprezentantul Guvernului.

Pe 5 noiembrie, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a anunțat că în ultima săptămână au fost verificați 504 operatori economici din toată țara, fiind depistate nereguli în cazul a 275.

Atunci, peste 31 de milioane de măşti de protecție au fost oprite temporar de la comercializare, iar alte peste 90.000 de măşti au fost scoase definitiv de la vânzare de către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC). Potrivit instituției, peste jumătate din măştile de protecţie verificate aveau probleme precum lipsa înscrierii instrucţiunilor de utilizare sau a menţionării compoziţiei materialului utilizat.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15226 vizualizari

  • -5 (63 voturi)    
    Haoleo (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:38)

    idealogul [utilizator]

    Deci dam bani chinezilor pe masti neconforme, pe adidasi care tin o zi si pe huawei fara licenta software.
    Pai asa ne trebuie.
    Nu-i nimic. Suntem inaintea lor la respectarea drepturilor omului. Adica la persecutarea ciudatilor (barbatilor hetero) si la privilegierea cetatenilor normali (adica gay, trans, pedo etc.).
    • +8 (30 voturi)    
      uite cine are probleme de educatie... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:26)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      ... uite cine are probleme de educatie...

      LOOL la hate-speech ! ce random ai dat-o : "gay, trans, pedo" ... prin ce galerie ti-ai trait viata oare sau din ce satra ai aparut...

      Trebuie sa fie cumva un "talent" din "educatie", ura asta a ta pentru persoane cu sexualitare diferita de a ta, bineinteles ca tu ai bagat pedo acolo ca sa subliniezi egalitatea din capsorul tau vis-a-vis de termenii din paranteza.

      Si trebuie sa ai ceva probleme la capsor, de ai reusit sa comentezi la un articol despre masti false cu un comentariu sexist si homofob.

      Bine de curul tau ca stai intr-o tara medievala, daca erai in Olanda sau Suedia, te manca puscaria pentru homofobie.
    • +4 (4 voturi)    
      persecutatule (Joi, 26 noiembrie 2020, 9:02)

      veratec [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      sa-ti dea si tie cineva tampoane gratuit ca sa nu te mai simti discriminat. Biata victima alba barbata hetero...si banuiesc si cre(s)tina.
  • +28 (32 voturi)    
    „Purtați mască!”. „Spălați-vă pe mâini”!!! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:38)

    Tayen [utilizator]

    Ăștia ar fi în stare să aducă și săpun contrafăcut!
  • +23 (35 voturi)    
    Mastile sunt ptr profitul importatorilor (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:46)

    CezarN [utilizator]

    Mastile sunt ptr profitul importatorilor, nu pentru protectie. Se stie.
    De aia s-a renuntat si la izolete, nu aduceau bani importatorilor.
    Acuma, de ce dati amenzi daca jumatate nu ofera protectie?

    Pe cine amendati sau trimiteti in judecata pentru zadarnicirea combaterii bolilor?

    Cine a avizat mastile ca fiind conforme?
    • 0 (2 voturi)    
      Corb la corb.... (Joi, 26 noiembrie 2020, 0:34)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Si de ce nu te-ar bate gandul ca e o gresala intentionata, atat vreme cat nimeniu nu plateste nimic?
      Ca sa nu vorbesc despre faptul ca ar multi putea intra destul de usor la omor din culpa...cel putin.
      Ar putea, daca ar vrea,, cine trebuia.
  • +12 (28 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:49)

    Tescovin [utilizator]

    Deci cine e de vină pentru proliferarea virusului ? Oamenii care nu poartă mască, așa cum fac spume la gură „vigilenții online” ? Sau, fără vina lor, oamenii care poartă mască, doar că masca nu-i ajută la nimic (ceea ce atâția tot spun de atâta timp, chiar dacă pentru motivele greșite) ?
    • +5 (23 voturi)    
      iar ai citit stirile de la RT... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:27)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      iar ai citit stirile de la RT... ai inteles ce ai vrut tu din articol sau chiar eviti sa intelegi.
      • -5 (11 voturi)    
        vreau un raspuns (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 20:44)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        cum un virus de 0.5 microni poate fi oprit de o masca cu spatiu de 300 microni intre fibre ?
        astept raspunsul
        • +4 (10 voturi)    
          Prin blocarea stropilor (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 23:47)

          veganu [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

          @lnicolae

          Mastile functioneaza prin oprirea stropilor sau aerosolilor care sunt purtatori de virus.
          • 0 (0 voturi)    
            atunci de ce o purtam peste nas? (Joi, 26 noiembrie 2020, 14:45)

            Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui veganu

            scoatem stropi pe nas?
  • -7 (37 voturi)    
    Eu v-am zis ca MASCA NU protejeaza de COVID (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:49)

    Gryphus [utilizator]

    dar voi nu si nu ca asa ne-a zis guvernu ca daca purtam masca suntem salvati


    acelasi guvern care nu e in stare nici sa trage niste linii pe asfalt in Bucuresti
    • +4 (12 voturi)    
      e testat (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:32)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Au facut japonezii testul: https://m.hotnews.ro/stire/24367831

      Chiar si cu cele mai tari masti pe fatza daca stai bot in bot cu cineva la metrou sau microbuz, din cateva milioane de particule cu virus eliminate prin respiratie tot inhalezi cateva. Cel mai bine e sa stai la distanta de altii cu masca pe fatza. In spatiu inchis n-au unde sa se duca particulele de virus, orice masca ai avea tot te infectezi. Doar ca cei cu masca elimina mai putine particule, chiar si in spatiu inchis, e bine sa fie mai putine particule cu virus in aer decat mai multe, la deschiderea usilor metroului poate se elimina si acelea.
      • 0 (2 voturi)    
        si fara vesta antiglont ai scapa (Joi, 26 noiembrie 2020, 0:37)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        doar ca purtand-o e bine sa fie mai putine gloante care sa te ciuruiasca
    • -6 (6 voturi)    
      Daca iei masti neconforme, da (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:36)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dar daca iei masti facute cum trebuie, sansele sa te infectezi scad dramatic, spre 0 in unele cazuri. Asta e, dai un ban, dar stai in fata. Te zgarcesti la 5 lei, iei virus si urlii ca mastile alea proste si false nu protejeaza.
      • -3 (9 voturi)    
        Cea mai conforma masca (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 20:45)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

        Cea mai conforma masca e cea in care nu respiri...celelalte sunt nasoale; intra virusul cu pandemie cu tot!
    • -4 (18 voturi)    
      e next step (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:39)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      se va renunta la carpele astea si vom trece la next step, masti mai "performante", procurate doar prin firmele de partid, la preturi pe masura.
      Si abia la urmatorul pas, cand se va 'constata' ca nici alea nu sunt bune, ne vom pune dispozitive d-alea anti-atac biologic.

      Apropos, e cineva care-si schimba masca la 4 ore, cat e recomandat ca sa nu te imbolnavesti?
  • -7 (21 voturi)    
    Ministrul are dreptate... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:50)

    newlook [utilizator]

    Ministrul are dreptate...masca nu protejeaza impotriva COVID. El stie doar de jumatate, da si baticul lui tzatza Ileana e la fel de ... protectiv.
    • +4 (16 voturi)    
      asa ti-a cantat tie pUTINEL ? (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:28)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      asa ti-a cantat tie pUTINEL ?
      • -6 (10 voturi)    
        Tu vrei ceva? Nu te tine de mine, sunt straight! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 18:45)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 18:17)

      [anonim] i-a raspuns lui newlook

  • -1 (23 voturi)    
    Suntem economie (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:51)

    Unforgiven [utilizator]

    De piata, libera si putem importa orice dorim, chiar daca produsele sunt dezastruoase si criminale.

    Am vandut si economia strainilor si inca mai vrem s-o vindem in continuare, tot asa!
    • -4 (6 voturi)    
      Mastile romanesti sunt ok! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:39)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      De cateva luni cumpar masti produse in Romania, certificate si testate local. Nu am avut probleme. Vad ca si in articol se mentioneaza ca cele locale sunt conforme. Mai mult, ajut economia locala.
      Tu de ce nu cumperi masti romanesti daca te ingrijoreaza faptul ca ne vindem economia strainilor?
      • -1 (7 voturi)    
        Din care parte a postarii omului (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 18:48)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

        "Tu de ce nu cumperi masti romanesti daca te ingrijoreaza faptul ca ne vindem economia strainilor?"

        ===========================

        Din care parte a postarii omului ai dedus ca "nu-si cumpara masti romanesti"?
  • +26 (26 voturi)    
    Puneti lista cu producătorii din Ro (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:54)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Care fac masti conforme.
    Cu detalii la fiecare tip de masca.
    Si evident ca raman pe stoc cele neconforme!
    Si amenzi grase pentru cei ce vand neconforme!
    Si când s-a autosesizat ANPC?
    S a controlat?
    • +1 (5 voturi)    
      masti Dr. Albert, spre exemplu (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:20)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Exista o firma mare si serioasa din nord vestul tarii, 100% romaneasca, cu sediul in judetul Maramures si care a deschis acum cateva luni o fabrica numai pentru masti de protectie langa Oradea.
      Firma se numeste Techtex iar mastile produse de ei sunt comercializate sub numele de Dr. Albert. Uite aici pagina lor de Internet, au mai multe tipuri de masti prezentate.

      https://www.techtex.ro/produse/

      Nu am lucrat si nu lucrez la firma asta, nu cunosc pe nimeni personal care sa lucreze, nu sunt platit sa le fac reclama nici offline nici online, dar mi se par chiar ok si merita sa le fac reclama pe gratis.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 18:57)

        Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        Cumparat de la Crf sunt Ok.
        DAR : Nu sunt inscritionate KN95,doar pe cutie eatibild FP2 ceea ce mi-a pus un semn de intrebare
    • -3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 18:22)

      [anonim] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

  • +22 (26 voturi)    
    masca (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:56)

    gpavel [utilizator]

    ministrul ar trebui sa stie ca nici o masca nu protejeaza impotriva virusului corona(dimensiune de 120nm),mastile protejeaza peste 300nm(0,3 microni),dar e vorba de virusul din aerosoli(situatie rara),in general virusul este pe ceva(mici picaturi de saliva,secretii,praf),masca oprind virusul care este pe un suport!atata timp cat sunt recomandate(de oficiali)chiar fulare,esarfe,masti textile,neconformitatea mastilor "model chirurgical"e mai mult o politica fiscala,de amendare si promovare a unor produse cu nimic mai bune(mai protective)!!vad ministri(chia a sanatatii)purtand mastii complet nepotrivite,cele cu ventil,prin ventil la expiratie ies nestingheriti toti microbii(chiar bacterii de zeci de ori mai mari decat virusul incriminat)!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Ministrii se protejeaza pe ei. Sunt FFP3 cu valva (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:45)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      .
      • -1 (3 voturi)    
        Ei se protejează, dar fac ceva pe alegători! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:42)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        Așa cum ne-au obișnuit.
    • +2 (2 voturi)    
      @gpavel (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 18:35)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Pacat ca va pot da un singur +...
    • +2 (2 voturi)    
      Discutia cred ca era de FFP2/3 (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 23:54)

      veganu [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Nu cred ca se discuta despre mastile chirurgicale ca sunt neconforme. Eu folosind masti FFP3 de calitate (3M) mi-am dat seama din prima ca ce se importa de la firme no-name sunt neconforme, chiar daca au toate etichetele CE pe ele.

      Am si eu o cutie de chinezarii FFP2 acasa, dar sunt la fel de proaste ca alea chirurgicale pentru ca nu stau etans pe fata. AM facut reclamatie la Altex, OPC inca din primavara... d-abia acum s-au trezit!
  • +8 (20 voturi)    
    Important (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:57)

    Costi888 [utilizator]

    E ca le avem pe fata, nu ca sunt sau nu neconforme :))
  • +15 (25 voturi)    
    Si acum v-ati dat seama ?!!! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:58)

    clint [utilizator]

    Pana acum ce ati facut atatea luni, ati dormit in pantofi?Mai puneti si faptul ca jumatate din cei care le poarta probabil nu le poarta cum trebuie, si va mai mirati de ce vin unii si tipa ca "mastile nu ne protejeaza de COVID", tocmai le-ati mai dat niste apa la moara.
    • +6 (6 voturi)    
      Asta am si spus aici (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:54)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Asta am tot repetat aici, ca mastile nu protejeaza in lumea reala, asa cum s-a vazut si in studiul danez. De acord, protejeaza in laborator, dar in lume sunt purtate de oameni. Care le poarta gresit si mai sunt si neconforme pe deasupra, deci nu protejeaza deloc.
  • +11 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:00)

    [anonim]

  • +5 (13 voturi)    
    mda... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:02)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    pai pana nu intra cineva la puscarie pentru asa ceva ... nu o sa se potoleasca.

    Asta este roMANAI ! Tara hotilor ...
  • +19 (21 voturi)    
    Nu inteleg (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:16)

    Relaxat [utilizator]

    de ce sa fie avertizati consumatorii la vanzare?
    De ce nu le interzice vanzarea ????
    • +4 (4 voturi)    
      pai domnul ministru doar atrage atentia (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:52)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      Acum trebuie sa vina guvernul si statul Roman, ce treaba au ministrii si cabinetul orban cu treaba asta ? Asta este treaba de administrator de bloc, sa dea o lege, sa faca cineva ceva, el doar atrage atentia ca e baiat bun.
    • +7 (7 voturi)    
      Cum de ce? (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:56)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      In dorinta fantastica a autoritatilor de a vedea oamenii cu gura si nasul acoperite, se recomanda si fulare sau carpe. Asa ca oricum mastile neconforme sunt mai bune decat o carpa.
  • +9 (17 voturi)    
    Quelle "surprise" (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:16)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Dar, ne amendați daca mergem fara ele (măcar în barbă) singuri pe stradă sau in parc! ...si cealaltă jumătate, "protejează" de nu mai poate! Pe unde intra oxigen, intra si un virus de (in jur de) 50 de nanometri, sa i-o spuneți voi lu' mutu că nu intră! Dar, na, trebuie sa dați si voi împresia că faceți ceva!
  • +12 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:17)

    [anonim]

  • +14 (22 voturi)    
    Naționalism ieftin (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:17)

    Pffff [utilizator]

    Domnul ministru pare că vorbește cam aiurea despre produsele românești... cel puțin din punctul meu de vedere.
    Caz concret: am cumpărat o vreme numai măștile Lyncmed, un produs chinezesc care părea mai de calitate decât celelalte măști, tot chinezești. Aveau un preț mediu pe eMag: 79 de lei 50 de bucăți în luna mai, apoi a scăzut până la 39.
    Am fost tentat totuși de TREI ori produse românești, unul mai prost decât celălalt:
    1. Dolce Dormire - fix când era stoc zero peste tot, au declarat că ei produc și au pe stoc. Am platit aproape 300 de lei pe un set de 50 !! și am așteptat două săptămâni degeaba, mă tot amânau in stil românesc. După amenințări cu ANPC, mi-au returnat banii fără vreun fel de scuze. Cei care au primit totuși produsul i-au dat review-uri clare: media 1,47 din 5.
    2. Dr. Hart - recomandări pe net, dar când sa le cumpăr din magazin am observat că par exact la fel de proaste ca cele mai ieftine chinezești, numai că... sunt băgate direct in cutie, fără pungă. Deci mai neigienic. No, thanks!
    3. Willden - măști "medicale FFP2.5", prețul era DUBLU față de Lync, acum o lună și ceva (vreo 70 de lei), între timp au ajuns 19 lei !! La astea se simte clar că respiri mai ușor prin ele decât prin cele chinezești, deci treaba e clară. Filtrează mai mult, dar totuși respiri ca fara mască.... Daca mă uit cu atenție pe cutie, scrie "Willden Agro SRL" :))) or fi pentru uz veterinar, sa faci un vaccin unui câine, dar nu pentru pandemie.

    Deci sa mă scutească domnul ministru cu produsele făcute de bișnițarii români, că m-am convins: marketing cu grămada, servicii proaste, produse proaste.
    • +2 (4 voturi)    
      Si eu cu cine voptez?! Hac! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:19)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui Pffff

      Ca alea romanesti, vai mama lor.
      Alea chinezesti, zice ministrul ca-s proaste.
      Dar care-s alea bune???
      Ministrul "Minune" de ce:
      - nu interzice importul alor rele;
      - nu ne spune ca la p.rosti: firma asta e buna, si asta, asta nu-i buna, etc. CE facem noi, noi cumparatorii, analize fizico-chimice ale mastilor cumparate din farmacie!!!
      Bunaciunea de ministru, ori e i,diot, ori e i.diot!
      Din doua una, cale de mijloc nu-i.
      Sa ne spuna care-i.
  • -3 (21 voturi)    
    Domnul ministru se (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:19)

    Observatory [utilizator]

    pare ca este un gentleman , și nu vrea sa deranjeze sau mai rău , supăra Economia Partidului Comunist Chinez .
    Javrele de comuniști ( nu s-au schimbat ) după ce au infectat globul acum continua sa-și bată joc de restul omenirii.
    Ce “bombisoara” merita ăștia , pentru mizeria și uciderea popularilor !
  • -4 (10 voturi)    
    da (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:21)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu-mi pare ca l-am votat pe Klaus, guvernul a gestionat bine criza sanitara
  • +6 (6 voturi)    
    Urlau ca ne dau masti gratis. (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:34)

    gv [utilizator]

    Acum se fac ca uita cum urlau in martie ca statul cumpara masti si ca o sa dea gratuit la populatie. Au dat ciuciu masti, dar au avut grija sa aduca din China numai carpe de hartie igienica, pe care firmele lor de casa ni le vand drept "masti anticovid" si slugoii lor din strada ne amendeaza cu zel daca nu le avem pe mufarina.
  • +4 (4 voturi)    
    culmea! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:42)

    traiang [utilizator]

    E culmea de unde sa stie cineva cand le cumpara de la farmacie daca sunt conforme sau nu Pai daca stiti de ce nu le retrageti de pe piata sub presiunea unei amenzi consistente sau ridicarea licentei de comert asa numai vorbim discutii Este pur si simplu munca in zadar si amenzile care au fost date pentru masca n-ar trebui sa fie valabile
  • +5 (5 voturi)    
    Si cine trebuie sa controleze? Nu cumva Guv? (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:45)

    subcultura [utilizator]

    F aiurea sa te plangi ca ministru si membru influent in partidul de guvernamant cand ai parghii de control, ai anpc etc.

    nu cumva unii de pe la voi sunt si importatori?
  • +2 (4 voturi)    
    Ne e clar despre ce masti e vorba (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:47)

    Gigel cu elefantii [utilizator]

    Masti chirurgicale, textile, ...?

    La masti chirurgicale proportia de 50% ar fi enorma. Eu am un lot din primavara la care am gasit cam 10% defecte si am zis ca o fi un caz exceptional, ca n-au cum sa fie produse 10% rebuturi. Le priveam in lumina, vedeam stratul filtrant cu cite o cuta si daca incercam usor sa o largesc uneori reuseam, pentru ca era o ruptura inca nedesprinsa.

    Ar trebui sa spuna mai clar la ce produse se refera. Poate sunt masti facute sa semene cu alea chirurgicale, ceea ce inseamna inselaciune prin aspect.
  • +1 (5 voturi)    
    De când ministerul economiei (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:47)

    galeo [utilizator]

    E expert in măști de protecție?
    De fapt romanul se pricepe la orice, și își dă cu părerea despre orice.
  • +8 (8 voturi)    
    Din plictiseala (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:50)

    ipolitic [utilizator]

    si din curiozitate de layman, am sapat destul de mult dupa procedeele agreate si aprobate in tarile mai serioase relativ la testele de calificare a mastilor de protectie. Cat am inteles eu, aceste teste se fac cu aparatura ultra-specializata, in conditii cuantificabile financiar prin sute de mii de euro. Si cu o echipa multi-disciplinara de specialisti cu PhD mai serios.
    Acum apare pe scena inspectorul ANPC si cu degetul mijlociu testeaza masca in cauza, lasand buzunarul stang usor semi-deschis, intors spre nefericitul comerciant. Aceasta metoda de control, numita si "metoda deget-buzunar" prescurtat metoda DB, este 100% eficienta in depistarea mastilor neconforme, cu precizie de +/- 1 nanometri.
    In literatura anglo-saxona se numeste "Finger-Pocket Method", adica FP. Vezi FP1, FP2..etc.
    Totul se leaga acum, nu-i asa?
  • -1 (9 voturi)    
    hah (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:54)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Pentru că suntem o colonie de mâna a -4-a, Toate rebuturile toate mizeriile sunt aduse aici şi
    vândute pe bani grei,şi bravii noştrii conducători nu zic nici pâs.Suntem datori vânduţi,ajutoarele alea "ieuropene" nu sunt moca,ele trebuie date înapoi,şi vrem nu vrem,suntem sclavii "ieuropei"
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:54)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:09)

    Dinu-I [utilizator]

    Cine avizeaza in Romania un import printr-un document ca acel produs este conform dpdv tehnic, medical(eficienta), sanatate publica etc.
    Asta lipseste din comunicatului dl.ministru, inginer si doctor in economie.
    Cred ca asta este sarcina principala a oricarui guvern sa apere populatia tarii nu sa constate.
  • -6 (8 voturi)    
    vai... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:14)

    liviu_ [utilizator]

    ne-au vandut chinezii chestii de proasta calitate...
    cine ar fi crezut?!

    si eu care credeam ca toti comunistii vor numai si numai binele planetei, spre deosebire de capitalistii si democratii aia nenorociti...
  • -3 (13 voturi)    
    Era un postac Eu The First (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:18)

    Parzivall [utilizator]

    Care il indemna pe unul sa isi faca o masca dintr-un tricou vechi daca nu are din asta, de contrabanda si inutila! Va dati seama, Martorii lui Covid, principalii raspandaci de Covid!!!
  • -3 (9 voturi)    
    Oare ? (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:27)

    danmarian [utilizator]

    Nu sunt - cumva - importate din China ? Sau Turcia ?
    Suntem curiosi sa stim !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Deci, (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:29)

    Arrow [utilizator]

    asta inseamna că, prin incompetenta voastră și incapacitatea de a controla conformitatea unor produse intrate pe piață, ați contribuit direct la îmbolnăvirea unora dintre oamenii de bună credință, care au respectat regulile impuse. Poate unii chiar au decedat din astfel de motive. Plătiți în vreun fel? Știu, întrebare retorică...
  • +2 (2 voturi)    
    Cat de romanesti (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:38)

    Relaxat [utilizator]

    sunt mastile romanesti : Utilaje (SH cumva ?), materiale ?
  • +4 (4 voturi)    
    Dezamagit? Esti absolut jenant (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:55)

    Remarque [utilizator]

    Am cumparat aceste masti IN LUNA MAI!!
    Acum vii sa ne spui ca sunt neconforme si atat?!
  • +3 (3 voturi)    
    Eu cumpăr doar 3M Aura (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 17:56)

    Nyk1 [utilizator]

    De la magazine specializate pe echipamente de protecție. Din păcate, sunt tot mai greu de găsit pe stoc.

    Acelea par bune și mult mai etanșe decât măștile normale (care într-adevăr nu pot să aibă un efect foarte mare dacă nu stau etanșe pe nas).

    Apropo, eu am luat COVIDul de la locul de muncă, cu mască cu tot. Măștile ajută să nu inhalați sau expirați atâtea particule virale dintr-un foc și să faceți forme ușoare cum am avut eu, dar să nu vă credeți imuni cu ele pe față. Distanțarea socială și aerisirea periodică (la fiecare 30 min - o oră) sunt mult mai importante, dar din păcate autorităților nu le prea pasă de aceste aspecte.

    În loc de tablete și laptopuri, mai bine ar fi investit în niște aparate de aer condiționat cu aport de aer proaspăt din exterior și încălzit, în școli și instituții publice.
    • +4 (4 voturi)    
      lucruri sfinte (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 18:51)

      tabita1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      vorbesti de aparate de aer conditionat in scoli unde nu e curent si unde se caca in curte sau unde fac focul in sobe pe carbuni si stau cu 2 geci pe ei. sigur vorbim de aceeasi romanica?
  • +3 (5 voturi)    
    Sunt conforme... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 18:37)

    gugurila [utilizator]

    ... doar alea produse de rudele si prietenii penelistilor?
  • 0 (0 voturi)    
    mastile neconforme sunt din import... (Joi, 26 noiembrie 2020, 13:10)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    zi dom'ministru ca sunt de la suletii aia de chinezi care le fac la mantuiala. Stai linistit ca si olandezii s-au dat cu capul de problema asta, din vreo 1.3 miliarde de masti chinezesti, jumatate erau bune de aruncat la gunoi. Dupa ce ne-am procopsit cu virusul chinezesc, acum mai si cumparam de la idioti. Avea si Trump ala dreptate cand le spunea companiilor sa se care naibii din China si sa revina acasa.
  • +1 (1 vot)    
    Ce prevede legea (Joi, 26 noiembrie 2020, 13:49)

    Relaxat [utilizator]

    Domnilor guvernanti, obligativitatea purtarii mastii se refera la masti conforme sau la orice masti ?
    Masca nu cumva trebuie sa-i protejeze pe ceilalti ?
    Toti scepticii vor purta masti neconforme, mai ieftine.