Cum a stricat Consulatul din Dubai nunta unei românce: "Am niște vești proaste..."

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:25 Actualitate | Esenţial


Raluca Muresan
Foto: Arhiva personala
Raluca Mureșan, o româncă stabilită în Emiratele Arabe Unite, povestește cum ceea ce ar fi trebuit să fie una dintre cele mai fericite zile din viața ei s-a transformat într-o experiență tristă, din cauza nepăsării unor funcționari. A mers îmbrăcată în mireasă să se căsătorească civil la Consulatul din Dubai, unde a aflat că mailul de confirmare pentru oficierea căsătoriei fusese trimis automat - "o greșeală din sistem" -, iar numerele de telefon afișate pe site nu merg pentru că "nu sunt ale noastre, nu știm cine le-a pus acolo”. Între timp, nu ar mai fi valabil nici certificatul medical și trebuie să reia toată procedura pentru a se putea căsători.

Raluca Mureșan este consultant în turism și are un blog de călătorii. Ea este stabilită în Emiratele Arabe, iar la sfârșitul săptămânii trecute trebuia să se căsătorească civil la Consulatul României din Dubai. A mers acolo îmbrăcată în mireasă, cu buchet, cu câțiva prieteni, și, după o lungă așteptare, a aflat că nu poate fi oficiată căsătoria, pentru că totul a fost "o greșeală din sistem", iar actele ar fi trebuit depuse la ghișeu, și nu online, așa cum a procedat ea.

"Am plecat de acolo devastați efectiv, dezamăgiți și plini de furie. Și simțindu-ne ca doi clovni, care s-au pregătit pentru cea mai fericită zi din viața lor și au fost umiliți și batjocoriți. A fost oribil. Atâta nepăsare, indolență, incompetență", afirmă românca.

Ea a precizat pentru HotNews că a reluat întreaga procedură, în primul rând pentru a obține un nou certificat medical, sperând ca a doua oară să fie totul în regulă și să se poată căsători.

Redăm integral povestea relatată pe Facebook de către Raluca Mureșan:
  • "Mi-ați urat așa de frumos, mi-ați scris cuvinte din suflet și v-ați bucurat de bucuria noastră. Doar că... a noastră cununie civilă nu s-a mai întâmplat, din păcate, din motive ce nu au ținut de noi.
  • Noi ne-am îmbrăcat frumos, ne-am pregătit să devenim oficial o familie, am fost plini de emoție și fericire că, în sfârșit, are loc. Am râs și am chicotit, am cântat și ne-am hlizit până am ajuns la Consulat.
  • Am avut programare la 12:00. Nu ne-a băgat nimeni în seamă o oră și un sfert, iar când au terminat cei dinaintea noastră, ni s-a zis să stăm la rând, să așteptăm, că e altcineva în față. După o oră și un sfert de întârziere. Normal. Doar suntem la Consulatul României, trebuie să fie exact ca în România.
  • Ehh.. cel care era la rând nu mai era. Așa că ne-a venit și nouă rândul. Am zis numele, am dat dosarul, la care am fost întrebați: “Ați venit să depuneți actele, nu?!”, “Nu! Le-am depus online, am respectat tot pașii din procedură exact așa cum scrie pe site, avem confirmarea primirii actelor, avem confirmarea programării pentru oficierea căsătoriei.”, moment în care domnul funcționar și-a pus mâinile în cap, s-a frecat pe frunte și la ochi, i-a zis colegei de la ghișeul alăturat că el cum face acum, că n-are cine să oficieze și s-a uitat la noi și a zis: “am niște vești proaste..”.
  • Ceea ce ne-a comunicat el a fost că:
  • mailul de confirmare a datei de oficializare a căsătoriei se trimite automat, nu trebuie luat în seamă, e greșeală de sistem
  • actele se depun la ghișeu, nu online, deși online scrie că se depun online
  • am zis ca am încercat să sunăm să ni se confirme telefonic, dar nu merg numerele de pe site, la care ni s-a răspuns “numerele acelea nu sunt ale noastre, nu știm cine le-a pus acolo”
  • când am întrebat de ce nu ni s-a comunicat nimic in cele 19 zile de când am făcut programarea (greșită din punctul lui de vedere), ni s-a spus că actele care se încarcă online nu se verifică niciodată de cei din consulat. Pai și atunci ce rost mai are să depui actele online?!
  • certificatul medical nu mai e valabil, acesta e valabil doar 14 zile de la emitere (deși pe el scrie citeț că e valabil 3 luni!!!!), de unde absurdul situației ajunge la cote maxime: pentru a face programare la consulat, trebuie să ai certificatul medical care e valabil 14 zile, însă termenul pe care noi l-am primit a fost de 19 zile. Așadar, noua ne-a expirat certificatul înainte sa poată fi folosit.
  • iar Cireașa de pe tort: certificatul nu e in engleză, asta ni s-a zis, deși certificatul este bilingv arabă engleză.
  • A urmat o jumătate de oră de film prost în care noi susțineam că certificatul este bilingv, doamna zicea că nu e absolut deloc în engleză. Cei din sală erau siderați de ceea ce se întâmpla, ba chiar un tip ne-a spus că și el a trecut prin aceeași situație, exact la fel.
  • Domnul funcționar apoi ne-a spus că are nevoie de aprobarea doamnei consul pentru a accepta sau nu certificatul (de unde reiese că el îl vedea ca fiind și în engleză), dar că doamna Consul nu îi răspunde la telefon. Am apelat la XYZ cunoștințe, să o contactăm și după o periaodă de timp destul de mare, a răspuns sec că nu este nevoie de aprobarea ei și că “colegii mei cunosc procedura”.
  • Am plecat de acolo devastați efectiv, dezamăgiți și plini de furie. Și simțindu-ne ca doi clovni, care s-au pregătit pentru cea mai fericită zi din viața lor și au fost umiliți și batjocoriți. A fost oribil. Atâta nepăsare, indolență, incompetență.
  • Iar partea cea mai tristă este că după ce ieri am povestit pe instastories ce mi s-a întâmplat, am avut zeci de mesaje în care mi se povesteau întâmplări asemănătoare, nefericite, absurde întâmplate la Consulatul din Dubai sau la alte misiuni din lume. Ba chiar situație exact la fel întâmplată de curând altor miri care s-au dus, la fel ca noi, îmbrăcați frumos, cu rude, prieteni, fotografi etc și li s-a zis la fel, ca programarea de oficiere a căsătoriei nu e corectă, e mesaj automat din sistem, o greșeală".

"Doresc să exprim aleasa mea consideraţie faţă de comunitatea de români din Emiratele Arabe Unite , alături de întreaga determinare în exercitarea cu onoare a mandatului de consul general, pentru protejarea drepturilor şi intereselor cetăţenilor români, pentru dezvoltarea relaţiilor economice, comerciale, turistice, culturale şi ştiinţifice ale României cu Emiratele Arabe Unite, precum şi a relaţiilor de prietenie cu ţara gazdă’’, este mesajul consulului României la Dubai, care apare pe site-ul Consulatului.

HotNews.ro a cerut Ministerului Afacerilor Externe un punct de vedere pe această temă și îl vom publica imediat ce îl vom primi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11203 vizualizari

  • -33 (41 voturi)    
    Lol (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:27)

    mitg [utilizator]

    Bun moment avand in vedere situatia internationala si-au ales distinsii miri pentru nunta in strainatate, fie el si dubai.
    • +24 (26 voturi)    
      Ea e stabilita acolo... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:33)

      ciubex [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      de aceea a hotarat sa faca demersurile oficiale acolo.
      • +8 (8 voturi)    
        Daca vreti sa scapam de birocratia incompetenta si (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:01)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

        corupta crescuta cu multa grija de PSD si PNL votati altceva!
    • +23 (25 voturi)    
      citeste tot textul (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:37)

      v.ion [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      scrie in articol ca locuiesc si lucreaza in Dubai, dupa tine unde trebuiau sa se casatoreasca?
    • +17 (17 voturi)    
      Mda (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:55)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Era stabilita acolo, ce n-ai inteles? Cat vroiai sa astepte? Alt intelectual cool din spatele tastaturii..n-ai inteles ideea. functionarul public roman ii prost indiferent unde se afla in lume. Pariu ca esti si tu angajat la stat, dupa exprimare....dios mio
    • +17 (21 voturi)    
      problema nu e momentul ales de miri (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:58)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      problema e incompetenta persoanelor ajunse in niste posturi cu care n-au absolut nici o legatura precum si imensa durere in c*r pe care o afiseaza functionarii statului fata de cetateni!
    • +3 (3 voturi)    
      desteptule! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:00)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ei acolo stau bre. Unde voiai sa isi oficieze casatoria?

      Penibil ca romanii nu inteleg ca cei de la serviciile consulare nu mai reprezinta Romania Comunista!
      Mizerabil. Probabil ca MAE e bine mersi si Klaus la fel.

      Am fost o lunga perioada ceea ce se cheama un patriot. Cand am vazut pe cine vreau eu sa apar si ce vor sa imi faca mie cei cu care eu ma mandream, am luat alta cale.
      M-am nascut si voi muri roman. Daca cu nasterea nu mai pot rezolva nimic, de murit, sigur nu in Romania, sigur nu printre romani
  • -17 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:37)

    [anonim]

  • +16 (18 voturi)    
    Relațiile țin locul experienței (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:42)

    Bozy [utilizator]

    Acest consul e numit de Ponta pe baza prieteniei si afacerilor.
  • -18 (28 voturi)    
    Nu cred-că erau prea interesați de nuntă. (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:45)

    asavreau [utilizator]

    Au fost interesați să facă tărăboi,publicitate.Dacă vroiau nuntă se interesau dinainte,nu mergeau în ultima zi.Ca la înmormântare !!.
    • +5 (5 voturi)    
      Uite vezi romanul (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:39)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      crede ca trebuie sa te milogesti de 10 ori de functionarul statului pentru a rezolva o treaba simpla.
    • +8 (8 voturi)    
      Ce idee geniala ai, oare ea s-a gandit? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Din text:

      "am zis ca am încercat să sunăm să ni se confirme telefonic, dar nu merg numerele de pe site, la care ni s-a răspuns << numerele acelea nu sunt ale noastre, nu știm cine le-a pus acolo>> "

      Ia, ce chestie, s-a gandit, dar incompetenta fucntionarilor a rezultat in bataie de joc la adresa ei.

      Poate data viitoare citesti articolul nu doar titlul...
  • +22 (22 voturi)    
    La Bonn (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:06)

    Qxx [utilizator]

    Dar la Bonn cum credeți că a fost?
    Întâmplări adevărate:
    1. Nașterea copilului. Mergem la Bonn pentru a face Certificat de naștere și pașaport. Nuuuu, nu se poate face pașaport temporar, numai definitiv și că trebuia să venim mai devreme dacă voiam să călătorim undeva. Bine, degeaba le-am explicat că de fapt copilul nu era născut și că am vrea să mergem în Ro. Apropos, puteam merge din Portugalia în Ungaria și din Sicilia până în Suedia numai la noi în țară nu.
    2. Eliberarea de pașapoarte. Am putut să facem rezervare online abia 5 luni mai târziu. Avem totuși timp. Am așteptat cam 2 luni să fim înștiințați, fie prin email, fie prin aplicația lor. Nimic. Mergem la Bonn, le explicăm că noi avem concediu planificat. OK, ne trebuie dovadă că avem concediu. Emailul nu e suficient (n-au cum să citească/tipărească, cică), musai să fie pe hârtie. A trebuit să mă milogesc la o farmacie din vecini să-mi tipărească un pdf cu biletele. Nici nu le-au păstrat măcar. Apoi au eliberat un pașaport temporar, în așteptarea celui simplu electronic.

    Când ai de-a face cu statul român (cel puțin în străinătate) e de-a dreptul o aventură, ca să nu vorbesc urât. Trist, ce să zic?
    • +16 (16 voturi)    
      heh... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:25)

      YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui Qxx

      Oamenii sunt numiti acolo pe baza de prietenii si nici nu le trece prin cap ca ala e un job. Pentru ei este o mare vacanta platita de fraierii din RO !
      • +8 (8 voturi)    
        Pai cum au ajuns aia sa lucreze acolo (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:42)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

        Sunt pilele si rubedeniile securistilor din Romania, ca doar competenta nu e de ajuns pentru a prinde post in consulate si ambasade.
      • +2 (6 voturi)    
        De fraierii care au votat PSD PMP PNL UDMR ProRO (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:04)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

        timp de 30 de ani!
        Daca vrem altceva sa votam altceva!
        Eu am sperante mari de la USRplus ca de aia vechi m-am lamurit unde au dus Romania!
    • +7 (7 voturi)    
      :( (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:59)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Qxx

      Imi pare rau pentru experienta prin care ai trecut... sunt sigur ca nu e caz izolat.

      Mi se pare un fenomen sa fii suficient de incompetent si prost gandit ca stat sa reusesti sa faci rau nu numai cetatenilor de la tine din tara, dar si d-afara.... si totusi, Romania poate. Ambitia de a distruge si face rau a dat roade se pare.

      Inca mai sper in puterea votului :)
  • +2 (6 voturi)    
    Haosul si dezorganizarea (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:37)

    galeo [utilizator]

    E in gena noastra de romani.
    Asa am fost mereu si asa vom fi dintodeauna
  • +9 (9 voturi)    
    Sens of humor? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:54)

    ipolitic [utilizator]

    Pe site-ul indicat de HN citim credo-ul profesional al doamnei consul:
    "Diplomats have to be well-versed in numerous skills: stress resistance, quick reaction, creativity, life-long learning, analytical thinking, sense of humor, concentration, attention, constant application to the subject of negotiation or discourse as well as permanent self-development. I believe diplomacy it is about professionalism, passion and patriotism”.
    Sens of humor, indeed...
  • +7 (7 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:08)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    cele mai mizerabile umilinte le-am trait in relatia cu ambasadele si reprezentantele romanesti din strainatate, pline de imbecili increzuti si fatze parfumate, pana dincolo de dumnezeu. personal infect, program si proceduri de lucru absolut imposibile. niciodata nu au reprezentat statul in slujba cetateanului, ci au actionat permanent numai in contra minimei servituti.
    ca si la politie. am sunat ieri sa le spun ca se fac plati in cash cu teancuri de bani intre tineri negriciosi in parcarea de langa bloc si dispecera trata aspectul ca fiind foarte plictisitor si greu acceptabil in discutie, recte adica vor vedea ei cand au timp ce si daca se petrece
  • +8 (8 voturi)    
    Bugetari de lux (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:32)

    CrisJti [utilizator]

    Absolut toti functionarii angajati prin ambasade si consulate sunt angajati prin cunostinte, relatii si/sau locurile pot fi si cumparate contra cost (acum 10 ani un post de atasat economic la o ambasada dintr-o tara din esalonul doi costa vreo 15-20k EUR). Beneficiile sunt pe masura, salariu de top, cazare gratuita, copiii trimisi la scoli private, iar sotul/sotia celui angajat primeste o indemnizatie separata, plus pasaport diplomatic, totul pe banii statului roman. O misiune dureaza, de regula, 4 ani, timp in care o familie castiga suficient ca sa-si cumpere un apartament cu 2 camere in Bucuresti. De asta Romania este praf pe plan extern, nici naiba nu ne baga in seama si nu exportam mai nimic, caci aia care trebuie sa se ocupe au grija sa-si mentina doar posturile, in rest, nu-i intereseaza nimic.
  • -2 (6 voturi)    
    tam tam gratis, nu se va schimba nimic (Marţi, 24 noiembrie 2020, 15:50)

    jools [utilizator]

    sunt tare curios cat percepe Hotnews pentru a publica orice articol fara sa verifice toate faptele? nu de altceva, dar ne place sa facem scandal - aste ne aduca painea. doamne fereste, nu iau eu apararea consulatului, dar sunt cateva erori pe care dansii le-am facut (injuriile nu le pun la socoteala). viza de turist nu inseamna "stabilire", ati fost preluati dupa 45 de minute (asa cum toata lumea a fost decalata), certificatul medical era mai mult in araba decat in engleza, s-a apelat la "cunostiintele sus puse" ca doar asa suntem noi mai smecheri decat muritorii de rand.
  • +6 (6 voturi)    
    o daciana (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 3:41)

    mariaeva [utilizator]

    Consul este o tanti fara nici o experienta diplomatica, prietena cu Daciana - nevasta plagiatorului Pinochio.

    Singurul ei scop este sa-i asigure plagiatorului un sejur placut.
  • +6 (6 voturi)    
    Alo D-le Aurescu (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 9:17)

    Ochiana [utilizator]

    aduceti servciile consulare ale Romaniei de peste tot in lume in sec. XXI.
    Mi se pare absurd sa se spuna ca "documentele online" nu le verifica nimeni...sau ca" nu stim cine a pus numerele alea de telefon acolo"
    Dna are blog si a povestit despre experienta ei dar zecile de miile de romani din diaspora....
    Stiu de romani din alte state care au renunta la cetatenia romana , la vot si alte chestii pentru ca au fost tratati cu sictir de autoritatile romane din strainatate.