Avertisment în limba română pentru hoți, într-un magazin Tesco din Londra / Ce reacții a provocat

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2020, 13:26 Actualitate | Esenţial


mesaj pentru hoti
Foto: Facebook
Afișe în limba română cu un avertisment pentru hoții din magazine au fost puse într-un magazin Tesco din Londra, situația fiind semnalată de Iolanda Costide, o româncă stabilită în Marea Britanie.

"Avertisment pentru hoţii din magazine. Hoţii din magazine prinşi vor fi urmăriţi penal. Ofiţeri de poliţie îmbrăcaţi în civil acţionează în această zonă”, este afişul pus la unul dintre rafturile dintr-un magazin Tesco.

Situația a fost semnalată pe Facebook de către Iolanda Costide (PNL Diaspora), o arhitectă stabilită în Marea Britanie.

Ea le-a trimis reprezentanților magazinului o scrisoare prin care le cere să înlăture afișul:
  • "Nu este demn ca un lanţ precum Tesco, care se prezintă drept progresist, în serviciul oamenilor, să permită profilarea etnică în magazinele sale. Imaginea prezintă un avertisment, în limba română, împotriva hoţilor. Să credem că toţi românii sunt hoţi sau poate doar aceia care nu stăpânesc limba bardului şi au nevoie ca acest mesaj scandalos să fie explicat în limba română? Vă rog cu amabilitate să îndepărtaţi astfel de afişe din magazinele dumneavoastră. În caz contrar, vom atrage atenţia Comisiei pentru egalitate şi drepturile omului asupra practicilor dvs”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















5714 vizualizari

  • +8 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 noiembrie 2020, 13:34)

    [anonim]

    • +8 (10 voturi)    
      Useless message (Luni, 23 noiembrie 2020, 15:05)

      Alex8281 [utilizator] i-a raspuns lui

      Pai dom'le - etnicii astia stie sa "citeste"? :)
  • +10 (20 voturi)    
    Văleu văleu (Luni, 23 noiembrie 2020, 13:39)

    Soarele [utilizator]

    1. DA, românii fură
    2. NU, nu TOȚI românii fură
    3. DA, este normal să pui afiș pentru hoți în limba română.

    Ca fapt divers, când au oprit vânzarea alcoolului în supermarket în Olanda luna trecută, am văzut afișe ”Nu puteți cumpăra alcool după 20:00 conform așa-și-pe-dincolo” în olandeză, engleză, și în multe locuri, în poloneză :-) Credeți că s-au supărat polonezii? Au zis ”merci” (adică ”dankuwel”) - și vin înainte de 20 să facă provizia.
  • +11 (17 voturi)    
    ... (Luni, 23 noiembrie 2020, 13:45)

    samuraijack [utilizator]

    S-ar putea ca nici mesajul în românește să nu îl înțeleagă, prea elevat explicat pentru analfabetu român ajuns la ciordit prin UK că polițiștii stau la pândă în haine obișnuite și că cei prinși vor face pârnaie. Normal că nu toți românii sunt hoți, dar cei care sunt cu siguranță nu o prea rup pe englezește, deci mesajul are sens.
  • +13 (15 voturi)    
    Și hoții au drepturi! (Luni, 23 noiembrie 2020, 13:52)

    Vruum [utilizator]

    Chiar dacă magazinul a vrut să-i ajute pe hoți, cred că nu a procedat corect: majoritatea lor nu cunosc bine nici limba română, darmite să și citească!
  • 0 (12 voturi)    
    Tesco (Luni, 23 noiembrie 2020, 13:57)

    Xzolo [utilizator]

    Are camere cu recunoastere faciala,inca nu peste tot dar au.
    Cand furi de la ei si te prind in fapt, iti spun ca de acum inainte in orice tesco vei intra ti se va refuza dreptul de client(sa cumperi), daca vei fi recunoscut pe camere.
    Treaba o stiu de la un security( paznic) , care a lucrat de curind si pentru Tesco.
    Oricum un magazin scump si cu produse proaste,marea majoritate procesate.
  • +9 (13 voturi)    
    discriminare, discriminare... (Luni, 23 noiembrie 2020, 13:58)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... unii hoti romani nu stiu sa citeasca, sa puna si ei mai multe imagini.
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Luni, 23 noiembrie 2020, 14:03)

    real didi [utilizator]

    in locul lor, nu puneam niciun avertisment. ii prindeam pe hoti si chemam politia, dupa care depuneam plangere penala.
  • +4 (4 voturi)    
    Proverb englezesc (Luni, 23 noiembrie 2020, 14:09)

    Setalcott [utilizator]

    If the shoe fits, wear it.
  • +1 (1 vot)    
    Eu am o intrebare pentru Iolanda: (Luni, 23 noiembrie 2020, 16:45)

    LiviuX [utilizator]

    Daca e asa de rau in Anglia, romanii sunt discriminati, EA se simte discriminata, ce cauta acolo? De ce a plecat din Romania, de ce nu se duce in alta parte unde nu sunt discriminari?