Reacția lui Tudorache, inculpat de DNA pentru spălare de bani: Oare ce reclamă atâta urgență, în cazul unor presupuse fapte din 2008?

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 10:28 Actualitate | Esenţial


Dan Tudorache
Foto: Facebook
Fostul primar PSD al Sectorului 1 Daniel Tudorache, audiat toată noaptea și inculpat de DNA pentru trafic de influență și spălare a banilor, a reacționat pe Facebook susținând că are încredere în justiție, dar nu poate să nu se întrebe "ce reclamă atâta urgență, în cazul unor presupuse fapte din 2008".

Mesajul postat pe Facebook de Tudorache, după ce a ieșit de la audierile la DNA:
  • "Indiferent cât de neplăcut este acest subiect, am promis că vă voi ține la curent cu mersul anchetei.
  • Aseară am fost convocat la DNA, unde am zăbovit mai mult de 12 ore, cerându-mi-se explicații pentru presupuse fapte din urmă cu mai mult de 12 ani.
  • Nu m-am prevalat de dreptul la tăcere, pentru că, așa cum am spus, nu am nimic de ascuns. Am încredere în Justiție și voi contribui activ la aflarea adevărului.
  • Totusi, nu pot să nu mă întreb: oare ce reclamă atâta urgență, în cazul unor presupuse fapte din 2008??? Acum, cu 2 săptămâni înainte de alegerile parlamentare!
  • Cu toate acestea, refuz să intru pe tărâmul speculațiilor, deși tentația este foarte mare...".
Daniel Tudorache se află pe poziția a doua, după medicul Alexandru Rafila, pe lista PSD București la Camera Deputaţilor, la alegerile din 6 decembrie.


În același dosar s-a mai dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de fosta soție și o persoană fizică aflată în anturajul primarului, pentru complicitate la spălarea banilor, respectiv trafic de influență.

Totodată, celor trei li s-au fixat cauțiuni care trebuie depuse până la data de 27 noiembrie, după cum urmează:
  • 1.000.000 de euro - Daniel Tudorache
  • 200.000 euro - fosta soție
  • 75.000 euro - persoană fizică aflată în anturajul primarului.
CITEȘTE ȘI: Lista achizițiilor făcute de Dan Tudorache, prin fosta soție, pentru a ascunde urma banilor obținuți ilicit: Case, bijuterii de sute de mii de euro, inclusiv diamante, acțiuni la un club de fotbal - DNA






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6358 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    Mai e putin si se prescriu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 10:37)

    emil bobu [utilizator]

    Iata justitia lui Iohannis, sta la panda cu dosarele vechi, in loc sa-i ancheteze pe toti, indiferent de partid.

    Cu cat e dosarul mai vechi, cu atat sunt mai mari sansele sa se prescrie, iar PSDistii, adica prietenii PNL, sa scape.
  • +18 (20 voturi)    
    bietul de el! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 10:42)

    ember [utilizator]

    sarac si cinstit, dar tot scoate cumva milionul euro de cautiune intr-o saptamana si, cand va fi evident ca il paste inchisoarea, va disparea in ceva paradis tropical.
  • +15 (21 voturi)    
    Romanica.. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 10:44)

    arpi [utilizator]

    Chiar ce atata graba??? Pana se judeca faptele , se prescriu... Oare ne mai facem bine???? Mai scapam vre-o data de borfasi????
  • +12 (14 voturi)    
    Ăsta (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 11:09)

    tddrg [utilizator]

    După ce că pare hoț, pare și, scuze, prost. Auzi la el: 12 ani e urgent. Vai de capul lui. Probabil că pe astea de acu" doișpce ani le tăiase de pe lista cu scheleți din dulap.
    Eu aș modifica legea:
    1. Faptele de corupție se prescriu în 2500 de ani.
    2. Cine, din proprie inițiativă, dă informații care ajută la prinderea corupților, primește 10 % din prejudiciul recuperat. (Să vezi atunci insomnii... hehehe...)
    3. Pedeapsa obligatoriu cu executare, fără posibilitate de eliberare condiționată.
    4. Cuantumul pedepsei triplat.
    Usr, organizati un referendum pe tema asta!
  • +10 (10 voturi)    
    Daca (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 11:14)

    Ibit [utilizator]

    DNA-ul are acest dosar de mai multi ani in lucru si a fost pus in " asteptare " , procurorii care au fost responsabili de dosar , precum si sefii ierarhici ai acestora trebuie sa raspunda solidar cu Tudorache .
  • +9 (11 voturi)    
    Pt penali niciodata nu este momentul potrivit (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 11:24)

    Susufler0 [utilizator]

    ca sa fie luati la intrebari de catre procurori !

    PS. Poate doar dupa ce s-a prescris raspunderea penala pt faptele despre care sunt intrebati !
  • +8 (10 voturi)    
    Are dreptate. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 11:24)

    Marionette [utilizator]

    Adica sunt 13 ani din 2008! El s-a bucurat de rodul furtului o viata aproape. Acum va intra la inchisoare 1 ani si 2 luni cu eliberatre conditionata in 3 luni dupa care va fi iar bogatas pana la sfarsitul vietii!!!
    Nu mai bine nu era lasat fie sa fure, fie sa se bucure de ce-a furat?
  • +9 (11 voturi)    
    ce reclama atata urgenta? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 11:37)

    thebblack [utilizator]

    simplu, faptul ca au trecut 12 ani fara sa fie anchetate si, in caz ca se dovedesc reale, pedepsite!
  • +10 (10 voturi)    
    Nu ne intreba pe noi... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:12)

    un_moftangiu [utilizator]

    ... întreabă serviciile care te-au tinut in brațe. Poate te-au dat la schimb??? Poate nu mai ești bun de portofoliu?
  • +9 (9 voturi)    
    Daaaa ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:15)

    paulbutoi [utilizator]

    Omu' are dreptate : mai era putin si se prescriau faptele .
    E corect sa-l mai deranjeze ?
    Acu' o sa trebuiasca sa vorbeasca cu Florica "
    Microsoft " ( fiul generalului Florica " Tigareta " ) ca sa afle ce trebuie facut ca sa scape si el prin " prescrierea faptelor " .
    Sau cu Oprescu ( poate Valcov , Sova ? )...
  • +3 (3 voturi)    
    Chiar asa , de ce atata urgenta? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 16:04)

    kokos [utilizator]

    Mai erau doar doua saptamani pana la alegeri si obtinea si omu binemeritata imunitate minim 4 ani! Chiar si asa , nu stiu daca nu cumva oricum o obtine , nu stiu cum zice legea.