Verdict final: Statul Georgia validează oficial victoria lui Joe Biden în alegeri

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 8:15 Actualitate | Esenţial


Joe Biden (Facebook)
Foto: Hotnews
Statul american Georgia a certificat vineri oficial victoria candidatului democrat Joe Biden asupra republicanului Donald Trump în acest stat la scrutinul prezidenţial din 3 noiembrie, informează dpa, citată de Agerpres.

Guvernatorul Brian Kemp şi Brad Raffensperger, secretarul de stat al Georgiei, ambii republicani, au certificat fiecare în parte rezultatele scrutinului, care îi conferă lui Biden o marjă de victorie de peste 12.000 de voturi.

"Lucrând ca inginer de-a lungul vieţii mele, trăiesc după motto-ul 'cifrele nu mint' a declarat mai devreme în cursul zile de vineri Raffensperger. "Cifrele reflectă verdictul poporului, nu o decizie a secretarului de stat, a instanţelor sau a oricărei campanii", a adăugat el.

Fiecare stat din federaţia americană trebuie să certifice oficial voturile în următoarele zile şi săptămâni înainte de termenul limită de la începutul lunii decembrie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7553 vizualizari

  • +18 (36 voturi)    
    Si-au dat arama pe fata! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 8:46)

    Roby745 [utilizator]

    Acum e clar ca e o mare conspirație împotriva lui Trump - asta e cea mai buna dovada!!! Cum adica doi republicani , dintre care cel putin unul a fost sustinut direct de Trump ca sa ajunga unde a ajuns, sa certifice niste rezultate care il defavorizează pe acesta? Pai unde s-a mai vazut aca ceva ???? Cata lipsa de recunostinta si loialitate....La Teleorman la noi, asta nu s-ar fi intamplat in vecii vecilor....si se mai lauda ca au democratie....E clar ca e o factura la mijloc!

    Adică astia doi ....niște...neica nimeni....stiu ei mai bine decat Trump cine a casticat in Georgia? Pai de unde ? A, au numarat ei voturile? Pai , tocmai de aia trebuia sa iasa Trump! Doar toti sustinatorii lui Trump stim ca unul din principiile de baza ale Trumpismului este ca nu conteaza cine voteaza, ci conteaza cine numara voturile (da, e preluata de la Stalin, dar ce conteaza? la urma urmei Stalin a fost un mare leader, poate chiar mai mare decat pretenarii Putin si Kim ) . Doar ca se pare ca unii oameni nu-i inteleg maretia , si se incapataneaza sa se ghideze dupa principii invechite, precum artirmetica nontrumpiana... Incredibil , dom’le, incredibil.....si exact de asta e clar ca e frauda!
  • +22 (30 voturi)    
    Urmează restul luni (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 8:47)

    A78 [utilizator]

    Urmează : Michigan/Pennsylvania- luni
    Wisconsin/Nevada- 1 Decembrie .

    Încet-încet circul se apropie de final.
  • +16 (36 voturi)    
    Au falsificat voturile :)))) (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 8:54)

    Seby30 [utilizator]

    Lumea crede ca in SUA lucrurile merg la fel ca si cu tovarasul Tudorache care a fost plasat sub control judiciar....Biden a castigat detasat, doar un bolnav poate spune ca Trump este adevaratul castigator. A pierdut la toate capitolele.
  • -22 (46 voturi)    
    16 electori cu doar 12.800 voturi in plus ! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 9:14)

    Gryphus [utilizator]

    Trump a pierdut alegerile cu mai putin de 100.000 de voturi

    in Georgia diferenta de doar 12.800 de voturi a insemnat 16 electori in minus pt Trump


    asta a facut 4 ani de propaganda intensa si mincinoasa anti TRUMP din 'presa'
    • +16 (38 voturi)    
      Pai ce faci tu e propaganda minciunoasa pro Trump (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 9:43)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Orangutanul portocaliu a pierdut votul popular cu peste 6 milioane de voturi in minus fata de Biden nu cu 100.000 Mai exact Biden 79,827,486 Orangutanul portocaliu 73,793,739
      • -16 (30 voturi)    
        Tu faci propaganda mincinoasa si demonstrez (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 11:23)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Alegerile prezidentiale in SUA se decid la votul ELECTORILOR, nu la 'votul popular'

        iar ca exemplu, in Georgia Trump a pierdut 16 electori cu doar 12.900 voturi inminus fata de BIDEN

        306 - 16 = 290


        Wisconsin - (10 electori)
        alegeri pierdute cu DOAR 20.000 voturi

        290 - 10 = 280 electori


        Arizona (11 electori)
        alegeri pierdute cu DOAR 10.000 voturi

        280 electori - 11 = 269 electori si BIDEN piederea presedintia

        De fapt TRUMP a pierdut alegerile cu doar 50 mii de voturi
        • +2 (8 voturi)    
          Asa, si? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:10)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Peste cativa anipopulatia tot prin electori il va putea vota cu doua maini daca nu le va place Biden. Tocmai pentru ca e prin electori Hilara a pierdut alegerile avand mai multe voturi ca Trump. Asa e sistemul. Sistemul e corect ca sistem de reprezentare al STATELOR nu al OAMENILOR. De fapt presedintele SUA este un presedinte al statelor.

          Oricum nu exista nici o garantie ca administratia Biden va fi mai buna sau mai rea decat cea Trump (avand in vedere ca cea Biden e undeva in viitor). Daca americanii vor fi nemultumiti nimeni si nimic nu ii va putea opri sa il voteze pe altul ca presedinte.
        • +6 (14 voturi)    
          ia minus si taci... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:45)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          ia minus si taci...
        • +11 (17 voturi)    
          In 2016 Trump a pierdut votul popular (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:25)

          olimpus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          In 2020 a pierdut votul popolar si votul electorilor. Loser.
    • +17 (37 voturi)    
      acum 4 ani, Hillary a pierdut (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 10:18)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      avand 2.000.000 de voturi in plus. Atunci sistemul a fost bun, nu-i asa?
      Pentru mine este absolut de neinteles ce fel de creiere aveti voi: Trump, acolitii si trumpistii. Este clar ca, in ciuda aparentelor, pe Pamant traiesc mai multe specii de Homo Sapiens.
      Voi sunteti Homo Penibilus.
      • -14 (26 voturi)    
        in SUA conteaza electorii, nu votul popular (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 11:25)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui revo

        ce e asa greu de inteles ca ELECTORII decid si nu votul popular???

        eu vad ca voi nu vreti sa acceptati regulile nici acum asa cum nu ati vrut sa le acceptati nici cand a pierdut HILLARY

        Trump a pierdut la 45.000 - 50.000 voturi adica la foarte putin

        di daca luam in calcul sutele de mii de voturi venite prin posta, FARA NBUME, FARA ADRESA, e clar ca i-au fost furate alegerile

        in GEORGIA, la renumarare au fost gasite mii de voturi pro trump necalculate
        • +3 (7 voturi)    
          Asa, si? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:11)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Din moment ce tot electorii decid, ce conteaza cateva voturi in plus sau in minus? In fond electorii pot vota cu cine vor pentru ca vorul lor e oricum secret.
        • +10 (14 voturi)    
          baietica (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:27)

          sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Marii Electori depun juramant ca voturile lor electorale se vor duce catre cel care a obtinut mai multe voturi populare.

          Sistemul de vot american functioneaza in baza principiului " Castigatorul ia tot " asta inseamna ca unul dintre candidati poate sa aiba doar cateva sute de voturi mai mult decat celalalt si va lua toate voturile electorale.
          Acest lucru s-a intamplat, de exemplu,cand a castigat alegerile Bush jr care a devenit presedinte doar pentru ca in Florida a avut cu vreo cinci sute de voturi mai mult decat contracandidatul sau iar voturile electorala de acolo i-au asigurat mandatul de presedinte.

          Daca nu-ti convine sistemul de vot fa o cerere pe,Tweeter,Facebook,Google,Amazon etc sa schimbe "nenorocitii" astia de americani sistemul lor de vot ca sa nu mai castige Biden !
          Asta ca sa-ti dovedesti pe deplin "capacitatile"intelectuale.
          • -7 (13 voturi)    
            Eu na-m zis ca nu imi convine ci altceva (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:20)

            Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui sile1

            am zis doar ca Biden a castigat alegerile cu mai putin de 50 mii de voturi

            pt ca in cel putin 3 state Biden a castigat cu 10-20 mii voturi in plus peste 50 de electori

            doar 50 mii dupa 4 ani de anti Trumpism exaltat si obsedant
            • +5 (7 voturi)    
              6 milioane (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 14:05)

              4real [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

              dar oricum tu numeri dar ce-ti convine. Trump a castigat la fel in 2016, cu cateva zeci de mii de voturi in cateva state si le-a pierdut cu cateva milioane la nivelul tarii.
        • +10 (16 voturi)    
          SUA are un sistem perimat de vot (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:26)

          olimpus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Recompenseaza loserii. In 2016 loserul Trump a devenit presedinte, acum loserul a pierdut.
        • +9 (13 voturi)    
          stiu cum functioneaza sistemul (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:29)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Nu stiu in ce sistem numeri tu, dar a pierdut, per total, cu peste 6 milioane de voturi, lucru care este IMPOSIBIL sa nu se reflecte, in final, in numarul de electori.

          Ce este anormal?
          Daca poti sa pierzi avand 2 milioane de voturi in plus, de ce nu ar fi posibila si reciproca, adica sa castigi avand 6 milioane de voturi in plus?
          Ca doar sistemul de vot americam nu este un fel de axioma: cine are voturi mai multe, pierde automat!

          Cat despre voturile prin posta - ai fost tu, personal, sa le vezi? Comisiile alea erau toate, toate vandute, conspirau impotriva lui Trump si au inchis ochii? Unde pizda ma-sii erau observatorii republicani? La un mic si-o bere? Mai sa fie!
          Te pomenesti ca sunt maretele State ale Teleormanului Unit!
          Mai mult, printr-un adevarat miracol, toti, dar absolut toti judecatorii, din statele in care a deschis procese, erau un fel de CCR-isti, la ordinele democratilor! Indiferent de argumente, de dovezi, de LEGE, au respins actiunile trumpiste. Ai naibii democrati! Ne copiara sistemul!

          Noroc cu Sfantul Arhanghel Giuliani...

          Apropo de Giuliani: in patria avocatilor exceptionali, miliardarul Trump nu a mai gasit pe altul, decat pe acest biet om? Oare de ce? O fi pentru ca nu doreste nimeni se se bage in troaca lui Trump? Un avocat decent, nu zic de unul exceptional de bun, l-ar sfatui pe clientul sau sa se retraga cu demnitate, pentru a nu-si irosi sansele data viitoare.
          Si mai ziceti de Biden ca e ramolit.

          Niciodata, in istoria lor, SUA nu au trecut printr-o faza atat de penibila. Ma tem ca o revenire in forta a republicanilor, pe scena politica, nu va mai fi posibila prea curand. De-asta republicanii mai au nitel si dau in balbaiala, nu mai stiu cum sa se distanteze de duo-ul toxic.

          Urmeaza Biden si apoi Harris. Impacati-va cu ideea.
          • +5 (11 voturi)    
            Scena cu Giuliani (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 18:35)

            Dianora [utilizator] i-a raspuns lui revo

            contestand voturile si cele doua avocate "conspirationiste", cand incepe sa-i curga vopseaua de pe perciuni e mortala! Nici Borat nu putea filma ceva mai bun!
        • +3 (5 voturi)    
          bai ..... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 19:33)

          asada [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          ....baietica esti incapatanat in a lua suturi pe acilea si ca sa poti ciripi nu te dai in laturi de a utiliza din informatii numai ce iti convine !!! Cat priveste numarul de voturi nenumarate in Georgia stirea completa era ca ...nu au fost luate in calcul un numar de(nu mai stiu numarul exact) circa 5500 de voturi din care ale maimtoiului au fost 1800 !!!Hai ca iesti tare la aritmetica si fa si tu o socoteala cinstita !!! Te tot lamentezi dar putea sa fie o diferenta de 1 vot si tot aia era !!
    • +12 (24 voturi)    
      cat amar! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 10:37)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      va da Putin fiere in loc de ceai de cand pierde front dupa front?
      • +6 (10 voturi)    
        hahaha (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:46)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ember

        hahaha
    • +11 (27 voturi)    
      Ai zis corect, Trump a pierdut (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 10:39)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Asa ca ia-ti rublele, sau dolarii de la republicani si taci din gura.
      • +8 (12 voturi)    
        doar ruble... inca viseaza la dolari.. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:48)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        doar ruble... inca viseaza la dolari..
    • +10 (22 voturi)    
      pai si acu 4 ani? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 11:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Acu 4 ani la cate voturi le-a castigat?

      Dac e sa avem un minim de decenta, putem vedea ca Biden a castigat la peste 6 milioane de voturi diferenta, la fel cu Clinton castigase acu 4 ani la vro 2 milioane de voturi, doar ca sistemul asta invechit l-a avantajat pe Trump
      • -7 (15 voturi)    
        LEGEA e LEGE chiar daca nu iti place (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:45)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        legea electorala ne arata ca TRUMP a pierdut alegerile la doar 50.000 voturi chiar daca Biden are cateva milioane de voturi in plus
        • +4 (6 voturi)    
          tu numeri doar ce vrei (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 19:48)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Si da, legea e lege si daca nu imi place. Si nu imi place, dar neffind cetatean american, nici nu am caderea sa cer schimbarea ei.

          si da, Trump ar fi putut reusi performanta sa castige alegerile si primind cu 6 mil de voturi mai putin, daca in cateva statear fi primit cele 50.000 de voturi cu care te lauzi tu, dar robabilitatea sa pierzi la votul popular si sa castigi alegerile scade proportional cu diferenta la care pierzi. In 2016 i-a mers, cu -2 mil de voturi, in 2020, la -6 mil, din fericire pentru toata omenirea, nu i-a mai mers

          Dar de pierdut, a pierdut cu diferenta de 6 mil de voturi si cu 306 la 232 la electori.

          Si ma intreb cit scandal at fi facut acest accident al naturii numit Trump daca ar fi pierdut alegerile primind cu 2 mil de voturi in plus per total...
    • +5 (9 voturi)    
      bai ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 17:12)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      taci , ca faci praf...in 2000 bush a cistigat casa alba cu vreo 540 de voturi mai mutl , in florida , decit gore...540 , nu mii sau zeci de mii ca acum...
    • +6 (8 voturi)    
      16 electori cu doar 10.700 de voturi în plus! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 17:54)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Recunoașteți cifra? Așa a cîștigat Trump Michiganul în 2016. Nu mi-o amintesc pe Hillary behăind pe Twitter că a fost fraudă.

      Trump a cîștigat în 2016 306 electori, datorită a vreo 60,000 - 70,000 de voturi din vreo 3 swing states. A pierdut în schimb votul popular cu 3 milioane, dar asta nu l-a oprit să se cocoșească cum că a fost cea mai măreață, minunată și superbă victorie din istoria SUA.

      Biden a cîștigat în 2020 tot 306 electori, datorită a mai mult de 200,000 de voturi în swing states, și a cîștigat și votul popular cu mai bine de 6 milioane. Dar conform lui Trump și țuțerilor lui, asta e o fraudă nemaiîntîlnită.
  • +10 (26 voturi)    
    Trump a pierdut (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 10:40)

    emil bobu [utilizator]

    Trump a pierdut, gata, s-a terminat. Nu e Rusia sau Coreea de Nord, e America.

    In ciuda a tot ce au incercat fascistii lui Trump, n-a mers.
    • -9 (17 voturi)    
      E mai rău, e Belarus! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:15)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Vor avea curaj democrații lui Bideu să le dea peste spinare demonstranților republicani anti-fraudare, la fel cum a procedat Batka?
  • +15 (19 voturi)    
    #VoteCertification (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 11:10)

    A78 [utilizator]

    Vote Certification Deadlines, 2020:

    Fri, Nov 20, 5PM: Georgia
    Mon, Nov 23: Michigan, Pennsylvania
    Tue, Nov 24: Minnesota, Nevada, N Carolina
    Sat, Nov 28: Ohio
    Mon, Nov 30: Arizona, Iowa, Nebraska
    Tue, Dec 1, Wisconsin
    • +6 (6 voturi)    
      da, totul inainte de 8 decembrie (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 14:59)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui A78

      de la 8 decembrie, odata validate de toti guvernatorii, alegerile nu mai pot contestate in justitie.
      • +5 (11 voturi)    
        Asha e (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 19:52)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Si se va termina circul asta demn de lumea a 3-a cu care isi incheie cariera politica cel mai neadecvat presedinte pe care l-a avut America vreodata.
  • -12 (18 voturi)    
    Suporterii lui Trump să ia exemplu de la bieloruși (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:11)

    Nyk1 [utilizator]

    Republicanii trebuie să iasă în stradă la proteste masive!

    La fel cum în Belarus protestatarii nu acceptă decât un singur lucru: o numărătoare a voturilor care să o dea pe Țihanouskaya câștigătoare, tot așa și Republicanii trebuie să protesteze până când iese Trump!
    • +4 (6 voturi)    
      asta ar fi culmea penibilului... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 19:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      E totusi o diferenta majora intre cele doua exemple. In Belarus alegerile au fost organizate de un dictator care conroleaza autoritar toate institutiile statului, si opozitia il acuza de frauda.
      Pe cand in SUA alegerile au fost organizate de castigator, al carui partid avea si majoritatea in senat.

      ca sa poti face paralela, ar fi trebuit ca Lucashenko sa piarda alegerile organizate de el insusi si dupa aia sa protesteze ca dusmanii i-au fraudat alegerile... ceea ce pana si in Belarus ar fi inimaginabil =))))
  • +13 (21 voturi)    
    Banc cu fraieri (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:28)

    olimpus [utilizator]

    Doi trumptarzi mor si ajung la portile Raiului. Dumnezeu ii intimpina si se ofera sa le raspunda la intrebari. Unul dintre ei il intreaba care a fost rezultatul real al alegerilor prezidentiale si cine a fost in spatele fraudei.

    Dumnezeu ii raspunde: Fiul meu, nu a fost nici o frauda, Biden a castigat corect cu 306 la 232.

    Dupa cateva clipe de tacere unul dintre trumptarzi ii sopteste celuilalt: Iti dai seama ca frauda asta merge mult mai sus decat am crezut noi?

    :)))))))))))))))
    • +5 (11 voturi)    
      tare !! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 14:03)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui olimpus

      Cred ca bancul asta sintetizeaza cel mai bine situatia !
    • -6 (10 voturi)    
      Nu fu nicio frauda (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 21:56)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui olimpus

      Au fost fraudati cetatenii cu televizoru, ca de obicei. America se pregateste de taxe mai mari si de viata mai scumpa, pt ca multi bani din taxe vor fi tocati de Iluzia Green, cea mai mare hoax dupa aia cu CO2!
  • +2 (6 voturi)    
    Ce veseli sunt (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 14:55)

    VOX. [utilizator]

    Ai zice ca pandemia nu e un lucru real.
  • -7 (15 voturi)    
    Ce inseamna sa furi cateva zeci de mii de voturi (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 15:16)

    Savitar [utilizator]

    Inseamna sa ajunga o Fosila Senila President!!! Senil si Green Nazi, fain tare!!!
  • -5 (9 voturi)    
    Trump a cistigat (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 20:25)

    lnicolae1587873340950 [utilizator]

    fiind si in posesia Serverelor din Germania, Trump poate dovedii ca a cistigat LEGAL cu 400+ electori
    resul e curatenie cei cumparati. Cit despre Georgia uite aici
    https://www.bitchute.com/video/J5n9zdQRIsqI/