FT: OMS recomandă să NU se prescrie Remdesivir pacienților cu Covid

de DP     HotNews.ro
Vineri, 20 noiembrie 2020, 5:45 Actualitate | Esenţial


Remdesivir
Foto: Ulrich Perrey / AFP / Profimedia
Organizația Mondială a Sănătății a sfătuit medicii să nu prescrie Remdesivir pacienților cu coronavirus din spital, punând la îndoială eficacitatea singurului antiviral aprobat pentru tratarea bolii, scrie Financial Times într-o alertă transmisă vineri dimineața la ora 3.

Remdesivir a fost aprobat de U.S. Food and Drug Administration (FDA) luna trecută. Dar un expert al OMS a scris vineri în British Medical Journal vineri că medicamentul „nu e recomandat pacienților internați la spital cu Covid-19, indiferent de cât de grav sunt bolnavi, deoarece în prezent nu există dovezi că le îmbunătățesc starea sau nevoia de ventilație”.

Recomandarea de vineri se bazează pe patru studii care au implicat peste 7.000 de pacienți. Organizația mondială a precizat că certitudinea dovezilor este scăzută și nu există date certe care să demonstreze că medicamentul e benefic. E nevoie de studii suplimentare, mai recomandă OMS.

Instituția a recomandat utilizarea steroizilor pentru a trata pacienții bolnavi în stare severă de Covid-19. Steroizii sunt ieftini, se administrează pe cale orală și sunt disponibili pe scară largă. Remdesivir costă 2.340 USD și se administrează intravenos.

OMS a decis, de asemenea, să suspende remdesivirul din lista sa de precalificare, o condiție prealabilă pentru achiziții în țările în curs de dezvoltare, a declarat un oficial pentru Financial Times.

Producătorul Remdesivir, compania Gilead spune că remdesivirul, cunoscut acum sub numele său Veklury, a fost recomandat de instituții de renume, inclusiv Institutul Național de Sănătate din SUA și Societatea de Boli Infecțioase din America. Compania a spus că există „dovezi solide” ca urmare a mai multor studii care arată că medicamentul a accelerat recuperarea bolnavilor de Covid-19.

„Suntem dezamăgiți că recomandările OMS par să ignore aceste dovezi într-un moment în care cazurile sunt în creștere dramatică în întreaga lume și medicii se bazează pe Veklury ca pe primul și singurul tratament antiviral aprobat pentru pacienții cu Covid-19 în aproximativ 50 de țări”, spune Gilead.

FDA a aprobat remdesivir luna trecută, cu câteva ore înainte de a doua dezbatere prezidențială din SUA. Gilead a raportat vânzări de 873 milioane dolari în al treilea trimestru.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13895 vizualizari

  • -5 (25 voturi)    
    Care o fi realitatea? (Vineri, 20 noiembrie 2020, 7:22)

    BEDE [utilizator]

    O firmă ia bani serios din Remdesivir, deci, dacă ar fi să nu fie eficient, ar face tot ce poate ca să nu se zică cum că este ineficient, ca să poată vinde. Pe de altă parte, intervine și politicul și concurența care ar vrea să câștige ea banii, nu cei cre fabrică Remdesivir... Mai ales că Trump a scos USA din OMS, iată un motiv să se răzbune unii din OMS.
    Chiar nu văd care ar putea fi sursa de informații adevărate în această chestiune.
    • +3 (9 voturi)    
      minte de copil ai (Vineri, 20 noiembrie 2020, 10:25)

      tavu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      "Mai ales că Trump a scos USA din OMS, iată un motiv să se răzbune unii din OMS."
  • -11 (29 voturi)    
    oops (Vineri, 20 noiembrie 2020, 7:40)

    sentenced [utilizator]

    Ghinion pentru cei carora li s-a prescris deja.

    Cativa ani mai tarziu: vaccinul anti-covid nu se mai recomanda pentru imunizarea impotriva SARS-CoV2 din cauza efectelor adverse aparute la ani distanta de la administrare.
    • +2 (14 voturi)    
      Nu prea... (Vineri, 20 noiembrie 2020, 8:10)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      ...ai dreptate. Celor carora li s-a prescris nu le-a facut rau, poate doar nu i-a ajutat pe cat ar fi fost de dorit. Daca mergi cu o boala serioasa intr-un spital si ti se da Paracetamol si atat, vei fi foarte neincrezator in medicii aceia, mai ales daca stii ca exista si un medicament care AR PUTEA fi bun pentru tine. In ceeace priveste vaccinul care inca nu e distribuit, acesta va fi modificat in timp in functie de rezultatele vaccinarii. Nici vaccinurile care se dau azi si care sunt considerate sigure nu sunt fix ca in primul moment. Ca sa fac o comparatie fortata un pic,nici Windows 10 20H2 nu e ca Windows 3.0 ...:)
      • +1 (1 vot)    
        versiunea 1.0 de vaccin și BSOD (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 0:15)

        NicuPandemicu [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Cei vaccinați cu Windows 3.0 o să vadă frecvent Blue Screen of Death. :)

        Dacă e să fim riguroși în comparație, vaccinul de la anul va fi MS-DOS. Mai e mult până la Win XP măcar.
    • +10 (14 voturi)    
      mda (Vineri, 20 noiembrie 2020, 8:12)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      ceva de genul...

      si daca mananci mult pateu la conserva e posibil ca peste multi ani sa ai efecte adverse.. cancer la pancreas, ciroza la ficat.. cancer la intestine.. etc

      asa ca na.. sunt multe variabile legate de sanatatea fiecaruia

      partea buna este ca nu esti obligat sa te vaccinezi, o faci pe barba ta, sau nu
    • +3 (9 voturi)    
      Situatie normala? (Vineri, 20 noiembrie 2020, 9:29)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      In mod normal, un mendicament nou sau un vaccin au o perioada de testarea foarte luunga, tocmai perrtu a depista aceastea:

      "efect secundare pe termen lung, rare, dar ce apar in cazul adminsitrarii al sute de milioane de oameni"!

      Insa acum cu pandemia nu prea este timp de testare exhaustiva ...
    • +3 (7 voturi)    
      nu te mai uita la latrine (Vineri, 20 noiembrie 2020, 13:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      iti atrofiaza creierul postu ala de televiziune!
  • -3 (17 voturi)    
    oms (Vineri, 20 noiembrie 2020, 8:22)

    gpavel [utilizator]

    oms filtreaza "dovezile"dupa criterii doar de el stiute,practic niciun tratament de acuma nu se face cu medicamente "dovedite",pana vor fi ele "dovedite"vor trece anii si va trece si pandemia!asa ca daca remdesivirul nu face rau,e bun,el poate face bine...
  • -9 (19 voturi)    
    Dar masca, masca (Vineri, 20 noiembrie 2020, 8:40)

    bobo2 [utilizator]

    Pe cand va fi scoasa in afara legii?
    Oricum, avem incredere in autoritati si in experti si in teste. Testati, testati, testati, purtati masca, respectati regulile sfinte ( ele nu au fost inventate de niste incapablili, sunt calculate din legile fizicii, deci nu pot fi puse la indoiala).
    • 0 (10 voturi)    
      Eficienta mastii... (Vineri, 20 noiembrie 2020, 12:42)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      ...se vede in spitale unde majoritatea personalului nu s-a infectat, desi intra in contact si cu pacienti covid. Si nu e vorba doar de mastile FFP2 si 3,purtate in zonele dedicate pacientilor cu covid, ci si de mastile astea chirurgicale pe care le purtam toti. Astfel de masti se poarta pe toate sectiile spitalelor, in policlinici unde inevitabil ajung si pacienti nediagnosticati inca cu covid si totusi personalul medical e in majoritate neinfectat.
    • 0 (10 voturi)    
      404 (Vineri, 20 noiembrie 2020, 13:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      brain not found
  • 0 (20 voturi)    
    Serios? (Vineri, 20 noiembrie 2020, 8:48)

    JoeTheDow [utilizator]

    Fara masti, cu masti ... Vitamina C nu conteaza, ba conteaza ... Spirtul nu face nimic, ba e esential ...

    Pe vremuri erau articole pe aici demonizand niste oameni care au refuzat sa ia medicamentul minune si au murit. La intrebarea cati au luat medicamentul si au murit nu am vazut pe aici un raspuns. Daca este, va rog impartasiti-l.

    Toata pandemia asta a ajuns o gluma proasta!
  • +7 (21 voturi)    
    de ce ne-am mira? (Vineri, 20 noiembrie 2020, 8:56)

    periscop [utilizator]

    Căci, desigur, Big Pharma are alte planuri, mai profitabile...
  • -2 (10 voturi)    
    ok, dar apa nu e mai buna? (Vineri, 20 noiembrie 2020, 9:11)

    real didi [utilizator]

    daca omese zice ca remdesivirul e scump si steroizii sunt ieftini si sa folosim ceva ieftin, nu mai bine apa de la robinet?
    • 0 (0 voturi)    
      Ba chiar DA! (Duminică, 22 noiembrie 2020, 10:08)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      Apa e esentiala in lupta cu orice infectie respiratorie.

      Te poti deshidrata foare usor. Si asa incredibil de multa lume nu bea suficienta apa.
  • +6 (6 voturi)    
    La peste 2000 de coco bucata... (Vineri, 20 noiembrie 2020, 9:38)

    vorbis [utilizator]

    oare cat a fost spaga pentru autorizare urgenta?
  • -3 (9 voturi)    
    medicii stiu mai bine (Vineri, 20 noiembrie 2020, 10:17)

    DSS [utilizator]

    decat birocratii de la OMS. I-am auzit pe medicii nostrii plangandu-se ca le lipseste Remdesivir, oare de ce?

    Nu are efect la toate cazurile, dar e cel mai bun la momentul acesta, iar statele se bat pe el
    • 0 (10 voturi)    
      oms (Vineri, 20 noiembrie 2020, 13:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      e o institutie mai mult politica decat medicala :(

      sa nu uitam ca sefu lor linea in bot china si prin asta a "ajutat" mult la raspandirea virusului!

      also ala a facut medicina cum a facut iordache dreptul :D
  • +1 (9 voturi)    
    băbăiatule (Vineri, 20 noiembrie 2020, 14:20)

    andr1stE [utilizator]

    băbăiatule da voi in 2020 cu ochii beliti in smarfon si in feisbuc chiar nu stiti ca la OMS 90% lucreaza si decid fosti CEO de la marile companii farma? :))
    dupa ce atatea luni toate publicatiile, toate stirile TOTI DESTEPTII spuneau ca ce bun e medicamentul, scandaluri ca la noi n-a ajuns, acuma se descopera ca nu e bun? sa nu patiti la fel si cu noul miraculos antidot! cum zice marele Balvin: ¡Cuidado