Incendiul de la Piatra Neamţ / Preşedintele CJ invită reprezentanţii partidelor la consultări pentru desemnarea noului manager al spitalului

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2020, 22:08 Actualitate | Esenţial


Ionel Arsene
Foto: Agerpres
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Neamţ, Ionel Arsene, a anunţat că a invitat la consultări reprezentanţii partidelor din legislativul judeţean, pentru a desemna noul manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Piatra-Neamţ, relatează Agerpres.

”Ca urmare a acestui regretabil incident, directorul şi-a anunţat demisia din funcţie, ceea ce mă obligă, în calitate de preşedinte al Consiliului Judeţean, să iau o decizie în privinţa managementului acestei unităţi medicale. Aşa că marţi, 17 noiembrie, începând cu ora 9,30 şi până la 11,30, vreau să am o întâlnire cu reprezentanţii partidelor care fac parte din forul legislativ nemţean şi să discutăm împreună asupra celei mai potrivite persoane care să preia conducerea Spitalului Judeţean de Urgenţă Piatra Neamţ", a declarat preşedintele CJ Neamţ, Ionel Arsene.
De la 9,30 sunt aşteptaţi reprezentanţii PNL, de la 10,00 cei ai USR, la 10,30 ar urma să vină reprezentanţii PMP, de la 11,00 Pro România şi de la 11,30 - PSD.

Propunerile făcute în cadrul întâlnirilor vor fi înaintate şefilor de secţii şi Comitetului Director al SJU Piatra Neamţ.

"Nu am cuvinte să îmi exprim regretul faţă de tragedia fără limite de la Spitalul Judeţean. Sper ca după ziua de mâine să reuşim să readucem unitatea la normalitate şi o nenorocire cum a fost cea de acum două seri să nu se mai repete niciodată, nicăieri! Regrete eterne pentru nemţenii care au sfârşit atât de tragic! Sunt cu sufletul alături de familiile greu încercate", a mai spus Ionel Arsene.

Managerul interimar al SJU Piatra Neamţ, Lucian Micu, a anunţat că marţi îşi va înainta demisia din funcţie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2854 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    clar, polticul trebuie sa desemneze (Luni, 16 noiembrie 2020, 22:23)

    doejohn [utilizator]

    "invită reprezentanţii partidelor la consultări pentru desemnarea noului manager al spitalului "

    Daca reprezentatii partidelor nu s-ar mai baga oare ce s-ar intampla? Un concurs pe bune, cu o comisie independenta (poate cu membrii din mediul academic neafiliati politic).
    • +1 (5 voturi)    
      Wow : politician vs director numit prin concurs (Luni, 16 noiembrie 2020, 23:10)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      Unui director de spital (medic si conf. dr.) care a castigat acest post prin concurs in mai 2020 - chiar daca unii carcotasi ar spune ca a fost singurul candidat - i se cere demisia cu insistenta de un politician(vicepremier, studii economice la Moscova).
      Romania tuturor posibilitatilor si cu..........democratie originala: PNL(PDL) desavarste visul lui Ion Iliescu.

      https://www.hotnews.ro/stiri-politic-24422630-raluca-turcan-cere-din-nou-demisia-managerului-spitalului-judetean-sibiu-este-inacceptabil-munca-medicilor-buni-fie-compromisa.htm
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 noiembrie 2020, 22:29)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    concurs (Luni, 16 noiembrie 2020, 22:59)

    transilvania [utilizator]

    Conform Legii Spitalelor postul de manager trebuie scos la Concurs. Ca exista o indicatie ca in perioada pandemiei managerul interimar se numeste, asta e tot politica. Periculoasa pentru sanatate!
  • +4 (4 voturi)    
    Mentalitate de Iordache-Firea-Ciolacu (Luni, 16 noiembrie 2020, 23:10)

    neagoe [utilizator]

    Functiile publice nu se negociaza. Astea se obtin pe merit.
    PUSCARIE!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Arsene ciorapel e cu musca pe caciula, (Luni, 16 noiembrie 2020, 23:17)

    kokos [utilizator]

    si a devenit un biet mielusel , se consulta cu toate partidele , dar pana acum a numit pe cine a vrut muschii lui. Oricum nu scapi , vei raspunde penal pentru cei 10 morti!
  • +4 (6 voturi)    
    O tampenie. (Luni, 16 noiembrie 2020, 23:22)

    Cataleya [utilizator]

    Sper ca USR, PNL si PMP sa nu faca prostia sa participe la un astfel de simulacru prin care Arsene incearca sa se spele pe maini de orice urma de raspundere.

    PSD a dat o lege, CCR a aprobat-o, asa ca Arsene n.are decat s-o puna pe bunica-sa manager la spital.
    Oricum legea nu permite sa se treaca peste decizia lui, asa ca sa se spele pe cap cu managerul lui.

    Pana cand legea nu va fi modificata, mingea e la baronii locali.
    Singura solutie viabila, pe termen foarte scurt, ar fi daca USR, PMP si PNL ar alege aceeasi persoana, un profesionist, pe care sa-l sprijine toate 3 partidele si sa-i puna in fata lui Arsene propunerea lor, fara targuieli si compromisuri.
    Daca ii convine, bine.
    Daca nu, 'te naibii cu consultarile tale cu tot!

    Problema e ca e foarte greu de gasit un om competent care sa fie dispus sa preia o astfel de functie, in asemenea conditii extreme, mai ales ca ar fi vorba de un interimat.
  • +1 (1 vot)    
    Oare ? (Marţi, 17 noiembrie 2020, 0:15)

    danmarian [utilizator]

    N-ar fi bine sa-l cheme si pe Papa de la Roma ? Sau macar pe Prea Fericitul Daniel ? Toti vor acum sa se acopere si sa "paseze" raspunderea !!!