Orban, despre afirmația lui Tătaru că „toți suntem vinovați”: Într-un moment dificil a făcut o declarație... Întotdeauna există responsabili, individuali

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2020, 11:58 Actualitate | Esenţial


Orban si Tataru
Foto: Guvernul Romaniei
​Premierul Ludovic Orban spune că vinovăția colectivă invocată de ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, după tragedia de la Piatra Neamț a fost „o declarație” făcută „într-un moment dificil”.

„Intr-un moment dificil a făcut o declarație... Întotdeauna există responsabili, există vinovați individuali pentru fiecare nerealizare. Din punctul meu de vedere treaba noastră este să rezolvăm problemele”, a spus luni Orban, care a făcut declarații alături de Tătaru după o ședință pe tema situației secțiilor de Terapie Intensivă din spitale.

Sâmbătă noaptea, întrebat dacă se simte vinovat pentru ce s-a întâmplat la Spitalul Judeţean Piatra Neamţ, unde 10 pacienți cu COVID au murit, iar alte 7 persoane, între care un medic, au fost rănite într-un incendiu care a mistuit secția ATI, Ministrul Sănătății a răspuns: „Pentru situaţia de peste 30 de ani şi pentru autorităţile locale şi neimplicare cred că suntem vinovaţi toţi din această ţară, nu numai sistemul medical, fiindcă am acceptat timp de 30 de ani să trăim într-o astfel de situaţie medicală".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2444 vizualizari

  • -4 (22 voturi)    
    ee (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:05)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu conteaza, se iarta, ca-i 'de dreapta"
    • +4 (12 voturi)    
      Asa cum ii iarta pensionari obisnuiti pe PSD? (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:10)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Care de fapt isi bat joc de ei de 30 de ani?

      Votez USRplus ca sa terminam cu minciunile!
    • +8 (10 voturi)    
      Vinovatia comuna... (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:15)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ...e in faptul ca de 30 de ani votam urmasi de diferite forme ale FSN-ului. Ca nu intelegem ca singura solutie e "ruperea pisicii" o data pentru totdeauna. PNL cat timp are in componenta fie si un singur om care a sustinut monstruoasa coalitie numita USL, nu are si nu va avea credibilitate. NU poti face muzica noua cu orchestra veche.
  • +9 (11 voturi)    
    Și totuși are dreptate (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:07)

    BEDE [utilizator]

    Ce au făcut miniștrii sănătății în ultimii 20 de ani? A realizat vreunul ceva bun?
    A! Nu spun că Tătaru a făcut tot ce trebuie, dar nici nu putea face el ceea tot nu s-a făcut timp de mai bine de 20 de ani.
    • +5 (5 voturi)    
      O "responsabilitete individuala" generalizata (Luni, 16 noiembrie 2020, 13:13)

      CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      28 noiembrie 2019: «Romania are cea mai ridicata rata a mortalitatii din cauze tratabile dintre tarile UE, arata raportul anual "Starea Sanatatii in Uniunea Europeana", publicat astazi de Comisia Europeana. La fiecare 100.000 de locuitori, 208 mor din cauze tratabile. ... Aceste rezultate reflecta provocarile considerabile cu care se confrunta sistemul de sanatate din Romania in a furniza tratament adecvat in timp util, se arata in raportul "Starea Sanatatii in Uniunea Europeana".»

      https://bit.ly/3mcEsP1

      Atunci cand UN INTREG SISTEM functioneaza catastrofal, "responsabilitatea individuala" se aplica tuturor indivizilor care au avut sau au legatura cu sistemul respectiv (inclusiv pacientii care au "beneficiat" de serviciile acestui sistem public de sanatate timp de 30 de ani, si care au preferat sa dea spaga in loc sa ceara ferm reforme adevarate).

      O "responsabilitete individuala" generalizata se numeste RESPONSABILITATE COLECTIVA, oricat de mult si-ar dori dl. Orban ca cetatenii romani sa inceapa acum sa caute "tapi ispasitori". Evident ca, in functie de "culoarea politica" a cetateanului, si "tapul ispasitor" va avea o "coloratura politica", asa ca va urma un "razboi civil" intre posibilii viitori pacienti ai aceluiasi sistem de sanatate catastrofal, in timp ce dl. Orban impreuna cu toata "clasa politica" se vor spala din nou pe maini si isi vor vedea mai departe de interesele personale sau de grup (politico-economic).
      • +1 (3 voturi)    
        hahaha!!! (Luni, 16 noiembrie 2020, 18:17)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

        nu cred ca sunt multi care sunt de acord cu adevarul : "" "responsabilitatea individuala" se aplica tuturor indivizilor care au avut sau au legatura cu sistemul respectiv (inclusiv pacientii care au "beneficiat" de serviciile acestui sistem public de sanatate timp de 30 de ani, si care au preferat sa dea spaga in loc sa ceara ferm reforme adevarate).""....asa ca , sa suporte consecintele....
  • +8 (10 voturi)    
    Mda (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:11)

    TheFaime [utilizator]

    Ba Orban, corect, treaba voastra e sa rezolvati probleme,insa nu doar atunci cand apar, ci si atunci cand persista. Iar sistemul medical are o problema care persista de 30 ani, inftrastructura la fel, aparatul bugetar incarcat idem,unde-s, aia 300 de parlamentari, tot 600 au ramas. Sa mai enumar? Sunteti o adunatura de blegi, dormiti pe voi, labili mental..ba, orice angajat din privat, cu o functie medie de conducere, va da clasa la orice ora! Voi, pierzatorii de vreme din parlament, n-ati trece un interviu mai de Doamne ajuta in privat, nu sitit sa faceti nimic..ZERO barat! Nu va mai jucati cu vietile romanilor, ca vine scadenta!
  • +7 (9 voturi)    
    a avut si el un moment de sinceritate.... (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:16)

    bogdan1477 [utilizator]

    Da, toti suntem vinovati, de la aia car voteaza cu cine da un kil de ulei in plus sau cei care nu voteaza ca n-au cu cine, pana la clasa politica, care dupa 30 de ani de nepotisme duse la extrem au ajuns la o administratie totalmente incompetenta, obedienta politic, fara pic de respect fata de cetateni. Si daca vom continua asha, peste 5 ani ne vom trezi cu alt colectiv...
    • 0 (0 voturi)    
      Acesta este noul Colectiv... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 10:46)

      MTG [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Acesta este noul Colectiv...
  • -2 (6 voturi)    
    demnitate (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:16)

    cepreudonim [utilizator]

    E o chestiune de demnitate, dar puterea nu e de lepadat. Costache ar fi fost un ministru mai bun, dar nu i-a placut in cloaca.

    Tataru cand o sa ajunga la concluzia ca avem nevoie de testare in masa?
  • +4 (10 voturi)    
    Pestele de la cap se impute (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:17)

    benicio [utilizator]

    Domnul Orban ar trebui sa stie ca seful cel mare e responsabil pentru tot. La fel cum intr-o companie care se respecte directorul general raspunde de tot, la fel intr-o tara, seful guvernului raspunde de tot.

    Gura pacatosului...
    • 0 (4 voturi)    
      Chiar așa o fi? (Luni, 16 noiembrie 2020, 14:13)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Chiar o fi guvernul Orban vinovat de tot ce s-a întâmplat în țara asta în ultimii 30 de ani? Singurul care face ceva în aceste momente grele pentru lumea întreagă nu primește decât înjurături de la cei care chibițează și critică de pe margine... Unii dintre ei au adus România în halul în care este și acum strigă că s-a întâmplat un dezastru, ca și când nu ei l-ar fi produs... Alții nu s-au băgat ca să nu-și strice reputația căpătată la alegerile europarlamentare (părerea mea este că și-au stricat-o deja) și să câștige capital electoral... AR FI TREBUIT SĂ DEA TOATE PARTIDELE O MÂNĂ DE AJUTOR ÎN ACEST MOMENT... Iar presa s-a specializat în analize de text... Ce comod! Te uiți pe facebook, vezi ce-a mai zis unul, ce-a mai zis altul, mai profiți de vreo anchetă pe care au făcut-o niște jurnaliști mai conștiincioși (mai sunt câțiva și din ăștia), o preiei și gata, ți-ai făcut treaba... De o bună bucată de vreme presa seamănă cu babele care stau pe bancă la portiță și bârfesc tot ce mișcă în sat...
  • +6 (8 voturi)    
    ADEVĂRUL (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:23)

    gibon47 [utilizator]

    Nu numai actualul ministrul sănătății e vinovat. Sunt zeci și zeci ,poate chiar sute de spitale în toată țara făcute de pe vremea lui Ceaușescu. Sunt niște jafuri, nu mai corespund sec. XXI. Așa cum Dacia 1300 prin programul rabla a fost înlocuită cu Logan sau Duster (nu numai), tot așa se putea proceda și cu spitalele. Ciuma Roșie a promis 8 spitale noi regionale. Minciuni. Toate spitalele făcute pe vremea lui Ceaușescu să fie dinamitate și construite pe rând altele noi moderne cu tehnologie de ultimă oră. Din păcate guvernanții se gândesc la furat, nu la soarta românilor bolnavi.
  • +3 (5 voturi)    
    "Oamenii se grabesc sa judece . . . (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:32)

    Dilematic [utilizator]

    . . . spre a nu fi ei insisi judecati."
    (Albert Camus)
  • +7 (9 voturi)    
    Cu siguranta (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:32)

    simonn [utilizator]

    Domnul ministru Tataru .... gura pacatosului ....

    Poi da, e de vina acarul Paul electrcianul ... ce mai conteaza ca a fost obligat sa monteze prize de proasta calitate cumparate la suprapret despre care se stia ca nu functionau dar se vorbise deja si cu inspectorii. Stiau si ei de problema dar de la primarie se primisera ordine sau de la minister ca inspectia tre sa iasa bine oricum. Si ministeru sau primaria aveau si ei de mai sus ordin sa nu se auda nimic negativ pt ca e campanie electorala ...

    Doar o ipoteza ... putin probabil sa se fii intamplat asa ceva. Hexi Pharma a fost doar o exceptie intr-o tara in care totul merge ceas.

    Dar hai sa pedepsim electricianul ... tot el o fii de vina si pentru ca s-a raspandit Covidel. S-a plimbat si a reparat prize in prea multe locatii ...
  • +1 (9 voturi)    
    Si cum le rezolvati ca nu vad spitale noi incepute (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:39)

    Gryphus [utilizator]

    sa trimiti elicopterul la Kisinau ca sa ia vaccin antirabic nu se cheama rezolvare ci ...management defectuos si bataie de joc fata de banii publici
    • -2 (4 voturi)    
      Mă mir că nu vreți ca spitalele (Luni, 16 noiembrie 2020, 14:27)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      să fie și construite de guvernul ăsta care funcționează nici de un an și are pandemia pe cap... Și care a găsit când a preluat administrarea țării vistieria goală și furată aproape toată averea României... Ticăloșii care au fost la putere mă mir că n-au otrăvit și fântânile în urma lor... Deși au încercat s-o facă, metaforic vorbind...
  • -3 (3 voturi)    
    Adevarat ce zice Orban (Luni, 16 noiembrie 2020, 13:05)

    1anonim [utilizator]

    Responsabilitatea colectiva e un termen inventat de comunisti penntru a nu identifica vinovatul, si pentru al acoperi. In cazul Tataru, desi in foarte mare masura se zbate sa rezolve, si chiar rezolva multe probleme in acest sistem medical nereformat, deci in acest caz, nu sunt de acord cu afirmatia lui. Nota 4.
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 noiembrie 2020, 17:33)

    [anonim]