Iohannis, după ce a mers la biserică: Ne-am rugat pentru victimele incendiului

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2020, 12:01 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis, conferinta de presa
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a mers, duminică, la biserica din Piața Mare a Sibiului, iar la ieșire a declarat că toți cei din interior s-au rugat pentru victimele incendiului din Secția ATI a Spitalului din Piatra Neamț, transmite Mediafax.

Klaus Iohannis a transmis condoleanțe familiilor victimelor tragediei din Piatra Neamț, iar supraviețuitorilor, însănătoșire grabnică.

„Este o imensă tragedie ce s-a întâmplat la spitalul din Neamț. Tocmai vin din biserică unde cu toții ne-am rugat pentru victimele incendiului. Ce pot să spun? Condoleanțe familiilor îndurerate, iar celor care au supraviețuit, însănătoșire grabnică. Este foarte important să se afle foarte rapid cum a fost posibil un astfel de incendiu pentru a evita în viitor situații similare și, evident, acest accident groaznic ne arată încă o dată de ce este necesar o reformă profundă a sistemului sanitar din România”, a spus Klaus Iohannis la ieșirea din Biserica din Piața Mare a Sibiului, acolo unde familia prezidențială participă la slujbă aproape în fiecare duminică.

Președintele a mai spus că după incendiul din Piatra Neamț „e clar că trebuie trase învățămintele”, pentru a preveni astfel de accidente să nu se repete în alte părți.

Klaus Iohannis a afirmat că tehnicienii trebuie să se asigure că aparatele de terapie intensivă funcționează așa cum trebuie pentru preveni incidente similare, mai ales în această perioadă când, din păcate, pandemia a dus tot sistemul într-o stare de încărcare extraordinară.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1251 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Ultima soluție (Duminică, 15 noiembrie 2020, 12:11)

    gebica [utilizator]

    Încă o rugăciune! Daniel să primească (banii) și să blagoslovească (pe cai ajunși în lumea lui fără griji)!
  • -2 (8 voturi)    
    iohanis (Duminică, 15 noiembrie 2020, 12:12)

    wweesstt [utilizator]

    iohanis, tu nu te-ai imbulzit la bisrica? ai fost la spagoveanu la biserica? cum de ai pronuntat cuvatul 'reforma' , orban si catzu fug ca draacu de tamaie de acest cuvant "reforma" nici nu vor sa uda de "reforme"! la fel ca si psd-istii nu vor nici sa pronunte cuvatul "reforme"!
  • -4 (10 voturi)    
    Hei, Johannis! (Duminică, 15 noiembrie 2020, 12:12)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar dacă 'Mniezău nu există?
  • -2 (10 voturi)    
    KWJ (Duminică, 15 noiembrie 2020, 12:24)

    sile1 [utilizator]

    Sa lase inchinarile si rugaciunile si sa puna mana sa faca si ceva concret.

    Invataminte a avut tot timpul sa traga ( v.cazul Colectiv,incendiul la Maternitatea Giulesti,etc )

    Poate dupa alegerile viitoare o sa aiba si Guvernul si Parlamentul sau si o sa aiba ocazia sa tot faca lucruri bune si normale.

    Sa vedem de ce va fi in stare !
    • +1 (11 voturi)    
      Dar cum a mers intr-un spatiu inchis? Carantina? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 12:34)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Nu spunea ca nu mai trebuie sa mergem decat daca este urgent? Sau COVID-ul nu se atinge de presedinti?
      Daca toti am fi respectat regulile, nu s-ar fi ajuns sa avem atatia oameni la ATI bolnavi de COVID, si nu ar fi ajuns acei oameni din Piatra Neamt in spital si ar fi scapat cu viata!
    • 0 (4 voturi)    
      A trecut timpul si rabdarea (Duminică, 15 noiembrie 2020, 14:29)

      Tambrian [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Nimeni nu-l mai crede pe KWJ. A dormit sau mai bine s-a plimbat cand ar fi putut sa faca ceva. Numai cei care cer mereu obtin ceva de la cel de sus si de la cei din jur. Dumnealui doar sta in jilt si zice ca PSD este de vina!. In rest nimic, chiar daca are guvernul sau de ceva mai mult de un an.
  • -3 (7 voturi)    
    alo (Duminică, 15 noiembrie 2020, 12:29)

    cucuveauamov [utilizator]

    n-a mai fost nevoie sa moara oameni? poate ca sa fiti voi realesi
  • +4 (8 voturi)    
    ne rugam si cam atata (Duminică, 15 noiembrie 2020, 12:37)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    faceti mai din Sanatate si Educatie prioritatea ZERO a guvernarii, inclusiv in CSAT, ca am ajuns intr-u fundatura, crapam cu totii in toate felurile, mai ales datorita imposturii, neglijentei, mioriticului "merge si asa", delasarii, etc. Si asta vine din (lipsa de) EDUCATIE, de VALORI, toti vor sa se realizeze cu smechereala, sa scurteze calea, sa nu munceasca sau sa se faca ca munceasca, sa faca studiile oricum, oriunde, doar sa aiba "hartia", nu ca sa invete si sa cunoasca CEVA, etc. Suntem stricati ca repere morale, etice, valorice si asta se vede in toate: spitale cu lucrari facute de mantuiala, lipsa de profesionisti sau unde sunt, sunt doar cu numele, Doreli-carpeli, infrastructura, atata cat se construieste, putina, e plina de erori, lipsuri, probleme, totul e carpit, imporvizat, etc. Cata vreme nici politicienii, guvernantii, nici oamenii nu inteleg ca trebuie investit si facute eforturi serioase in educatie si sanatate, toate vor merge in continuare prost- tara se "descompune", pentru ca masa de impostori, analfabeti, neglijenti, Doreli etc a depasit valori critice in toate sistemele, si la public si privat si nu mai au cu cine, mai nimic. Degeaba vin acum zecile de miliarde de euro, ca nu o sa mai fie cu cine sa reconstruim in urmatorii 10 ani....sau vom carpi in continuare, ca la Piatra Neamt- ATI fara sisteme de siguranta, fara sisteme de supraveghere si stingere automata incendii, cu echipamente invechite, improvizatii, fara proceduri si reguli clare, fara autorizari ISU, etc. Adica bombe peste tot. Suntem o tara minata sau in curs de a fi minata, sub asediu. Mai usor cu rachetele, avioanele, ca nu vom avea ce apara, ne sabotam si "bombardam" singuri, pana sa vina rusii...
  • 0 (4 voturi)    
    asta e Romania (Duminică, 15 noiembrie 2020, 13:06)

    cristi_an [utilizator]

    "ne-am rugat sa..." "ne-am rugat pentru..." Neam de rugati!
  • 0 (6 voturi)    
    Un alt profesor (Duminică, 15 noiembrie 2020, 13:18)

    Coco Whistle [utilizator]

    Care nu face nimic ptr educatie. Ce sa facem ce sa facem.....sa ne rugam sa ne pice din cer. Mai bine o alegeam pe bunica ca sta mai bine la rugaciuni atunci. Popor fara lideri adevarati asta e lovitura sobolanilor rosii si blestemul acestui popor.
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Duminică, 15 noiembrie 2020, 13:39)

    _Sherlock_ [utilizator]

    Pe Ponta l-ati mazilit pentru Colectiv ... corect de altfel!

    Acu cine plateste? Sau doar daca esti de la ciuma rosie
    trebuie sa platesti? Daca esti de la ciuma galbena te
    faci ca te duci la biserica, iti exprimi regretele, tataru
    se face ca munceste intr o deplasare...si aia a fost....
    Saraciii... ghinion! vorba stim noi cui .... :D