Igor Dodon, amenințări și mesaje de ură în ultima zi de campanie din Moldova: Unirea cu România va însemna război civil, un război cumplit, pentru că noi cu românii nu vom merge

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2020, 13:57 Actualitate | Esenţial


Igor Dodon
Foto: Captura Facebook
În ultima zi de campanie electorală din Republica Moldova, Igor Dodon a renunțat la imaginea de „președinte care unește” promovată în primul tur al alegerilor și a reactivat amenințarea „unirii” cu România, un scenariu despre care președintele pro-rus spune că va duce la „război civil - un război cumplit, pentru că noi cu românii nu vom merge”, potrivit jurnal.md.

„Toți înțeleg că dacă, Doamne ferește, cineva va merge pe acest scenariu (al unirii), aici va exploda totul. Sudul, nordul țării și Transnistria niciodată nu vor accepta așa ceva. Aceasta va însemna război civil - un război cumplit, pentru că noi cu românii nu vom merge. Acest pericol există”, a spus Dodon, într-un live pe pagina sa de Facebook.

Igor Dodon, clasat pe locul doi în primul tur al alegerilor, după pro-europeana Maia Sandu, amenință că „pericolul unirii este real”, în condițiile în care, spune el, „dacă acum 15-20 de ani erau doar 5-8 la sută unioniști, astăzi sunt mai mult de 25 la sută”.

Imaginați-vă că această tendință va continua și, la o anumită etapă, adepții ideii de lichidare a Moldovei prin unirea cu România vor constitui, Doamne ferește, 40-50 la sută. Va fi o catastrofă. Iată de ce trebuie modificată Constituția, pentru a interzice unirea. (...) Trebuie să interzicem partidele care pledează deschis pentru lichidarea Republicii Moldova. De aceea, acest pericol există. Niște garanții totuși există. De exemplu, Autonomia Găgăuză are dreptul la autodeterminare... Adică, dacă Moldova dispare ca stat – Găgăuzia își poate proclama independența”, a mai spus el.



Dodon, despre adversarii săi politici: Până nu o primesc înapoi în bot nu înțeleg


Jurnal.md notează că Dodon a avut un discurs plin de ură și la marșul organizat vineri de socialiști, unde a afirmat că adversarii săi politici „până nu primesc în bot nu înțeleg”. Acesta a făcut apel la partizanii săi ca, în cazul în care nu este declarat învingător la alegerile de duminică, „să iasă toți ca unul să îi apere victoria”.

„Vedeți ce fac oponenții noștri. Au întrecut toate liniile. Noi nu i-am atins. Până la 1 noiembrie nu le rosteam numele. Dar au devenit obraznici. Până nu o primesc înapoi în bot nu înțeleg. De aceea trebuie să fim duri. Trebuie să opunem rezistență. Noi nu vom rata victoria noastră! Și dacă va trebui să ieșim ca s-o apărăm, vom ieși cu toții și o vom apăra. Moldova, ești gata să aperi victoria noastră? Suntem obligați s-o facem. Ștefan cel Mare e alături. Pentru a păstra valorile lui Ștefan, Ștefan este în mână cu crucea, trebuie să fim pe 15 noiembrie toți împreună. Toți ca unul, mergem din casă în casă, până la sfârșitul zilei, astăzi, intrăm în fiecare apartament, intrăm în fiecare casă, și trezim poporul”, a spus Dodon, la o manifestație organizată în plină pandemie de coronavirus și în condițiile în care joi a fost înregistrat cel mai mare număr de cazuri de infectare în Republica Moldova.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15901 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    Ce scarba imi fac unii rusi (Vineri, 13 noiembrie 2020, 14:00)

    UnOarecare [utilizator]

    bleah
    • +3 (3 voturi)    
      Ura ca frică (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 11:09)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      "Noi cu românii nu vom merge" exprimă tot. Recunoașterea în fapt că rușii își recunosc fapte grave împotriva românilor de la care se așteaptă pe măsură pedepse corespunzătoare, frica de a se arăta vinovați și de a trebui să plătească niște compensații, fie ele și numai morale, îi face atât de categorici în a refuza unirea cu țara a pământului furat poporului roman. Ar trebui să se recunoască agresori ai României în al doilea război și fățărnicia sloganului "marelui război de apărare a patriei", a unei patrii rapace, care a furat teritoriile altor patrii.
      • +2 (2 voturi)    
        mica erata (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 11:47)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui clencix

        (îi face) ii fac atât de categorici... (și fățărnicia) și să-și vadă fățărnicia ...
  • +19 (23 voturi)    
    Imi pare rau dar viseaza... (Vineri, 13 noiembrie 2020, 14:08)

    Ochiana [utilizator]

    nu stiu cati vor cu adevarat Unirea de pe ambele maluri ale Prutului.
    Unirea nu se face cu forta.
    iar a acredita ideea ce Maia Sandu va face Unirea e cu titlu de sperietoare.

    Nici Maia Sandu cand a fost intrebata nu a spus asa ceva, a spus ca oamenii decid prin referendum, nu UN om anume...
    Probabil Dodon va castiga si alegerile astea, asta e, nu-i nimic...vor mai trece niste ani.Moldova devine lent dar sigur pro-europeana. Si asta nu e echivalenta cu Unirea cu Romania
    • +1 (1 vot)    
      Dupa atata bunastare ruseasca, (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 16:55)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      care i-a dus la sapa de lemn, Moldova va alege in sfarsit Uniunea Europeana. Insa, daca nu vor umbla cainii cu covrigi in coada in 3-4 ani, vor sari din nou in bratele vecinului si prietenului de la rasarit. Am mai vazut filmul asta si dincoace de Prut, acum vreo 20 de ani. Trebuie cateva "iteratii" si sa mai dispara niste "homo sovieticus" cu drept de vot, pana cand Moldova va deveni un stat viabil in primul rand, si abia apoi ne gandim la un stat european. Asta daca nu au grija interlopii finantati de la Moscova sa perpetueze haosul. Depinde si de UE cum se va implica in povestea asta. Aderarea Romaniei la UE si NATO a mai taiat aripile infiltratilor de pe la noi, chiar daca unii sunt binemersi si azi:
      Iliescu, Tariceanu, Severin, Marius Tuca, M. Dinescu, Voiculescu, samd.
  • +22 (24 voturi)    
    Marioneta comunista idioata cu tente de criminal (Vineri, 13 noiembrie 2020, 14:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... atat am de zis.
  • +18 (20 voturi)    
    Dodon aplică tactica tipic rusească (Vineri, 13 noiembrie 2020, 14:21)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Minciuni, amenințări, apel la frică
  • +21 (23 voturi)    
    Asta (Vineri, 13 noiembrie 2020, 14:21)

    VARCIOROVA [utilizator]

    este speriat rau. Si este speriat de "imperialismul romanesc" ca de "marele frate rus" nu-i este frica.
    Probabil ca va castiga alegerile dar ar fi "indicat" da i se dea cateva "peste bot"
  • +17 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 noiembrie 2020, 14:21)

    [anonim]

  • +7 (13 voturi)    
    Avem si noi (Vineri, 13 noiembrie 2020, 14:32)

    Mindrunner [utilizator]

    Un Trumpalau de Europa... Sa dea Dumnezeu sa aibe aceeasi soarta la alegeri. Amin!
  • +13 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 noiembrie 2020, 14:32)

    [anonim]

  • +16 (18 voturi)    
    eroul R Moldova (Vineri, 13 noiembrie 2020, 14:48)

    Wheelwright [utilizator]

    Tot timpul m-a fascinat cum cei care urasc Romania dincolo de Prut, il invoca pe Stefan cel Mare, ca marele lor erou. Stefan cel Mare s-a nascut, a domnit din partea stanga a Prutului, de aici din Romania. E o lipsa de logica sa spui ca tu din dreapta Prutului nu ai de-a face sau nu vrei sa ai de-a face cu cei din stanga Prutului, dar sa ai un erou pe unul din stanga Prutului.
    E disperat Dodon asta, sa speram ca duminica va fi redus la tacere si Moldova va putea sa se dezvolte si sa iasa din saracie, cum a zis ca-si doreste Maia Sandu.
    • +8 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 noiembrie 2020, 15:20)

      [anonim] i-a raspuns lui Wheelwright

    • -9 (13 voturi)    
      Stefan cel mare a tras pentru moldovenism (Vineri, 13 noiembrie 2020, 15:43)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Nu pentru romanism.
      De fapt nici nu se intelegea prea bine cu liderii celorlaltor regiuni romanesti. Nu cred ca Stefan ar fi fost de acord cu cedarea suveranitatii Moldovei catre Bucuresti .
  • +6 (14 voturi)    
    dodon (Vineri, 13 noiembrie 2020, 14:56)

    sdssds [utilizator]

    Daca il voteaza pe asta sa dea pasapoartele inapoi si sa ramina cu babuinii lor din Rusia si Ucraina.
  • +10 (18 voturi)    
    Trebuie sa fie alegerea lor. (Vineri, 13 noiembrie 2020, 15:13)

    Cataleya [utilizator]

    In primul rand, Moldova trebuie sa-si croiasca drumul spre Europa ca stat independent.

    Daca va reusi pt o perioada de cel putin 10 ani sa scape de Dodoni si de un parlament rusofil, va putea alege de bunavoie si prin referendum national daca renunta la autonomie in favoare unirii cu Romania.

    Dar un referendum facut cu japca si castigat cu 51% in favoarea unirii n-ar fi de niciun folos, nici Moldovei si nici Romaniei.
    Moldova trebuie ajutata de UE sa-si consolideze autonomia fata de Kremlin, apoi, dupa o perioada de cativa ani de "chibzuiala" sa decida singura daca vrea sa intre in UE pe propriile picioare sau prin unirea cu Romania.
    • +1 (1 vot)    
      alegera lor, (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 15:10)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      cand tot aparatul represiv este controlat de Moscova si este de tip totalitar.... mda, stim; matusa mUE este in relatii cordiale cu Putin....... Cat or mai fi... Ca pina la urma, brinza e pe bani!
  • +7 (9 voturi)    
    Sperietoare cu limba stalcita (Vineri, 13 noiembrie 2020, 19:00)

    V. Istina [utilizator]

    Dodon este numai o lichea de serviciu, doar momentan utila rusilor, pare ca zilele sale politice is numarate.

    Iar unirea se va intampla mai devreme ori mai tarziu, e doar o chestiune de timp. Republica Moldova e o constructie artificiala a rusilor pt jocurile lor geopolitice. O gasca de talhari gusati conduc un stat mafiot. Intoarcerea la normalitate (unirea) e o dorinta fireasca si legitima a moldovenilor.
  • +5 (5 voturi)    
    hmmmmm (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 7:32)

    mongolul [utilizator]

    daca ii uriti pe romani, ce dracu cautati in tara lor, pe meleagurile lor? Tancurile care v-au adus au ruginit de mult. Plecati dupa ele!
    Fiind minoritari, nu aveti decat doua optiuni: colaborati cu romanii sau plecati!
    Veneticilor!
    Iar Rusia sa-si dea seama ca nu cu otet se prind muste. Mai ales pe aici... Ne-am cam saturat de figurile rusilor, fosta mare putere. Prosti, lacomi, neispraviti.
  • -2 (8 voturi)    
    Români in Basarabia mai sunt doar prin morminte. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 10:08)

    spirache [utilizator]

    Teritoriul o fi romanesc, dar populația lobotomizata prin laboratoarele media ale Kremlinului, veșnic nostalgică în căutarea paradisului sovietic pierdut sigur nu mai este românească. Când ai o cangrena a unui membru și infecția nu cedează, amputarea este soluția dureroasă, dar e singura care te salveaza.
    • +3 (3 voturi)    
      asta se vindeca.... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 15:08)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      stiti foarte bine; de asta urlati ca nu vreti sa plecati si sa lasati lumea in pace.
      daca nu veti colabora sau pleca frumusel, de buna voie, stiti lozincile voastre: "daca nu stii..., daca nu poti..., daca nu vrei......" Ne-ati invatat 70 de ani. Vi le vom aplica!
  • +1 (3 voturi)    
    cretinii astia de rusi (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 15:14)

    mongolul [utilizator]

    nu-si dau seama ca avind 1-2 milioane de votanti fermi in Moldova, daca se unesc cu Romania, vor avea o reprezentare in Parlament suficient de puternica (impreuna cu rusofilii de la Bucuresti) sa controleze toata tara.
    Vor recuceri Romania fara sa traga un foc de arma.
    Nici nu stii daca sa te bucuri sau sa te intristezi la atita prostie.
    Prea multa votca pe la Moscova si prin aparatul de stat.