Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților și-a făcut propria firmă de asigurări. Bunurile bisericilor se vor asigura obligatoriu prin această firmă

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2020, 12:24 Actualitate | Esenţial


biserica
Foto: Arhiepiscopia Sucevei și Rădautilor
Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților și-a înființat propria firmă de asigurări, iar preoții sunt obligați să-și asigure bunurile din parohii, începând cu 1 noiembrie, doar prin intermediul acestei firme, scrie NewsBucovina.

Decizia a produs nemulțumiri în rândul preoților, mai ales că aceștia vor trebui să renunțe la contracte de asigurare în vigoare pentru a se asigura la firma Arhiepiscopiei.





Potrivit datelor publice, firma SC ASR Bucovina SRL a fost înființată în 15 octombrie și nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. Societatea este înregistrată în Registrul Autorității de Supraveghere Financiară la intermediari secundari, mai scrie NewsBucovina.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4300 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Afaceristi pursânge. (Joi, 12 noiembrie 2020, 12:32)

    Amad [utilizator]

    Doar pe Wall Street se mai face așa ceva, inființezi o firmă de asigurări pentru ați produce cash de rulat cu levier.
    Enoriași, încolonarea! Avem asigurare de ajuns în rai. Costă doar ....
    • +3 (5 voturi)    
      q e d (Joi, 12 noiembrie 2020, 14:20)

      middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Încurcate sunt căile Domnului.
      O reteta BOR de albire a banilor: te duci frumos cu sacul de bani la propriu în portbagajul mașinii la mănăstire, ii dai starețului ca donație, Doamne ajuta
  • +10 (14 voturi)    
    Fara religie in treburile publice (Joi, 12 noiembrie 2020, 12:33)

    buncrestin [utilizator]

    Pe cand si initiativa „Fara religie in treburile publice”? Statul sa nu mai subventioneze prin tot felul de scutiri, pasuiri si inchideri de ochi vehiculele de spalat bani ale prelatilor. Este spalare de bani pe fata, scandalos!
  • +9 (17 voturi)    
    e ok.. (Joi, 12 noiembrie 2020, 12:34)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. spala si ei niste bani. ce e proaspat si curat, si lu Dzāu ii place. no?
  • +10 (14 voturi)    
    Abuziv (Joi, 12 noiembrie 2020, 12:58)

    BIM15 [utilizator]

    Sunt curios daca sunt autorizati de ASF. Apoi Consiliul Concurentei ar trebui sa aiba un cuvant de spus, pare un monopol...
    • +2 (6 voturi)    
      Stimate domn, (Joi, 12 noiembrie 2020, 13:38)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      O raita data de DNA in cuibul asta de sobolani ar fi mai cu folos,nu?Incredibil ce a ajuns sa le fete mintea barbosilor in rochii!!!!!ASTA mai lipsea bor:o spalatorie de bani,si le are pe toate! bor(intentionat cu litera mica!) se mira ca tot mai multi cetateni ii critica??????Bravos natiune!Halal sa-ti fie!!!!!!(Caragiale)
  • +6 (10 voturi)    
    Corect sefu' (Joi, 12 noiembrie 2020, 12:59)

    bcsb [utilizator]

    Ase se muta legal banii dintr-un buzunar in altul
  • +5 (9 voturi)    
    Caracatita asta (Joi, 12 noiembrie 2020, 13:11)

    una mica [utilizator]

    se mananca singura din interior.
    • +5 (7 voturi)    
      Stimate domn, (Joi, 12 noiembrie 2020, 13:39)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui una mica

      fi-v-ar gura aurita!Doamne-ajuta!
  • +6 (10 voturi)    
    BOR srl, filiala Suceava, loveste din nou (Joi, 12 noiembrie 2020, 13:15)

    midufi [utilizator]

    Mai hulpav decat duoamna Firea, isi infiinteaza proria firma, nici macar nu plateste darile la stat.
  • -9 (15 voturi)    
    rusine,cum sa furi din profitul megacorporatiilor? (Joi, 12 noiembrie 2020, 13:23)

    idealogul [utilizator]

    Dupa cum vati dat seama ca Putin este de vina pentru asta. Si desigur Trump. Astia 2 sunt vinovati pentru tot ce e rau in galaxie. Asta ma invatat de la CNN.
    Va dati seama ca prin aceasta masura arhiepiscopia fura de la marile corporatii internationale care isi scot corect si legal peschesul si tributul din Romania prin jonglerii financiare de felul acesta.
    • +4 (6 voturi)    
      hai bhre las-o ca macane (Joi, 12 noiembrie 2020, 13:32)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Sigur, ca episcopia face spitale cu banii, nu ii da tot la mari corporatii pe limuzinei de 100.000 de euro...

      Problema aici e ca legea interzice asemenea practici anti-concurentiale. Deci ce face biserica e de-a dreptul ilegal. Poate sa-si indemne popimea sa faca asigurari la episcopia-asig.suceava, dar nu sa oblige...
    • +4 (6 voturi)    
      Greu cu gramatica (Joi, 12 noiembrie 2020, 13:37)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      cand romana e doar a 2-a limba vorbita de tine, asa e?
    • +2 (4 voturi)    
      Da de unde! (Joi, 12 noiembrie 2020, 13:52)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      ASTIA fura direct din buzunarele celor mai amarati, napastuiti si creduli cetateni,numiti pompos,din interes,fireste,enoriasi!!Dar tot e bine:au inceput sa se fure intre ei,si anume cei din bor ii mulg pe toti in linie ierarhica descrescatoare pana la cel mai napastuit popa din catunele uitate pana si de Dumnezeu!
    • +2 (2 voturi)    
      Dar sa NU platesti impozite 30 Ani (Vineri, 13 noiembrie 2020, 7:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Pe Active de Minim Un Miliard Euro

      Asta nu i Corporatia Sufletului Argintului ?
  • +4 (6 voturi)    
    pai asta nu e usor ilegal? (Joi, 12 noiembrie 2020, 13:29)

    bogdan1477 [utilizator]

    Din cate stiu exista o lege a concurentei care interzice asemenea practici...
  • +5 (7 voturi)    
    ehh.. (Joi, 12 noiembrie 2020, 13:47)

    transpenibilus [utilizator]

    Sper ca nu au pretentia sa fie SCUTITI DE TAXE SI IMPOZITE pentru ca e ACTIVITATEA BOR...
    Activitatea BOR e scutita de impozite dar asta e activitate in domeniul serviciilor (asigurari) deci trebuie sa plateasca TOATE TAXELE SI IMPOZITELE platite de restul.
  • -3 (5 voturi)    
    cuiva ii este frica de competitie in asigurari (Joi, 12 noiembrie 2020, 14:22)

    idealogul [utilizator]

    Hai sa va raspund eu asta cu romana doua limba si cu plata in ruble si won.
    1) Dovediti ca s-a incalcat legea. Aduceti un preot care s-a jure ca a fost fortat sa se asigure prin arhiepiscopie.
    2)Daca o firma sa zicem Banca X isi asigura toate cladirile (prin dispozitie interna) la propria firma de asigurari atunci e ok dar daca face arhiepiscopia asta nu e ok.
    3) Vreti sa vedeti facut ceva cu preturi chinezesti, calitate germana si viteza americana - mergeti sa vedeti cum construiesc popii. Comparativ cu ei firmele private sunt de 10 ori mai ineficiente. Stiu din proprie experienta deoarece am discutat cu popi care au facut biserici si care dandu-si interesul au ajuns sa cunoasca si sa discute aproape de la egal la egal cu inginerii constructori.
    Eu as cointeresa cumva arhiepiscopia si daca le-am da banii ministerului transporturilor si i-am pune sa faca autostrazi am fi invidiati de toate europa. Vorbeste invidia din voi. Bineintelesc ca se va intampla nimic s acum se incerca sa se fure banii bisericii ca globalistii si cozile lor de topor sa ii poata paradui. Nu sunt popa si nu am rude si nici prieteni foarte apropiat din randul lor. Mi-am construit singur (cam 70% dintr-o casa) si ajungand la discutii cu diversi preoti am ramas socat de nivelul de cunostinte in constructii pe care le au unii preoti. Precum si de "zgarcenia" cu care risipesc banii.
    Sunt 30 de ani de la revolutie. Eu cred ca arhiepiscopia a avut cateva incidente foarte nefericite cu firmele de asigurari de a luat asa o masura.
    Apropo de jurnalism, da opinia Arhiepiscopiei unde este?
  • +4 (6 voturi)    
    Popi afaceristi? (Joi, 12 noiembrie 2020, 15:02)

    john-doe [utilizator]

    Pai Isus a dat iama in afaceristii din zona templului, rasturnandu-le mesele, iar popimea din zilele noastre face afaceri?. Afacerile lor trebuie tratate exact cum le-a tratat Isus!
    • -3 (3 voturi)    
      N-ai inteles (Joi, 12 noiembrie 2020, 19:34)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      Negustorii si schimbatorii de bani (nu preotii) in care "a dat iama" Iisus erau un fel de căpușe pe trupul Templului la Ierusalim. Atmosfera nu mai era a unei case a Tatălui ceresc, ci semăna tot mai mult cu un bazar zgomotos. Deci era nevoie de o vorbă aspră și de un bici pentru a repune lucrurile pe făgașul lor firesc. Aici e vorba nu de capusare ci, dimpotriva, de grija pt bunurile bisericii.
      • +3 (3 voturi)    
        Intamplarea (Vineri, 13 noiembrie 2020, 6:57)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Face sa Lucrez in Domeniu
        NU exista firma caritabila in Domeniul Asigurarilor
        Este Afacere Pura

        Te rog frumos sa te ascunzi departe de acest forum daca mai pedalezi pe teme financiare favorabile Negustorilor BOR
    • -3 (3 voturi)    
      N-ai inteles (Joi, 12 noiembrie 2020, 21:32)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      Bunurile bisericilor se vor asigura prin această firmă
      . In Biblie se spune ca Iisus a intrat cu biciul peste negustorii si schimbatorii de bani(nu peste preoti) care capusau Templul transformandu-l in bazar.
      • +3 (3 voturi)    
        Capusau Templul cu binecuvantarea... (Vineri, 13 noiembrie 2020, 10:52)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        ...marilor preoti. Sau macar sub ochii indiferenti ai acestora.

        Daca Iisus ar face asta azi cu BOR si afacerile conexe Bisericii, ar fi crucificat a doua oara, de catre Daniel si ceilalti MULTpreafericiti si inaltpreamanjiti. Adu-ti aminte ca fariseii si rivalii lor, saducheii, au trecut peste toata aceasta rivalitate si s-au unit contra lui Iisus.

        PS: Nu te pune cu un ateu cand vine vorba de Biblie, ca a citit-o mai atent decat tine.
  • +3 (5 voturi)    
    Urmeaza si o banca.. (Joi, 12 noiembrie 2020, 15:12)

    justin puscasu [utilizator]

    n-ar fi tocmai ca la carte, da e rentabil!