Traian Băsescu, pe Facebook: Nu lăsaţi ţara şi viaţa oamenilor pe mâna lui Arafat. Nu poate acţiona exact şi eficient în condiţii de presiune

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2020, 22:40 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Agerpres
Traian Băsescu a făcut un apel pe pagina sa de Facebook pentru schimbarea lui Raed Arafat din fruntea ISU acuzându-l de proasta gestionare a locurilor disponibile la ATI și mijloacele de transport destinate bolnavilor aflați în situație critică. ”Guvernanţilor, vă rog, gândiţi-vă că mâine putem avea un cutremur devastator. Nu lăsaţi ţara şi viaţa oamenilor pe mâna lui Arafat. Nu poate acţiona exact şi eficient în condiţii de presiune, de criză, nu poate coordona lucid în situaţii de criză”, a scris Băsescu.

”Inspectoratul pentru Situații de Urgență este o structură militarizată care are ca obiectiv fundamental al activității „eficientizarea acțiunilor de prevenire și gestionare a situațiilor de urgență”. În criza Covid-19, ISU gestionează locurile disponibile la ATI și mijloacele de transport destinate bolnavilor aflați în situație critică. Cât timp au fost 200 de bolnavi pe cele circa 1.100 de locuri de la ATI nu au fost probleme. Când s-a ajuns la 1.000 de bolnavi pe circa 1.100 de locuri, ISU a ajuns la „performanța” de a nu îi transfera în timp util pe cei şase bolnavi de la Timişoara, pe locurile disponibile din alte spitale, ceea ce a dus pur și simplu la uciderea a șase oameni din spitalul bramburitului doctor Mustea. S-a ajuns la un moment de criză pentru care era necesar un cap limpede care să dirijeze misiunea de salvare a celor șase bolnavi.”, acuză fostul președinte.

Acesta a trecut în revistă cazurile de urgență unde acțiunea ISU a lăsat de dorit: cazul avionului prăbușit în Apuseni care trebuia să asigure un transport pentru un transplant de inimă: incendiul de la Colectiv, ”unde lipsa unui cap limpede a îndepărtat salvările private şi a accentuat harababura organizatorică” și de accidentul cu elicopterul prăbușit pe lacul Siutghiol din Mamaia.

”Concluzie, Arafat este foarte bun pentru achiziţii de salvări vopsite în roşu sau pentru funcția de purtător de cuvânt și de imagine tv. Pentru acțiune în situație de criză, ISU are nevoie de un cap limpede. Pentru mine, om care am trecut prin multe momente limită, este uşor să înţeleg că Arafat nu poate reacţiona eficient în momente de criză. Arafat nu este capabil să ajungă la punctul în care se transformă într-o maşinărie umană lucidă, care acţionează cu exactitate şi eficienţă. Guvernanţilor, vă rog, gândiţi-vă că mâine putem avea un cutremur devastator. Nu lăsaţi ţara şi viaţa oamenilor pe mâna lui Arafat. Nu poate acţiona exact şi eficient în condiţii de presiune, de criză, nu poate coordona lucid în situaţii de criză”, scrie Băsescu.

Istoria conflictului Băsescu-Arafat: căderea guvernului Boc

La data de 12 ianuarie 2012 a avut loc în România o serie de proteste de stradă împotriva reformelor sistemului sanitar promovate de Guvernul Boc prin lansare în dezbatere publică a unui proiect de lege a sănătății. Atunci, manifestanții au cerut demisia premierului Boc și a președintelui Băsescu.

La data de 6 februarie 2012, Emil Boc și-a dat demisia din funcția de prim-ministru al României, iar Cătălin Predoiu a devenit prim-ministru interimar. În seara aceleiași zile, președintele Traian Băsescu l-a desemnat pe Mihai Răzvan Ungureanu să formeze un nou guvern. O mare parte din aceste proteste a avut caracter politicianist, datorită faptului că mișcarea antiguvernamentală a fost în principal susținută de Uniunea Social-Liberală (USL), principalul rival politic al PDL-ului; la proteste participând numeroși membri ai partidelor componente USL.

Principalul motiv al manifestațiilor a fost solidarizarea cu fondatorul Serviciul Mobil de Urgență Reanimare și Descarcerare (SMURD), doctorul Raed Arafat, unul dintre criticii liberalizării sistemului medical de urgență.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6660 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Arafat (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 22:58)

    Lake123 [utilizator]

    Domnule Băsescu, cum uteți face asemenea greșală? VEniți și cu o soluție, nu numai cu critici. Se poate?
    • +5 (5 voturi)    
      păi (Joi, 12 noiembrie 2020, 11:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      nu e el soluția optimă în toate?
      băse e în campanie electorală și trage tare pt.botoxata de EBA, în principal, dar și pt. cealaltă odraslă + cârnatul din Pleșcoi.
  • -5 (23 voturi)    
    Urmează prăpădul? (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 22:59)

    Shaolin [utilizator]

    Deja indivizii își găsesc țapi ispășitori în anticiparea creșterii puternice a pacienților internați la ATI. Urmează pasarea vinei de la unii la alții. Cu toții vor fi de vină, de la inamicii externi până la popor. Numai quwernul meu nu.

    Nu e Arafat Dumnezeu pe Pământ. Oricine poate fi înlocuit. Însă, când reproșurile vin din gura lui Băsescu încep să-mi fac serioase dubii cu privire la validitatea lor și intențiile reale din spatele lor.

    Aveți grijă de voi. Cred că se apropie ceva urât...
    • +5 (17 voturi)    
      Ce pacienti de la ATI??? (Joi, 12 noiembrie 2020, 0:16)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Nu sareati voi ca niste postaci sputnikieni buni ca nu exista virus, ca vai botnita, ca vai ingradire drepturi, ca vai comunism, ca vai nu exista virus?

      Apoi cand s-a ingrosat treaba nu ati bagat-o p-aia ca nu e niciun spital plin si ca sunt cativa care sunt platiti sa stea p-acolo si sa zica ca-s bolnavi?

      Apoi cand sareau institutiile sa ne spuna ca sunt paturile pline, nu voi, clarvazatori, spuneati ca sunt muuuuuuulte paturi libere?

      Acum despre ce vorbesti prietene?! Deja nu mai tin pasul la cata dezinformare vomitati pe banda rulanta...

      Macar pe vremea lui Dracnev erati consecventi. O tineati p-aia cu #rezist, Soros si Statul Paralel, stiam o treaba, ne distram pe seama voastra si aia era. Acum va schimbati dupa cum bate vantul. Sau dupa cum merge cursul rublelor?
  • +1 (17 voturi)    
    Citez din Biden (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 23:02)

    rmanea86 [utilizator]

    Will you just shut up Basescu?
  • +3 (23 voturi)    
    Arafat e interesat doar de propria imagine! (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 23:06)

    Gryphus [utilizator]

    Apuseni, Sutghiol, Colectiv, COVID peste tot a dat gres si totusi a ramas ca imagine aproape imaculat

    oamenii sunt orbiti de propaganda gratuita care i se face zilnic acestui personaj
  • 0 (20 voturi)    
    Traian Băsescu alias Petrov (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 23:27)

    lider [utilizator]

    ...fără comentarii .
  • +3 (23 voturi)    
    Basescu si Arafat (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 23:39)

    60plus [utilizator]

    E posibil ca Raed Arafat sa un poata rezista unor conditii extreme de stres. Dar cand asta o striga Basescu e doar un alt semn ca acest om e (si) resentimentar.
    Stiti algoritmul: cand Basescu lauda pe cineva, acel om trebuie privit cu circumspectie; cand Basescu critica pe cineva, acel om s-ar putea sa fie unul de calitate...
  • +11 (27 voturi)    
    Mie mi-a placut de Base, partial, ... (Joi, 12 noiembrie 2020, 0:00)

    Eu the first [utilizator]

    ... in vremea cand a fost presedinte. Nu musai pentru foarte buna crestere, ci pentru ca asa cum a fost, a fost o durere majora pentru PSD.

    Da' de cand nu mai e presedinte a luat-o macar in parte pe ulei. Are si el impresia ca stie mai bine ca medicii. Problema nu e cu transferul, e cu transferul in timp util. Decompensarea si decesul se pot produce in decurs de-o ora. A fost un caz descris de cineva caruia i-a murit un membru de familie.

    Cat despre Arafat, o fi, nu-l cunosc. Da' pana acuma nici n-am vazut pe unu' mai breaz care sa iasa-n fata sa faca treaba pe care-o face Arafat. In plus, sa zica Base, ca tot e el capitan licentiat, cat de buna-i ideea sa schimbi capitanul unui vapor cand vaporul e in mijlocul unei furtuni?
    • +2 (2 voturi)    
      Din totdeauna a fost așa (Joi, 12 noiembrie 2020, 15:49)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      Nu s-a schimbat după ce nu a mai fost președinte.
  • -4 (16 voturi)    
    Duceti-va amandoi de mana, vreau oameni noi (Joi, 12 noiembrie 2020, 0:03)

    UnOarecare [utilizator]

    De asta votez USRplus, m-am saturat de cei care de 30 de ani se strofoaca pe TV si duc tara spre coada UE!

    Se stia si in 2012 ca prietenul ii vinde dube = ambulante iar de matelot ce sa mai zic...gata, ajunge, ati distrus Romanai!
    • -7 (19 voturi)    
      Atata pot postacii USR? (Joi, 12 noiembrie 2020, 0:41)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Pe bune? Toti postacii USR sunt cei mai jalnici postaci. Incep orice text ca o compunere de clasa 5: "De asta votez USRplus:" si continua o serie de platitudini de clasa 5. Pe bune? Atata puteti? Zici ca nu ati mai avut bani si ati luat cei mai ieftini postaci ramasi fara angajament. Pe bune? Puteti fi mai cu acoperire, mai incercati...
      • +3 (9 voturi)    
        Nu sunt postac si nici membru in vreun partid (Joi, 12 noiembrie 2020, 1:25)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Scriu ce cred sincer ca e bine pt Romania.

        Faptul ca bugetari corupti si incompetenti, idioti nostalgici care nu pot procesa realitatea, snapani autodenumiti antreprenori pt ca fac bani din afaceri dubioase cu statul, tot felul de pensionari speciali si rudele acestora imi dau minus sau ma ataca la persoana doar imi arata ca actiunea mea are un efect.

        PS: Pana in 6decembrie tot asta o sa scriu ...pt ca asta e adevarul: PSD, PNL, UDMR, PMP si sateliti lor au distrus Romania in ultimii 30 de ani! NU mai vreau penali in functii publice! NU mai vreau coruptie si incompetenta si minciuna prea bine platita de noi ceilalti! Romania poate ajunge ca Elvetia dar nu cu aia pe care i-am enumerat mai sus!
      • -1 (5 voturi)    
        cei mai buni postaci... (Joi, 12 noiembrie 2020, 11:49)

        mpocol [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        v-ati vandut pesedeului pe o plasa de faina si ulei...
  • 0 (14 voturi)    
    E un lucru stiut (Joi, 12 noiembrie 2020, 0:09)

    Mihail. [utilizator]

    Chiar si mincinosii notorii mai spun uneori adevarul.
  • +2 (16 voturi)    
    hehe...!! (Joi, 12 noiembrie 2020, 1:07)

    Codruta N [utilizator]

    Base ii poarta sambetele lui Arafat DE MULT, de cand a vrut sa dea serviciile de urgentza pe mana unor ciumeti PeDisti de-ai lui, care sa jupoaie oamenii si sa bage eventual "bani pentru partod" pe schemele atat de bine descrse de Woodrea!
    Nu-i iarta ca, din cauza ca oamenii s-au prins de porcarie, i-a picat guvernul ala pupincurist (crede ca am uitat CAT de pupincurist ii era acel guvern?)
    In Apuseni Arafat chiar nu avea CE sa faca mai mult!! Base voia sa-si scape de raspundere STS-ul inflitrat de politrucii lui, care n-a dat performanta si NU implementase sistemul cu care se lauda si pentru care se cheltuisera o GRAMADA de bani! In Apuseni, te poti trezi ca, pe o distanta de 15 m, ai o prapastie ingusta si adanca pe care n-ai cum s-o treci si poti doar s-o ocolesti pe o durata de cateva ore! Din cauza ASTA era nevoie de oamenii locului, care stiau conditiile - CE era sa faca Arafat acolo mai bine? Pana la urma, sistemul a functionat - in conditiile date! Vedea-te-as Base intr-o astfel de situatie prin Apuseni - eventual, chiar prin coclaurii de pe langa Rosia Montana! >:
    Iar cu Siutghiol... CE e de vina Arafat ca niste piloti au vrut sa se dea mari in fatza unor puicutze? Chestii din astea se intampla peste tot in lume - vezi "Dezastre in aer" pe NG! :P
    • +1 (5 voturi)    
      SMURD (Joi, 12 noiembrie 2020, 8:05)

      shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Ce crezi ca este SMURD-ul?
      De ce a fost falimentat Serviciul de Ambulanta de catre Arafat?
      Raspunsul lui Arafat: whallah, mafi mushkila!
    • +4 (8 voturi)    
      Asa este ! (Joi, 12 noiembrie 2020, 9:57)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Iar in cazul Colectiv - unde au murit 64 de oameni - dl. Raed nu a avut nici o responsabilitate .
      EL ocupa doar functia politica de secretar de stat - sef al DSU .
      Raspunderea politica pentru Colectiv si-a asumat-o seful sefului LUI , prim ministrul VV Ponta .
      Dupa cazul Apuseni a demisionat seful LUI - ministrul de interne , Radu Stroe .
      Iar cei doi inspectori ISU condamnati in procesul Colectiv - in prima instanta la cate 12 ani - poarta intreaga raspundere .
      Pe persoana fizica .
      Seful politic al DSU nu are nici o responsabilitate .
      Pentru ca " EL a facut SMURD ul " .
      Evident , cu bani din economiile lui ; asa se explica cum de i-a ramas ceva maruntis , pentru un Ferrari .
      Mai stiti ceva despre ancheta privind licitatia de 600 milioane de euro pentru autospeciale , pe care nu a castigat-o Deltamed - iar EL nu s-a implicat in anularea acesteia ( desi in inregistrarea telefonica EL spune ca asta va face ) ?
      Sau despre ancheta privind licitatia pentru ambulante - Renault / Deltamed ?
  • -2 (8 voturi)    
    Rade harb, de oala sparta! (Joi, 12 noiembrie 2020, 5:35)

    isus si hristos [utilizator]

    Basescu a gestionat foarte bine Flota rRomaniei, probabil a ascultat de sfatul unui premier predecesor, anume Petrica Neulander - Roman, care a zis ca "industria Romaniei e un morman de fiare vechi"! Si au valorificat-o, rand pe rand, IN PROPRIILE BUZUNARE, TOTI conducatorii DE DUPA '90, ASA INCAT ASTIA MAI NOI SI MAI TINERI NU MAI PREA AU CE FURA, BIETII DE EI!
  • +5 (11 voturi)    
    Prostii basiste (Joi, 12 noiembrie 2020, 8:45)

    Ephemeris [utilizator]

    Probabil PMP e la limita (ne)intrarii in Parlament si urla ca sa creasca in sondaje. Neinteresant.
  • +2 (8 voturi)    
    Nu irositi votul anti-ciuma cu gloata Marelui Dus! (Joi, 12 noiembrie 2020, 9:05)

    deval [utilizator]

    Pentru 1-2 oameni valorosi , stapaniti de asemenea specimen !! L-am sprijinit cu votul 10 ani si dupa ce a iesit din Cotroceni, mi-a aratat si mie ca nimic din ce spunea nu avea valoare pentru el !! Jigodia praduitoare e acum de dreapta , tot atat cat a fost de stanga ....Nici mie nu mi-a fost usor sa recunosc ca am fost o dobitoaca (cand am ales pe Sarsaila impotriva lui Satan-ca sa ma exprim ''plastic'') dar , uite ca am facut-o , dupa ce mi-a dat zeci de argumente insemnand fapte de pana in 2015 si de dupa acest an ...